O'Neal 9 Orgaan der Christene Volkspartij. Praatje over Vaderlandsliefde. Zondag 22 Februari 1920. Prijs per nummer 10 centiemen. Tweede Jaar. Nr 8. Werkerswei Elke schrijver is verantwoor delijk voor zijne artikelen. TOLK DER MAATSCHAPPELIJKE WERKEN. Slaaf noch bedelaar mag de Arbeider zijn. Abonnementsprijs Per jaar fr. 5,00 Per 6 maand fr. 2,60 Per 3 maand fr. 1,40 Bureel en Redactie R. VAN DER SCHELDEN, DEERLIJK. West-Vl. Aankondigingen Kleine aankondigingen, eenmaal verschijnend fr. 0,50 Andere volgens overeenkomst. Hij moet eeo vrij en welvarend man in de samenleving wezen. Priester Oaen ii Verleden week, hadden wij het over het begrip Vaderlandsliefde en kwa men tot een dubbele gevolgtrekking 1) Echte Vaderlandsliefde kan enkel daar gedijen, waar een volk zich waarlijk thuis voelt 2) Vaderlandsliefde uit zich niet in woorden, wel in daden en voornamelijk in één daad, zijn leven ten pande stellen voor land en volk. Willen we evenljes voortpraten over ons eerste besluit Minister Rogier, geboren Franschman. een der voornaamste leiders bij de Belgi sche vrijmaking van 1830, gaf tot orde woord aan zijn Waalsche en Fransche medebestuurders: Onze regeering moet alle pogingen aanwenden tot het Vernie tigen van het Vlaamsch, om aldus de versmelting voor te bereiden van België met Frankrijk, ons grooter Vaderland.* De elkaar te Brussel opvolgende re geeringen, met hun talrijke schare rijke lijk betaalde bureaucraten, pasten dan ook dit Vlaamsch wurgende Belgische stelstel toe en waren, tachtig jaar lang, druk in de weer, om Vlaanderen te ver nederen en uit te hongeren het Vlaam- sche volk te dwingen zijn eigen taal en landa rd op te geven en echt-Belgisch te worden, dat is verfranscht. Wie geen Fransch kende (of dit niet kon leeren, bij gebrek aan geldmiddelen), wie niet zijn taal en volk verloochende, mocTit nooit in den staat België een anderen dienst bekleeden dan dien van een werkos kon slechts met slavenarbeid een schamel stukje brood voor vrouw en kinderen be machtigen. Walen en.... Duitschers, in eigen taal grondig onderwezen, kwamen de vette plaatsjes in Vlaanderen innemen, Mengelwerk. Ik meen, mijn zoon, dat ge u het verleden genoeg herinnert, om te weten, dat ook ik steeds het vaderland heb hoog geschat, dat ook ik bekend ben met de rampen, waar Ierland thans onder zucht. Gij hebt onzen vroegeren welstand als kind gezien gij hebt uwé moeder en mij zien worstelen tegen de aangroeiende ellende gij hebt de beste onzer lande rijen in vreemde handen zien overgaan... Stil I Laat mij uitspreken... Gij hebt ge leden met ons maar gij waart te jong misschien en te oploopend om aandachtig gelaten en van alle,zijden de zaak te beschouwen, om de oorzaken des alge» ofwel tot bekwame ambachtslieden, weeral in eigen taal. opgeleid streef den ze overal de ongeschoolde Vlamingen voorbij. Deze laatsten waren nog enkel van tel bij het verrichten van zwaren, ongezonden, slecht betaalden arbeid bij het leveren van het grootste aantal or.der- I geschlkten isales flamins I) in het Bel gische leger bij het betalen van de be lasting meer dan hun bevoordeelde Waalsche broeders Ja, dit regeeringsstelsel moet ons volk gewennen aan dwang, miskenning en vèrr.edering het heeft ons dieper en die per doen zinken in stoffelijke en geeste lijke ellende het heeft van ons gemaakt een der beklagenswaardigste sta nmen in Europa en misschien daarbuiten I Dat België kon voor de Vlamingen geen Va derland wezen wel een onherbergzaam sliefvaderland kon tnen het heeten I De Vlamingen smeekten om rechtveer, digheid ze wierden beschimpt I Ze dierven eindelijk eischen ze bekwamen eenige taalwetten, die nooit door de machthebbers zouden nageleefd worden taalwetten die duidelijk toonden, hoe schandeiijk we behandeld werden want elk begrijpt toch, dat een vrij volk geen taalwetten behoeft 1 En de oorlog kwam vreemde dwin gelanden wilden België overrompelen. Koning Albert riep:Vlamingen gedenkt den Gulden Sporenslag I En onze jon gens grepen naar de wapens van dien Sporenslag hadden ze gehoord daar verdedigden hun voorouders den vrijen Vlaamschen grond zij zelf zouden nu de vreemden verdrijven, België vrijvechten en.... in dat vrl;e België, hun Vlaamsche rechten koopen met hun Vlaamsch bloed I Ze streden, onze nederige jongens ze streden vijf jaar lang als leeuwen. Zij waren de echte soldaten der bloedgrach- meenen leeds op te merken, en aan elke dezer haar verschuldigd deel toe te ken nen. Wij zullen eerst over de huiselijke omstandigheden der leren handelen. Sinds ten paar honderd jaar waren de meeste onzer land- en stamgenooien tevens wevers en landbouwers. Hun ar beid werd goed, zoo niet rijkelijk,betaald, en hunne levenswijze was dermate ge schikt, dat zij iets overhielden tegen den ouden dag en de verdere wederwaardig heden des levens. Genoegzaam zonder zorg, op den ouden voet stillekens voort- werkend, geraakten zij in eene soort van slaperigen slenter, die thans alle vatbaar heid heeft benomen voor opscherping des geestes, voor duurzame inspanning der lichaamskrachten wij zijn reeds ver beneden onze voorouders, die, bij opko mende noodzakelijkheid, van herders ak ten, want zeer vele franschsprekenden kregen veilige plaatsjes op de bureelen. Terwijl ze vochten, eischten ze hun rech ten van België. En België bleef ze dril len, ïen strijde voeren, oordeelen en ver- oordeelen in een vreemde taal. Ze onder vonden niets dan teleurstelling na hun groote hoop Vlaamsche gemoederen werden verbitterd men ondervond het onnatuurlijke van de Vlaamsche Vader landsliefde jegens het ondankbare België, Luider wierd om recht geëischt en kerker, tuchtafdeeling en ballingschap versmoorden den eisch van vele edele dapperen. In bezet België gingen Walen den ha telijken von Bissing te voet vallen, opdat hij enkel 't Fransch als bestuurlijke taal zou erkennen flaminganten wierden ach- ieruitgestrld en gelasterd Naden oor log zal 't met het Vlaamsch gedaan zijn! juichten de patriotards. Eerlijke, hoog staande Vlamingen smeekten de Belgische regeering, de Vlaamsche gemoederen te stillen met beloften van volledig rechts herstel, de hooge oomes haalden mis prijzend de schouders op. Toen ont brandde het Activisme de beweging der idealisten, die, ten alle prijze. hun Vlaamsche rechten wilden veroveren, met België, zoo 't kan zonder België, zoo 't moet O ja I men kan anders redeneeren dan de activisten men kan sommige van hun politieke daden grondig afkeuren Maar dit zal toch elk onpartijdig mensch erken nen zonder het Vlaamsch wurgend Belgique stelsel, kon geen activisme ont staan België dreef veel edele Vlamingen naar de uiterste verweermiddelen. Wanneer, in een huisgezin, één der echtelingen den andere onmenschelijk behandelt, grijpt de verongelijkte het laatste redmiddel aan de scheiding kerlieden.van landbouwers goede wevers hadden weten te worden. Nu, wie op deze wereld op de baan der ontwikkeling niet voo.uitgaat, geraakt al spoedig ach teruit. Dat al te stille, zorgelooze leven sleepl na zich verwa'rloozing van taal en kunsten. Wie nog, eilaas I vertelt u de dichteriijke overleveringen der Barden Wie besnaart nog de aloude, eertijds zoo beroemde lersche harp en hierop sloeg hij met weemoedige zelfvoldoening het oog op zijn vermolmd speeltuig. Hij her nam Verstomping des geestes leidt tot onedeler, meer dierlijke opwekkingen praatziekte, ijdele snorkerij, speelzucht, dronkeuschap en daaruit volgende twist zucht en woestheid. Voeg daarbij trot- sche luiheid, waanwijze, onkunde en bijgeloof, en gij hebt het karakter van velen onzer landslieden. Is hei nu won- of zelfs, vlucht met een vreemde,met een een vijand van den echtgenoot. Het volk heeft plichten jegens de regeering enkel zoolang die regeerirg haar plichten jegens het volk vervult, zoolang zij zelf niet het kontrakt van Vadeilandsliefde schendt door onrechtvaardigheid. Overi gens, kan men het waarlijk een idealis- tischen flamingant euvel duiden, dal hij Vlaanderen zijn natuurlijk Vaderland noemt Zijn activisten-vaderlandsliefde is dan toch werkelijk een gevoelde vader landsliefde, terwijl de zaktivisten-vader- landslielde van den pairiotard-oorlogsrijke enkel in verachterlijke woordenkramerij bestaat. (We komen daarop wel eens terug.) Dat België ons Vlaanderen eerbiedige en het vrij late beslissen over eigen zaken buiten de tasschenkomst van onbevoegde Walen en blinde aanbidders van Fiank- rijk I Dat de regeering Zelfbestuur ver- leene aan Wallonië en aan Vlaanderen I Dan zullen beide stammen eendrachtig nevens elkaar leven, België, aanzien als hun waar, vrijelijk gekozen, dankbaar- bemind Vaderland en er alles voor offeren in tijden van nood I Verstokte machthebbers I Gij, die, u blind starend op de,; naam België, op het woord eenheid, aan Vlaanderen zijn recht onthoudt I Ziet en hoort, wat in dat Vlaanderen roert en bruist I... Geeft toe aan rechtvaardige eischen Of gij drijft zelf een verduldig volk naar het uiterste gij stuuri zelf aan op de onherstelbare breuk van de ware eendracht in uw zóó angstvallig gekoesterde Belgique une et indivisible (Wordt voortgezet WIEDER. De wereld is een wekkerspel vol allerhande klokken. der, dat bij het bevredigen van Europa's vasteland, waar menig volk, met geest drift en wetenschap gewapend, het pad nijveihetd insloeg, onze wevers, zonder kapitaal of spaarzaamheid, zonder ijver of geduld, zonder kennis der nieuwe behoeften, voor de vreemden hebben moeten onderdoen Zal ik het zeggen hebben zij niet, in het algemeen gespro ken, hun lot verdiend met af te wijken van den rechten handel onzer voorouders met winst te willen zoeken in de verval- sching hunner bewerkingen en in het bedrog, dat eindelijk zijnen eigen meester bedriegt Wijten wij dus aan ons zeiven, niet aan anderen, de geringe winst uwer zuster, hel ledig staan van uw getouw. Wordt voortgezet.

Werkerswelzijn | 1920 | | pagina 1