Het Schoolblad Yoor Ylaanderen CARBURE "Blauwvoet" zelfvuSler, is de beste der pennen.20 fr. Voor lezers 10 oio afslag. Arrondissement Kortrijk Goede Indruk. Ets De Smet-Van Overberge als naar gewoonte, de verantwoordelijk heid kunnen schuiven op de schouders van Werkerswelzijr. en hare leden nogmaals kunnen verschalken. Nu kun nen uw eigen leden oordeelen Nu zullen zij beginnen gevoelen dat het de soc. vakvereeniging is die doinmerikken zijn. Dommerikken zijn wel uwe leden welke daar werkzaam zijnen uwe hou ding niet willen klaar inzien. InderdaBd de tariefkwestie der scheerders, is wel opgelost met terugwerkende kracht en bij MrVanEx. moet dit niet toegepast worden voor zijn personeel. Wat dunkt u wevers, daghuurwerkers over de werking uwer eigen Verbroedering blad en Vakvereeniging. Heeft Werkerswelzijn misdaan Bij uwe vakvereeniging De Verbroe dering aan te dringen dat gij recht had met terugwerkende kracht betaald te worden 't Is toch ook om dees reden dat wij slecht en dom zijn I I Wanneer zult gij eens begrijpen dat uwe plicht als werklieden is, lid te wor den van Werkerswelziin OVERWERK Het overwerk staat aan het orde van den dag, en dit bijzonderlijk bij de appre teurs, voornamelijk ir, de fabrieken der Heeren Thomas, Pessemier en Hantson. Dit mag absoluut niet geduld worden. Inderdaad er zijn nog zóóveel werkloozen. Is het geloofbaar, dat er op heden nog menschen gevonden worden, die halve nachten werken en 's Zondags gansch den dag. Daar moet een einde aangesteld Werklieden, denkt eens goed na, het overwerken is het werk ontnemen van veel uwer eigen werkbroeders, wiens vrouw en kir.ders zuchten naar het werk en loon van den vader. Daarom, werklie den, zij; eensgezind, weigert kordaat het overwerk 9 uren daags is er nog één te veel. Dat het ordewoord dus weze niet overwerken tot voordeel zijner werklooze werkbroeders. BIJ DE NAAISTERS. Meer en meer worden deze werksters maar uitgebuit en aan hongerloonen betaald. Van week tot «eek zijn er hier confecliebazen, die de werksters aan min deren prijs doen werken, 't Is niet geloof baar zekere patroons betalen voor het maken van een manshemd 0,35 fr. alhoe wel er zijn die voor 't zelfde model 0,65 betalen. Dus dit bewijst genoeg I Overdenkt eens, lezers, 0,35 fr. te betalen voor een manshemd, daarop machien en garen moeten leveren, voegt daarbij dat het garen op heden 1,65 fr. kost.Wij verzekeren deze heeren patroons' of beter gezegd die loondieven zoo deze toestand niet ophoud, wij ze met naam aan de muren der stad zullen bekend maken, aan den schandpaal zullen spij keren. En gij naaisters, zonder uitstel vereenigt U 't Is de eenige redmiddel BIJE. GUISSET-DELACROIX Deze patroons willen kost wat kost het overwerk in voege brengen. Zij beloven een frank daags supplement toe te s'aan. Vandaar onderhandelingen tusschen baas en werklieden, zoover, dat er verleden Donderdag een stemming plaats had. De meerderheid der werklieden stemden tegen overwerk (bravol)Doch de patroons laten de zaak niet los en beweren dat de meerderheid niet groot genoeg is, om niet over te gaan tot overwerk. Men had reeds bemerkt dat er moest gekonkeld worden tusschen den baas en het katholieke syndikaat. En Zondng kwam de aap uit de mauw. Het Volk Ronse. 't blad der katholieke vakvereeniging verklaart Gezien vele fa\ brieken ons de vraag gestuurd hebben om dagelijks een uur over t. icerken, heeft het bestuur onzer vakvereeniging de zaak grondig besproken en tot het besluit geko men deze vraag in te willigen, mits de patroon twee voor écn uur te betalen. Ziedaar, werkers en werksters, een i ieuw staalije van veriaad-Wij weten het goed, en alle klaarziende werklieden weten het, dat die z. g. Volksbond af hangt van de kath. patroons. Maar dat dat zij hun vuil werk openbaar zouden durven bekennen, daaraan hadden wij ons niet verwacht. In hun bladen, manifesten en vergade ringen zweeren ze hoog en laag de eenige ware werkliedenverdedigers te zijn. En ieder maal de patroon- wat nieuws willen in voege bren-en worden zij gesteund door het zoogezegd christen syndikaat. En de vetbetaalde jannen kennen het zoo goed om de Irchtgeloovige werklieden te leiden door als uitvlucht te zeggen ja, we willen overwerken, maar twee voor één uur moeten wij Betaald worden.En 't katholiek werkvolk begrijpt niet dat dit maar alleen is om 't kind een naam te geven, en dat men langs den anderen kant de eigenlijke werklieden princiepen, waarvoor er zooveel geleden en gestreden wordt, onder de voeten worden getrapt. Het is rechtstreeks de patroons steunen terwijl zooveel werkers nog werkeloos zijn. Dat de patroon naar zijn stoffen wacht betwisten wij niet,doch er zijn genoeg en zelfe te veel faponfabrie- ken waar het werkvolk naar meer werk zit te trachten. Daarom, werklieden, blijft bij uw be sluit I Weigert overwerk I denkt steeds aan de algemeens belangen uwer klas tn aan het besluit uwer vereeniging. Laat die kruipersrof over aan het kath. syndikaat, ten onrechte genoemd De Volksbond De N ieuwe Weverstarief Deze tarief is zeer grondig besproken geweest op de algemeene vergadering van donderdag jl. Men kwam er tot het besluit eenige wijzigingen als verbetering voor te stellen, o. a. 50 7° op alle tarieJ ven en categoriën der fabriekwerkers. Deze besluiten zullen aan het syndikaat der Patroons overgemaakt worden. Namens de Vrije Demokratische Vakvereeniging WERKERS WELZIJN Str ij dpeuning. Omdat de socialisten strijden voor hei 8urenwerk 0,10 En stemden nochtans bij E. Guis- set voor het 9urenwerk 0,20 En die stemming een fiasco was 0,25 Nu zeggen ze dat het alleey volks- bonders waren die ervoor stemden 0,2b Leugens jongens, want zooveel tappen zijn er niet in die fabriek o,2o Doel zoo voort dan komen wij dra terug aan de 10 uren o,2o Omdat zeker roode zoo verdraag zaam is o,2o dat hij zijn eigen leden aanvalt o,25 wanneer zij elders dan in hun lokaal een glas bier gaan drinken o,25 Doch dit bekwam hem niet goed 0,25 want hij maakte kennis met 'nen kloef o,25 Een tweede werd nog beter aan vaard o,25 want hij kreeg van den stok 'nen slag o,25 wet daarom dat ik nog gaf o,25 Omdat Maurits en Georges zoo goed speten o,25 Omdat den niiuwen tarief ons zoo veel voordeel aanbrengt dat wij het met geen klaar licht kunnen zien- (Een goede vriend) 5,nu JPartïj treiangen. lederen maandag cm 7 uren ver gadering voor 't bestuur ven den Tooneelbond. lederen Dinsdag om 7 uren her haling (repetitie) voor Tooneelbond lederen Woensdag om 7 uren vergadering vour 't bestuur S W.M. Werkerswei.ZIJN. lederen Donderdag om 7 uren vergadering van 't bestuur der vak vereeniging. lederen Vrijdag-om 7 u herha ling (repetie) voor Tooneel- en Zangkring. lederen Zondag om 9 uren voor middag Middenraadzitting WEbERS. WEEFSTERS, BO- BI/NSTERS. SPOELENMAAKSTERS Volgt wekelijks de tarief lessen. Deze lessen worden gegeven ieder en Dinsdag om 7 ure 's avonds. HUISMOEDERS. PART1/GENOOTEN. Koopt allen uwe koffie en chicorei in de S. W. M. Werkerswelzijn. Ondersteunt uwe eigene inrichtingen. ik reis veel; Vlaanderen is mij goed bekend. Niet zelden kom ik in 't Waalsch gedeelte van ons land, en soms waag ik het tot in 't harije van Frankrijk. Wat mij deugd aan 't harte doet, is overal te be- statigen het besef dat de werkers over't algemeen hebben over hun eigen macht, het bewustzijn hunner waarde. Zij komen niet meer achteraan, zij zijn een in aan merking te nemen stand geworden, en zij weten het. Spotlachend spreken zij over de hongerloonen uit 't verleden, minach tend over de onvoldoende bezoldiging van gister, maar fier en met klem eischen zij redelijk en mcnscfelijk loon, welke hun Itier en daar begint belaaid te worden De syndikale organisatie is het door tastend element dat hun voorwaarts heipt, dat hoeft niet meer gezegd. Zeker zijn werkstakingen te betreuren, maar het afdoendste middel om ze te vermijden is de organisatie. Hét broeide en grom melde bij de spoorwegarbeiders. Staking was niet noodig. Eenige dagen in de Post volstond. Veelal is het in groote private ondernemingen voldoende de tanden te laten zien om aan rechtmatige eischen voldoening te zien geven, en zoo ik on langs eene mislukte staking kon nagaan was net wel in eene gemeente van ons arm Vlaanderen waar de vakorganisatie nog in haar eerste stadium verkeert. Werkbroeders I Vereeniging is onze I macht, de volksmacht is a 1 m a c h t i g. J En de werkman hoeft voor niets te beven, I hij mag hoegenaamd geen gebrek lijden als hij werkt, want hij is de voortbrenger van alles en wal zouden de Heeren doen zonder werklieden Eere en recht aan wie het toekomt. Dat de laatste onverschilligen zich bij onze vereenigingen aansluiten wie zulks niel doet, doet vrijwillfg afstand van het beste aller wapens, meer nog, hij geeft het aan het kapitalisme af. Ja, langzaam maar zeker komen wetot volledige ontvoogding. Hoog de harten Vereeniging is onze macht I Ja, weg r.iet dwingelandij I Te saam gestreden, werkers op I Voor onze Volkspartij. R. PART1JGENOOTEN en VRIENDEN Wordt lid van onze inrichtingen Demokratische Vlaamsche Volks bond van Kortrijk. Minstens 10 centiemer. per maand. Er worden ook geheime leden aangenomen. HELPT ELKANDER!- Samenstel van allerlei maatschap pelijke werken.Pensioenkas Helpt Elkander. Inleg minstens 3 fr. per jaar, (25 c. per maand.JAfgestaan of voorbehouden kapitaal. Pensioen op 55, 60 en 65 jaar. Toelagen van staat, provincie en gemeente. De stortingen der leden worden verhoogd met een jaarlijksche bijleg door de pensioengilde Helpt El kander zelf geschonken. De leden worden aangezet in hun eigen belang regelmatig hunne stortingen te doen, hetzij zooveel mogelijk maandelijks,of ten minste alle drie maanden. Daar mceten de aangestede vrienden voor zorgen elk op zijne gemeente. Voor inlichtingen en stortingen is de schrijver alle maandagen in het lokaal, Pluimstraat, 170. Kortrijk, van 5 tot 6 ure. VERGADERING VAN DEN ARRONDISSEMENT SBOND Alle maanden op derden Zondag der maand om 3 ure namiddag, vergadeiing van uc. /-...^..mssej mentsbond in het lokaal van Help, Elkander Pluimstraat, 170 KORTRIJK. VAKVEREENIGING. Wij raden al onze vrienden aan lid te worden van de beroepsgilde. De Verbroedering. Billijke inleg. Geen centiem voor politiek werK, Inlichtingen in het lokaal Helpt Elkander Pluimstraat, 170, Kort rijk,alsook bij gekende partijgenoo- ten op de buitengemeenten. BESTUURLEDEN neemt goed acht, de dagen en uren blijven vast. onder leiding van EDW. PEETERS Men schrijft in op ons bureel aan 3 fr. per kwartaal. Leest en verspreidt ons blad, de tolk uwer gedachten. Eerste Kwaliteit.Alle Kalibers Altijd Beschikbaar in den DEPOT der Firma Naamlooze Maatschappij 170 Dendermondschen Steenweg,'AALST. TELEPHÜON 171. V p a c h t v r ij 't Huisbestelling

Werkerswelzijn | 1920 | | pagina 3