O^Neal Uit Eerbied Orgaan der Christene Volkspartij. De politiek der Bevoorrading. Een gelukkig Eiland PARLEMENTAIRE BELEEFDHEID voor den minderen man Zondag 21 Maart 1920. Prijs per nummer 10 centiemen Tweede Jaar. Nr. 12 Elke schrijver is verantwoor delijk voor zijne artikelen. TOUK DER MAATSCHAPPELIJKE WERKEN. Slaaf noch bedelaar mag; de Arbeider zijn. Abonnementsprijs Per jaar fr. 5,00 Per 6 maand fr. 2,60 Per 3 maand fr. 1,40 Bureel en Redactie R. VANDER SCHELDEN, DEERLIJK. West-Vu. Aankondigingen Kleine aankondigigen, eenmaal verschijnend fr. 0,50 Andere volgens overeenkomst. Hij moet een vrij en welvarend man in de samenleving wezen. Priester L'aees, De bevoorradinuspohliek van minister Waulers, welke aanleiding geeft tot uitkooperij en. andere misbruiken, hesft de socialisten de twee eerste dagen der interpellatie in nauwe schoenen gezet. Doch, hun oude gewoonte getrouw, zijn ze beginnen te huilen en tieren onder voorwendsel dat de ondervragers het op den persoon van minister Wauters ge munt hadden. Zou het wel mogelijk zijn de slechte politiek van een minister te kritikeeren zonder den minister te vernoemen Ook zullen wij er hier te: loops nog aan toe voegen dat een minister van bevoorrading na een krisis zooals deze van 1914-18, veruit de moeilijkste en ondankbaarste taak heeft opgenomen. Wij denken met veel reden Ie mógen zeggen dat een regeeringswijze welke gedurig een prijsverhooging der levens behoeften voor gevolg neeft, door hef volk veroordeeld wordt, en ook dat de regeerders, die een zoodanig stelsel hul digen, hun val te gemoet gaan. Om dit te zeggen, moet men niet de minste persoonlijke vijandschap koesteren tegen een minister, want een minister is verantwoordelijk voor zijn politiek, en niemand kan het volk beietten de mini ster en zijne politiek naar waaide te beoordeelen. Dit weten de socialisten, en juist daar om hebben zij die huilpaitij (teeken van machteloosheid) ingezet, 011 op die wijze de ondervraging van het ware doei af te leiden, er een persoonlijke kwestie van ie maken, waarin ze op behendige Mengelwerk. 5. De jongelieden, opgeiogen door de geesldrifl des ouden dichters, verloren zich in zalige begoocheling. Dan, weldra kwam Röbert tot hel besef der gevaar volle wezenlijkheid hij drukte de hand vanjulah. kuste die van haren vader, en vertrok. De volgende dag ging in angstige af wachting voorbijdoch nauwelijks was de zon onder de kim, of men hoorde in het woud, dat dé helling van het gebergte bedekt, het luid en schel weergalmen van ettelijke snaphaanscholen, weldra door peletonvuur en wat later door het knallen van kanonnen onderbroken. Sidderend stond O'Neal in de deur. terwijl jutah, buiten zich zeiven van vrees, in de kelder wijze gedeeltelijk zijn gelukt- Doch de ondervraging is nog niet afgeloopen.Laat ons hopen dat zij np het vare terrein zal teruggebracht worden.. De ondervraging had enkel voor doel te wete Ie Komen oi minister Wauters en de regeering van zin zijn nog langer eene politieke werkwijze te huldigen die bewezen heeft, en wat iedereen aan de lijve gevoelt, noodlottig te rijn voor het land, ojwel, of er nieuwe wegen zouden opgegaan worden Daar om gaat het I L>ie huilpartij rond de;, naam van minister Wauters kwam hier volstrekt niet van pas Gegronde politiek en doortastende duifkracht, ziedaar wat ons land noodig heeft, en we hopen dal het parlement dè regeering er toe dwingen zal. O. Vanschamelhoüt. Tijdens de ondervraging over de be- voorradingspoliliek, verklaarde minister Wauters, dat België een gelukkig eiland was omringd van landen waar het leven duurder is dan hier. Om zijn gezegde te staven wees hij op hetgeen er uit ons land gesmokkeld werd. Een bewijs, zegde hij, dat het el ders duurder is dan bij ons. Ja 't is waar, suiker wordt er wel veel gesmokkeld, zelfs zooveel dat "wij er sedert eenige weken zelf geen meer heb ben. Doch België is een land waar meer dan suiker genoeg voortgebracht wordt voor eigen gebruik. Met de aardappelen is hetzelfde. Voor de andere waren zou hij het zelfde niet kunnen zeggen. Het zou veel praktischer geweest zijn, met cijfers voor den dag te komen, doch dii heeft hij niet gedaan. Waarom was gevlucht. Het schieten verdubbelde, en verspreidde zich al meer en meer.Een klein vuur, op den naasten bergtop ont stoken, spiegelde zich welhaast in de wolken en van lop tot top, zoo ver het gezicht reikte, breidde zich ook het noodvuur uit. Gejoel, gekerm en krijgs donder hoorde men linksen rechts. Zoo verliep het grootsie deel .van den ver schrikkelijker! nacht, en de grijsaard had nog niets vernomen, dat eenigszins zijne onrust stillen kon Een Whiteboy was het stulpje voorbijgeloopen en had ioe- geroepen Captain Rock roept alles op, wat weerbaar is. De strijd is heet het gaat voor Ierland Een uur later brachten twee vrouwen uit het naaste dorp eenen gekwetste in de hut. Terwijl zij de wonden, die hij aan beide armen had, uitwieschen en verbonden zei deze Binnen kort zullen wij bewijzen, dat het leven duurder is in België, dan in de andere Entente-landen. O- V. S. Zijn exelentie Anseele, minister van openbare werken tijdens de ondervraging over de bevoorradingspolitiek tot een zijner tegenstrevers Gezijt een snot- zak. Zonder komentaar. O. V. S. Ce VfaahiSché kwestie moet opgelost worden.Dat is maar recht.Het Vlaamsche 'Volk moet in 't Vlaamsch bestuurd, onderwezen en gevonnist worden. Dat moet uit eerbied voor den minderen man die weinig of gee:i Frans :li kent Wil dar zeggen dat men het Fransch moet verban nen Volstrekt niet. Hoe meer vreemde talen men kent hoz beter en wij willen door de hervorming van het onderuijs op Yiaamschen voet dat men beter Fransch en andere talen leere. Niets is meer vernederend voor den Vlaamschen boer, werkman of kleinen burger, dan zich te hooren afsnauwen door een ambtenaar die geen Vlaamsch kent, of voor de rechtbank,zaken die hem aanbelangen, te hooren behandelen in een taal die hij niet verstaat. Zulk een Vlaming voelt zich in zijn land niet thuis en in tijden van gevaar kan zijne vader landsliefde eerder aan 't wankelen ge bracht worden dan die van een burgfr die geëerbiedigd wördt. Vader O'Neal, uw zoon is een held, maar die blauwoog, welken gij ter kwa der uur hebt opgevoed, en die zoo on dankbaar van u weg liep, draagt thans den rooden rok. Denkt eens, de verrader! in het midden van het vuur, stond hij ons te bepreeken om de wapens neer te leg- i gen 1 Hij zal zeker wel zelf terneer zijn gelegd. O'Neal, diep getroffen, gaf geen ant woord. Hij 'ging [bij Jutah zit'en, wier toestand zeer bedenkelijk begon Ie wor den. Nu hijgde zij naar adem in kramp achtige benauwdheid, dan verviel zij van de eene bezwijming in de andere. Einde lijk was de gekwetste verbonden, en de vrouwen brachten hem verder. Vergeefs poogde de grijsaard zijne ongelukkige dochter moed in te spreken nauwelijks was zij bij zich zeiven, of met den gil «Hij isdood!»viel zij weder buiten kennis. Stel u nu ook voor dat'de mindere man in België een getalsterkte van drie miljoen 200,000 personen vertegenwoor digt die enkel Vlaamsch spreken, onge rekend de 900,000 Vlamingen, 3ie bucen hun moedertaal ook wel Fransch kenner, doch de meesten slechts een b okje Fransch. Spreekt men niet doorga*- s Vlaamsch in Vlaanderen, enkele rijken uitgezonderd. Om al die menschen in 't Vlaamsch te besturen, te onderwijzen, te vonnissen en politiek te leiden, en ook om de wpnscl-en der Vlamingeu in het leger te voldoen, hebben we duizenden ambtenaars, lee raars, rechters, advokaten en officieren, enz., te kort. en slechts door de langdu rige rechtstreeksche of onrechtstreeksche werking van een Vlaamsche Hoogeschool kunnen we die bekomen. Dus kan de Yfaamsche kwestie niet in een dag opge lost worden. Jawel, antwoorden veel lieden. Wij zijn niet tegen eene Vlaamsche Hooee- school. Maar waarom laat men de Fr.-m- sche Universiteit te Gent niet voorbe staan? Waarom richt men geen Vlaamsche Hoogeschool op te Antwerpen De Univereiteit te Gent is het werk van lange jaren. Die gebouwen,laboratoriums, klinieken, verzamelingen en boekerijen hebben veel geld gekost. Een nieuwe Universiteit te Antwerpen zou dus ook veel geld kosten vóór den oorlog reeds raamde men die kosten op meer dan 10,000,000 frank, thans zou dat wel 30,000,000 frank zijn. We hebben waar achtig geen geld te veel En die30,000,000 frank kan men beter besteden aan den wederopbouw van het lar.d.aan de recht matige vergoeding voor de oud s»rij Iers en andere spoedeischende werken. Daar bij het zou te lang duren, eer zulke Uni versiteit van al het noodige voorzien is Intusschen ha het kanonvuur plotse ling opgehouden, en waren de geweer schoten, die zich meer en meer verspreid den, zeer verminderd. Bij het aanbreken van den dag ver toonden zich voor de hut een deel solda ten. De officier alleen trad binnen en groette beleefdelijk den ouden man, die aan de sponde der arme kranke zat, en sprak Vader, Lord Weüesley, mijn generaal, heeft mij gelast u al het belang te betuigen, dat hij in uwen toestand stelt. Gij moet een braaf man zijn, dewijl gij zulke brave zonen hebt opgekweekt. Hebben de lotgevallen des oorlogs u zwaar getroffen, de bescherming, ja de vriendschap des generaals zal u het overige uws levens allen mogelijken troost en hulp toebrengen 't Vervolgt.

Werkerswelzijn | 1920 | | pagina 1