Arrondissement Kortrijk Fabriekwerkers en Werksters past op j Strijdpenmng. arrondissement sbond De werkstaking-en in Frankrijk ASPELAERE. Art. 9. Voor den inslag grover dan 15la is er verhooging loegesiaan volgens de hier onderstaande tabel de 14ia lila 2 I8|a 1113 4 10ia 6 9[a 8 8|a 12 7[a 16 6[a 22 5la 30 4|a 36 3la 48 De inslag lila gelijmd en grover zullen eene vet hooging ondergaan van 4 jmim. De spoelen welke geen 100 scheuten bevatten, mogen geweven worden op twee getovwen of in daghuur aan 1,40 fr. per uur. Art. 10. De effen geweefsels, gewe ven met ééne schieetspol, zullen vermin derd worden met 4 mim. Art. II. De schachten, noodig voor den grond van een geweefsel en verdub- beid voor het gemak van het werk, on dergaan geen verhooging van ioon. Indienzij verdriedubbeld worden,zullen de schachten, die den derden graad vor men, als werkelijke schachten gerekend worden. De eggeschachten worden ingslijks meegerekend als gewone schachten. Art. 12. Voor het getal draden per cm. in de ketting te bekomen, moet men het geheel getal draden der ketting ver- deelen door de breedle in 't riet. Art. 13. Wordt aanzien als plat a. alle geweefsel, hebbende ten minste 2( °|o dier kruising. b. alle geweefsel hebbende eenen vol- ledigen dessin 20 v plat in ketting en inslag vereenigd. N. B. Door plat verslaat men iederen draad welke deel uiltnaakt van de lijn waadkruising. Art. 14.Verschil der breedten. Wanneer de rietopening en de katego- riebreedte van het weefsel verschillen van 25 cm. voor de getouwen van 1,35 m. of min. 30 cm. voor de gelouwen van 1,35 tot 1,60 m. 35cm. voorde getouwen van 1,61 tot 1,85 m. 40 cm. voor de gelouwen van 1,86 m. en meer, zal men moeten opklimmen tot de laatste kategorie die dat verschil niet aangeeft. Art. 15 De geweefsels samengesteld ui! ketting katoen en inslag kaardwol, zullen eene verhooging ondergaan vol gens hieronderstaande tabel 11 scheuten en mtn 25 0 o 12 tot 15 scheuten 20 15 scheuten en meer 15 Art. 16. Zijn de ketting en de inslag in kaardwol, dan is de verhooging dubbel van hierboven (art. 15), 50%, 40 30 Art. 17. De geweefsels uil ketting katoen en inslag kamwol geven eene ver- hooging van 12,5 De geweefsels met ketting en inslag kamwol geven eene veihooging van 25 (Deze twee laatste artikelen zijn nog in betwisting.) Art. 18.— De geweefsels met ketting katoen en inslag bourette en vigogne geven eene verhooging van 11 scheutenen min, 12,50"/„J 12 tot 15 scheuten, 10 16 scheuten en meer, 7,50 De geweefsels met ketting en inslag vigogne geven dubbele verhooging van hierboven. (25 20 15 Art. 19. De artikelen met inslag mercerise zullen eene verhooging onder gaan van 6 tn/m voor het plat en 3 m/m voor liet gekruist. Art. 20. De platte geweefsels bevat tende van 30 tot 50 °/o ketting mercerisè, zuilen eene verhooging ondergaan van - m/m en van 50 °/o en meer 5 m/m. Arl. 21. De geweefsels, welke in de ketting kunstmatige zijde bevatten, zullen eene verhooging ondergaan van to: 200 draden kunhnatige zijde, 5% Afe -r dan 200 draden 1 verhooging per serie van 100 draden. De geweefsels met inslag kunstmalige zijde zullen eene verhooging ondergaan van 10 7 Art. 22. Wanneer een geweefsel samengesteld is uit verschillende stoffen, recht gevende op verhooging, zu'len deze gerekend worden naar verhouding van ieder der grondstoffen welke de ket ting bevat. Art. 23. Eene verhoohing van 10 "/o zal toegestaan worden laan de kettingen van minder dan 120 M geweven en 5°/o voor de kettingen van 140 M. Aft. 24. Voor al de geweefsels welke een bijzondere moeilijkheid opleveren zal er een akkoord gesloten worden tusschen patroon en werkman. Indien een der partijen zich gekrenkt acht, zullen desyndikaten overgaan tot een onderzoek, waarvan de uitslag zal gerekend worden van bij het ontstaan van het geschil. Art. 25. Tarief Jacquard Eene ver- verhooging van 20 is toegestaan op het algemeen tarief van al de artikelen geweven op jacquard. Art. 26. Dimitten (geweven op blok- getouwen). Breedte van 0.60 tot 0,70, 55 m m. Meer dan 0,70 tot 0,85, 65 m/m. Brreedte van 1,20 tot 1,40, 90 m/m Aleer dan 1,40 tol 1,60, 109 ,n/m. Het tarief voor dimitten is alleenlijk geldig voor bijzondere getouwen, 't is te zeggen deze die draaien met eene 'snel heid van 140 scheuten voor 10/4 en 180 voor getouwen 5/4 Wanneer de dimitten op gewone getou wen worden, zal er rekening gehouden worden van het algemeen tarief. Art. -'7. Voor het loon te bekomen per nieter moet men i. Het gelal scneuten vermenigvuldi gen met het getal m/m, rekening houden de van al de hierbovenstaande opmerkin gen Art. 28 Wanneer, ten gevolge van het gebruiken van grondstoffen van min dere hoedanigheid, de patroon zich genoodzaakt vindt den wever in daghuur te belaie.i, zal er rekening gehouden wor den van hel loon welke de we\er gewon nen heeft in de 10 voorgaande regelmatige weken. De toevallige staalwever zal betaald werden op de bazis van hierboven. Verleden Dinsdag 9 Maart had op het stadhuis een onderhoud plaats met de weverspatroons, en ook met de afgevaar- diging der kommissie der Iwee Vlaande ren onder het voorzitterschap v. M.Jacobs. En men kwam tot het volgende besluit. I.) De wevers behouden hun 40 opslag op den bovenstaanden larief. 2.) Arbeiders 1,45 per uur 3./ Verwers 1,60 fr. 4 Appreieurs 1,65 5.) Scheer ders, intrekkers 1,75 fr. in daghuur öJAandraaiers 1,70 fr. in daghuur 7.) Opboomets 1,70 fr. per uur 8 On dermeesters en monteurs 20 fr. opslag per week 9.) Alle volwassen vrouwen 40 7.i opslag op hun bepaald loon 10.) Scheersters 1,50 fr. per uur of 40 verhooging op den tariefI i. Bobijnsters en spoelsters een minimum loon van 0,90 tot 100 fr. plus 40 .- Voor de scheer ders, intrekkers en aandraaiers op stuk zal een tarief opgemaakc worden, in den korst mogelijken tijd De stokers, machi nisten en smeerders blijven bij het loon welke zij nu ontvangen in afwachting dat de Provinciale kommissie der metaal bewerkers uitspraak heeft gedaan in zake het minimumloon dezer kategorie, Van een ouden demokraat M.D.CL 3.25 Nog een goeden demokraat P.v.S. 1,15 Opdat limiet in 't vervolg naar Roubaix niet meer zou gaan 0,25 En omdat hij zich daar een paar blauwe schenen heeft geloopen 0.25 Het is beter zijn goede vrienden te zoeken in de Pont d'Or 0,25 of met zevenen een halve kilo cadas ters te halen. 0,25 Omdat de lustige vrienden in het stroohotel dansten werden ze aan de deur gezet O 25 Omdat mijn broeder Viktor zoozeel sukses heeft in het lokaal 0,45 Omdat den dikken tegen den dunnen zegde 't is 'tien schottisch 0,25 Omdat Cordula zoowel Viktor kan vleien 0,25 Opdat een onzer vrienden niet meer zou spreken tegen onderkruipers 0,25 Laat ze loopen jongen want ze zijn uwer niet waardig 0,25 Omdat D.H-G een weinig water moest hebben daar hij rat was 0,25 Omdat Sidoin zegt geen geld te hebben voor strijdpenning 0,25 Omdat Sidonie zoowel de jong', mans kan stooten op den dans o,25 Pai-tijbelansen. lederen maandag om 7 uren ver gadering voor 't bestuur van den Tooneelbond. lederen Dinsdag om 7 uren her haling (repetitie) voor Tooneelbond iederen Woensdag om 7 uren vergadering vour 't bestuur S, W.M. Werkérswelzijn. lederen Donderdag om 7 uren vergadering van 't bestuur der vak- vereeniging. lederen Vrijdag om 7 u. herha ling (repetie) voor Tooneel- en Zangkring. lederen Zondag om 9 uren voor middag'Middenraadzitting V/E\>ERS. WEEFSTERS, BO- Bl/NSTERS, SPOELENMAAKSTERS Volgt wekelijks de tarief lessen. Deze lessen worden gegeven iederen Dinsdag om 7 ure 's avonds. HUISMOEDERS, PA R TI/GENOO TEN. Koopt allen uwe koffie en chicorei in de S. W. Af. Werkerswelzijn. Ondersteunt uwe eigene inrichtingen. Leest en verspreidt ons blad, de tolk uwer gedachten. PARTIJGENOO1 tT\ en VRIENDEN Wordt lid van onze inrichtingen. Demokratische Vlaamsche Volks bond van Kortrijk. Minstens 10 centiemen per maand. Er worden ook geheime leden aangenomen. HELPT ELKANDER I Samenstel van allerlei maatschap pelijke werken.Pensioenkas «Helpt Elkander. inleg minstens 3 fr. per jaar, (25 c. per maand.)Afgestaan of voorbehouden kapitaal, Pensioen op 55, 60 en 65 jaar. Toelagen van staat, provincie en gemeente. De stortingen der leden worden verhoogd met een jaarlijksche bijleg door de pensioengilde Heipt El kander zelf geschonken. De leden worden aangezet in hun eigen belang regelmatig hunne stortingen te doen, hetzij zooveel mogelijk maandelijks of ten minste alle drie maanden. Daar mceten de aangestede vrienden voor zorgen elk op zijne gemeente. Voor inlichtingen en stortingen is de schrijver alle maandagen in het lokaal, Pluimstraat-, 170, Kortrijk, van 5 tot 6 ure. VERGADERING VAN DEN Alle maanden op derden Zondag der maand om 3 ure namiddag, vergadert,ïg v.m ...Jsse- mentsbond in t et iokaalv.m« Helpt Elkander», Pluimstraat, 170, KORTRIJK. VAKVERENIGING. Wij raden al onze vriender aan lid te worden van de be epsgii ie. De Verbroedering. Billijke injeg. Geen centiem voor politiek wefk. Inlichtingen in het lokaal H Ipt Elkander Ruimstraat, 170, Kort rijk,alsook bij ^eken ;e rtijgemo- ten op. de buitengemeenten. BESTUURLEDEN I neemt goed acht,de dagen en uren blijven vast. Deze slakingen hebben een dubbel ka rakter. Zij dienen allereerst om een groo- ter loon, zelfs veel grooter af te dwi g-m. Anderzijds ook als protest tegen het duur leven. Er wordt ztlfs eene algemeene looosverhooging gevraagd van o,87 ïr. per uur. Het schijnt dat deze w.ek rog alles in orde za! zijn met eene groote vermeerdering van loon, naar sommigen beweeren de vraag van o,87 zou ingewil ligd worden. Naar het schijnt zijn de patroons ook zeer ontstemd omdat zij altijd voort moe ten de loonen hooger en hooger uitbeta len. Sommige beweere.i dat het geen voordeel is meer te geven, want telkens er meer gegeven wordt, slaat atles weer op, en dar, wederom werden hooger loo nen geêischt, en zoo volgt de duurte den opslag en omgekeerd. Die stakingen laten hun invloed voelen in België, Moescroen, Dottenijs en Her- seaux vragen ook dezelve eischen als in Frankrijk, en naar het schijni zijn reeds toegevingen gedaan die het gevraasde nabij komen. Er wordt in het k rte eene (nereenkomst voorzien met groote of zelfs met volledige toegeving. Die bakermat der Volkspartij liet onder opzicht van werking tot nogfoe wat te wenschen over. Maar we wisten dat er overtuiging is, geestdrift komt er thans ook voor onze zaak. Verleden Zondag, werden grondslagen gelegdvan ziekenbond en vakvereenigingï Reeds een 50 tal leden lieten zich inschrij ven. Dat getal zal weldra verdubbelen. De alg. Secretaris der vrije demokra tische vakbonden zal er eerlang terug- keeren om de nieuwe instellingen op den bésten voet in te richten en hij zal onder vinden dat hij hier in een vruchtbaar land het zaad der vereeniging gelegd heeft. Ondanks grooie moeilijkheden het uitwijken van beste krachien spaart het bestuur der Fanfaren zich ook geen moeite om deze belangrijke maatschappij te doen groeien en bloeien. Aspelaere zal steeds aan de spits der beweging blijven. ifjjjy,-- Voor uwe Verzekeringen tegen Brand, op het Leven. Werkonge vallen. Plechtige Communie, enz< wendt U in volle vertrouwen tot R. Vander Schelden te DeerlyK,

Werkerswelzijn | 1920 | | pagina 3