Swevegem Aalst Betoogingen tegen het duur Leven. Oct. Vanschamelhout. Modderpolitiek. wiiie van't geld.de religie werd geleverd, die nu hun slavin blijven moet als de vrouw die hare eer en hare deugd aan een ouden vuilbaard heeft verkocht. Zij zullen goede werken steunen, geld geven, bisschoppen en priesters eere be wijzen, maar de politieke macht en haar voordeelen voor hen,rijken, dnizendmalen grooter dan 't geen waar voor zij den in vloed van den godsdienst koopen, die moei in hun handen blijven. Geen jongere met edelmoedige gedachten, nieuwe rich ting, geen menschen vooral met meer hart en verstand dan zij. Valt de katho lieke partij en vergaat de godsdienst ein delijk, lijk in Frankrijk, wat kan het hun schelen, doch hun mededingers, die an dere daar die mogen er niet komen kost wat kost, en vooral dat klein volk mag niet ontwikkeld, geen licht voor zijn geest en vooral, ja, vooral geen wil, geen kracht. Doode massa moet het blijven, hun mindere, een voetschabel voor de rijken, voor de aris okraten die uit er kentelijkheid 't geloovend volk zullen verachten en vertrappen. AAaar ge zult zeggen«en de priesters.» 't Grootste getal is te dom om klaar te zien, en even hoogmoedig, en bang dat wat vrijheidsgeest bij 't vo;k mocht ont kiemen, 't juicht met beide handen de verworging der jonge katholieke demo- kraten toe- En deze die verstand hebben en klaar zien Ze zien ook voor hun oogen 't lot van Priester Daens, kennen even goed de geschiedenis der gemartelden door de kerk als deze van de martelaars der kerk en laf en krachteloos, gevolg der kollege- tucht, en orderverslaving hebben der, moed niet de stoute daaa te plegen die den godsdienst mocht redden doch hen de vervolging prijs zou geven. Ze hopen dal anderen 't mochten doen en lukken doch zij zuchten, slaan armen en öogen ten hemel, steken de beenen onder de tafel en eten en drinken goed. Als volke ren en godsdiensten vervallen, dan zwij gen en rusten deze die zouden moeten spreken en handelen, uit tucht zeggen zij om te verbloemen 't geen het werkelijk is lafheid. Jonge katholieken, jonge Vlamingen van Ronse ziet uit uw oogen in de chri- stene volkspartij alleen daar ligt de red ding, elders niet Siuit u aan bij Wer kerswelzijn S. H. H. Verleden Zondag hebben de socialisten zoowat overal betoogd tegen het duur leven. Het moet zijn dat de socialistische werklieden het niet eens zijn met minister Wauters als deze verklaart, dat de be voorradingspolitiek door zijn departement gevolgd, een goede politiek is,anders zouden zi; niet manifesteeren tegen het duur leven ze moeten overtuigd zijn dal er andere wegen kunnen opgegaan wor den dus, dat de bevoorradingspolitiek, tol heden gevolgd, slecht is, zooniet z'n zouden, m.i., dergelijke betoogingen niet inrichten. Dat de leiders nu niet roepen dat ze alleen niet meester zijn, want in zake bevoorrading waren ze heer en meester zelf. Minister Wauters bezii om zoo te zeggen een dictatorale macht voor wat aangaat zijn ministerie. Dus de wil der socialisten heeft hier geregeerd Of willen ze misschien door hunne be toogingen komen tot de algeheele socia lisatie Daarvan willen de verstandige werklieden niet weten, want z'n willen geenes'aven worden van den staat Vrije zelfstandige werklieden, dat willen ze worden, uoor de demukratie. We willen nog eens de socialisten doen opmerken, dat ons schrijven niet gericht is tegen den persoon van minister Wau ters, maar wel t< gen een door hem ge volgde politiek. Ook stellen wij hem niet alleen verantwoordelijk voor het duur leven, want herhaaldelijk hebben wij er op gewezen dat de regeering sedert den wapenstilstand, een verkeerde economi sche politiek gevoerd heeft. Doch de so cialisten hebben die politiek volmondig goedgekeurd, en nu staan wij voor een toestand waar we nog moeilijk zullen uitgeraken. Ook de betoogingen van ver leden Zondag kunnen daar niets aan veranderen. Wat er dient gedaan te worden, dat is de woekerwinsten der grootnijverheid be letten. Er zijn naamlooze maatschappijen die werken met een kapitaal van een anderhalf millioen en die in den tijd van zeven maanden een millioen 650,000 fr, gewonnen hebben. Dit zijn woeker winsten, is 't geen schande In een abnormaien, ongunstigen toe stand zooals ons land nu verkeerd, zou er eene wet moeten gemaakt worden die de grenzen der winsten van de groot nijverheid bepaald. Alle grootnijveraars zouden moeten verplicht wo den, twee maal per jaar hunne balansrekening in het staatsblad te 'aten verschijnen, en de overtollige winsten moeten aangeslagen ten voordeele van den staat,dus ten voor- deele van het algemeen. Dit is volgens ons het eenige middel, die ons voor het oogenblik wat verlich ting brengen kan. AMe straatbetoogingen zijn hulp- en nutteloos. «Rechten Vrijheid» van verleden Zon dag schrijft dat we modderpolitiekers zijn. orrdat we geschreven hebben dat het stelstel door minister Wauters gevolgd in zake bevoorradingspolitiek aanleiding geeft tot omkooperij, wijnpoberij en par tijdigheid. Maar wat «Rechten Vrijheid» vergeten heeft te doen, dat is het bewijs geven dat we gelogen hebben, om de doodeenvoudige reden dat voornoemd blad wel weet dat we de waarheid ge schreven hebben, doch Recht en Vrij heid wil niet dat de waarheid gezegd wordt, als het de socialisten geldt. Als we gelogen hebben, heeren socia listen, waarom zitten Doyen en Gaspar dan in 'c gevang? Dit z;jn geen verdacht makingen, maar wel feiten en klare be wijzen. En hoe moeten wij nu die mannen noe men die dergelijke onomstootbare waar heid willen loochenen Wacht, 'k heb het gevonden Dit zijn geen modderpolitiekers maar wel socialistische modderpolitiekers. Allo Rechten Vrijheid tot later. Oer. Vanschamelhout. Wij schreven meermaals over d^e hangende zaak in La Flandre Het ging er, over het in voege brengen van een tarief op stukwerk. Zooals reeds gekend, door het contract moest er een tarief toegepast worden die toeliet de middelmatige werklieden hun minimumloon te bereiken het is te zeg gen voor de mannen 1,25 per uur en de vrouwen 0,90. Dit loon werd niet bereikt daardoor ontevredenheid, en bij het lang uitblijven van het invoeren van verbete ring zulke verbittering, dat het volk wei gerde nog langer alzoo te werken niette genstaande den proeftijd nog niet voorbij was. Daarop onmiddelijke optreding der syrdikaten. Er werd een overeenkomst getroffen. Er werd verzekerd den tarief zoo te wijzigen opdat hij in overeenstem ming kwam met het contrakt. Onder deze voorwaarde werd het werk dan voortgezet. Verders was er nog een duurtetoeslag gevraagd van 0,30 per uur. Hier werd er 0,20 toegekend door de Collectiviteiten werd dan ook uitbetaald met terugwérkende kracht vanaf 1 Maart onder voorbehoud verder over de zaak te handelen. Eerstdaags werd ons een tarief over handigd met de wijzigingen. BIJ DE ELECTRIELBEWERKERS (onderhandelingen aan gang) Den duurtetoeslag werd hier ook ge vraagd, doch nog niet bekomen. Andete reklamatien worden werden ook behan deld. De ramplacanten stokers, hulpsto kers. machinisten en wattemans,die binst de week gewoonlijk koerwerk verrichten vragen slechts zes dagen te week te wer ken en voor meer dan zes dagen 50 meer. Nog eenige reklamatien en onregelma tigheden aangaande raccorde en reseau- mannen en Kolm werkers werden bespro ken en zullen in de bespreking van Dinsdag 30 Maart afgehandeld worden. Verder staat den uitslag af te wachten. W er Is stakingen in Frankrijk. Het schijnt dat het hier niet heel zui ver zit. ledereen vindt zich teteurges'eld. De gevraagde 0,87 fr per uur vinden de bazen te overdreven. Ten einde tot eene oplossing te geraken werd d n ook een soort scheidsraad ingesteld. De bazen zijn goed of kwaadschiks gedwongen ook een soort synlikaat te vormen, die zij noemen het consortium. Men betaalde reeds vroeger duuitetoe- slag voor volwassenen 0,15 per uur, voor dezen van 15 a 18 jaar 0.10 en beneden de 15 jaar 0.05. Het consortium wilt deze duurtetoeslagen verdriedubbelen, dus respectievelijk 0,45. 0.30 en 0,15 geven. Daarenboven 1 fr. daags per kind bene den de 13 jaar aan de vaders van familie. Hiermede waren de syndikaten niet t'akkoord. Zij achten den duurtetoeslag te klein. Volgens hunne berekeningen overal uitgeplakt, zelfs ook in Moescroen heefteen huishouden van vader en moeder en twee kinders van 8 en 13 jaar een we kelijks loon vandoen voor hun bestaan van 165,70 fr. Het syndikaat wil ook niet dat er 1 fr. daags per kind uitbetaald wordt, omdat de huisvaders er de slachtoffers van zou de/: vallen bij werkschaarschte. Er wierd een ultimatum gezonden aan de bazen om antwoord ie nebben tegen donderdag ?5 dezer om 5 uren onder bedreiging van algemeene staking. Om zekere redenen is dit nu én dan eenige uren of een dag verschoven, doch dreigt alle oogenblik uit te breken- Wat den uitslag zal zijn is af te wachten. Allerhande geruchten doen de ronde, dóch wij wïllen hier de zaak niet vooruit loopen. WERKERSBELANGEN, ALGEMEENE WERKSTAKING DER BREIDSTERS. Sedert meer dan twee maand hadden de breidsters gevraagd om in loon gelijk gesteld te worden met de vrouwen uit andere nijverheid, wat niet meer dan billijk is. Tegenwoordig winnen de breidsters 50 tot 60 min dan de andere fabriek- werksters en de bazen willen slechts 20 ten honderd meer geven te beginnen met eersten Apri', en dan nog 30 ten honderd met Aalst kermis. Bijgevolg zouden de breidsters nog drie maanden en half moe ten werken aan 30 tot 40 minder dan de werksters uit de andere nijverheden. Het gemengd komiteit heeft al het mo gelijke gedaan om op vredelievende wijs het geschil op te lossen. Wij hadden alle verzoeningsmiddelen uitgeput, doch we zijn steeds op de onverbiddelijke koppig heid der bazen gestuit, die op de onver- eenigde breidsters rekenden. Daar ze ondervonden dat de socialisten sedert den 26 Januari met meer roerden, en wisten dat de leden van dit syndikaat niet mochten staken, aanzagen de bazen, eene staking als onmogelijk. Doch,'t is anders uitgekomen. De on- vereenigde breidsters die het even mcede waren onder het loon te werken, waren de eersten om het werk te staken en de leden van het socialistisch syndikaat leg den stil tegen den wil in van de leiders. Wij zelf waren een oogenblik bevreesd dat de staking mislukken zou, gezien de tegenwerking der socialisten en 't groot getal onveieenigden. Maar de breidsters hebben ons hier het schoonsie bewijs van eendracht gegeven. Dit strekt hun ter eer, en, als ze eendrachtig blijven, waar we niet aan twijfelen, zullen ze overmin- nen omdat hun zaak rechtvaardig is. Nooit heb ik gegronder staking weten uitbreken en kan daarom niet mislukken. Het duurt doorgaans lang vooraleer de vrouwen een besluit nemen,doch eens tot tot daar gekomen, zijn ze koppiger dan de mannen. Dit hebben we al meer dan eens ondervonden bij werkstakingen en dit zullen de fabrikanten nu ook onder vinden. Ik acht het zelfs overbodig nog een oproep te doen tot eendracht, want er is geen middel meer om ze te verdeelen. Ik heb tijdens de algemeene vergadering de overtuiging opgedaan aan hun stem en hun houding vast te stellen dat ze sterk en onwrikbaar staan ik 'neb hun oogen zien stralen van strijdlust. En men voelt dat de breidsters eendrachtig zullen blij- tot de zegepraal. Siechts tot de onvereenigden richt ik een oproep opdat ze zich zouden vereeni gen,niet omdat ik aan hun standvastigheid twijfel, maar omdat ze in 't vervolg met geene ledige handen zouden staan den Zaterdagavond in geval van werkstaking, ook omdat de werkgevers geen twee maanden meer zouden kunnen rekenen om de rechtmatige eischen der werksters af te wijzent Breidsters, vereenigt u allen Weest eendrachtig tijdens het werk, gelijk in dagen van strijd, want Eendracht maakt macht O. Vanschamelhout. Een Manifest. Verleden week werd ik door de breid sters een manifest, door de socialisten in de stad verspreid, in de handen gegeven, waarin ik met verbazing las dat de breid sters voldoening bekwamen en dat zij (de socialisten) dit alles gedaan hadden. Ik vroeg me luide af of ik wel wakker was,ofwel of de schrijver van dit manifest soms niet gedroomd had, waarop de meisjes mij antwoordden dat het vasten zeker de schrijver van fct papiertje was die gedroomd had, en, voegden zij erbij, droomen is bedrog en ons bedriegen is ntet meer mogelijk want we weten maar al te goed dat die mannen ons sedert Januari in den draai gehouden hebben. 't En kan niet meer gaan, heeren socia listen, om de werklieden te bedriegen, ze zijn regelmatig op de hoogte van ons schrijven en van onze werking gehouden geworden. Het kristen demokratis:h licht straalt tot in de duistere hoeken der soci alistische syndikale geldkas. Amen. OV. De werkstaking der breidsters duurt onveranderd voort. De scheidsraad heeft uitspraak gedaan in deze zaak, doch wij weten nog niet of de bazen die uitspraak zullen aanveerden. De volgende loonen zijn bepaald vol gens kategorie 1,10 fr., 1,15 fr.. 1,20 en 1,25 fr. minimum per uür. Deze beslissing bevredigt de breidsters. Ze wachten naar het antwoord der bazen, en moest dit afwijzend zijn, de breidsters zijn vast besloten het werk niet te herne men vooraleer voldoening te hebben be komen. Volgens de socialisten mochten de breidsters nu niet gestaakt hebben, ze moesten dus voort voor veel kleiner loo nen dan de vrouwen in andere nijverheid blijven werken. Wij zijn van hetzelfde gedacht niet. Sinds Januari hebben we al het mogelijke gedaan om op vredelieven de wijze tof een oplossing te geraken. Niet te vroeg maar eerder te Iaat is de werkstaking uitgebroken. Hadden de so cialisten medegewerkt met ons van voor twee maanden, dit ware beter geweest. Over twee maanden zouden de bazen het zoolang niet uitgehouden hebben als nu doch toegeven zullen ze toch. Weel ge waarom de socialisten deze staking te vroeg en ongepast noemen Om twee redenen. Ten eerste omdat we voor geene kiezing staan en ten tweede omdat ze niet bij kas zijn om hunne in staking zijnde leden te steunen. Danr ligt de knoop. Maar de breidsters zien thans klaar en zullen die mannen naar waarde beoordeelen. Oproep tot de niet-vereenigde Breidsters Breidsters, die nog niet vereenigd zijt,

Werkerswelzijn | 1920 | | pagina 2