Socialistische dwingelandij j Iets voor Ronse ronse: t jo;..»j u.u "«acsurwsouy asyz »»«i x»* Aanslag legen de vijheid van vereeniging. Als men de soeialisusi he gazetten leest j of als me.i hun kóps'ukken hoort spre- 1 "ken op meetingen of in het parlement, j d#n zou men waarlijk denken dat zij de verdedigers zijn der vrijheid op eik ge bied. Doch ais men de handelwijze dier mannen nagaat, dan komt men spoedig tot de overtuiging dat ze in werkelijkheid niets anders zijn dwingelanden en vrij heidswurgers. Verleden week hebben ze hier in Aalst een schandelijken aanslag gepleegd tegen de vrijheid van vereeniging, bijgevolg tegen de vrijheid van geweten. in een spinnerij moest er een jongeling opschuiven tot draadjesmaker. Doch de spinners die socialisten zijn weigerden met hem te werken omdat hij niet van hun vereeniging deelrnaakte, en een an der wierd aangesteld. Daarna gingen ze bij dien nog onerva ren jongen en zegden Indien ge uwe lidkaart van de vereeniging waarvan ge deel maakt wilt afgeven en u bij ons laat vereenigen dan moogt ge opschuiven. Die 6 jarige jongeling die bij. ons vereenigü was, heeft dit gedaan ten einde zich vei der in zijn werk te kunnen vol maken. Kan men wel walgelijker te werk gaan De socialisten zijn er dus na maanden lang pogen in gelukt ons door dwang een lid (een kind nog) te ontnemen. In naam der vrijheid, het hoogste goed va-: den werkman, protesteeren wij uit al onze kracht, tegen deze schandelijke vrijheidswurging. Doch, een rijk van dwang en duurt niet lang. Heden Maandag middag, zijn er reeds drij leden van de socialisten, die kennis van die latfe daad gekregen hebben naar ons overgekomen als protest tegen die lafhertige handelwijze. Tot onze leden zeggen we indien zulks nog mo£St gebeuien dat de socia listen dwang willen plegen op U, komt ons aanstonds vinden, op staanden voet j zullen wij handeleno optreden. Had die jongen ons dit laten weten we denken dat liet anders zou afgeloopen zijn. En om al mijnen afkeer uit te spreken die ik voor zulke lafheid gevoel, zeg ik tot de socialisten Vuige dwingelanden, ik walg van u. Oct. Vanschamelhout. Op de algémeene vergadering die bin nen kort zal plaats hebben zullen wij de lidboekjes ten toon stellen van de socia listen die naar ons overgekomen zijn, en dit allen uit eigen beweging gedurende de laatste maand. Wij verzoeken de socialisten het zelfde te doen met de lid- j boekjes van onze mannen die naar de j socialisten overgegaan zijn, O. V. WERKERSBELANGEN, Aan dty leden onzer vaKvereenlging. Zooals gij verleden week in ons blad gelezen hebt, zullen de werklieden die willen ondersteund worden in geval van onvrijwillige werkloosheid, tegen den 1 Juni moeten vereenigd zijn. De onve- reenigden kunnen van het werkloozen- fonds niet meer genieten. We doen dus een beroep op a! onze leden opdat zij hun onvereenigde werkgezellen zouden doen inzien, welk groot belang zij er bij hebben zich te vereenigen, daar zij vanaf den Juni ingeval var. onvrijwillige werk loosheid zullen gesteund worden. Edoch wij drukken op het woord onvrijwillige werkloosheid, 7 is te zeggen :n geval van machienbreuk, gebrek aan grondstof of aan besielliogen, maar niet in geval de werklieden door eigen wil het werk laten staan. Het gebeurt al eens dat de eene of de andere werkster of werker ongelijk aan gedaan wordt op het werkhuis en daarom het werk verlaat. In dergelijke gevallen wordt geen onderstand verleend. Indien zoo iets gebeurd, zal de betrokkene wel doen een halve dag geduld te hebben, en de schrijver der vereeniging te verwitti gen, die onrniddelijk al het mogelijke zal doen om de zaak op té lossen. Dus goed verslaan, geen overhaasting, maar in ieder geval uw vereeniging in lichten moet uw aller leus zijn. Verleden week hebben wij van een aantal werklieden gegronde klachten ont vangen. We zullen al het mogelijke doen om verbetering in hun toestand te beko men. Als de klachten gegrond zijn kunnen onze leden steeds op de vastberadenheid hunnér vereeniging rekenen. Het Volk van Ronse van Zondag 2 Mei valt een weinig /den schrijver der kristene demokratische vrkvereeniging van Ronse aan. Dit verwondert mij niet. Integendeel ben ik verwonderd dat ze hem maar zooveel aanvallen.want vaneen windhaan zooals er aan het hoofd van. den volks bond van Ronse staat, ma" men zich aan alles verwachten behalve aan eerlijk heid in den strijd. De vrienden van Ronse mogen zich daar niet aan storen. Hector is immers een gewezen lid van den volksbond?! (die de konkelfoezeiij van dien gewezen onderwijzer-aspirant kandidaat van onze partij te Ronse, gewezen frontman die bij die partij geen plaats kreeg op de lijst, en die eindelijk om zijn ambitie te voldoen, eene plaats op een lijst moest aanvaarden waar hij diende als stopgat en lokvogel om een franskiljon, autokraat ofte volks vijand te doen kiezen) goed kent, en die den divang en de pootjesgeverij van dien held moede geworden zijnde, naar ons overgekomen is. Ge ziet van hier welke woede dien dwingeland te verkroppen heeft, door dien Hector buiten zijn bereik valt, en hem bijgevolg niet broodrooven kan. iets wat hij toch zoogeern doet om te bewijzen dat hij katholiek is. Of liever om te laten zien dat hij de knecht der katholieke ba zen is. Ik herhaal dus, vrienden van Ronse, stoort u daar niet aan. Die man moet toen een weinig lucht kunnen geven aan zijn woede, anders zou hij een gevaarlijke geraaktheid kunnen opdoen en als kristene menschep, mogen wij aan niemand kwaad wenschen. Ten anderen, 't en is misschien zijn schuld niet dat hij aldus handelt, want iemand (tie onder de knout ligi dwingt geern iemand anders En zie, met hem is dit misschien we! het geval, want hij hééft onlangs tegen mij persoonlijk gezegd dat de volksbond gebonden lag aan de keten der katholieke kapitalisten. O. V. Mijn antwoord aan den naamloozen schrijver van - 'i Volk van Ronse. Dezen morgend, genoemd blad in han den nemende, vind ik een artikel met titel Een opgeblazen puit Alles eens wei overzien hebbende dacht ik dat komt van een opgeblazen vogel,en wel van de gemeenste soort, 't is te zeg gen van eene musch. Want gansch het artikel heeft niets te maken met het geen er geschreven is geweest. Iedereen die de doenwijze van zulk een vogel heeft nagegaan weet hoe hij al dansend en trippelend kan rondspringen om zoo doende de aandacht af te leiden van hetgene hij van zin is te doen. Zoo ook doet de schrijver van den opgebiazen puit Hij spot, maakt be lachelijk en denkt zoo een lachje te kun nen verwekken die al het overige doet vergeen. Dat noemen wij rond den pot üraaian- Over de waarheid durft hij niet spreken want hij weet al te goed dat zijn eigene vrienden hem afkeuren voor het te vuil weik dat hij verricht. Maar, beste vriend, als de Daensisten waarlijk zoo onbeduidend zijn, waarom gewaardigl gij u dar; spotartikelen te schrijven ten hunnen laste, waarom durft gij hen niet noemen bij hunnen eenten naam van kristene demokraten Is het misschien omdat de zoogezegden foppersbond onder den dwang der om standigheden denzelfden naam heeft aan genomen Is het daarom dat men perso nen met een rein geweten moet bespotte lijk maken en schrijven dat Hector zijn Aalstersche proza mag onderteekenen Denkt gij misschien dat degene welke slechts lager onderwijs hebben genoten niets kennen, noch van iets verstand heb ben Zoo bedriegt gij u grootelijks, want hoe klein en hoe weinig geleerd wij ook zijn, aarzelen wij niet ons tegen u te meten in de waarheidsliefde, wij schnwen het licht niet, gezien wij niet aarzelen unze stukken te onderteekenen. Daar lees ik ook nog dat wij van ons willen dóen spreken. Neen beste vriend Hebben de socia listen onze artikelen onze artikelen over genomen dan moet het zijn dat zij over tuigd waren van de waarheid welke zij bevatten. Met het gedacht dat Het Volk van Ronse er zou op geantwoord hebben, hebben wij ons artikel niet geschreven gezien ik wel weet bij ondervinding dat j zij bang zijn voor de waarheid en er dus i niet rechtstreeks durven of zouden op antwoorden. Nu zij toch begonnen zijn met een paar l woorden in hun strijdpenmng, en nu een opgeblazen puit je de nieuwsgierigheid heeft gaande gemaakt, hoop ik dat ze "nun lezers niet te vergeefs zullen doen wach- I ten, en zoo zij gebeurlijk niet meer zou- j den weten waarover er kwestie is zuilen we wel hun geheugen helpen opfrisschen. j Nu, beste vogel, denk niet dat ge in 't i vervolg bang moet zijn u te laten kennen. Zijtje een vriend van me we zullen daar- j voor geen vijanden worden en zijt je een vijand we kunnen nog beste vriendjes j geraken. Dus den moed in de twee han- j den en vooruit Hector. Strij d.penning Voor de Propaganda. j O.O.De foppers strijden ook al voor de i echte dentokratie en dan nog ivel voor j eene die geene dwingelandij duldt. Zou*- den ze wellicht eindelijk hun dwang laten varen of zijn ze misschien in ruzie geval- i len met M L. Toch kan ik dat zoo maar nietgelooven woorden zijn immers geen I daden en is het zoo dan nog zullen ze geen eer van hun werk halen. o,8o Omdat Vogel zulke schoone puien in hef zoüeblad van Ronse zet o,6o Omdat zij hef nadoen wat hun meester voorschuifelt. o,3o Voor de Lustige Vrienden. j Omdat Victor met Leonie naar Ker- j selare geweest is en ze met den laatsfen trein dierven naar huis komen. o,25 1 Omdat twee bestuurleden zich zoo goed vermaakt hebben te Kerselare o,25 Vlaamsche MutualistenSanddag Op 23 en 24 Meie. k. (Sinxen) zal te Blankenberghe de XVe Landdag der VI. Mutualisten van het land plaats hebben Aan de dagorde staan volgende punten het boawen van goedkoope woningen voor mutualisten 2. Dé ziekenverpleging ten huize de vrouw in de mutualiteit 4. het beleggen der reservegelden in Staats en stadsfondsen 5. Wijzigingen aan de wet op de ouderdomspensioenen 6. Voorzorgen van vooruitzicht ten voor- deele der visscherij. Reeds hebben vele besturen en maat schappijen van ouderlingen bijstand hun bijtreding gezonden en alles laai een onverhoopten bijval voorzien. Vooralle inlichtingen zich wenden tot Af. Willem Schepmans, voorzitterPaar denmarkt,66 te Antwerpen oj tot M.AIJred Vande Putte, algemeen sekretaris te Haeren Noord. "W eek overzicht IN RUSLAND. Ondersteud door Fransche fondsen vangen de Polen den strijd aan tegen de Russen. Reeds meldt het Poolsche leger groote overwinningen in de streek van Kief. Het spreekt ook van 25.000 krijgs gevangenen. De Russen verdedigen zich dapper. Gansch Rusland zou tegen Polen opstaan. 120,ooo man van 7garnizoen te Moskou zou reeds naar 't Poolsche. front vertrokken zijn. GEEN SPAREN MEER De Russische bolsjevisten willen niet dat het volk spaart. Zij beweren dat in Rusland iedereen zeker is van zijn be staan en dat hei sparen niet meer noodig is. En om hei sparen te beletten werd beslist dat voortaan de loonen zullen uit betaald worden in bijzondere bankbriefjes die slechts geldig zijn voor een maand. Op die manier is iedereen verplicht wat hij in de maand verdient ook binnen die maand te verteren. DE AAP KOMT UIT DE MOUW. Te Brussel heeft heden Zondag een gedeeltelijke senaatverkiezing plaats. In den strijd staan enkel katholieken en libe ralen. De socialisten zulten wit stemmen. De zoogezegde kristene volkspartij heeft in een manifest hare leden aangezet om te stemmen voor den katholieken kandidaat der Palria.. en dit om reden dat indien zij zich bij de stemming moesten outhou- den hun briefjes als socialistische zouden gerekend worden. Alleen een onafhankelijke en vrije kristene volkspartij als de onze kan het vertrouwen hebben der werkers en ware volksgezinden. ONZE BESCHAAFDE SAMENLEVING. Een niéuwe rijke (oorlogswoekeraar, baron Zeep of enz vierde op plechtige wijze de eerste kommunie van zijn jongsten spruit. Hij gaf een groot feest waarop !5o genoodigden 1 Dat feestje koste hem 25 duizend frank I Gezegende samenleving waar de oorlogswoe- keraats feesten, de oud strijders armoe lijden en tal van edele idealisten in 't gevang zuchten 11 DE 23e TERDOODVEROORDEELING R. Kimpeen Dr VanBockstaele werden door het Assisenhof van Brabant ter dood veroordeeld. Dat maakt te zamen drie en twintig terdoodveioor- den wegens activism. Opmerkenswaardig is het dat Robert De Waei, de eerste terdoodveroordeelde weger s activisme, reeds uit het gevang werd losgelaten SCHOONE GEVOLGEN van DEN OORLOG De bevolking van Belgie is van '14 tot '18 ver minderd. Sedert 1913 toen Belgie 7.638.757 inwo ners telde heeft het er 83 181 verloren.In de werke lijkheid echter is het verhes veel grooter, want in gewone omstandigheden, met een gemiddelde jaarlijksche toeneming van 71.000 zielen, zooals voor den oorlog het geval was, zou in 1918 de bevolking tot ongeveer 3 mihioen gestegen zijn. Hec verschil tusscheu dit normale cijter en dit door de statistiek opgegeven, bedraagt 444.ooo. Dus ten gevo'ge van den oorlog gingen in ons land 444.000 menschen'evens te loor. DE BROODKWESTIE. Zooals men reeds weet heeft een ministerieel besluit ons het nationaal brood op tafel gebracht. Om onze lezers hierover beter in te lichten geven wij hier de artikelen die dé bakkerijen wettig toe gelaten zijn voort te brengen en de verkoopprijzen er van. De bakkerijen mogen voortbrengen 1) brood van loopend gebrüik,gezegd menage brood 2) klein gebak waarin er noch melk,noch boter, noch eieren voorkomt. Het brood en kiein gebak mag riet vervaardigd worden tenzij met bloem gebuild op 83 ten minste.Andere brood soorten,de bakkerijen toegelaten voort te brengen, mogen niet duurder verkocht worden dan aan de prijzen vastgesteld voor het menagebrood.» Het menagebrood moet verkocht worden per gewicht van ooo gr., van 1 kg., of van 2 kg.De maximum prijzen van het brood zijn vastgesteld als volgt a/ Menagebrood vervaardigd met bloem gebüi- deld op 80 1/25 de kilo (juist gewicht), b Brcod van ruw meel (met gebuild) 1,13 de kilo (juist gewicht). AI het brood moet het naamwerk dragen van den bakker, diens naam en voornaam. 24 uren nadat het brood uit den oven is mag het niet meer dan 36 water bevatten en het moet het juist gewicht wegen zonder wettige verminde ring. Het ministerieel besluit geeft eenige over wegingen die aanleiding gaven tot dit besluit waaruit wij het volgende overnemen het volk scheen eerst zijn belang en dit van het land goed begrepen te hebben en het gebruikte 60 0/°grof brood. Maar spoedig, niettegenstaande de hooge prijzen, hernam het wit brood de eerste plaats en men gebruikte niet meer dan 3o grof brood meer. In plaats dus den invoer te kunnen vermin deren. in 't belang der verhooging van den wissel koers, was men verplicht hem te blijven behouden en zelfs te vermeerderen Indien men voort grof brood hadde verbruikt ware de spaarzaamheid van 5 tot 7ooo ton en per maand geweest. Van een an deren kant is de voorraad graan in de wereld ge voelig verminderd. Amerika is het eenig land waar tegenwoordig de landen van Europa, aan spaar zaamheid of rantsoeneering onderworpen, gaan putten zoo gebeurt het niet zelden dat er geen graan in de inscheepingsha.ven der Vereenigde Staten zich bevind.Van daar een gedurige stijging der prijzen op de markten van herkomstvan 2 dollars 4o de bushel (omtrent 27 kilos) is de prijs geklommen tot 3 dollars 3ö en meer. Zoolang het maandelijks verbruik zal blijven omtrent de 9o.ooo ton zal het niet noodig zijn de rantsoeneering ia te voeren.Het hangt dus van de bevolking af deze onaangenaamheid te vermijden. Er zal dus voor taan geen ander dan grof broad meer mogen ver vaardigd worden. De suikerbakkerijen (patisserie) zullen nog enkel drie dagen per week mogen open blijven. De biscuitenfabrieken enz.,, mogen blij ven werken zelfs voor den vreemde maar zijn enkel toegelaten speciale bloem te gebruiken van uitheemsche hoedanigheid en van uitheemsche suiker. Het verbruik der bloém voor deze nijver heden bedraagt nauwelijks een duizendtal tori per maand. Dus aan het orde van den dag staat de spaarzaamheid. Ziedaar waar de grillen van hoog- waande s'aatshoofden ons door den oorlog ge bracht hebben. Niette verwonderen zegt ook 5 jaren van vernieling moesten zichtbaar de wereld naar een algemeen tekort in alles leiden. Nu tot daar de volkeren der wereld hebben zich laten opzweepen tot moord en vernieling en ze moeten er de gevolgen var. dragen."Maar wienr voelt bier nogmaals den zwaarsten last van die gevolgen Kinderen, ouderlingen, ziekelijke menschen uit den geringen stand mogen voortaan zich tevreden stellen met zwaar brood terwijl den rijken patri- otard nog niel vaarwel moet zeggen aan zijne lek kere pateetjes, enz. Wij achten nu onze lezers be kwaam genoeg om de noodige besluiten te trekken.

Werkerswelzijn | 1920 | | pagina 2