EEK SLET. Orgaan der Christene Vokspartij. - Tolk der Haatschappelijke Werken. De Nationale Maatschappij dei'' Heurt op den Hoed Hoog de Harten De Leiders. Wetten Zondag 23 Mei ïalü. Prijs per nummer 10 centiemen. Tweede laart nrt 20 HE! ELKE SCHRIJVER IS VERANTWOORDELIJK VOOR ZIJNE ARTIKELEN Slaaf noch bedelaar mag de Arbeider zijn. Abonnementsprijs Per jaar fr. 5,00 Per 6 maand fr. 2,60 Per 3 maand fr. 1,40 Bureel Redactie .VANDER SCHELDEN, DREELIJK, Wist-Vl. Aankondigingen Kleine aanhondigigen, eenmaal verschonend fr. 0,50 Andere velg ens overeenkomst. Hij moet een vrij en welvarend man in de samenleving v zzen. Priester Daees Boiiwnijverheden en hare Fabrieken van Bouwmaterialen. In een vorig artikel over den woning nood en de bouwkrisis hebben wij be knopt de werking uitéénzet van de natio na!e Maatschappij der Bouwmjverhedeo i?i België,welke einde 1918 werd opgericht met het doel 's lands wederopbouw door eigen middelen tr bevorderen. In deze lijueo van duurteen schaarsch- te is het vraagstuk der grondstoffen een voorwerp van gestadige bekommering voor de meeste onzer nijverheidsbedrij- ven. Is het dan wonder dat groote metaal fabrieken dikwijls koolmijnen en erts groeven aankoopen.om zich aldus te allen tijde een geregelde aanvoer van grond stoffen te verzekeren De Nationale Maatschappij der Bouw- ni verhede.n in België, die zich voorna-?! den wederopbouw van gansche verwoes te steden of dorpen ineens aan te vatten, moet wel op dezelfde wijze te werk gaan, wilde zij tegen bare taak opgewassen zijn. Dit verklaart waarom zij acntereen- volgens de belangrijkste onzer steenbak kerijen, steengroeven en andere fabrie ken van bouwstoffen onder haar toezicht nam. De S.N.i.C. De Nationale Maatschappij der Bouw- nijverheden in België of de S N.l.C. vol gens hare beginletters in 't Fransch (So- ciété Nationale des Industries de Con struction) voert thans controol over de volgende ondernemingen, wil zeggen dat zij van elk de meerderheid der aandeelen bezit STEENBAKKERIJEN.— De Vereenig- de Stoombakkerijen van Rupel en Nethe id. van Boom de werkhuizen en steen bakkerijen Landuyt te Terhaegen de gruote steenbakkerijen der Kempen (om vattend de 17 meest modern ingerichte bedrijven der Antwerpsche Kempen) Briquereries St. Agnës te Sirault. STEENGROEVEN. Usines et C_r rières de Merbes-le-Chateau, met zijn belangrijke marmer- en steengroeven in 't geheele Walenland en zelfs in Italië; de groote steengroeven van Roggen te Sprimont. ANDERE FABRIEKEN. Dakpannen Taileiies Mécanique te Huppaye (Brab.) id. ie Ligne id ie Tubize. Cement en kalk Cimenteries réunies de Alarchiennes et Halanzy cimenteries Bara Vicj te Antoing carrières et fours achaux de la Dendre te Maffle. Gewapend beton Anciens Etablisse- ments Grondel Frères te Gent met ver- Mengelwerk. 3. NOVELLE door C. J. Eens trof hij Magda thuis a'leen aan en toen hadden zij een vertrouwelijk gesprek gevoerd. Had haar ingeboren mee warigheid het meisje wellicht dien dag tot overdreven teederheid aangespoord Of had de verwaarloosde echtgenoot ge biedende behoefte aan vriendschap ge- voelu Of dreef ontwakend zinnelijk verlangen die twee jeugdige menschen ia eikaars armen Wat er ook van zij, het onderhoud duurde dien dag buitenge woon lang en. toen de vleesschhouwer heenging, fluisterden zij elkaar toe als een smoorlijk verliefd paartje. Sedert dien stond, bracht een leerjon gen wekeiijks het vleesch en hielden Lode en Magda regelmatig achterbaksche bij eenkomsten en het meisje beantwoordde de wantrouwige klachten van haar twee gunstelingen met steeds minder waar- schijnende uitvluchten. Een vurige drift takkingen te Mondelgem, Halewijn, An- derlecht en Hiereet-Awane. Schaliën Ardoisières Laviot et Repos- seau te Alle s/Semois. Witte steen de groote fabriek 'Van kiesel- en kalksteen te Stevensvennent bij Lommei Ceramiek Etablissement Céramiquès te Moustier. houtzagerijScierie Mécanique te Mo lenbeek. Zooals men ziet, geeft deze lijst nage- genoeg al de materialen weer die voor het bouwen van woningen enc. noodig zijn. Daaruit kan men a leiden, dat het de S. N. I. C. minder te doen is om de markt der bouwmaterialen te beïnvloeden, dan wel om zich de noodige bouwstoffen te verzekeien voor de uitvoering van de uitgebreide werken, die zij in onze ver woeste gewesten aangenomen heeft. Deze enkele gegevens bewijzen ten an dere dat de schitterende vooruitzichten, die wij aan de Nationale Maatschappij der Bouwnijverheid in België voorspel den, wel degelijk op tastbare werkelijk- herien berusten. Bij velen mijner vrienden-partijgenoo- ten ontwaar ik een volstrekte moedeloos heid die gloeiende geestdrift, die geweldige krachtdadigheid van voorheen schijnt te loor gegaan J Maar Zijn er daar wel redens toe?. Hebben we gelijk er het bijltje bij neer te leggen Hebben wij in 'f verleden dan onzen plicht niet gedaan Als partij 't is waar, staan we mans niet veel verder dan een twintig jaar geleden. Maar is niet veel reeds verwezenlijkt van ons program, waarvoor onze ijzeren voormannen zóó dapper kampten Heb ben onze gedachten bij het volk geen reuzenvooruitgang gemaakt en zijn niet vele hervormingen ingevoerd waarvoor wij jaren hebben gestreden De demo- kratie heeft ondanks alle tegenwerking van kapitaal en kerk haren weg voortge zet naar het einddoel de volledige ont voogding en vrijheid van den mensch. Wel is waar, mogen ons zoogezegde katholieke machtdragers en geestelijken het op hun kerfstok nemen dat ze de demokratische vooruitgang gestuwd heeft in de lijn van het socialisme en dat bijna gansch het werkerselement deze partij is gaan versterken En mogen wij, in de toekomst, dan geen hoop meer hebben Mij dunkt dat die verzwakking van voor Lode moest wel in haar gemoed ont loken zijn, want na weinige weken ge twist met den koster en den rijken pach ter, brak zij eensklaps voor goed met de beid.; wulpsche kerels af. Magda's boezemvriendin uit de stad wierd trouw op de hoogte gehouden van die nieuwe vrijage. Meermaal» zelfs, wanneer de beenhouwer, wegens het in koopen van slachtvee, voor een paar dagen naar de verre markt moest, heette het dat Magda eenigen tijd bij Anna zou verblijven.terwijl ze in werkelijkheid met den jongen man meereisde. Anna echter, die door lage trouwloos heid haar meest geliefde gunstenjagers van zich had verwijderd, kloeg in den laatsten lijd over verveling en benijdde de genoegens, die de opgetogen gezellin hair telkens zoo kleurrijk wist af te schil deren; gelijk a'leen van alle eergevoel beroofde vrouwen dat kunnen. Toen Lode Anna's klachten hoorde, beloofde hij haar knipoogend, haar een velen niet te verklaren is en op niets steunt. Welke partij, buiten d'onze, mag wel ap zulk heerlijk verladen bogen Hebben wij niet, m 't donkere Vlaan deren, toen 't volk zuchtte onder het mmenschelijk juk van kastee'lheeren en grooten, toen het oud Katholicisme heerschte met onbeperkte, macht en het jviaamsche volk gedoemd scheen ie ver dwijnen, de noodhoorn doen schallen, de ktormklok geluid voor meer recht, voor iineer vrijheid,voor een beter bestaan,voor jhooger leven I O, Demokraten ons verleden is edel n grootsch Ons streven, ons doel, ons ideaal was ;n is iets heiligs Onze partij moet ondanks zooveel egenspoed van allen aard nog groot worden, nog machtig in de toekomst. Zien wede toestanden in. Is het thans keen feit dat de katholieke partij verbrok kelt deze partij houdt nog schijnbaar het verband in hare verschillende groe pen en schakeeringen, maar, wat reeds is begonnen, zal zich intenser voor doen door de botsing van de oudere con iservatieve deelen met de jongere en meer vooruitstrevende elementen. En daardoor gaat onvermijdbaar wat katholieke partij heette, afsplinteren en eindelijk zich in andere groepen omzetten. De godsdienst hield onze politiek tot nogtoe in twee deelen gesplitstkierika Jisme en antiklerikalisme beheerschten ■c? thans gaat het meer en meer om de- mokratie en het anti daarvan. Laat de ka tholieken thans het afkondigen van de beroemde wereldbrief «Rerum Novarum' vieren, het demokratische volk gaat met die partij niet mee. Te Ninove b. v. wa ren geen 25 werklieden bij dat feest aan wezig en dan waren hel nog menschen die afhingen of van katholieke meesters of van katholieke inrichtingen. De Frontpartij die grootendeels uit de katholieke partij is ontstaan zal groeien, zij is demokratisch en staat op hetzelfde ekonornisch standpunt als wij. Onze par tijen zijn als van zelf aangewezen om de sterke vrije en kristene opvattingen te groepeeren die onwillekeurig zullen ge vormd worden en zullen groeien tot de nationale VI. Volkspartij die eens van ons land, van ons Vlaanderen, het land zullen maken waar recht en vrijheid bloeien zal. Demokraten, hoog de harten en den strijd aangevat tegen de laatste rumen van het afbrokkelend conservatief stelsel. Aan de vrije kristene demokratie hoort de toekomst in Vlaanderen. A. Vijverman. De Libre Belgique laat een socia listisch minister, die een flesch bourgon- jer leegsnoept en een lekkere sigaar rookt, een mijmering houden, waarin hii mer angst dc toekomst te gemoet ziet En 't besluit is de socialistische minis ter zou 't wel schikken met de bourgeois. Doch de synnikaten... ei« de leiders... Dat is slecht volk Met die dingen zal men nog last hebben... De syndikaten en de leiders hebben her altijd gedaan Heeft een opsteller der Libre Belgi que al wel eens gemijmerd Werklieden hebben geen rechten. Zij vereenigen zich. Stellen vertrouwde per sonen aan; die zonder vrees voor brood roof, hun belangen moeten verdedigen. Zij verkrijgen eenige rechten en voordee- len. De schraapzucht,van woekeraars en beursdievpn, door de regeering beschermd maakt het leven ondragelijk. Hooge loonen baten niet meer. Werklieden, die alles voortbrengen, weigeren langer te wroeten in voorwaarden, die onaaaneme- lijk zijn..- Dreigen een samenleving op den kop te stellen, die niet deugt... Als nu de machthebbers zelf die wereld eens ver beterden, zouden zij dan nog zoo bang mueien wezen voor de syndikaten en hun leiders Gedenkt den Strijdpenning Steunt Het Werkerswelzijn J flinken vrijer te bezorgen. Bij he.n woon de namelijk sinds een iweetal weken Karei Donkers in, een piepjong stads onderwijzer, die, nauwelijks de strenge, vreugdedoodende kostschool ontvlucht, hunkerde naar de hem vroeger verboden plezieren. Toen de onvoorzichtige Lode zijn kostganger vertrouwelijk over de schoone Anna spyak en hem velerlei ge noegens voorspiegelde, nsm de deftig grootgebrachte, maar door jeugdige drift verblinde jongen met beide handen zijn voorstel aan. Gevieren spanden zij van toen af aan j samen en wedijverden in 't huichelen, om j hui: oneerlijke betrekkingen voor al te I nieuwsgierige buitenstanders te verbloe- men. Lichtzinnig en roekeloos volgden j die twee jonge mannen, op welke zóó zware verantwoordelijkheden rustten, de bedorven deernen in hun buitensporig heid, zonder zich ook maar eenmaal af te vragen, of zij zich nog uit de liefelijk lok kende, maar verfoeilijke banden zouden kunnen losrukken. We hebben nog nooit zooveel wetteii gehad als nu. De Kamer, tusschen twee scheldpartijen in, stemt de eene nieuwe wet na de andere, en alle dagen worden nieuwe wetsontwerpen neergelegd. 't Is een wetgever niet meer kwalijk te nemen, als hij zelf niet meer weet welke wetten hij heeft gestemd. We hebben wetten op de levensmidde len, op den wissel, op den alhool, op de taksen en belastingen, op allerlei dingen, en elke wet is voorzien van een heel ar senaal straffen en boeten, waarmede de sukkelaars worden bedreigd, die dezelve niet stipt naleven. 't ls verboden, onder meer, klein goed. pasteitjes enz. te bakken. Er is nog nooit zooveel klein gebak gegeten dan nu... Men zou zeggen dat het publiek er een kannibaalsch plezier in vindt elke wet, die wordt uitgevaardigd, te overtreden... 't Is om de wetgevers een afkeer te doen krijgen voor het wettenmaken... En wie weet, of dat nog niet het beste is, dat ons kan overkomen De avondtrein rolde ratelend naar de stad toe Eenige dames zaten in 't gezellig verwarmd tweede klasrijtuig over koetjes en kalfjes te keuvelen, terwijl Magda, in een halfduisteren hoek teruggetrokken, geeuwend en bijna ingedommeld met haar gouden armbandje speelde. Plots hoorde zij den naam van meester Donkers door een der vrouv en fluisteren, scherpte be langstellend het oor en vernam aldus, dat die jonge onderwijzer reeds verscheidene keeren streng berispt was geworden over nalatigheid in zijn ambt- Het vertellende dametje voegde aaar, op tragisch Voor spellenden en ietwat nijdigen toon, aan toe, dat de meesier al zijn tijd met de slechtbefaamde juffrouw Anna doorbracht en onvermijdelijk op die manier zijn toe komst zou zien breken,wat door het heele gezelschap gretig beaamd wierd. Wordt voortgezet.

Werkerswelzijn | 1920 | | pagina 1