STEUNT OW PERS Ronse Ter Overweging Smaad, Vervolging en Broodroof De Belgisch-Fransche Overeenkomst. Rouwbeklag. hij den kop om weer boven ie komen. Thans zoekt hij redding, <>n steekt smee kend de hand op tot de weerlooze vrouw, die hij fleemend en strelend tot zich roept. Pasop!..'ijs niet uit eei bied voor de rechten der vrouw, o neen De gene genheid reikt niet zoover, 't is een mas ker, 't dient als een schoorstok voor hun waggelend kraam. De vrouw ook heeft haar ruim deel ge had in het lijden, zij zal aan de zijde staan van den man, een krachtige stool nog, een forsige slag, en de reus ligt ver pletterd, voor eeuwig ter ruste. Gij Vlamingen, op voor de taal uwer vaderen, voor uw landaard, te lang reeds gaat ge gebukt onder vreemden invloed, onder franskiljons geknoei, doet eer aan den strijd uwer zonen, die vielen onder het zwaard van den dwingeland, in de moerassige poelen van den Yzer, voor uw recht en uw vrijheid, voor de vrijheid van Vlaanderen- Met de aanstaande gemeente kiezingen met den grooten schrobber er door, en al dien franskiljonschen rim ram de riolen in. In Vlaanderen Vlaamsch moet wezen de leuze die iederen Vlaming bezield Dan vieren we hoogtij, de herboring van Vlaanderland 1 Met een woord gij allen die gebukt gingt en nog gaat onder het onrecht, trekt nut uit de les u door d'ondervinding geleerd Het paleis van het voorrecht is gesla gen aan spaanderen in dezen moorddadi- gen krijg. 't Is aan u er een ander te bouwen, elk brenge zijn steentje er bij, 't moet ziin een te huis voor ons volk, waar recht en broedermin tronen. Ture J. D. De vijanden van ons Volk Wij hebben het dikwijls geschreven en schrijven het nog Vlaanderen heeft geen grooter vijanden dan zijne bisschoppen en kloosterlingen. Gesproten uit de laagste klassen van ons volk komen zij dank aan hun kleed in aanraking met de rijke Vlaamschver achtende standen en gevoelen onmiddelijk dezelfde verachting voor de heiligste rech ten van hun volk, 't zij uit petsoonlijken hoogmoed, 't zij uit lage vleierij jegens de rijken, 't zij ook al om de nederigheid van hun oorsprong te doen vergeten. Mgr. de franschgezinde bisschop van Mechelen geeft hier nogmaals het bewijs van, gezien hij standvastig en bij iedere gelegenheid, de Vlaamsche Hoogeschool bevecht en bekampt, en niet alleen de Vlaamsche Hoogeschool. maar ook de beweging tot heropbeuring van ons volk het flamingantisme. Geen vervlaamsching der Gentsche Hoogeschool volgens Mgr. ten andere in zake lager onderwijs hebben wij ons te onderwerpen aan de bisschoppen. Als de bisschoppen zullen zeggen Vlaamsch hooger onderwijs, dan hebben de Vlamin gen maar 't hoofd in den schoot te leggen. het flamingantisme of de strijd voor de heropbeuring van het VI. volk wordt door Mgr. op gelijken voet gesteld met de beide als ketterijen uitgeroepen leer stelsels het rationalisme en het moder nisme. Hoe moeten wij zulke daad bestempe len Ofwel zij is het werk van een dom mensch, wiens geest niet genoeg meer klaarziende is om het edele te begrijpen van den strijd voor een nationaliteit, of wel zij is het werk van een overhoogmoe» dig en pretentieuse mensch, die razend is als andere menschen andere gedachten durven hebben als hij vp'j durven den ken en handelen in zaken in dewelke zij absoluut het recht hebben van vrij te han delen en te denken, en die menschen dan maar seffens verketteren en als 't mogelijk ware naar de hel zou zenden. De katholieke Vlaamsche wacht van Ronse, heeft dit jaar op eene prachtige wijze liet 11 Julifeest gevierd, vandaar ook hebben zij tegenstanders gevonden. Wie dat Ja De kloosterzusterkens. Zoo lezen wij letter*.ijk in Het Volk van Ronse Van kloosterzusters die wat voor- zichtiger moeten wezen Er zijn in onze slad kloosterscholen waarde zusterkens aan de kinderen zeggen zoo gij nog in de stoet van de Volksbond gaat, zult gij gestraft wordeo, of zult ge buitenge smeten worden. Zij bedoelen zeker den 11 Juli stoet enz. Tot daar het zoogezegd Vlaamsch ka tholiek blad dus 't is gemakkelijk te be oordeelen, al wat priester of kloosterling is, de vijand van het volk is. Wat zouden dan die zusterkens in hun hart dragen, wanneer het een radikaal Vlaamsche wacht ware Vergeet niet dat deze Vlaamsche wacht maar schijn-Vlamingen zijn, 't is van de soort V3n Cauwelaert en Cie, de soort Rutters, die bij ieder gelegenheid, wan neer het er op aankomt de stoot aan de wagen te geven, zich altijd achter iets schuilen, iets zoeken, of vinden om zich achteruit te trekken. 't Bewijs de houding en de onbe schaamde antinationale, anti Vlaamsche woorden van bisschoppen, priesters en zusterkens,bekrachtigen nogmaals 't geen wij zoo dikwijls schreven de grootste vijand van ons arm vernederd volk is deze die door ons volk den hemel öp aarde heeft de priester, de kloosterling, doch een dag zal er komen dat zij deze misdaad hard zullen uitboeten, meer en meer wordt het volk dit gewaar, en onder de verlichte Vlamingen is de verachting voor de geestelijken, ja zelfs de haat hocg gestegen. Wij roepen recht vooral en recht voor iedereen hij weze machtig of zwak.recht om 't recht zelve. Vlamingen,,steunt ons in onzen strijd, de Vlaamsche Christene Volkspartij alleen vertegenwoordigt alle belangen van het Vlaamsche volk. Weg met de Vlaamschhaters Weg met die zoogezegde Vlaamsche wacht Weg met de schijn flaminganten uit den Tap 1 Weg met de oogenverblinders I Weg met deze die het volk aan den leiband van het kapitaal willen gebonden houden Christene demokraten Dat zijn vrije mannen en dat wordt bij de katholieken niet geduld- De katholieke bladen doen het nu an ders, daar waar geen socialisten zijn of demokraten, laten zij het volk maar ge rust uitbuiten, doch daar waar strij 1 is en waar demokraten of sodalissen den neus vertoonen worden zij volksgezind en val len nog erger op de uitbuiters dan wij wat meer is, wel wetende dat de kleine burgers den moed niet hebben tegen de macht van priesters en kasteelheeren op te komen, zitten zij ook op zijnen nek, zelf als hij 't niet verdient,om in de oogen der massa den schijn te hebben, de beste verdedigers van het volk te zijn, natuur lijk moesten de demokraten of socialisten verdwijnen, 't volk zou algauw onder den hiel liggen lijk vroeger of beter gezegd lijk het nog onder den hiel ligt op dorpen en in de kleine sleden, waarde katholieke alleen baas zijn en niemand vinden om hen te bestrijden. H. H. De geheele geschiedenis der menschheid vol folteringen, geestontheffingen en slachtingen, is een geschiedenis van krankzinnigen en gevaarlijke gekken. A FRANCE. In De Wellenaar het blad je der de mokraten van V/elle, lezen we onder staande. We zouden hel tot meest al de gemeentebesturen kunnen richten, want nergens meer dan in onze streek is de onverschilligheid en werkloosheid der be sturen grooter en bedenkelijker. Er dient overal met de grove borstel doorgegaan in Oktober aanstaande. Alle Vlaamschgezinde -gemeentebestu ren', stemmen eene motie gericht aan de Kamer van Volksvertegenwoordigers, de vervlaamsching eischende der Gentsche Hoogeschool en amnestie voor de geban nen en gekerkerde vlaamsche idealisten. Vlaanderen, immers is getroffen, ge krenkt in zijne heiligste rechten. Zijne edelste kinderen zuchten in ballingschap en in de kerkers, verduren een echt mar telaarsleven, alleen _om hun Vlaamsch zij n. Overtuigde leiders die het aandurven luide recht te eischen, voor hun diep ver nederde volk, worden onmeedoogend neergeschoten. Dit moet een einde nemen Het gestorte bloed schreeuwt luide om wraak Moeder Vlaanderen smeekt om hulp bij hare trouw gebleven zo/ien f Zou ons Gemeentebestuur ook geen gehoor geven aan die smeekbede met zich aan te sluiten, bij die Vlaamsche schare, om recht te eischen voor Vlaanderen Want De Blauwvoet vliegt, en 't stormt op zee Klauwaart. De christen demokraten hebben vroeger wel hun deel gehad van smaad, vervol ging en broodroof. De kasteelheeren en depriesleis, hunne handlangers, zorgden êr voor. De beurt van v'ervolgd te worden is thans aan de vlaamschgezinde jongeling schap en jonge geestelijkheid en men moet getuigen dat de edele kasteelheeren en franskil/ons er met eene lurie opgaan, die in geweld niet moet onderdoen bij deze, welke vroeger tegen ons aange wend werd. M. Destrée, minister van onderwijs, heeft den heer bestuurder van de Hor- maal van Thourout laten weten dat geen examens voor onderwijzer in het gesticht mogen ai gelegd worden. Voor de leerlingen van het gesticht is zulks een slechte tijding, want het school jaar is ten einde, en als ze geen examen mogen doen, staan zij zonder diploma van onderwijzer, dus verkeeren in de on mogelijkheid van een benoeming in het officieel of aangenomen onderwijs ie ver krijgen. Dat is broodroof Wie is de schuld daarvan M de la Kethulle de Ryhove, die de gekende aanklacht deed in den provinci alen Raad van West- Vlaanderen en goe- verneur Jansens de ,Bisthoven, die de be schuldiging bekrachtigde. De geestelijkheid heeft in 't verleden veel vuil werk verricht voor die edele hee- ren. Dat krijgt ze nu voor haar belooning. N. B. Wij hebben thans vernomen dat minister Destrée het verbod heeft inge trokken daar er geen reilen bestonden om de straf toe passen. Zoo ziet men het ellendig manoeuver van de grooten tegen alles wat Vlaamsch is. Maar 't Recht moet zegepralen. Nu, dat hei meer en meer waarschijn lijk wordt, dat tusseften België en Frank rijk het door de groote meerderheid der Vlamingen niet gewenschte militair ver bond toch zal tot stand komen nu, dat 't, van andere zijde blijkt, dat Engeland nog steeds ni t verlangt, tot zulke over eenkomst bij te treden nu wordt het naar onze zeer bescheiden meening, hoog tijd, dat men aan het Belgisch volk van hoo ger hand bekend make, wat Engeland van die eenzijdige overeenkomst denkt, en ook of het waar is, dat deze mogendheid' zou wenschen, dat België terugkeere tot zijn poliheken status van 1914, namelijk tot de oude neutraliteit, welke het is duidelijk gebleken in het Parlement nog meer dan een gezaghebbenden aan hanger bezit. Óns komt het voor, dat hei onze Re geering zou betamen, zich er van ie ver zekeren, volstrekt te verzekeren, dat En geland hei eenzijdig bondgenootschap met Frankrijk niet met teede oogen aanziet. Engeland is en blijft toch steeds de voornaamste waarborg van onze veilig heid, vermits Engeland, dat er zelf nooit belang bit had, en nu nog niet heeft, ons land te bezitten, er altijd wél 't hoogste belang bij heeft, dat het onafhankelijk b lijve Men moet waarachtig geen diplomaten school hebben doorgemaakt, om dit te begrijpen. Het Hoofdbestuur onzer partij in bizondere zitting vergaderd in het lokaal Volksverheffing Aalst, den Donderdag 15 Juli, 'zendt aan de ouders en het zus- terke van Herman Vanden Reeck, de betuiging zijner deelneming in den rouw die hen treft belooft den dierbaren gevallene te vereeren als een martelaar van de Vlaamsche gedachte zal het zijne bijbrenge door wil, daad en offervaardigheid, opdat dien moord op waardige wijze ge wroken worde Gaat over tot de dagorde. De Voorzitter, L. Van Opdenbosch, Volksvertegenw. Aan Vader en Moeder Vanden Reeck Goedendagstraat, 77, Borgerhout, RONSE STRIJDPENNING Omdat zekere soort menschen vle- dermuizen genaamd, nestelende in de Verbroedering, twee tot driemaal daags rret defabriekbestuurders kon kelfoesen waar niemand mag bij zijn, H. C. 1,00 Omdat die drij groote strijders (vle- dermuizen) deze van Werkerswelzijn willen doen helpen om eenen put te graven 0,25 Dan zullen die groote jannen van de Verbroedering, een groote hulp mogen verwachten van de kleine yledermuisjes uit Werkerswelzijn,om hunne netten ie helpen spannen en hunne putten te helpen graven 1,00 En om te sluiten voor dezen keer zegt A. V. geef ik iets om van die put- gravers en nettenspanners ontslagen te zijn zal ik hun eenige Werkerswel- zijners bezorgen om hun slecht werk te verijdelen l,oo Omdat C. A. en D. B. V. de Wol- venstraat gemeten hebben en het den eersten keer niet juist wisten hebben zij herbegonnen 0,50 Omdat H. C, zich vandaag nie! zou verbranden 0,15 Vlaming zijn is edel, Vlaming zijn is schoon, doch om deze gaven te be zitten moet gij het durven laten zien, geen water-Vlaming zooals velen, maar Vlaming van inborst, die strijdt en lijdt vOor zijn ideaal, B. V. 1,00 JPartijbelanaen. lederen maandag om 7 uren ver gadering voor 't bestuur van den Tooneelbond. iederen Dinsdag om 7 uren her haling (repetitie) voor Tooneelbond lederen Woensdag om 7 uren vergadering voor 't bestuur S. W.M. Werkerswelzijn. lederen Donderdag om 7 uren vergadering van 't bestuur der vak- vereeniging. lederen Vrijdag om 7 u. herha ling (repetie) voor Tooneel- en Zangkring. lederen Zondag om 9 uren voor middag Middenraadzitting Voor uwe verzekeringen tegen Brand, op het Leven, Werkongevallen, Plechtige Communie, enz. wendt U in volle ver*' wen tot REMY VANDER SCPr Waeregemstraat, 47, Deerl

Werkerswelzijn | 1920 | | pagina 2