Uitvallen van het Haar. DE WAPENS NEER! Arme Bertha NIEUW NIEUW NIEUW door Bertha von Suttner ting btstaat recht gevende op 2,50 fr. wordt er door de Staat ook maar 2,50 fr. betaalt. Welke zijn de leden die door de maatschap pij moeten betaald worden Welke zijn de leden die door den Staat betaaald worden. Als oude leden worden aanzien diegene welke volgens de standregelen hun getal bijdragen heb ben betaald Voorbeeld De standregelen onzer inrichting bepalen dat de leden na zes maanden volle bijdrage te hebben betaald zullen genieten van den onderstand. Bepalen de reglementen dat men moet een jaar lid zijn en 52 stempels hebben dan zal men slechts alsdan als oud lid aanzien worden. Dus worden als nieuwe leden aanzien diegene welke aan voornoemde vereischten niet voldoen en slechts deze worden door den Staat betaald. Indien er leden of tegenstrevers zouden zijn die aan de echtheid dezer verklaringen twijfelen, zijn wij altijd bereid bij middel van de officieele be sluiten van het ministerie onze gezegden te bewij zen- Want weinige leden zijn er bij onze tegen strevers op de hoogte van de besluiten en denken ze dat alles door de Staat betaald wordt. Het woord is aan de alweters. H. HOOREMANS. Uit plaatsgebrek zijn nog een paar artikelen uit Ronse verschoven tot toekomende week. TOONEELFEEST Op Zondag 6 Februari, Qroot Tooneelfeest ge geven door den Tooneelbond De Volkskunst afd. Werkerswelziin in zijn lokaal St. Martens- 1DE WERKSTAKER, aandoenlijk volksdrama in 1 bedrijf. 2 DE LIEFDE OP 30 SPORTEN, puik minne spel in 1 bedrijf. 3. HELP U ZELVEN, (stichtend).. 4. DE ZELFMOORDER, aandoenlijke alleen spraak. 5. EEN TROUWZIEK MAN, klucht. Medewerking wordt nog verleend door een be faamd goochelaar en komieke clowns. Allen die erop uit zijn een plezierige-avond door te brengen zullen niet nalaten zich op voorhand van kaarten te voorzien. De zaal is gansch vernieuwd en er is gezorgd voor alle gemak. Kaarten aan 1 fr. zijn te bekomen in het lokaal en bij de bode der vakvereeniging. Arrondisspment KORTRiJK De nieuwe werkir.gswijze sedert eenige maan den in ons arrondissement ingezet heeft reeds goede uitslagen opgeleverd ineer dan men had kunnen verwachten Met begin van 1921 zijn alle inrichtingen in ons arrondissement bestaande onder één enkel hoof ibes'uur vereenigd. Eiken derden Zondag der maand houdt dit hoofdbestuur zitting. In dit hoofdbestuur is een uitvoerande raad samenge steld bestaande uit zeven leden. Elke.Tmaandagavond om 5 ure en half is er verplichtende vergadering voor den uitvoerenden raad in het lokaal varr« Helpt Elkarder Pluim- straat, 170, Kortrijk, De partijgenooten van andere arrondissementen die hunne diensten wiilen aanbieden tot het in zamelen van geld voor het gedenkteeken Felix Depoorter, gelieven te schrijven om inschrijvings- liisten aan Med. Buysschaert, Voorstraat, 36, Kortrijk. Dit zoo boeiend drama met zang in 3 bedrijveo zal ter stadsschouwburg opgevoerd worden, door den Tooneelkring Voor Kunst en Volk afdee- lingderS. M. Helpt Elkander op Zondag 13 Februari, om 7 1/2 ure 's avonds. Bij tijds dus gezorgd voor uwe ingangskaarten, want 't zal er stroppen. Kaarten te bekomen in 't lokaal, Pluimstraat, 170, Kor.rijk. Staakt bij het eerste gebruik. Groeit terug in 15 dagen. Betalen na de genezing. Vraagt Brochuur 10, kosteloos. Dr. Joé Brown, 30. rue Piedboeuf, Liège-Cornillon. Thans betaalt gij ongeveer 75 centiem voor een fieschje inkt. - \Vie 1,25 fr. zendt naar het bureel van dit blad zal het noodige materiaal ont vangen om minstens 10 fleschjes goede inkt in alle kleuren te vervaardigen. Voor 't groot schrijven Despauteerstraat, 31. NINOVE. de köude niet meer te laten staan dat is ook waar I en hoe rijmt men dit saam de socialisten wiben e lokaalkui trool niet En i u zijn zij ga m bidden omdat het volk zoo lang niet in de op™ lucht zou staan Egoistische huirhelan s, dat zijn ze I Wij 'lemokrateri hebben volgens - De Verbtoe- dentig niets gedaan. En 't is dc fout van Wer- kersveizijn, dat de kontrooldienst gedeeltelijk veran-terd is 't schijnt dat de schrijver zelf niet goed verstaat wat hij zegt of schrijft. D it de socialisten nooit ten achler zijn voor wat betref: te schreeuwen, en om veel lawijd te maken, dat betwis'en wij niet, maar iets betreu ren wij, riat de vergaderingen van 't werkloozen fonds niet openbaar zijn. 't volk zou oordeelen wie zijn vrienden of vijanden wezen, wie in hun inlicht of hun aan 't lijntje houd;. Doch, heeren socialisren, weest gerust, loch komt eens de dag da het volk klaar ziet. TERECHTZETTING. Volgens geruchten, door politieke tegen strevers rondgestrooid, ïou het bestuur van Werkerswelzijn 5e cmt. per dag en per kontroolplichtig lid in zijn zak steken. Ik wil daarom tegenover de leden en ook voor ande ren uitleg geven hoe het komt dat bij ons maar 2,50 fr. wordt betaald. De besluiten van het Ministerie zeggen dat de Staat aan de in wachttijd zijnde leden of nieuwe leden zal betalen hetgeen volgens de standregelen der maatschappij werd betaald aan de oude leden. Er dient dus in aanmerking genomen den inleg welke de leden betalen Een bijdrage bedraagt b: v. 1 fr. per week, zijnde 0,75 fr. voor weerstand (of werkstaking) en 0,25 fr. voor werkloosheid. Volgens de standregelen zal er voor die 25 cmt. betaald worden, in geval van werkloos heid 2,50 fr. per dag. Nu, gezien de maat schappij 2,50 fr. betaalt aan hare leden zal de Staat, aan diegene welke nog niet lang genoeg vereenigd zijn om te genieten door de maat schappij ook 2,50 fr. betalen. Ware er nu eene bijdrage bepaald welke fecht geeft op 3 fr. dan zou ook de Staat 3 fr. betalen aan diegene welke in wachttijd zijn (of door de maatschappij nog niet kunnen trek ken.) Daar ar slechts één bijdrage in onze inrich- MEN GEL IV ERK Mijn vriendin vond ik te huis. Gravin Lari Griesb2ch was in meer dan een op zicht mijn lotgenoote generaalsdochter zooals ik, sinds korten tijd met een officier gehuwd, zooals ik. In één ding won zij het van mij zij had niet al leen haar man, maar ook nog twee broers in het veld. Maar Lori was van nature niet angstig zij was er volkomen van overtuigd dat al haar dierba ren onder de bijzondere bescherming stonden van een Heilige, dien zij hoog vereerde, en zij rekende vol vertrouwen op hun terugkeer. Zij ontving me met open armen. He, dag Martha, dat vind ik nu lief van u, dat gij me komt opzoeken. Maar ge ziet er zoo bleek en zoo gedrukt uit... toch geen slechte berichten van hettront Neen, goddank niet. Maar alles is toch zoo treurig... Ja,., gij bedoelt onze nederlagen. Dat moet ge u zoo niet aantrekken de volgende berichten melden misschien eene overwinning... Overwinnen of overwonnen worden de oorlog is zoo verschrikkelijk... zou het niet beter zijn, als er in het geheel geen oorlog was... En waar zouden de militairen dan voor die nen Ja, waarvoor?... ik dacht na... Dan waren ze er niet noodig. Wat 'n onzin praat ge 1 Dat zou een mooie boel zijn enkel burgers gelukkig is dat onmo- gelija Onmogelijk Ge zult wel gelijk hebben., ik wil het geloveon anders zou ik het niet kunnen begrijpen dat het al niet lang gebeurd was, Wat, gebeurd Hei afschaffen van den oorlog... Maar neen- ik kan evengoed zeggen dat de aardbevingen moesten afgeschaft en verschoven worden. Ik weet niet wat ge bedoelt... Wat mij be treft, ik ben blij dat deze oorlog is uitgebroken, want ik hoop dat mijn Ludwig promot'e zal ma-I ken. Voor mijn broers is het ook een goed ding... I De bevorderingen gingen zoo langzaam en nu hebben zij toch een kans... Hebt ge binnen kort bericht gehad, viel ik haai in rede. Maken zij het allen goed Eigenlijk al in een heelen tijd niet. Maar ge weet, het postverkeer is dikwijls verbroken en als ze echt moe zijn van zoo'n warmen marschdag of na een slag. hebben ook al niet veel lust in het schrijven. Ik ben heel gerust, Ludwig en mijn broers dragen allen gewijde rmulelten. Mama heelt ze hun zelf om den hals gehangen. i Hoe stett gij u een oorlog voor, Lori, waar in I elk leger iedere man een amulet drasgt Zou den de kogels, als ze heen en weer vliegen, zich dan in de wolken verliezen Ik begrijp u niet. Ge zijt zoo lauw in het geloof. Daar klaagt uw tante Marie dikwijls over-, Waarom geeft ge geen antwoord op mijn vraag.? Omdat er een bespotting in ligt van iets dat mij heilig is... Bespotting Heelemaal niet... alleen een verstandige overweging... Ge weet toch dat het zonde is. aan ons eigen verstand de kracht te willen toeschrijven, te oor deelen over dingen, die boven, het verstand uit gaan. Ik zwijg al, Lori. Ge hebt misschien ge lijk nadenken en tobben is verkeerd... Sinds eeniger, tijd komt er allerlei twijfel in mij op aan mijn beste en vroegste overtuigingen én dat alles geeft mij niets als verdriet. Ais ik de overtuiging verloor, dat het beslist noodzakelijk en goed was, dezen oorlog te beginnen, zou ik hem niet kun nen vergeven die... Ge bedoelt Louis Napoleon Dat is ook een intrigant... Hij of een anderik wou rotsvast gelooven dat de oorlog in het geheel niet door de menschen veroorzaakt is... maar dat hij vanzelf is uitgebro ken uitgebroken zooals de typhus, zooals een uitbarsting van den Vesuvius. Wat zijt ge toch opgewonden. Laten wij toch verstandig praten Luistert nu eens Over een poosje is de campagne uiten onze beide man-

Werkerswelzijn | 1921 | | pagina 3