Steunt ons blad Een politiek Proces. Hongersnood en Ziekte in Rusland. Allerlei VAN ONDERGANG EN ONTWAKEN Baron E. Coppée en loon hebben Le Soir, Le Peuple en den Minster van State Colleaux, redacteur van Le Ré veil de Luxembourg, voor het gerecht gedaagd. Vóór deze dagvaardiging bekend werd, schreef de redadteur Fréderic Denis in Le Peuple, het hoofdorgaan der Belgische Werklieden Partij een open brief aan den procureur-generaal, luidend als volgt Ik beschuldig MM. Coppée van verstandhouding en handel met den vijand. Ik beschuldig heu er van tijdens de bezetting den vijand geholpen te hebben, door het leveren van produc ten kon gebruiken, onmisbaar voor het voortzetten van den oorlog, schoon zij wel wisten waartoe de vijand deze pto dukten kon gebruiken. Ik weet wel dat MM. Coppée be schermd worden door een ontslag van rechtsvervolging. Ik beschuldig hen ondanks dit ontslag. Ik meen bewijzen te bezitten welke tijdens het onderzoek niet voorgebracht werden. Ik verzoek u mij te vervolgen we gens laster krachtens art. 445 van het strafwetboek en mij in de gelegenheid te stellen aan het gerecht de betrouw bare bescheiden voor te leggen, waarop mijn beschuldiging berust. Wegens dergelijke beschuldigingen worden ook Le Soir en Colleaux door de Coppée's gedaagd. Sedert den wapenstilstand geldt de niet-vervolging der Coppées,welke toe geven, dat zij aan den vijand kolen en benzol hebben geleverd, voor de be volking in ons land hoe voos ons ge recht is, waar de rijke handlangers der Duitschers in vrijheid blijven, terwijl tientallen van Vlaamsche idealisten ter dood werden veroordeeld. Zooals men weet is het Baron Cop pée geweest, die met een pas van de Duitschers tijdens den oorlog in op dracht van von der Lancken, de ver tegenwoordiger te Brussel van het Duitsche departement van buitenland- sche zaken-, herhaaldelijk van Brussel via Zwitserland naar Parijs is gereisd om besprekingen over den vrede uit te lokken. Baron de Broqueville, minis ter-president in het Haversche kabinet, heelt toen in verstandhouding met Coppée, achter den rug van zijn ambt- haar gewone bekoorlijkheid, dezelfde handeling aan de twaalf oude vrouwtjes verrichtte. Degeheele plechtigheid was spoedig afgeloopen en dadelijk daarop liep de zaal ledig. berst trok het hof zich terug dan verwijderden zich al de andere medespe lenden en tevens ook het publiek van es trade en galerij. Het was prachtig, prachtig I., fiuis terde Rosa met een dii pen zucht, lk antwoordde niet. Eigenlijk was er geen reden medelijden te hebben met ce verwarring en de gees telijke armoede van de oudjes ik zelf had niels dan een vaag begrip van Je plechtigheid en had nog maar die eene gedachte Zou hij ons bij den uitgang afwachten Doch wij kwamen niet zoo spoedig hij den uitgang als gewild werd. Ten eerste moesien wij nog Bijna al de bezoe kers van de estrade, die tegelijk met ons opstonden, de hand drukken en een paar zinnen mei hen wisselen. In hel trappen huis bleven wij in een grooten en prach tigen groep slaan en het werd letterlijk een morgenraout I... Dag Tirii, Bonjour Martha. O, gij ook hier, mevrouw. Vergeet niet, mevrouw, dat wij u Maandag op een klein dansteestje wachten, Zijt ge gisteren bij de preek van de Dominicanen geweest Neen, ik was in Sacté- coeur mijn dochter is daar in retraite. De volgende repetitie voor onze wel- dadigheidsvoors'elling is Dinsdag om twaalf uur, zorg dal ge er in lijd zijt De keizerin zag er weer prachtig uit Hebt gê opgemerkt, Lori, dat de aarts hertog telkens naar Fany keek Ma dam, j'ai l'honneur de vous présenter mes hommages. Ah c'est vous, marquise 1... cbar- mée. I wish yougood morning, lord Ches terfeld. Oh, how are you Awfully fine woman your empress Heeft u at een loge genomen voorde voorstelliig yan Adline Patli Een wondere, heerlijke genooten en buiten de Fransche rege»- ring om, de zaak met Briund willen af-' maken. Maar Ribot, de toenmalige president van den Franschen minister raad, is er achter gekomen. Toen de zaak uitlekte is de Broqueville als mi nister van Buitenlandsche Zaken moe ten aftreden. Na den wapenstilstand heeft de heer de Broqueville zijn hand boven het hoofd der heeren Coppée gehouden, waarop de kamer van inbeschuldiging stelling bij het Beroepshof tot niet ver volging besloot. Toen is de campagne in genoemde bladen losgekomen met het thans bekende gevolg. Dit proces zal vermoedelijk belang wekkende bijzonderheden brengen be treffende de politieke manoeuvres rond het kabinet in Le Havre. opgaande ster... Het g rucht van Ferdi Diordheims verloving met de bankiers- rechter schijnt toch bewaarheid te wor den het is een echt schandaal Zoo suisde het door elkaar. Een onbe vangen toehoorder zou al deze gespiek- ken waarlijk niet gemerkt hebben, dat zij gesproken werden in de stemming na de juist verrichte deemoedige plechtigheid. Eindelijk kwamen wij de poort uit, waar ons iijiuig wachtte en een menigte volk verzameld was.. Deze menschen wilden ten minste hen zien,die zoo geluk kig geweest waren het allerhoogste hof gezien te hebben van hun kant konden zij als hebbende gezien, die gezien had den, zich weer aan minder bevoorrechten later, zien... Nauwelijks waren w[j buiten of Tilling stond voor mij. Hij boog... Ik moet u nog bedanken, mevrouw Dotzky, voor den prachligen krans. Ik reikte hem de hand maar kon geen woörd spreken. Ons rijtuig was voorge reden, wij moesten instappen en Rosa d ong mij vooruit Tilling b.acht de hand aan zijn muts en wilde heengaan. Toen spande ik mij hevig in en zeide met een stem, die mijzelf heel vreemd in de ooren klonk Zondag tusschen twee en drie uur ben ik thuis. Hij boog zwijgend en wij stapten in. Gij hebt stellig kou gevat, Martna, meikte mijn zuster op. toen we wegreden Uw uitnoodiging klonk verschrikkelijk En waarom hebt ge dien melankolie kén stafofficier niet aan mij voorgesteld Ik heb zelden nog een minder opgewekt gezicht gezien. Op den bepaalden dag en op hel be paalde uur liet Tilling zich bij mij aan dienen. Te voren had ik het volgende in het roede boek geschreven Ik heb er een voorgevoel van, dat deze dag over mijn lot zal beslissen.Ik voel mij zoo plechtig en angstig en tege- Enkele dagen geleden heeft Maxime Gorki den noodhoorn naar de vier wind- strektn opgestoken veertig miljoen menschen worden door voedselschaar- schte geteisterd De oude korenschuur want dat was Rusland vroeger voor Enropa is ten prooi aan den bijtend- sten honger. De graanoogt is er mislukt. De laatste dieren worden in sommige streken ge slacht en ruw door de bevolking verslon den. Hoover, de Amerikaan die ons tijdens den oorlog voorzag van voedsel, heeft het nu voor het hongerende Rusland op genomen en stelt zich aan het hoofd der hulpbtvoorrading.. De Pdus heeft een brief gericht tot den kardinaal staatssecretaris orn alle kriste- lijke en beschaafde volkeren te verzoeken het hongerlijdende Russische volk edel moedig ter hulp te komen. In den Oppersten Raad (der geallieer landen) werd op voorstel van den Btlgi sch n minister Jaspar, de hulpvefleening aan het Russische volk besproken. Beslo ten werd dat een intergeallieerde kom missie de middelen zal nagaan om voor levensmiddelen te zorgen en de voortzet ting van de cholera en andere ziekten,die ook West Europa bedreigen, te verhinde- deren. Bij deze treurige berichten uit het bols jewis-ische Rusland hebben wij enkele n'teekeningen geschreven, ook naar nleiding van zeker proza in zekere dag kaden, die er op uit djn de oorzaak van de ramp te zoeken bij de sowjetregeering en aldus de menschen niet gunstig te stemmen voor hulp aan het ongelukkig land. Onzes inziens is de oorlog de groote oorzaak van den hongersnood, oorlog ontketend door de aristocraten en diplo maten aller landen in tweede plaats de droogteramp die in dat land meer nog a's hier onberekenbare schade heeft berok kend aa:i den oogst en in derde piaats is de verandering van regiem de oorzaak geweest dat den grond niet doelmatig is bewerkt en de opbrengst beneden de ver wachting is gebiev/en. Het is waarschijnlijk dat het commu nisme een stadium is in de altijd evolu eerende maatschappij, edoch het gemeen- bezit van de goederen der aarde kan dan slechts gedijen en den mensch genot ver schaffen als deze zich zal opgewerkt heb ben tot een hooger wezen, vervuld met ware broederliefde. (Zie Van Onder gang en Ontwaken door C. V. Z oor eenige dagen werden de wande laars te Dayton opgeschrikt door een rij dende auto zonder bestuurder. Daar zou men wat gaan van beleven. Maar toch volgde de auto nauwle'tend de aanwijzingen van de politieagenten in de straat. Hoe was dat nu mogelijk, vroeg men zich af. Toen de auto stilh*efd aan het postkan toor, stapte uit een andere auto, die de eerste op de hielen gevolgd was, kapitein Vau^han, die door middel van een toe stel voor draadlooze telegrafie dit k ïnst- stukje volbracht had. Een Brusselsch blad heeft te Charleroi een onderzoek ingesteld naar de gevolgen van de wet op het alkoolverbruik. Ud gesprekken met de politieagenten bleek dat de openbare dronkenschap met de gevolgen eraan verbonden, als daar zijn vechtpartijen, huiselijke twist, enz inderdaad heeft afgenomen. Maar daar tegenover staat het nadeel, dat er veel meer dan vroeger binnenshuis gedronken wordt en dut de vrouwen, en zelfs de kinderen, daaraan deelnemen. Onlangs zagen we met eigen oogen in huizen, die geen heiberg houden, de flesch met brandewijn op de tafel waar rond de huisgenooten en vrienden ge schaard zaten en v<eugd,g zongen lijk voi zoete verwachting. Deze stem ming moet ik in deze bladen vastleggen, o n mij later, als ik na lange jaren hier weer in blader, het oogenbhk, dat ik nu zoo ontroerd tegemoet zie, recht levendig weer voor den geest te kunnen roepen. Misschien komt het geheel anders uit dan ik denk misschien ook precies zoo... in elk geval zal het interessant zijn te zien in hoeverre vuoruitzicht en werke lijkheid elkaar dekken.Hij, dien ik nu verwacht, heeft me lief, dat bewees me zijn brief aan zijn moeders sterfbed hij vindt wederliefde dat moet het roosje in den kranshem verraden hebben,. En nu zullen wij samenzijn zonder ge tuigen - innerlijk geroeid hij heeft troost noodig hij wil niets liever dan troosten ik geloof niet dat er veel woor den gesproken zullen worden Tranen in ons beider oogen, bevendehanden, die elkaar vinden en wij zullen elkaar begre pen hebbenTwee minnenden, twee ge lukkige menschen... ernstig, innig, harts tocht,elijk en devoot gelukkig terwij! in onze kringen de zaak onverschillig en droogweg ongeveer zoo wordt aangekon digd Weet u het al... Martha Dotzky heeft zich veiloofd met Tilling..., een miserable p2rtij. Het is vijf minuten over twee nu kan hij elk oogenblik binnen komen. De bel... mijn hart bonst.ik beef, ik voel dat. Zoo ver was ik gekomen... De laatste regel is in bijna onleesbaar schrift gekrabbeld, een bewijs... daar het bonzende hart en het beven r?og meer waren dan een rhetorieke figuur. Ver wachting en werkelijkheid dekten elkaar niet. Tilling gedroeg zich gedurende het half uur van zijn bezoek uiterst terug houdend en koel. Hij vroeg me om verge ving voor de brutaliteit aan me re schrij ven ik móest dit buiten de etiquette gaan op de ontoerekenbaarheid verschui ven, waarin een mensch in zulke droeve oogeriblikken geraken ka.i.Daarna vertelde hij mij nog een en ander over zijn moeders Iaatste levensdagen maar wat rk verwacht had geen woord Drinken we bier of wijn, Geneverke Ja. uiterlijk is er dus verbetering, maar het kwaad heeft zich verplaatst, en in zeker opzicht ernstiger gevolgen a nge- nomen, zoodat niemand met zekerheid zeggen kan of de huidige aikoolwet al of niet vruchten afwerpt. Tot heden verscheen de benoeming van 68 socialistische burgemeesters in het Staatsblad ue Volksgazet het orgaan der socialisten van Antw.rpen, prikt er volgende beschouwing aan vast Meri kan zeggen dat er toch iets veranderd is, nietwaar Zeker, konfrater, de socialisten zijn ook heel wat tammer geworden. Geruchten loopen dat te Antwerpen de grondslagen gelegd zijn van eene nieuwe, werkelijk volks en Vlaamsch gezinde liberale partij. t Door den harden en langduriger! regen is in Engeland een deel van den Cambri anspourweg weggespoeld, zoodaf het verkeer gestremd werd. Een week gele den kon men de bedding van de Ribble te Preston rog doorwaden. Thans heeft die rivier een overstrooming veroorzaakt. Te Antwerpen is de heer Jacqmolte, de leider van de Belgische Kommunistische partij, het woord gaan voeren over zijn bevindingen in Rusland. Veel belangstellenden waren opgeko men, meestal nieuwsgierigen, die den Belgischen bolsjevist wilden zien en aan 't wooid hooren. Ja.qmotte vertelde heel kalm en beza digd zijn ervaringen in Rusland en wees er op dat de Revolutie, die aldaar alles 't onderst boven wsèrp, ook elders moet gebeuren. Het publiek bleef maar koel.Dit sproot gedeeltelijk voort uit het teit dat de voor dracht in 't Fransch gehouden werd. M. Theunis klaagt steen en been over den financieelen toestand van het land. Om hem een tekort van 3000 miilioen te helpen dekken nam M. De\èse 't voluend besluit Van af 1 Augustus zijn de bezoldigin gen der officielén, logies, kleeding, enz. bij besluit aan den Koning onderworpen door den minister van naiionaie verdedi ging verhoogd geworden mei 100 frank voor gehuwden en 75 frank voor onge- huwden. Dit besluit heeft terugwerkende kracht tot 1 Juni. Sparen maar, menschen, Minister De Vèze kan wel weg met uw lieve centen Propagandabrochuur is verkrijgbaar aan 0.35 fr. het ex. met hoeveelheid genomen. 1 ex. 50 centiemen. j En zoo werd ik ook telkens terughouden der er. koeler. Toen hij opstond om heen te gaan, deed ik geen poging om hem te gen te houden erj noodigde hem ook niet uit om terug te komen. En... toen hij weg was... vioog ik weer naar het roode boek dat n g open lag, en schreef verder aan den afgebroken zin. Ik voel dat alles uil is dat ik mij smadelijk bedrogen heb, dat hij me niet liefheeft.en nu ook gelooven zal, dat hij mij even onverschillig is, als ik hem. Bijna rerugstootend heb ik. niij gedragen. Ik voel... dat hij nooit terug komt... Eigenlijk een dwaze inrichting, al dat schrijven is een dagboek. De immer steeds wisselende, vervloeiende en ook nieuw opkomende wenschen, voorne mens en inzichten, die den loop van het zieleleven geven, in neergeschreven woor den te willen vereeuwigen, het is een verkeerd ondernemen en brengt voor 't ik dat, ouder geworden, het vroegere overleest, de beschamende erkening mee, van eigen veranderlijkheid. Hier.... stonden nu,, op dezelfde pagina en onder denzelfden datum twee zoo gansch ver schillende stemmingen opgeteekend. eerst de vertrouwende verwachting; daarnaast de meest volkomen abstinentie en de volgende bladzijden zouden nu weer heel iets anders bevatten... Paaschmaandag was begunstigd door het heerlijkste lenteweer en de rit door het Prater die de laatste jaren op dezen dag altijd plaats vond een soort van voorlooper van het groote casino-feest op den eersten Mei, viel buitengewoon uit. 't Vervolgt.

Werkerswelzijn | 1921 | | pagina 2