Denderleeuw Uit Ron se Christen-Volkspartij van het arrond. Audenaarde. Kortrijk Arrondissement Kortrijk Ooed ter Qeest kan er in den win ter schier noch mensch noch dier door Het overige der dagorde wirdt ver schoven tot de volgende vergadering^ Vanderschelden Ik hoop dat iie nu geene maand zal duren eer wij op nieuw bijeengeroepen worden. De heeren Dermaut en Demeester, die sinds meer dan eene uur de verga dering verlaten hebben, zitten in de herbergzaal te kaarten, (Toekomende week verschijnt het verslag der gemeenteraadszitting van 3 September.) Wij verzoeken al de leden der pen sioenkas Helpt Elkander die nog hunne stortingen voor dit jaar niet ge daan hebben deze zoohaast mogelijk te doen De leden wier geboortedatum valt in September moeten hurine stor ting doen ten uiterste tegen 15 Septem berin het lokaal, Pluimstraat, 170, of aan Remt Vanderschelden. Hetzelfde geldt voor de buitenge meenten Een poll tot rangschikking onzer kandidaten voor de aanstaande Kamer- kiezing wordt ingericht. Al de leden onzer instellingen zullen Zondag 11 September hun stembrief ontvangen om deel te nemen aan den poll. Zij worden verzocht hun stembrief te dra gen elk op zijn gemeente naar het lo kaal waar eene geslolene bus staat om hun brief erin te steken. De bussen zullen geopend worden denkelijk op Zondag 18 dezer, 's namiddags in het lokaal Helpt Elkander, Pluimstraat, 170, te Kort rijk- Al de leden onzer instellingen zijn toegelaten bij de opening der bussen en d« stemopneming. Vergadering der democratische V aïr vereeniging De vergadering werd geopend onder voorzitterschap van Frans Vandewalle. Aanwezig waren voor het bestuur Bastien, Deb'sschop, Vermeersch.Van- dergeynst, Vyverman, Callebaut en Vanmaelzaecke. Maerheyt is belet door omstandigheden. Vandewalle stelt de nieuwe secreta ris, A. Vijverman, voor, Hij dringt er op aan, dat de leden alle mistoestanden zouden bekend maken aan den Schrij ver, hem over alles in te lichten en op de hoogte te houden. Verder wijst hij op het mislukken der onderhandelingen in zake vermindering der loonen en op den brief gestuurd door ons aan de verschillende syndi- katen om gezamenlijk op te treden te gen den onwettigden loonsaftrok en zuster l.ili... Ge neemt een steen van mijn hart en deze man was ook een reden waar om ik uit Weenen wilde gaan Ik zou het niet kunnen verdragen te moeien zien. tin wat hadt ge nog voor andere redenen viel ik in. De angst, dat mijn hartstocht zou toenemen, dat ik hem niet meer zou kun nen verbergen dat ik mij belachelijk maakte en ongelukkig tergelijkertijd. Zijt ge nu ongelukkig O, Martha... sinds gisteren beleef ik zoo'n overstelping van gevoelens dat ik bijna het bewustzijn verloren heb... Maar niet zonder angst zooals wan neer men heerlijk droomt dat ik plotse ling weer in een smartelijke werkelijk heid zal ontwaken. Ten slotte is al mijne liefde toch hopeloos.,. Wat kan Ik u aanbieden Vandaag lacht uwe vrien delijkheid mij toe en verheft mij tot in den zevenden hemel. Morgen of wat lattr zult u mij die onverdiende vrien delijkheid weer onttrekken., en mij in ten afgrond van wanhoop storten... Ik ken mijzelf niet meer. Ikzou hyperbolisch waarop tot nogtoe maar twee antwoor den binnenkwamen deze van de protestanten en van den liberalen Werkmansbond. Hij vestigtde aandacht erop dat het gemis aan samenwerking de.oorzaak is van liet mislukken en dat hoe langer men er op wacht hoe meer onder de voeten getreden wordt (in stemming). Vijverman spreekt daarna over de algemeene politiek en de positie onzer partij tegenover de andere. Ten slotte doet bij een oproep tot allen om een drachtig saam te werken voor den groei der partij. Een lid dringt aan op de versbrei- ding van Werkerswelzijn dat meer moet gesteund worden Hij wijst ook op de in te richten vereenigingen van muziek, tooneel, propagaudaclub, enz. en wordt dapper toegejuicht. De kwestie der boden werd vervol gens geregeld. De vergadering gaat in de beste stemming uiteen. De Verslaggever, GtCallebaut. Het Textlelconfllct Wederom werden de socialisten bij den neus gegrepen door hun leiders Nog eens voor den zooveelsten keer is gezel Coole moeten ter hulp komen, om eene rechtvaardige werkstaking tegen den onredelijken aftrok te belet ten. De misnoegdheid is dan ook alge meen bij de socialisten een groot deel zou zich dan ook willen ontrukken aan de kluisters die hen binden. Socialistische werklieden, zult ge eindelijk gaan klaar zien in het dema- gogenspel van uwe leiders gaat ge u nog langer laten om den tuin leiden door menschen die maar één doel heb ben en dat is langs den rugge van 't volk omhoogklimmen op de maatschap pelijke ladder Uwe plaats is in onze rangen, achter de groene vaan, de vaan van de ware democratie. De christen-democratische leiders zijn geen kapitalisten geworden Werklieden, die nog ir.'t roode garen verward zit, toont karakterfen 'verlaat die mannen waar eenige parvenus zooals een Van Eede het hooge woord voeren. A.VYVERMAN Het verjaringsteest van den E.H Deken Zondag, 4 September, werd hier het 25 verjaringsfeest gevierd van den Deken van Ronse. 't Was een zonderlinge stoet de Boy scouts om net militarisme re vertegen woordigen. daarbij het vrijwillig pom pierskorps met helm en geweer en al de katholieke kopstukken met hun ridders- senaioren aan 't hoofd, als de vertegen woordigers van 't kapitalisme. Dus, het kapitalisme en het militarisme de geesels van 't menschdom, nevens de zendelingen van den Christus, die het ideaal van broederlijkheid en rechtvaar digheid zouden moeien omzetten in waar heid tn werkelijkheid, die onze heiden samenleving zouden moeten hervormen naar het oorbeeld van Christus. Ais de godsdienst gartsch ten onder zal gebracht door de schuld van zijn eigen bedienaars die de zijde kozen van het praten, terwijl ik anders, een kalm en bedachtzaam man ben, een vijand van alle overdrijving,.. Maa. tegenover u komt niets mij meer overdreven voorhet ligi in uw macht mij zalig tl eller.dig Ie maken Laten wij ook over mijn twijfel spreken de prinses.., O, dat praatje is u ook lei oore ge komen I Niels niets is daar van aan. Natuurlijk, u heet het liegen. Dal is uw plicht De bewuste dame, wier hart nu, zooals bekend is, aan het Burgtheater gekluisterd is voor hoe lang want dat hart werdt dikwijls weggeschonken die dame zou ook den meest beschei den man niet tot zwijgen verplichlen. dus u kunt wel dubbel gelooven En... trouwens zou ik uit Weenen gaan, als dat gerucht op goede gronden berustte 't Vervolgt. kapitaal in plaals van de zijde van het door het kapi'aal verdrukte volk dan zal men er eerst aan denken de godsdienst te hervormen en hem zijn wezenlijke roe ping doer, nastreven. Wij christen democrn'en.wij willen en wij sneven voor eene ware christene sa menleving daarom zuilen alle werklie den zich bij ons aansluiten. Op eene vergadering gthouden tè Ron se, zijn volgende besluite.] genomen 1. De partij gaat opnieuw ingericht worden met een krachtige centralisatie voor basis. 2. Er zal een Arrondissementsbond in gericht worden. Tot dien einde zuilen er onmiddellijk voetstappen gedaan worden naar Audenaarde, naar Leupeghem en andere plaatsen waar er groepen van democraten bestaan. 3 Overal waar mogCijk zullen bonden wordên gesticht. 4 Met de nakende verkiezingen zal in gansch het arrondissement een hardnek kige strijd_aangebonden en onze manifes op alle gemeebten verspreid worden. 5. Het blad Het Werkerswelzijn zal meer verspreid worden. Het pl atselijk nieuws en toeslanden zullen cr in ver schijnen. 6 Om dit grootsche doel te verwezen lijken roept de partij allen op oud en jong om met gezamenlijke krachten den strijd aan te gaan. Alle oude veeten dienen vergeten. Dan zal onze partij gro-ien en sterk worden. Namens de Chr'stene Volkspartij, De schrijver, A, VYVERMAN. Oi'.deistaanden brief werd verzonden naar Cen Heer Minister van Binnenlandsche Zaken te Brussel, Hooggeachte Heer Minister, Excellentie, Wij.ondergeteekenden, verkozen bij de gemeenteverkiezingen van 24cn April 1921, nemen de eerbiedwaardi ge vrijheid, Uedele als Burgemeester onzer gemeente aan te duiden den heer Boriau Désiré geboren te Denderleeuw 2° Oogst 1857, vereerd met het bur- gerskruis le klasse en 2' klasse, Sedert 28 jaar voorzitter van de Maatschappij van Ouderlingen Bijstand. Help u Zel ve. dewelke heden 2516 leden telt voorzitter van de pensioenkas, Voor zitter van Samenwerkende Maatschap pij De Verbroedering,aangenomen door de regeering,Voorzitter van de Muziek- eo Tooneeimaatschapppij, De Verbroe dering. Alom geacht en bemind om zijne kalmte,zijne greoteverdraagzaam heid en tevens zijn sterk handelen en ingrijpen desnoods als den plicht het gebiedt, zal hij de eer en de toekomst van ons dorp op alle gebied hooghou den. Wij, kristene demokraten hebben bekomen op de lijst n° 1 1003 stem men, de lijst n° 2 of de Fronters 405 stemmen de lijst n° 3 of dc katholieken 750 stemmen. Wij hebben alzoo 6 ge kozenen op 11, dus de volstrekte meer derheid tegen 1 fronter en 4 katholie ken. Wij zijn overtuigd,Heer Minister,dat ge de bevolking van Denderleeuw vol doening zult schenken en onzen gelief den Volksvriend dit hooge ambt zult laten bekleeden ter meerder ter en glorie van ons geliefde dorp in 't bij zonder, van ons Belgisch Vaderland in 't algemeen Uedele bij voorbaat hartelijk dan kende groeien wij U edele met den diepsten eerbied. Hoogeachte Heer Minister, Excellentie Het spijt ons ten zeerste U edele te moeten melden dat sedert het iBzenden van bovenstaanden brief zwarte mach ten aan 't werk geweest zijn om onze volstrekte meerderheid aan 't wankelen te brengen. Deze wensch officieel uitdrukkea in de gemeenteraad werd door zekert gtmeenteraadsledtn overbodig gevon den. Wij hebben gtioofd vermits maar ééne kandidatuur naar den Heer Arron- dissement-komissaris en Uwe excellrn tie verzonden werd Edoch wij hebben vernomen dat Ge, Uw eerlijk woord gestand, overal het aangewezen lid uit de meerderderheid benoemd zult aan nemen als Burgemeester. Daarvan akte nemende stemmen wij dees maal offi cieel den wensch en hopen dat Ge one spoedig een bevredigend antwoorP zult laten geworden. Aanvaard,Hooggeachte HeerMinister de betuiging onzere bijzonder hoogach ting. Aldus gedaan in zitting van 12 Sep- tember 1921. Naar wij in het plaatselijk blad van Denderleeuw lezen, mogen we besluiten dat het nieuw besluur het ernstig meent met de ontwikkeling der gemeente, oo'c in zedelijk en verstandelijk opzicht. Het gemeentebestuur heeft nu de inrichting uitgevaardigd van De Schoolcomlteiten 1. Voor iedere school van de gemeente wordt er een bijzonder komiteit opgericht onder de benaming Schoolkomiteit. 2. Deze komiteiten hebben voor doel, de gemeentelijke overheid te helpen om de goede gedachte te verspreiden over het nut van het onderwijs en de opvoe ding. 3. Zij bezoeken de klassen en maken aan de gemeentelijke overheid bekend al wat de toepassing der wetten en regle menten betreft, alsook de verbeteringen die kunnen toegebracht worden. 4- Ze zoeken de kinderen op die niet of onregelmatig ter school gaan en trachten de ouders te bewegen hunnen volledigen plicht te vervuilen nopens de wet op het verplichlen I onderwijs, 5. Zij hebben geen recht zelfde kinde ren te ondervragen maar door den onder wijzer vragen te laten stellen. 6. Ze hebben geen rechl het klasboek na te zien, maar mogen wel een of meer lessen aanhooren de werken en schrijf boeken der kinderen nazien, een woord over het gedrag en de vlijt tot de kinde ren richten. 7. Ieder schoolkomiteit bestaat uit negen leden, gekozen iusschen de inwo ners der gemeente - zij worden benoemd door den gemeenteraad 3 van die leden worden gekozen onder de ouders die kin deren op school hebben. De leden worden benoemd voor een termijn van vier jaar. Hel mandaat van de ouders wier kin deren de school hebben verlaten eindigt hiermede. Een bijzonder lokaal staat ten dienste van het schoolkomiteit. De schepen van het onderwijs is van rechlswege voorzitter van het school komiteit. - Het college kan een ander lid hel voorzitterschap in naam van de schepene opdragen. Het school komiteit ver eenigt ten minste éénmaal per maand Hel vaardigt 1 ol meerdere leden af om de lessen bij te wonen in een evenretiighaid met het re- glemert van inwendige orde. Het college, vaardigt dit reglement voor de schoolkomiteiten af. Burgerstand van Deerlijk GHBOORTEN Gerarda Vanhoutte d, van Cyrille en Emma Wolfelde. Emile Hennikeps z, van Alfred en Helena Geeraet, Paula Ravelin- gien d. van Cyrille en Alida Vanherre- weghe Noëlla V'ermarcked. van Raimond en Leontine Decraene. HUWELIJKEN Evariste Dejaeger 38 j. handelaar en Julia Christiaens 21 j. vroedvrouw, Ar thur Tanghe 34 j. ijzerenwegwerker en Germana Vandenberghe 26 j, huiswerk ster, Hilaire Delbeke 36 j, handelaar en Elisabeth Doprost 25 j, landbouwster. Aan de DRUKKERS. Te koop Drukkerij met rolpers, pedaal en karakters, inlich tingen Despauteerstr. 31, NINOVE.

Werkerswelzijn | 1921 | | pagina 2