AMERIKA. DE WAPENS NCER DEERLIJK. Na Cannes. - Poincarré. scheo op de tafel komt. Er is zelfs geen enkel speu- van kookkunst tij te bespeu ren. En al is er het eten meestal niet sma kelijk bereid, toch is het er niet minder koetelijkom. Het spruit alles voort uit onkunde. Wie zal ons zeggen hoevele kinderen er sterven door de onwetendheid van de jo' ge moedets I Dat alles zou meer moeten onderwezen worden in voordrachten en lessen. Door alle middelen moeien plichtbe— wus e tntelleklueelen het volk tot de stu die trachten te overhalen. Wel vindt men hier en daar er eei. die na de lagere schooltijd nog voortstudeert, maar het is meestal om wat Fransch bij te leeren. Zonder dit af te keuren, heeft het voor de metsten geen practisch nut. en vele oter jongens hadden enkel alieen't plezier van voor een gebuur een franschen brief te kunnen veitalen. Onze huidige tijd en Ie toekomst nog meer vraagt wetenschap pelijke onderlegdheid en vakkennis. In politiek we.Jijveit men om het volk lot zich te Hekken, door alli-rhande ver maken en spelen lokt men den gewonen Kon men het in de zeden der partijen krijgen, ook benevens hnnnedanspartijen, uitstappen, enz. voordrachten, lessen, enz. in te richten, hel ware reeds eer schoone uitslag,welke wij zouden mogeo aanboeken. Daarom zullen alle lezers, in hun mid den naar de middelen uitzien om het VI. volk uit den potl van onwetendheid en onkunde op te helpen, «aarin het zoo deerlijk gedompeld ligt. O ver Alitivisme In De Gazette van Detroit uitgege ven door onzen oud-strijdmakker en vriend Fr. Cobbaert. werd reeds germ- men iijd een pennetwist gevoerd tusschen zekeren P j. D'Hoedt van Gent die altijd een Fransch adres opgeeft en onzen jongen vriend A, Temmerman.Wij zullen het debat hier niet trachten uit -e pluizen. De eerste als een goeie Belg heeft bewezen door onloochenbare officleele bewijzen dat de flaminganten landverraders zijn. en met deze be- weilng sluit hij zijn debat erbij voegende dat hij in deze zich steeds aan hetprin ciep heeft gehouden, Van princiep gesproken de heele kwestie van de VI. beweging voot. gedu rende en na den oorlog ligt besloten in de ongehoorde rethismiskemdng en ver nedering van het VI. volk. Dit volk wordt getergd door het verwaandste franskiljo nlsmedat in oe wereld bestaat en 'i zal dan ook wel niemand verwenderen dat er wel betreurenswaardige daden zijn ge- pleegd tijdens den oorlog, iets wat door geen enke'e rechtgeaarde Vlaming zal te gengesptoken worden. Maar he' is ook een feit dat meer dan negen op tien van de oorlogsche aclivls'en den Duitschers niet wilden bevnordeellgen en op geenen kant schade berokkenen aan hel Belgisch vadeiland. Ale die heer D'Hoedt waarom niet Mcnsleur Le Chapeau. vermits hij toch zijn adres In 't Fransch stelt van prin ciep spreekt moet hij eerst en vooral de Belgische staat verantwoordelijk stellen voor het activisme en zelfs ook voor nntl vnderla'n'sche daden die daar acti viste zouder- zij' gepleegd. DENDERLEEUW Op Zondagen 5 en 12 Februari op voering van DE GOUDBOER, in de zaal De Verbroedering DOOR Bertha von Suttner Gisteren gevecht ben ongedeerd. Marcheeren heden verder - tele grammen diesseeren naar. F.en langere blief droeg de opdracht op het omslag Te geven als het gevaar voorbij is I... Deze las ik e»rst Mijn alles I Of ge dit ooit lezen zult 1 Het laatste bericht dat ik van den dokter ontving luidde Patient in lievige koorts toestand bedenkelijk. Beden kelijk. misschien heeft de man die uit drukking gebruikt om mij te sparen, om niet te zeggen hopeloos... Als ge dit schrijven in handen krijgt, dat weel ge, dat ge buiien gevaar zijl maar dan nioogt ge ook hooren hoe hel mij te moede was. 'oen ik aan dut vooravond van den slag mij voorstelde, dat mijn aangebeden vrouw siervend wss... En ik zelf morgen zal mij een kogtl treffen Vergadering van den Gemeenteraad van 6 Janusr 10e punt Mededeel ins van brieven. I a) Oe sekveiaris geeft lezing van eed brief vanmegeden heer Gouverneur wzaq In de reden gevraagd werd om dewélke de meerderheid van den raad gest'.md heeti tegen hei oprichten van het gshuchi St ""Louis als gemeente Dermaut Ik aanzie die zaak als van klein belang toch ware ik bier aanwe zig geweest ik zou er voor gestemd heb- Vhnwonlerghem. Ik heb mij onthou den om re.ten dat den brief maar van één enkel persoon geieekend was en daardoor ten minste den schijn had niet van het algemeen gedacht uit !e gaan- Ysebaert, Dat verzoekschrift heeft gemaakt gewees' in de kleine uurkei s dai gaat nog dikwijls zoo: zij zouden een gemeente willen oprichten in de kleine uurkens en's anderendaags heb ben ze het vergeten. Ik heb daar legen gestemd omdat ik er aan houdt een groote gemeente te hebben. De andere leden die er tegen gestemd hebben verklaren het gedaan le "nebben om dezelfde reden als Mr- Ysebaert. b) Er wordt lezing gegeven van 'ren brief van het ka'holiek syndikaat die afcn- drinpi op de terugbetaling dooide pe- meeme van het werkloozengeld door tjen betaald op rekening der gemeente vfór de slichting van het nationaal krisisfor/ls, Ysebaert 'i Is de eerste maal riet dat zulks hier te berde komt; wij h-b- ben dut reeds besproken. Dermaut- Ja. maar'wij hebben rog niet geantwoord ik zou er op aniwpjr den om dat voor goed uit de voeten te maken Ysebaert. Maar wij weten niet Vat zij rmt ons geld gedaan hebb n, Yanwonterghem 't Is altijd heizelide met U, heeren. Mijn vriend Vaintersclel- den heeft U meer dan eenmaal uitleg ge geven over die zaak en U gevralgd- z-lfs, hard er op aangedrongen, dai bet schepencoilegis zich zou Je in betrekking stellen mei het Tusscheogemeentelijk Werkkiozerfonds. Waarom heefi hst schepenkollegie het niet gedaan Dat is meer dan slechten wil die gij be oonl. Dermaut zegt dat er toch iets zal moe ten gedaan worden om die zaak op te lossen c) Er is ean.e aanvraag vanwege, de eiektiiekmaatschappïj vaii uewestelijk België die steekt om de hooge spanning te mogen leggen langs den steenweg van Deerlijk naar Si Louis Ysebaert Ik ben er niet legen oin dat toe te 'aten, doch als de hooge span ning daar ligt zullen wij er geene boo men meer kttnner planten en zal het ook gevaarlijk zijn daar huizen le bouwen, Het ware beter dat de maatschappij die hooge spanning legt door het land. De raad verklaart z:ch ceDS met dat gedacht. De zitting woidt gesloten om 7 uren. Aan hef schepencollegie hebben wij volgende verzoek^estuurd Deerlijk, 24 1-22. Aan de heeren Burgemeester en-Sche. penen der gemeente Deerlijk. MIJNHEEREN. Ik, ondergeteekende, R-mi Vander- schelden. gemeenteraadslid.verzoekt Lied. de volgende punten te willen aan de dagorde stellen voor de e. k. raadzitting. 1Nazicht der inschrijvingen betreffen de de ouderdomspensioenen- Als ik van te voien wist dal gij niet nteer leeft, zou de doodelijke kogel me welkom zijn maar als gij gered mocht worden, nten dan wil ik van sterven nog niets weien. Doodsverachting dat tegennatuur lijke gevoel, dat ons door de veldpredi kers stéeds wordt aangeprezen, kan een ge'ukkig mensch niet hebben, en als ge leeft en ik kom terug, liggen er nog on berekenbare schatten van geluK op mij ie wachten. O welke levensvreugde zuhen wl] beiden in de toekomst nog genieten, als ons dat geluk beschoren is. Vandaag was ons eerste treffen met den vijand. Tot nu toe leidde onze weg door veroverde lands' reken, waaruit de Denen zich teruggeirokken hadden. Rookende puinhoopen van dorpen ver. trapte akkers wapens en ransels hier en daar, den grond omgewoeld door gra naten, bloedplassen, lijken van paarden, massa-graven zoo is de stoffage der landschappen, die wij. achter de over winnaars aan, doorgetrokken zijn,om zoo mogelijk nieuwe z-grpralen te behalen, dal wil zeggen, nieuwe dotpen in brand te steken enzoovoorts... Dat hebben wij vandaag dan ook gedaan De stelling is ons De bewoners hebben het gelukkig tevoren vet laten. Maar in ceD stal was 2) Vergoedingen nog te betalen aan zekere belanghebbenden, over levering en werk tijdens de bezetting 3Briej aan gemeenteraad, van een gemeentebediende, betreffende verhooging van loon. 4J (leven van uitweg aan plaatsen waar het water wordt opgehouden en daardoor gebouwen beschadigt er, de openbare ge- •zondheid benadeel iet. 5) Uilzien naar middelen om te verhel pen in den woningnood. 6) Wat het schepenkollegie gedaan heeft of zat doen, in zake de terugbetaling der werkioozenhulp door de werkloozen kassen van Deerlijk betaald voor rekening der gemeente, vóór de stichting van het Nationaal Knsisfonds. 7i Uitleg aangaande de betaling van het aandeel der gemeente (lOojo) aan het Nationaal Krtsisjonds. Betaling van het aandeel der gemeente in de besluurskos ten van het Tusschengemeentetijk Werk lozenfonds te Kortrijk 8) Toekenning van hulpgeld door de gemeente aan wettelijk erkende zieken bonden (onderlinge bijstand 9) Over het aanvullen van grachten en versmalling van openbare wegen door aangelande landgebruikets. R V. D. SCHELDEN. Deerlij-Vichte-Zwevegem De werks'akmg der textielbewerkers biijft voortduren. Ze gaat kalm er- vast beraden haar gang. De ve beteringen die de werklieden te Kortrijk nog bekomen hebben kan de bazen van Deerlijk Vichte Zwevegem ni-t aanmoedigen in hunne koppigheid. Wel hardeie koppen dan deze zijn nog gebroken geweest. Eremljodeqem-Terjoden De jeugdige maar ijverige tooneel- maat schappij Honger op I zal op Zon dag 19 Februari opvoeren 1De Trein te laat Blijspel in I bedrijf door E Verschuere 2. Houtzagers drama in 1 bedrijf door fef Haugen 3. Huwelijksgetujge blijspel in I bedrijf door Karei Von Ryn. Gordijn om 5 uur Kaarten zijn op voorhand le bekomen bij de teder, der maatschappij en in hel lokaal bij I De Pelsmaecker, (Sprijtjes Hoe grillig oolc de ivolken drijven... Hoe grillig ook de wolken drijven, de vaste zon vaart vol en groot. Ons leven zal een zegen blijven ook na den dood. Wij schrijden saam door sterke zorgen in liefde, die elk wonder duidt. De hooge rozen van den morgen gaan vóór ons uit. Een menschtijk willen, godlijk moeten, geeft ons bestreven ruimer vlucht en de aarde, blijde om onze voeten, draagt bloem en vrucht Draagt bloem, draagt vrucht I O vroom O rijke rust na rijke dracht [verwekken Mijn in gel zal een engel dekken en ons de nicht- Zijn dan de sterren omgelogen den bentel onzer droomen rond, des ochtends kust hel licht uw oogen, en liefde uw mond. een paard vergeten, ik hoorde het wan hopige dier stampen en hinniken... Weet ge, wat ik deed daar heb ik waarlijk geen ridderorde mee verdiend, in plaats van een paar Denen nee' te slaan, sprong Ik nsar dien stal, om het arme paard ie bevrijden. Onmogelijk de krib brandde al en het stroo onder zijn hoeven en zijn manen. Toen schoot ik het twee revolver, kogels door den kop, het v-el geiroflen neder en was gered van den pijnlijken dood In de vlammen. Toen lerug inden strijd, in den moor denden stank van he1 kruit, in het zoo woeste lawaai en knallende schoten, nederstortende balken, woedend krijgs- gescureeuw. De meesten om mij heen, vriend en vijand, waren door den gevech'sroes aangegrepen maar ik, ik bleef ellen dig nuchter, ik'kon er mij nu ook niet toe opschroeven de Denen te haten wat deden die dappere kerels als zij ons aanvielen niets dan hun plicht. Mijn gedachten waren bij u Mattha. Ik z-g u op hel doo ibed liggen en ik wenschte dat een kogel me zou treffen. 't Vervolgt. Een oogenblik heeft de wereld her ademd. Bij hel begin der bespreking nam de konferentie van Cannes eene nogal gunstige wending. Er werd niet alleen meer afgebroken er werd zelfs opgebouwd.5 Engelands Eersle Minister Lloyd George, ontwierp zijn plan voor de hcropbeuring van F.uropa. Waarbij hij steunde, in de eerste plaats, op een Engelsch-Fransch wanrborgsverdrag waar Belgi? onmiddtllijk zcu bij aan sluiten. Zelfs in Duilschland werd dat En gelsch-Fransch verbond door de over groots meederkeid der bevolkjng met hoopvolle verwachtingen begroet.Want er zijn twee Duitschlanden Het eene, met zijn imperialistische financie- metaal- en mijnraagnaten, met zijn militaristische kaste van officieren en Pruisische jonkers, hunkert naar weer wraak en vergelding voor de neerlaag van 1918. Het andere de massa der door den oorlog en de omwenteling van de militaristen bevrijde arbeiders en neringdoèners, boeren en ambachts lieden, betracht den werkelijken vrede. En voor dit Duifschland was een Engelsch Fransch bondge nootschap een waarborg legen de eigen imperialistenen militaristen, die het tegen de verbonden Westersche mogendheden niet meer zouden durven opp.emeü... Maar zijn er twee Duitschlanden er zijn ook twee Fraukrijken Ook in Frankrijk betracht de overgroote meerderheid der bevolking den wereld vrede, en het economisch herstel van Europa de noodzakelijke voorwaarde voor het wederwinnen van de welvaart. Maar ook in Frankrijk lawaait en tem peest een rumoerige minderheid van kool- en mijumagnaten, van beurs mannen en bankiers, van munitiefa- brikanten, kanonnengieters en milita risten, die Fraok-zijks-'overniacht (dat is hunne overmacht) over Europa willen vestigen. En in Frankrijk zijn die machts- en geweldspolitiekers aan 't bewind. Ei Frankrijk's politiek ondergaat dus on vermijdelijk imperialistische on milita ristische invloeden. Deze hebben doorgewogen verleden week, toen ter Conferentie van Cannes de economische heropbouw-politiek werd vooruitgezet. Briand, de Fransche eersle minister, werd ieruggeroepen naar Parijs om voor het parlement uttleg te geven en hij werd genoopt ontslag te nemen. Als zijn opvolger werd Poincaré aan geduid en de conferentie van Cannes werd geschorst- Een der eerste uitla tingen van Poincaré betrof het afbre ken met de naooriogsche methodes om terug te ketren tot de geheime diplo matie. Wij zullen niet beweren dat de zit tingen van den Oppersten Raad beant woorden aan het ideaal der openlijke (iiplomatie, maar in elk geval was het een groote stap vooruit op den weg naar openbare onderhandelingen tusschen de mogendheden, terwijl nu Püincaré terug wil op den weg der ge heime diplomatie, waar alles geschikt en geregeld wordt builen den wil en de wete der volkeren, van de parle menten, soms van de ministers, Poin caré is de man die weer achteruit wil, al wat hij zei, al wat hij schreef, al wat hij deed was een gestadige bedreiging voor den vrede: Sinds 1919 is Poin caré de belichaming van Frankrijk's machts- en geweldspolitiek, de heraut die roept om vermeerdering van leger macht en bewapening, de smeder vaa den haat tusschen de volkeren vaa Europa. Thans echter moet Poincaré's varo- ring van 't bewind gevolgd zijn door een onmiddelijke verloochening van zijn gansche naooriogsche werkzaam heid of... het wordt een ramp voor Europa. De Daily Chronicle het orgaan

Werkerswelzijn | 1922 | | pagina 2