SAMENSPRAEK TUSSCHEN PIER EN SIES. {Vervolg.) Het eigenbelang heeft meer maskers dan de Vastenavond. Meer dan eene pruik uit de belgischc Senaet schudt en beeft als men spreekt van de afschaffing des Jyfdwangs voor de drukpers of gazetschryvers, en waerom dat Ten zy omdat er vele in vieze lakens gewenteld zyn of in den overvloed zwem men die ze zich, gelyk vele andere, op afkeurlyke wyzc, hebben weten te ver schaffen of aeneigenenen dat hun boeksken zou konncn in het openbaer open gedaen worden!!!! De waerheid mag allyd niet gezeid worden, vraegt het liever aen d'heer Van Ryswyck en aen Jan De Laet enz. enz. Niettegenstaende de oude spreuk Felix qui potest cognos- cum rerum causas .- Hoe gelukkig zou men zyn, indien de oorzaek van vele rykdommen gekend warede achting die men hen heden toedraegt zou wel plotse lings in verachting en afkeer veranderen. Ja, moesten wy de Jyst der millionarissen eens ontleden, hoe vele schurfte ryken zouden wy er niet onder ontdekken Eenen brief dat wy uit Rumbeke staen te ontvangen zal dit koordeken misschien aenroeren. VaVe, tot later Liefdadigen trek van 31. Gheeraerds. De tael van M. Gheeraerds is gekend alles voor my en volstrekt niets voor een ander. Om zyne fortuin te doen aengroeien zou hy zich, by de melaetschste der me- laetsche vervoegen, en het minste eerge voel laten uitdoovenhy bemind bovenal de weelde voor zich zelve en kost wat kost tracht ze zich te verschaffen, en benydt dat andere een vonk voldoening of een oogenblik geluk in hun leven smaken. Dit bewyst klaer als den dag de antwoord die hy verleden week gaf aen een zyner werklieden, die by de korst brood met een weinig smout bestreken die hem wierd toegestuerd, zich veroorloofde te zeggen dat het beter zou bevallen ware het met een stukje spek vergezeld Jongen dat es veur hyer nie gemokt, patatten en brood es nog te veel. En zeggen dat M. Ghee raerds een oud voorzitter is van het bureel van weldadigheid. Dat men het voort zegge tot de grootste eer en glorie van God van wie hy niet als aengekleefde maer wel als vermomde dienaer met rede moet aen- zien worden De werkman zegge dan met reden Alzoo een slaverny is erger dan de dood. VRIENDELYK BERIGT. Wy gelooven in het belang der goede zeden de aendagt te moeten trekken op een huis in de Pontstraet gestaen, alwaer wel stellende burgerdochters als arm met den naem willen doorgaen, enkelyk om zich door de liefdadige zielen met de lekkerste mondbehoeften te doen vermaken. Sedert eenigen tyd en dagelyks op onbe- hoorlyke uren, ziet men er, de deurop slot staende, vieze kwanten binnentrekken, die wel bekend nogtans op de rollen der patcntabele niet te vinden zyn, om de eene of andere handelbelrekkingen met hen waer te nemen Elf schetsen van het portret van M. De Bièvre zyn ons toegezonden Niet eene is volmaekt, en kan dien ten gevolge bekroond worden. De pryskamp blyft dus open tot later De overvloed van stof nood- zackt ons nogmacls de ontleding van de zittingen des Gcmeenteraeds te verschui ven wy zullen al de gene van het trimester in eens onderzoeken, en onze lezers mogen verzekerd zyn dat zy er niets zullen by verliezen.-. en als men zulke middels doot nonnen ziet voor uitsteken, voor geld, is men dan waerlyk niet geneigd te zingen Is dit geen spekulatie. PIER. Goeden dag, vriend Sies, wat is er nu gebeurt dat gy zoo vroeg naer de stad gekomen zvt SIES. Pier, ik ben gekomen om eene zaek van groot belang te vereffenen, en gv weet, het spreekwoord zegt, 's morgens vroeg vind men den vogel op zynen nest. PIER. Men zocht u misschien te foppen? SIES. Ja, zeker Pier, maer bet is den slokker schoon mislukt, want het is nog zoo gemakkelyk niet om Sies bv den bok te zetten. PIER. Dat geloof ik ook, want gy zyt den duivel te plat. SIES. Ja Pier, dat begreep den slokker ook wel, en daerom ging hy by onze oude Colette alle zyne fyne en kromme streken in het werk stellen, om haer door fyne beloften en aflaten zoeken uit te koopen, maer ik heb hem heden doen verstaen dat wy met aflaten onzen pacht niet kunnen betalen en dat in deze soort van koop. handel het veel voordeeliger is van verkooper dan kooper te zyn, en de schynheilige slokker stond te kyketi gelyk Goore Merten op ne mesthoop. PIER. Wel gesproken Sies, want hetgeen gy komt te zeggen, heb ik zelf ondervonden. Als ons Bultje stierf dachten wy allen veel te vinden, maer wat gebeurde er? Men liet ons weten dat ons Bultje alle hare eigendommen togen aflaten had omgewisseld en onze arme familie stond te gapen. Wat dunkt u daervan Sies, en welke naem zoude men moeten geven aen den bokkenryder die zich met zulke omwis selingen bezig houdt SIES. Ik durf het niet zeggen Pier, het is te tegenstrydig om er nog van te spreken, en nogtans is het aen zulke verachtelyke schepsels dat men de belangen der burgers toevertrouwt. PIER. Ja, aen mannen wiens hebzucht onverzadelyk is. SIES. Dit moet ons niet verwonderen, hunne zakken zyn diep, de kiezers vragen opslag, het buskruid is duer, en de Chineeskens zyn niet meer koopelyk, men beweert dat er byna geen middel meer is om er nog aen te geraken ten zy met groote sommen geld. PIER. Wel, wel Sies, wat zyn er domme raenschen in Aelst en slimme in China, maer zegt rav eens, hoe komt het dan dat een man die zoo vele zorg wilt dragen voor Chineeskens, ons en onze kinderen op de schandigste wvze komt stroopen en onterven, gelyk wy gezien hebben by de dood van ons Bultje SIES. Dat is juist heigeen ik u later zal doen begrypen, den tyd is nu te kort. Ik heb u laelst gesproken van het Vosken, nu gaen ik u doen verstaen welken persoon men onder den naem van Ezel wilt aenduiden. PIER. Bravo Sies- ik zien dat gy uw woord niet afstaet. SIES. Denkt gy misschien dat ik van het wimpels geslacht ben gelyk de vuile Gooren PIER. Verre van daer Sies, ik ken u beter. SIES. Nu dan, luistert PierDen Ezel is een leelyk droog en mager schepsel, eene soort van ambulant geraemte of déserteur van Sl-Denys, met een heel lang reebokken opzicht, zonder een hairken min of meer, zoo dom als een dier welkers naem het draegt, maer slim in al hetgeen dat verachtelyk en misprysbaer is. PIER. Sies, ik weet van wie gy spreken wilt, eenen agent van den Ignatiuswinkel, koop man van Chinezen ert verkooper van aflaten, en om het u in een woord te zeggen, eenen cadé van do fyne soort, en wat er meer van is ik ken zynen monpeer, en gy weet zoo goed dan ik zulke vader zulke zoon SIES. Ik hoor dat gy hem kent, zegt my dan wat wilt zoo een man zich moeien met de belan gen der inwooners van Aelst PIER. Het is belachelvk Sies, maer hoe kunnen de kiezers zoo dom zyn van hunne be langen en den voorspoed der stad te vertrouwen aen eenen valschen en schynheiligen lapper die voor niets bekwaera is dan om met den zielen korf uit te trekken. SIES. Dit verstaen ik niet Pier, maer het spreekwoord zegt, die niet hooren wilt moet voelen, zoo zal het ook zyn met de burgers van Aelst, en misschien te laet zullen zy begrypen, dat de baetzuchtige mannen van welkers bestier zy hun welzyn verwachten geene andere inzigten hebben dan met het zweet der burgery zich zelve en hunnen zwarten aenhang te bevoor- deelen, alzoo, op zekeren tyd, het volk onder hun bedwang te brengen en terug te leiden naer de droevige tyden welke onze voorouders beleefd hebben en van de welke het aendenken alleen het menschdom doet sidderen en beven. PIER. Ach! Sies wy hopen dat alles zal beter gaen dan gy peist, de burgers van Aelst zullen toch allen niet dom blvven. SIES. Beste vriend, Pier ik moet naer huis gaen, de tyd vliegt snel voorby en gy weet onze Wanna is nog al eene vieze. PIER. Tot verders dan Sies. Aelsl, druklcery van C. DE WOLF.

Den Yker | 1869 | | pagina 4