Ouders zendt dus uwe kinderen naer zulke zoogezegde chrislelyke onderwyzers indien gy wilt dat het gift des zedebederfs met volle teugen in hunne onschuldige herten gegoten wordt, vlugt het Staets- onderwys waer gruwelen gebeuren gelyk het LAND aenhaelt, vertrouwt uwe kin deren toe aen die engelen van zuiverheid die het christelyk onderwys-korps uitma ken, aen de schynheilige ignorantins die altyd het gebod Gods doet geen overspel of onkuischeid, in het geheugen hebben// Cathechismus of appreciatie van eenen werkman over de kopbokken. Een eenvoudig man, hoorde onlangs de naem van Goeren noemen, en vroeg aen de omstaenders of het van Goeren Peinsaert was, dat men sprak Men ant- woorde hem 't is eene andere Goeren, een onredelyk schepsel en vol van ydele hoogmoed. Nu, waerom hoort men dan zooveel van dien persoon spreken? Omdat hy de vyandschap onder de vol keren bewerkt, altyd een overtollige libe- rael geweest en nu eenen uitzinmgen bok is Aen welke oorzaken is zyne kazak- keering toe te schryvcn? Aen eene volstrekte mislukking zyner trotsche verlangen. Zou er wel hoop zyn om zyn dwaers oogwit te bereiken Geenzins, men zal hem in de duisternis laten verdwynen aengezien hy door zyne valsche doening van een ieder te wel bekent is en geen de minste trouw verwekt. Wat staet er dan te gebeuren met de andere dwarsboomers van dienaenhang? De eerste zal voor eeuwig de gedaente van eene kalle behouden en meer en meer verregtveerdigen, de vensterruiten uitpik ken om de uitgemergelde lichamen zyner slachtoffers te verslinden waervan hy de fortuinen in bewaring houd. De tweede is een oude mageren versle ten ezel om Pieneken, en hare schatten te dragen, en alzoo in het laetste oordeel te verschynen voor opschrift hebbende, ik ben bezitter der fortuinen, welke ontsnapt zyn ten nadeele van brave en behoeftige huisgezinnen. De derde is een stinkende vos met een groote yzere halsband aen tot over zyne ooren en met ketingen aen de staek gebon den, om hem alzoo te laten bezwyken, onder een massa vremde munten, ten spyte zyner arglistigheid De vierde geplaetst, zonder zich te kun nen bewegen, op een groote stapel schaef- felingcn en allerhande vuilnissen is te be smeurd om aengeroerd te worden. De overige judassen zullen zich op nael- den van donderschermen plaelsen, om van eenieder aenschouwd maer niet betast te kunnen wordenals medewerkers en zaeiers van twisten tweedragt; alle. heb ben de consciëntie, indien zy er eene be zitten, beladen met vraekrocpende uitvin dingen, zoo als de afschaffing der pegelzet ting of de in zwangbrenging van het brood zonder vast gewigt, ten nadeele der bur gers nieuwe misbruikelyke regten op de merkten van eetwaren; de verhooging in prys der doodwagensde wegruiming van deftige ambtenaren, de verfoeing des bur- gerlyk welzynde verbranding van acht honderd franks kolen en gaz tot opzoeking van schaeffelingen en parapluien, en dat alles met enkel opzet om een allertreffe- lykste bestuer tot verachting te brengen. Wat vloeit daer uit voort Dat het mannen zyn vol vraekzugt, welke de eerlyke samenleving in ver warring zouden willen brengen, mannen welke men van alle betrekkingen der def tige lieden moet trachten af te scheiden 1° om hunne vuile besmetting te voor komen 2° om Aelst door zyn tamelyke groote bevolking eene verhevenere plaets te doen bekleeden3° om zich niet te laten foppen door paterkens en broederkens, of dusdanige andere die alle middelen uitzoeken ten einde tot de alleenheersching te geraken en alzoo de mensch onder hun jok te doen buigenen 4° om de byzonderste belangen der stad niet te zien verdwynen en van allen onderstand beroofd te worden. Afleiding. Nu dal ik van dit alles onderrigt ben ant- woorde de ondervrager, en dat ik de volle overtuiging heb, dat het liberael bestuer alleen de moed en bekwaemheid heeft, de mensch in zyne ware belangen en vryheid te ondersteunen, verwondert het my niet dat men zich met zulke mannen zoo veel bezig houd, en het is met regt en reden dat zy zich met de naem van bokken- ryders betitelen. Er ontbrak niet meer als den naem, om allen bedaerden mensch tot walgen toe te brengen, en overal ziet men reeds dit onvermydelyk uitwerksel Het muft er. De stem van de bokskens verflauw d van dag tot dag en hunnen bêé bêê word meer en meer jeremiadisch. De vaderoversle der schaemteloosheid, v an W ambeke met al zyne byzondere gaven en talenten in de soort, die hem weinig, z-er weinig door de grootste bok ken zelf, welke de laetste vonk van eerge voelen niet verloren hebben, beneden worden. M. Van W ambeke, zeggen wy, brengt alle dagen tot vereerlyking van het bokkenmnnumenl, eenen nieuwen steen aen. Wy hebben een reisje na Ninove afgelegd, en wry hebben er vieze maere vernomen. Men sprak daer van steenber ghen of wel gekende rotsen, tol hier onder de delfstoffen nog niet gerangschikt, die ondoorkliefbaer zyn, en waerop noch messen noch scheeren meer snydenmen beweerde nogtans dal zy aen de nitro glycerine niet zouden weerstaenbuigen of bersten was 't woord, zoo dat men alle mynspringmiddelen beproefdede gevacr- lykste zyn acngewend geworden zonder 't minste gevolgoveral vond men de sleen- berghen onaenrandelyk, en hoe stond ieder een tekyken, na nachten daggewrerkt te hebben en bevende van razerny, als men by middel van een nachtlichtje op den top in vermaledyde letteren het woord verbo den ingang, ontzegging of interdiction in gekapt vond. Dan begon men slechts de werkingen te ontledenden eenen merktte op dat er by den eersten hamerslag des bytels eenen reuk onstond eenige betrek kingen hebbende met de doodgevrevene kaeistof, maer iets ineer solferachlig; ja, brak eenen anderen in, de geuren van Sodoma en Gomorrha zouden er maer de halve zusters van zynandere preutelden anders, maer toch ieder moest zyn woordje zeggen. M. Van Wambeke die ook van steenberghen hooren spreken heeft, zou ons daerover het fyn woord kunnen zeggen, Zouden wy mogen hopen dat dit deftig man de zon by nagte eens daeromtrenl zal doen schynen Misschien bevinden er zich in ons arsenael nog eenige tuigen en zelf standigheden waervan hy zich zou kunnen bedienen om de ontzegde steenbergen te splitten, verpletten, smilten en hersmilten of in karbonkelstoffen te veranderen Voor M. Van Wambeke met zyn alom bekende kieschheid, is er niets onmogelyk en konde dat eens duren en blyven duren, welke goede sier zou hy zich niet voor bereiden Vuile tongen, maer die een zuiver geweten of consciëntie hebben, zeggen integendeel, dat er een zwaer ge laden vuilblik te meer voor de pinne zal moeten komen; zoodat het zal kermis zyn op den Borrendam. en volksbal aen de Slaliestraet als de violen maer niet valsch staenQUI VIVRA VERRA Wie zou nu nog durven beweeren dat de behendigste dansmeesters en poetsen makers die geduriglyk de modder voor strijdperk of lice nemen; niet eindigen met in de kolk gedraeid te worden? Iets van Themislocle. Eenigen tyd geleden vond men op alle hoeken van de straten een raedsel geplakt? Den eenen zegde wit, den anderen zwart. Maer eene brave dienstmeid die noch kon lezen noch schryvcn vroeg aen eenen voorbyganger w at dieuitplakking bedoel de; de man die een fabriekwerker was maer fransch verstond, trok de meid uit hare onbewustheid zeggende wel. wel Aelst is er geheel vol van, 't is eene schur- kery met eenen fluweelen mantel bewim peld: daerby kw ade gewoonten zyn moeje-

Den Yker | 1869 | | pagina 3