VERBREKING Irectldnn met hun ten strijde, en alle hebben moeten buigen want Roemen sprong hun bij Voor hen heven de koningen op hunnen troon Maar hel volk zal niet wijken, en zij die de tweedragt in liet land hebben gezaeid, zullen onder zijne voeten verpletterd worden. Keert weder rechtzinnige priesters van het Christendon), de laatste uur der schijnheiligheid c.n dweepzucht is geslagen, geleid uwe kudde op de baan die Christus heeft doorwandcld.cn alle de geloovigen zullen u loven en 11 volgen... {Vervolg nadien.) Hoe verre van de waarheid. Sommige Aalsterschc papieren zijn loeh aardigHoe dikwils zijn de schrijvers ervan niet zienloos en oorloos, zij weten niet wat zij mogen zeggen of moeten zwijgen. Als zij geen sermoenen kunnen uitkramen, steken zij dwaas heden uit, dan schrijven zij over de scholen en braken natuurlijk al bet venijn hunner laster tong tegen het Staatsonderwijs uit! hoe gemak kelijk is die kwadetongerij toch niet: zij melden feilen zonder plaats noch namen te noemen, in een woord zij zetten zwart op wit zonder reden noch slot. cnopdievijze hebben ze nooit eene ernstige wederlegging te vreezen. Het is wel w..t laf, maar waar wilt men moed vinden bij klerikale vuilbladschrijvers? Zoo lazen wij over eenige dagen een gewrocht dat wel toonde dat de schrijver ervan die, wij zijn er bijna zeker van, een geldelijk belang heeft, in den val van bet Staatsonderwijs een boog dravend verstand is die niet weet wat bij zegt... Zonder plaats noch iets aan te duiden schrijft hij dat de onderwijzers der staatsschool des vrijdags vlcesch eten, dat zij hunne christene plichten verzuimen, dat zij in de school de christelijke leering verw aarloozen, in een woord, hij doel ze doorgaan voor francma?ons! En wat zou men daar op antwoorden? Maar hij voegt erbij dat er een priester gelast is hel godsdienstig onderwijs te gevenWat moed moet dien priester toch hebben, dagelijks met die priester- en nonnenelers te moeten verkeeren En dit al uit belang der zaligheid van het menschdom, zonder eens op zijne beurs te denken De vrije scholen (hij bedoeld de zoogezegde christelijke broeders, wiens afkeerende feiten ons dagelijks het hert komen verscheuren) sehrijft hij, hebben geen priester, omdat zij 't meest onder het bestuur van hrocdcrkcns of jesuiten staan. TBij de vrije scholen zijn de onderwijzers voor heelden van menschcn, nooit begaan zij het minste feit, het zijn engelen van zuiverheid. Het slaalsonderw ijs vormd slechts straatloo- pers, ondeugende jongheden, zegt hij. Hel vrije onderw ijs integendeel maakt goede schijnheiligen die voor niets Ier wereld kwaad zouden doen als het iemand ziet, men leert hun de katten in het donker nijpen Die papieren vinden geene lofluigingen sterk genoeg om die opvoeding aan eenieder aan te bevelen. En dagelijks ondervinden wij het geheel tegen overgestelde en wij zullen gcene onbekende taal in de woestijn klappen gelijk die schrijvelaars, maar een enkel feil aanhalen dat zich voor onze oogen heeft voorgedaan, en die tot staving dient onzer gevoelens dal men er in plaats de kinders de ware deugden in te boezemen, zc niet dan met alle schijnheilige doenw ijzen voorgaal, op- voedingsw ijze die noodwendiglijk de menschen- natnur vervnlseht, en slechts tot schande der samenleving moet dienen: want schijnheilig heid. logentaal en bedrog zijn zuo niet zinver want ten minsten van eikanderen onafscheidelijk: immers de schijnheiligen zijn altijd de valschcid en bet bedrog aangekleefd. Moet cene goede eu ernstige opvoeding voor ware zending niet hebben, de ondeugden uit te rocijen in plaats ze aan de jeugd in te planten? Dat de ouders de zaak van nabij onderzoekeu. rijp overleggen en zich niet laten knollen voor appelcienen opdraaijen Zie hier het feit dat helder klaar hew ijst hoe weinig de woorden met de. werken overeenstemmen, en welke dosis rechtzinnigheid en openhartigheid, de professors dier gesliehten bezitten en hoe zij ze aan hunne leerlingen inboezemen. Het feit heeft zich alhier te Aalst, voorgedaan bij leerlingen van het gesticht van Sint Livinus, door eenieder beter hekend onder den naam van rijke broeders Een leerling uit dit gesticht veroorloft zich twee acht"reenvolgende zondagen aan de bel eens huizes te gaan klinken terwijl hij in de rij was onder de bewaakzaamlteid der broeders. De bew oner om de opschudding te vermijden verwittigde ervan den bestuurder des gestichts. Eenieder die eene goede opvoeding ontvangen heeft en er thans eene aanleeren kan, zou in geheel de school onderzoekingen gedaan hebben om den plichtigcn te ontdekken eii hem eene gedragslijn voor te Schrijven. Heeft hij dit gedaan? Wij gelooven cr temogen aan twijfelen. Want indien hij liet gedaan had zou de derde zondag het zelve feit in de zelve omstandigheden zich niet herhaald hebben, onder de oogen van een broeder die drij stappen achter dc leerling volgde. De plichtige die nu gekend was, mits de inwooner hem op heeler daad bij de kraag aanvatte, maakte zijnen naam en woon bekend aan een politie agent in het hijzijn des broeders. Wat moet men van zulke opvoeding zeggen Hebben onze lofbazuiners eener dusdanige op voeding dan geene reden om ze zoo hoog te verheffen Trekken wij het kort. De agent ging naar de school, men zegde er hem kort af dat dien naain in het geslicht niet bestond. Maar op de aan merking dat dc broeder tegenwoordig was als de knaap zich genoemd had, moest hij bekennen dat dien jongeling inderdaad er ter school was. Wie liegt en veinst hier om 't meest.' Dan om zich een weinig te verontschuldigen zegde dc broeder ert hij wilde thans van de arme broeders spreken Wij dachten dat het een van die schurfte broeders was die het gedaan had Schoone opvoeding en kiesclie uildrukkingen niet waar? Zoo dan, liegen, schijnheilig zijn lasteren zijn de wetenschappen die meu hoeft te bezitten om, volgens hen, eene goede opvoe ding te hebben. Om ze te verontschuldigen hebben wij eenen goeden middel gevonden het vergenoegc te zeggen dat die broeders hij de staatsscholen hebben te leer geweest, en dan zal men eenen nieuwen thema kunnen aanvangen op de aria O afschuwelijke staatsopvoeding wat hebt gij voortgebiaeht ZIJ VREEZEN HET LICHT. Men meldt ons dat cr zou spraak zijn het ver slag over stadszaken niet in druk te laten geven, onder voorwendsel, zou Rodin zeggen, cener bezuiniging van eenige franken. Maar, hola! daar is den knoop ïiiet gelegen. Het zou zijn, om rechtuit te spreken, ten einde de domheden door de heldhaftige majorité begaan in het donker te laten. In hel belang der stad moet het verslag in druk gegeven worden, opdat eenieder konne oordeelen over de kwijning dat de werken enz. hebben ondergang. Eenen snellen oogslag op het verslag zal vergenoegen om zich te overtuigen dat er w einig meer als drij jaren noodig zijn om eene florerende stad in duigen te doen vallen en alle bronnen van welvaart en geluk te doen ver dwijnen: Indien de majorité denkt dat zij hare plicht volbracht heeft dan magzij niet gedongen dat het relaat der door haar verrichte werkingen ver oordeeld w orde tot de begravenis in de kartons van het bestuur. Ook, mogte zij die hoogst misplaatste bezui niging verw ezi'ntlijken, dan zou eene openbare inschrijving komen bew ijzen dat de Aalstenaars zulke jcsuilenstreek verfoeijen en zulke handel— w ijzen meer dan beu zijn. Kost wat kost zullen zij er zich boven zcUen EEN ONMOGELIJK. MIRAKEL. En wie zou het kunueu gelooven, onze luistervink is al jevpn weken en nog uren bij op marode, maar toch f|U eu dan denkt zij eens op haren moederlijken of vaderlijken haard en komt zich er eens voor dc tweede maal of bij repetitie, gelijk men zegt, verlustigen met zich het gehooide te herinneren en het zelve met ap- cn dependentien hij volle monden volgens de regels der welsprekendheid en der w indhre- kerij te verhalen of vertellendaar zij ooren heeft, zonder echter eene nota muziek van eene kerk groot te kennen ofte kunnen onderscheiden, hoort zij niettemin zich zelve gaarne spreken hare uitspraak is uitmuntend cn het verhaal min of meer nauwkeurig; gekrimpi of opge blazen volgens de omstandigheden. 'T is huiten hare kennis dat zij krimpt of opblaast aangezien zij nauwelijks de schijn van het minste rordeel- vermogen of goede reden bezitzoodat zij zeer wel met den held des verbaals in alle punten overeenstemt, en beide legen over eikanderen kunnen gesteld worden gelijk twee droppelen van het zelfde water, der zelfde groolte en des zelfde gewicht Nu onze luistervink heeft M. Liénart, de volksvertegenwoordiger, in hel midden zijner aangekleefde vrienden, zijne bewonderaars, spre kende over de gemeente kiezingen van 26October laatst, honren zeggen dat indien de kiezing niet verbroken is, hij met namen Alhertus Liénart, geenen Albertus Liénart meer zal hecten M. Liénart moet weinig waarde aan zijnen naam erkennen om zoo gemakkelijk ervan te willen afzien. En allen die zich met dit gezegde bezig houden vinden het zeer natuurlijk. Den wenscli vanM. Liénart zal niet vervuld worden, tot straf der erfzonden, willen of niet, zal hij zijnen naam behouden, cn wij gelooven het beter als of men ons het zwoer, dat, koude hij er maar afgeraken, het op eenige beurzen niet zou aankomen, al moest hij zelf den genen aannemen van kind can den deegen. Ware M. Liénart geene vaïscbe propheet, zijnen wil zou kunnen aanhoord worden: maar nu moet hij zich over zijne erfzonden trachten te troosten... STAATKUNDIG OVERZICHT Het fransch ministerie is eindelijk samenge steld. De Journal officie! bevat de naamFjst der nieuwe ministers. Ziehier dezelve MM. Olivier, justitie en eerediensten Chavnndierde Valdromc, hinuenlaudscli Darn, buitenlandsch; De Talhouël, koophandel Louvet, openbare werken Buffet, fiuanlien Mauriche Richard, schoone kunsten Vaillant, huis des keizers; Leboeuf, oorlog; Rcgault de Genouilly, zeemacht Segris, openbaar onderw ijs De Parieu, minister voorzitter van den Staatsraad. VAN DE BESLISSING DER BESTEN DIGE DEPUTATIE vnn den Provincialen Raad van Oosl- Vlaanderen. Rij hel ter pers leggen vernemen w ij dat bij koninglijk besluit van heden, de schandelijke en levens rampzalige beslissing, genomen door de bestendige deputatie, de gemeente kiezing van 2b ocloher laatst vernietigende, verbroken is. Niet alleenlijk is de kiezing goedgekeurd maar door een onpartijdig en rechtzinnig onderzoek hebben de gekozene Raadsleden eene verdub belde meerderheid van ovcrw innende stemmen bekomen. UW\A.V%~ Bij koninglijk besluit i» M. J. B. Jelie, fabrikant alhier tol voorzitter en M. D. Van Varcnberg, tot ondervoor zitter ran den werkreclners raad ran Aalst, benoemd. Bij koninglijk besluit ran 5 januari, is M. 11. Le- febvre, substituut ran den prokureur-generaat bij het beroepshof te Gent, raadsheer bij gezegd hof benoemd iri rerranging van M. Van Aelbroek ontslaggever. Altijd vooruitgang. Kti hei nnaimachirn, dat na weds overal gekend is, beeft een Aiiieriksaner nu weer een breimachien uitgevonden, dat even eenvoudig en gemakkelijk om behandelen is. Op eenen dag breidt het 12 paar lokken af. De loeslaiid der graanmarkten blijft ten naastenbij dezelfde; er slaan geene groote veranderingen voorde deur. Men bad gerekend op de seliaarsehheid der aanbie dingen gedurende den zaaitijd, zonder Ie deuken aan de tegenwoordige gevolgen der veranderiugen in degebrui-

Den Yker | 1870 | | pagina 2