Iels uit het Enkwest. Ecnc ontknooping. Veroor deeding. VRAAGSEENS. neu vnn true andere gezindheid, gezindheid aangeworven door hel lezen van rechtzinnige raadgevers, door hel redekavelen met verstan dige mciisehen die de vooruitgang in zijne ontw ikkeling opvolgen of door eene lange onder vinding in de zaken der wereld ervaren zijn geworden. Die menschen, gebruik makende van hunne vermogens, kunnen niet vertoeven hunne oogen Ie openen en zullen niet langer kunnen ontveinzen dat den weg, die men hun wil doen bewandelen noodlottig en tegenstrijdig is aan de openbare welvaart. Immers, een treffelijk man kan zijn geluk niet vinden noch in het bedrog noch i:i de logeutaal. Het enkwest over de Aalslersehe kiezingen bevat eene reeks verklaringen die helder als het zonnelicht aanloonen dal de kopstukken der bokkenpariij voor niets zouden achterin (deinzen zij hebben er zich uitmuntend op toegelegd om de snoodste, de laagsteen de jesuilische handel wijzen a..n den toetsteen der kicsomkouperijcn te beproeven Met eenige der in liet enkwest aangestipte getuigenissen onder de oogen onzer lezers te leggen, zal men zich een juist gedacht kunnen maken over de christelijke gevoelens en de recht zinnige doenwijzen die hen bezielen: deze aanhalingen zullen ook eens Ie meer hunne geliefkoosde leus verrechlveerdigen hebben is hebben en krijt/en is de kunst en de gene die nog geneigd zuilen zvn aan hunne woorden eenige aandacht te hechten, zullen het over tuigend bewijs verkrijgen dal zij niet dan vabeheid zaaien in de hoop van aan liet bew ind te geraken, en hel volk dan met vreugde onder hunne heerschappij te versmaden en te ver pletteren Het enkwest nopens de kiezingen van Aalst is geheel ten nadeele der calholijke partij gekeerd, die het heeft uitgelokt. Dal men oordeele uit de volgende Verklaring, door ecnen bedienden van het Stadhuis gedian. Alen vcrgele niet dal het enk west tot doel had te bew ijzen dat de liberale partij gebruik heeft gemaakt van de middels van drukking en vrecsaanjaging. Kr dient opgemerkt te worden dat de heer buigemecstcr en de heer sehepene De K>ck moesten herkozen worden. Ziellier nu de ver klaring van Al. Leveau, kommies in hel bureel van den burgerlijken stand Geen enkel bediende is geroepen geworden bij den heer burgemeester of bij den heer sehe pene, noch er is door de minderheid geen den minsten invloed uitgeoefend. Ondervraagd of de meerderheid stappen ge daan heeft om stemmen te winnen, verklaart de getuige Dat hij door den kerkbailjuvv bij Al. Van Wamheke (lid van de kamer en van den Ge meenteraad) is geroepen, liij heeft daar M. Liénarl (ook lid van de Kamer en van den Ge meenteraad). gevonden. Deze laatste heeft hem gevraagd of hij een dienst wilde bewijzen door zijnen vader voor de calliolijken Ie doen stem men. (Leveau vader is kiezer en de zoon niet.) De getuige zegde, dat hij geen invloed op hem had en afhankelijk van hem was. Al. Aan AA unibeke vroeg hem dan of zijn vader ten minste voor Al. Ghceraerds zon stemmen. l eveau antwoordde op nieuw dat hij hoege naamd geen invloed op zijnen vader had. Al. Licnart vroeg hem alsdan of het mogelijk was dit alles te schikken een terken aan liet kiesbrietje van zijnen vader te doen. derwijze om hel te doen vernietigen. (Dal is schoon, niet w aar Een jesuit zou niets beters kunnen vinden.) Waarop I cveai. antwoordde: De liberalen hebben aiiijd den winkel van mijnen vader ondersteund en hij verkiest liever met hen vriend te blijven.... al moest ik er mijne plaats door verliezen De getuige antwoordt op eene ondervraging ti dat het van iedereen ;s gekend, dal andere be dienden hij ALM. I.iénart en Aan Wambeke zijn geroepen gew eest. Felix A an den Alieelc. schrijnwerker, in het magazijn der stad werkende, verklaart dat Al. A au atübeke hem eenige dagen vóór de kiezing bij zich heeft ontboden en hem gevraagd heeft een briefje te nemen, tip de weigeting van den getuige, drukt Ai. Aan Wamheke zijn spijl uit, en van het w erk der stad sprekende, zegtDe .meerderheid vau den raad zul gedwongen zijn de kiezers te bevooidecligen. die voorde calliolijken stemmen en een hunner in uwe plaats in het magazijn der stad te plaatsen. De getuige heeft geantw oord Ik heb maar eene rechte hand en eep recht woord, ik zal voor de liberalen stemmen. Er is op te merken dat dien kiezer, in de re- klamalien door onze l.lerikalen aan de bestendige deputatie gezonden, w ordt aangeduid als zijnde door de liberalen omgekocht geweest. Ken ander kiezer. Al. Speeckacrt, meester schoenmaker, verdacht, leest men in dezelfde reklamalie van voor de ralhnlijkeu te hebben gestemd en in 't oog gehouden gedurende den avond en den nacht, die de kiezingen hebben vooraf gegaan, altijd volgens dezelfde reklamalie, getuigt als volg! !k heli vrijelijk voorde libe ralen gestemd. Al. I.iénart heeft mij doen roepen en van mij niet kunnende bekomen hebben, dal ik voorde calholijke stem. heeft, mij bedreigd de rente Ie doen iiilbclTilen. die zijnen vader op mijn huis heeft en gezegd dat ik zijne kalan- disie niet meer zou hebben. Kr blijkt noch eens uil de twee vorige getui genissen. dal de (laders der drukkingen en be dreigingen gcenc liberalen zijn. maar wel kleri- kalen en voornamelijk twee mannen, die de eer hebben op de banken der Kamer te zetelen, die de discussie der wet op het kiesbedrog hebben bijgew oond en er hijgevolg de schikkingen moe ten van kennen. {.Journal de Gaiid.) Wij hadden «ver veertien dagen de gelegenheid eenige bedenkingen te maken «ver de opvoeding die de jeugd in de christelijke vrije scholen ontvangt. Wij hebben bewezen dat de broederkeii* zich zeer weinig bekreunen met de opvoeding hnnner leerlingen te meer dat het zoo niet onmogelijk doch zeer moeilijk is iets voorbedde!ijk aan te loeren het geen men zelf niet bezit. Wij willen -ons werk vollediger! en tot het einde doen zien dat de klerikale bladschrijvers niet weten wat zij doen, toen zij liet poijen der opvoeding van limine aanhangers ontdekken. De broedefle*rlivg helleman waar er van gesproken is, is voor de rechtbank van enkele politie gedaagd geweest. 4 De dag van het verhoor is verschenen men roept den naam des beschuldigde op, doch dezen is afwezig; in de zaal is niemand te zien dan den getuige Zou er zich hier geen broeder moeten bevinden hebben, om zijnen leerling te verdedigen en de ver- zachtendc omstandigheden, die er.konden gevonden worden, te doen gelden Want het is altijd stellig dat door de onachtzaamheid des onderwijzers de leerling zich deze onaangenaamheid over den hals heeft getrokken. Zonder aarzelen moest er zich eenen aangeboden hebben; maar om zulks te doei» moeten zij een brein fijn gevoel bezitten, en om dit Ie hebben moet men voorzeker die goede beschaafde opvoeding ontvangen hebben, die men bij hen Ie vergeefs in den klaren dag met eene lantaarn'zun mogen zoeken! Zie hier de onlkuooping dezer straatschending De genaamde JAN POSSEMIERS, LEERLING DER BROEDERS VAN DE CHRISTELIJKE I.EER ING, houdende de KOSTSCHOOL S' LI VINUS alhier, is verwezen tot eene boete tan DRI.J GULDENS om,aan e«-n huis te gaan klinken. IN DE RIJ ZIJNDE EN' ONDER DE BE- W A AKZ AM HEID ZIJNS ONDERWIJZERS. Nu, voorstaanders eener opvoeding, quant menie, zouden wij u, i:i Tiet vervolg, aanraden zot» weinig van de Staats- of andere wereldlijke scholen te spreken, als het u mogelijk zal w°zen niet voor ons, maar wel voor u welzijn. Ons doet het niets, ter contrarie, het zal ons altijd de gebgengeid verschaffen uwe gezegd en s te wederleggen en meestal uwe eigene woorden op het voorhoofd uwer eigene scholen te werpen en ij met woeker te betalen. Wij vuldoen volgaarne aan liet verzoek tol inlassefting der volgende vraagskeos, en meunen dat zij de ernstige anudiM'hl longen uitlokken Is hel waar dat zeer achtbare ambtenaren, uit Hauw hartigheid of voor andere reden die er uit voortspruiten, hunne vrienden ontloopen en hunne tegenstrevers door alle middelen be voordeel)'. en Is liet waar dat zeer liberale ambtenaren die alles aan hunne gezindheid, natuurlijk of opge legd, verschuldigd zijn, de vrienden hunner partij vergelen, en in vele omstandigheden door hunne handelwijzen tussehen tweewaters schij nen te vaten en zeilen? Is het w aar dat er mannen zijn die voor niets achteruit gaan, als het er op aankomt hunne gezindheid te belijden en te verdedigen, en dat deze gezindheidspilaren van kant gesteld worden, toen er spraak is van uildeelende gerechtigheid Zijn deze doenw ijzen de uitdrukking of gevolg van liet echt liheralismus: Zijn de bovenstaande vraagskens niet gepast, en is liet niet de betreuren dat zij aan liberalen konnen gedaan w orden Kamer der Volksverlege?iicoordigers. De zittijd is hernomen geworden den 18 dezer. Del wetsontwerp over het tijdelijke der eer diensten heeft aanleiding gegeven aan eene beraadslaging waarin de herren Frère. Tho- nissen enz. het woord hebben gevoerd deze wet, en het gouvernement is er liet eens ovèr zoo wij lie" in onzen eersten nummer zegden, zal enkelijk eene controle daarsirllen over de toelagen aan de kerkfabrieken door den staat, de proviniic en de gemeenten vergund. Deze wet is onthaald geworden zoo wel door de rechte als linke zijde en is met 80 tegen 8 stemmen doorgegaan. De kamer heelt ook hel onderzoek aange vangen des wetsontwerp» liet gouvernement machtigende den aankoop te doen der gehouwen en gronden voortkomende der oude weldadig heids koloniën van Alcrxplas, liyekevorsel en Wortel, om er een landbouwkundig bedelaars depot in te richten. STA A TKUIS DIG O VERZICHT. VRANKRIJK Er is wal meer kalmte in de ge moederen gekomen. Uien verwacht nu met ongeduld het proces van Pieter Bonaparte, dat, zegt men. zeer zal bespoedigd worden. Hel is de wil ran den keizer, die dezer dagen nog tegen den nieuwgékozene minister ran just it ie zegde liet is mijn naam die op het banksken is Het. onderzoek zal dus bespoedigd worden De dag bladen beklagen zich dat prins Pieter bonaparte in het gevang behandeld wordt als ware hij in zijn huis. Hij be woont een gedeelte van bet logement des bestuurders en ontvangt er vaii *s morgens tul 'savonds zijne bloed verwanten en vrienden. Hij houdt eene goede tafel en nondigi degenen uit die hem komen bezoeken, ten eten. De beste wijnen komen op zijne tafel Zot! als men ziet, is de gevangene niet slecht beliand'dd en wordt hij niet reel gewaar dal hij opgesloten is. Indien uien met prins Pieter Bonaparte gehandeld had zoo als men met de overige krimincelen doet, zou hij op dit «ogenblik te Mazas in het gevang zijn. Wat het onderzoek betreft, men zegt dat de afgelegde getuigenissen nietten voordeele van den prins zijn. Men verzekert dat de ministerraad zich met eenparig heid voor het behoud der vraag tot vervolging van M. Rochefort heelt verklaart. Het is eene jammerlijke beslissing, zegt le Temps, daar dit de hernieuwing zal wezen van de betooging van 12 januari. Men meld dat de minister Öllivier aan den keizer het voorstel heeft gedaan de ballingschap der leden van de koniuglijke familie van Orleans op te heffen, dcch dat Napoleon III vooralsnog geen reden heeft gevonden dit voorstel aan ie nemen. Naar wij vernemen zou het dekreet, houdende vergunning aan de kinderen en kleinkinderen van bodewijk Philips in Yrankrijk terug te keeren, gelijktijdig hebben moeten afgekondigd worden met dat, waarhij de amnistic ook op Ledru- Rollin van toepassing is verklaard. Men aanziet de stemming van het wetgevend korps de vervolging legen M. Rochefort machtigende, als eene fout van het ministerie. Men beschuldigd den heer Ollivier met al te veel strengheid deze zaak te hebben doorgezet, daarliet zeer gemakkelijk was zich op eene eervolle wijze uit den slag te trekken. ITALIË.De bisschop van Orleans heeft eene hulp gevonden in pater Gratry, lid der fransche Akademie. Deze geestelijke heeft aan M Dechamps eenen brief geschreven, waarin hij zegt dat hij Zich in zijne memorie van vervalschte teksten heeft bediend. Hel hoofdpunt is van te weten of de paus Hniinrins door het VI" concilie al< ketter is veroordeeld geworden. In geval dit ech wordt bevonden zou de onfeilbaarheid van den paus door de kerk zelve veroordeeld zijn De heeren Gratry en Dupaiilaup bevestigen die veroordeeling. En dnaroiitrent bestaat niet de minste twijfel, ünnnriu* die een ontegensprekelijk deugdzaam en geleerde pre laat was, werd door eenen Constant inopohchen pairim k genaamd Sergiu*, die ondersteund werd door eenen Alexaiidrienschen patriark met naam Cyrus, tot de ketterij gevoerd bekend onder de benaming van Mono-

Den Yker | 1870 | | pagina 2