ganseh in duigen. I)e katholieke volksvertegen woordigers verstaan dit ook zoo, en in massa sturen zij het ministerie hunne welgemeende gelukwensehen toe Het volk zal eerlang verstaan, denken wij, dat de klachten der katholieken, die zich altijd vervolgd wanen, geene rede van bestaanheb ben, en men ongelijk heeft er zich om te verontrusten Nog het Enkwest. Nog ecnige bijzonderheden over het enkwest, dat zoo zeer lot schande van de klerikale partij dezer stad is uitgevallen. Men vroeg aan den heer Lidnart, volksverte genwoordiger, of hij van zijne positie als lid der meerderheid van den raad geen misbruik ge maakt had om de stem van M. K. B., bediende bij het gemeentebestuur, te bekomen. De heer Lidnart zegde voor eerst, zooals altijd, dat hij het zich niet goed herinnerdevervolgens zegde hij dat er hem zoo iels voorstond dat hij den dag vóór de kiezing bij M. K. B. is geweest; hij herinnerde zich zelfs dat hij gevolgd werd van cenige jonge lieden, die nieuwsgierig waren zijne stappen te kennen maar hij beklaagde zich daarover niet. Hij vond M. K. B. niet te huis, maar hij heeft aan zijne vrouw gevraagd, dat zij haren man zou hebhen aangespoord om voor de 2, o of 4 klerikalen te stemmen. Hij had een grooten diens* aan M. K. B. gedaan, maar de heer burgemeester had hem ook dienst bewezen; daarom bestreed hij den heer burgemeester niet, Op het briefje dat ik aan Mev. K. B. aanbood, zegde hij, stond de heer burgemeester aan het hoofd en natuurlijk was er mijn naam ook op... Hier onderbrak de heer voorzitter hem en zegt uw geheugen is niet getrouwig, M. Liénart; gij waart geen kandidaat. Oh, 't is waar, zegde M. Liénart, ik bedrieg mij ik wilde zeggen de namen van eenige vrienden. Verder behelst het enkwest nog, dat M. Lié nart, die reeds eene weigering bij M. Speeckaert had bekomen, zich den morgend der kiezing nogmaals bij hem heeft begeven en dat hij ten cevolee van een kleinen groep, die voor de deur stond, is weggevlucht. Volgens den beschuldigings akt, zou Van Cleemputlc, landbouwer, onder bedreiging zijne landen te verliezen, gedwongen geweest zijn zijnen zoon te doen kiezen voor de liberalen. Van Cleemputte verklaard zelf in het en kwest dat men hem een vriendelijk verzoek heeft gedaan zijnen zoon de liberalen aan te bevelen en dat deze hem niet heeft willen aan- hoorenhij voegt er bij dat Achille Eeman de waarheid heeft gespaard in zijne getuigenis. Zelfde beschuldiging wegens Schockaert, landbouwer, met dezelfde bedreigingen. Schockaert verklaart dat hij uitgenoodigd geweest is om voor de liberalen te kiezen, en geweigerd heeft. Zelfde besehuldiging ten opzichte van Eg. Fr. De Smet. Eg. F. De Smet verklaart dat het verzoek heel vriendelijk is geweest en hij geweigerd heeft deze verklaring is schriftelijk bevestigd door zij nen ziekelijken zoon, het dossier aangevoegd. De liberalen en namenMijk een officier van het leger, zijn beschuldigd E. De Craecker, landbouwer cn herbergier gedwongen te hebben voor de liberalen te kiezen. De Craecker komt verklaren dat hij aliijd voor de liberalen gekozen heeft en altijd voor hen zal stemmen, dat hij gelukkig en gevleid is geweest zich tot de kiezing te mogen begeven met zijnen eigenaar en aldus aan de vervolgingen der kleri kalen te ontsnappen. Deze getuigenis is be krachtigd door degene zijner vrouw De Craecker. Wij zullen misschien eens op die zaak weder- kceren die onder verscheidene oogpunten zeer curieus is Kiesmakelaars, en van welk slach hebben op den kiezer willen indruk maken, zeggende dat het deze maal op de religie aan kwam, dat het voor God was dat men ging stem men. De gramsciiap van een oud leverancier van de school der trocpskinderen, die niet meer te leveren heeft, is meer dan boertig of koddig. Amandus De Kegel, van Sint Job, schijnt, volgens de beschludiging tot in de kiezerszaal zelve overweldigd geweest te zijn. Eene ver klaring of aanklaging van wegens de leden van het bureel, alle vijf van de zuiverste klerikale spijs, is het proces-verbaal der kiezing aan gevoegd. De klerikalen, om meer kracht en gewicht aan de zaak bij te zetten, doen De Kegel in het enkwest verschijnenmaar legenstrijdiglijk aan hunne verwachting, deze verklaard niets der bedreiging die in het proces-verbaal gemeld zijn, waarmede men M. D. M. beschuldigd, gehoord te hebben hij verklaard vrij gekozen te hebben. Josephus Vierséde liberalen zijn beschuldigd dien kiezer bewaakt en opgesloten te hebben. Het is misschien de kiezer die het meest belang en nieuwsgierigheid in zijn onderzoek zou kun nen verwekken. Nu liberaal, dan kalholijk, hij trekt vooral profijt van de mildheid der eene en der andere. Deze zonderlinge vent heeft sedert eene maand voor de kiezingen rondgezwerfd van herberg tot herberg, eene liberale uit eene kleri kale in; hij eindigde met beschuldiger der liberalen te zijn, en nogtans in het enkwest verklaart hij, de vuist op de borst slaande, om zijnen moed te verheffen, dal hij niemand reke ning moet geven, dat hij vrij is en dat hij vrij gestemd heeft. Ziedaar dan zes beschuldigingen, ten laste dier afgrijselijke doctrinarissen gelegd, die nietig verklaard zijn De klerikalen zouden zeer wijslijk doen de onaangename en slechte ge volgen der valsehe beschuldigingen te over wegen en de toppen hunner ooren bewijzen dat hunne voeten in geene christelijke schoenen steken!{Vervolg later DE HAND GODS. Als men sommige menschlievende kwezelaars dezer stad hoort praten, zou telken male er een liberaal iets tegengaat, de hand Gods hem getroffen hebben, om hem over zijne politieke gezindheid te straffen. Zoo hoorden wij over slechts weinige dagen eenige dier godvruchtige pilaarbijters de liberalen optellen die sedert onze laatste kiezing het tijdelijke met het eeuwige hebben verwisseld en, met eene helsche vreugde op het gelaat, in zeer liefderijke uit drukkingen, zulks als eene straf des Hemels doen doorgaan. Wij zijn zoo ver niet in de geheimen der goddelijke Voorzienigheid als die schijnheilige lieden, en daarom zouden zij ons eenen dienst kunnen bewijzen met ons te doen kennen of het ook om hunne opinie is, dat de klerikalen, gelijk andere menschen de dood haren tol moeten betalenen verder wat de oorzaak mag zijn waarom soms kerken door den donder getroffen en kloosters, gelijk dit der Augustij- nerssen in Yrankrijk, door het vuur vernield worden en religieusen in de vlammen om komen Een kristelijke trek. Tot les dergene, die zoo licht de liberalen als duivels in mcnschenvellen aanzien en zoo ge makkelijk de schijnheilige katholieken hunne trouw schenken, deelen wij hel volgende mede Men verhaalt hier ter stede dat een zeer kristelijke muziekant in een naburig dorp van tijd tot tijd ronddwaalde om hier of daar eenige stukken van zijne force te kunnen uitvoeren. Na lang zoeken was hij eindelijk in eene her berg den inmgen vriend des huizes geworden, cn eene poezelige dochter had bijzonder vermaak in de zoele toonen, die uit zijn geliefkoosd instrument vloeiden Zekeren aVond had onze held in het uitgaan de eene deur voor de andere genomen en in plaats van zich ter strate te bevinden was hij eene slaapkamer binnengeloopen, waar zijne tegenwoordigheid zeer wel kon gemist worden. De vader moest zeker eenig gekraak gehoord hebben cn tharom vroeg hij zijne dochter of alle deuren wel gesloten en er geene dieven in huis waren. Men antwoordde hem dat alles in regel was en hij gerust mocht zijn. Met dit antwoord niet te vrede, w ilde hij een nader onderzoek doen. Hij neemt niet eenen klippel of stok maar eenen grooten sabel, slaat er mede eens fel op de tafel en roept overluid, dat hij den dief zal doorsteken. Hij wend zich naar den kant langs waar hij het gekraak gehoord had en op eens springt onze muziekant uit eene kist de deur der slaapkamer uit, valt op de knien, smeekt bevend om vergiffenis, wordt bij den kraag gevat, aan de deur geworpen en sedert dien tijd is zijn liedje daar uitgespeeld. Zulke trek is van aard om eens wel op de kam gelegd te worden KAMER. In de zitting der kamer van dijnsdag is er lezing gegeven van eenen brief, waarbij de heer prokureur-generaal de Bavay oorlof beeft ge vraagd, om den volksvertegenwoordiger Core- mans te vervolgen. Men weet dat deze antwcrpsche gedeputeeede eene valsehe dagteekening op den huurcedel van zijn huis had gesteld, om kiezer te kunnen zijn. De heer Coremans heeft gevraagd, dat die vraag aanstonds zou ingewilligd wordenmaar de kamer beslist, dat dc zaak eerst moet onder zocht worden. Daarna heeft er in de kamer een tamelijk woelig tooneel plaats gehad. De heer Dumorlier heeft namelijk gezegd, dat de beambten van het gouvernement, die de waarde der bedelaars kolonie van Merxplas-Ryckevorsel geschat heb ben, zich hebben laten omkoopen. Tegen d°ze beschuldigingen zijn er hevige protestatien gedaan, en de heer Kogier heeft een enkwest gevraaed opdat men zou kunnen zien of er dieven of lasteraars bestonden. De heer Vilain XIIII bemerkcude, dat de zaak eenen slechten keer nam, heeft voor zijnen vriend verschooning gevraagd en de beschuldiging inge trokken, welke hij had uitgebracht. Hierbij is hel dan ook gebleven. JVoensdag is den aankoop der kolonie van Merxplas enz. gestemd met 56 legen 29 stemmen eu l onthouding. Donderdag. De zitting word toegewijd aan de beraadslaging over het verslag der centrale sectie die de vraag van den heer prokureur- generaal dc Bavay. de kamer toegestuurd heeft, bij welke hij de machtiging der kamer verlangt om de vervolgingen tegen den volksvertegen woordiger Coremans voort te zeden. uit hoofde van eontravenlie aan het art. 1 der w et van 17 mei 1867 over de kiezersbedriegerijen. De kamer willigt de vraag in, voor zoo vele het noodig ismet 68 stemmen tegen 18. MM. Van Wambeke en consoorleu stellen eenige veranderingen voor aan de wet van 20 mei 1819, namentlijk aan de art. 22 28 en aan 37 zou er een art. 37bis gevoegd worden. Nauwelijks was de lezing ervan begonnen of de meerderheid der leden van de kamer en het publiek grimlachte en wierp eenen zonderlingen blik op de volksvertegenwoordigers van Aalst; en de beteekenisiedereen raadde ze maar te wel. Indien er zijn die zich voor eene lichte eer kwetsing, versmooren, vcrwelgen of de hersens doorbranden, zijn er ook die men tot blozen niet zou kunnen brengen al w'erden zij in eenen gloeiöven gesmeten. Wat de inborst doel! Vrijdag. M. Sabatier heeft het verslag neer gelegd over het wetsontwerp tot het afschaffen der rechten die men betaald voor den verkoop van sterke dranken cn tabak, tot het vormen der kiescijns. N erslag over verscheidene petitiën. STA A TKUNDIG O VERZICHT. VRANKRIJK. De heer Rochefort is veroordeeld lot 6 maanden gevang en drij duizend franks boet. Hij behoudt zijnen zetel in de kamer. Men vindt de straf over 't alge meen zacht en de beurs heeft de uitspraak van het vonnis begroet, omdat men in het tegenovergestelde geval voor wanorders vreesde. Het schijnt dat M. Ollivier zelf gevraagd heeft de straf zoo klein mogelijk uit te spreken. Het was de moeite niet weerd, dat het minis terie verklaarde, dat het aan het bewind niet kon blijven als M. Rochefort voor geene zes maanden gevan» veroordeeeld werd. De magistraten schijnen dezelfde vrees niet te hebben als de ministers, namelijk dat Rochefort een gevaar voor het land is. M. Paschal Grousset is insgelijks tot 6 maanden en 2,000 fr. boet, en M. Dereure een der bestuurders van de Marseillaise, ook tot 6 maanden en 800 fr. boet veroordeeld. De heer Thiers heeft zaterdag in het Wetgevend Korps eene redevoering uilgesproken ten voordeele der beschermrechten en geheel tegen den vrijhandel. Hij heeft bij de voorstaanders van het beschermstelsel een grooten bijval verworven. Het Wetgevend Korps zet de beraadslaging voort over de handelstraktaten. De heer de Forcade la Roquette herneemt zijne redevoering in antwoord op de opmer kingen, die M. Thiers heeft gemaakt. Na zijne redevoe ring is de algemeene discussie gesloten. Het kabinet Ollivier heeft veel moeite om zich stevig

Den Yker | 1870 | | pagina 2