SCHELMSTUKKEN STUKKEN EN BROKKEN KIEST TUSSCHEN LICHT OF DUISTERNIS. zijn ons geld aan een vreemdeling te geven die wij van haar noch pluimen hennen liet gesprek was geëindigd, de zusters deden hun werk voorts en verloren heel en ganseh den omzendbrief uit het oog. Eenigen tijd daarna vonden zij in hun dagblad dat Langrand, na ecne nog al aanzienelijke som gelds aan den paus geleend te hebben, deszelfs zegen ontvangen had en door hen» veredelt en gemachtigd werd den titel van graaf ran hel heilig keizerrijk Ie dragen. Acht dagen daarna hoorden zij dat de pastoor gezegd had, dat alwie zijn geld aan Langrand gaf, boven de groote intresten die hen verzekert waren nog op den hoop den hemel mede won Verscheidene w eken zijn verloren, de beide zusters hebben veel over de groote winsten ge sproken en hunne mogelijke inkomsten berekent. Zij gaan ecnig geld uit hunne boerderij trekken, voorts werken en hun fortuin zal rasser aan- groeijen. Naglans alvorens iets te verrichten gaan zij eene kennis der stad raadplegen, een voor zichtig mandie van hen 4-000 fr. in handen heeft, welke hij op tamelijkeu intrest en op goede panden geplaats heeft. De stedeling deed hun van hun ontw erp afzien zeggende dal het onmogelijk was zulke groote intresten te geven, dat er onder die maatschappij iels moest schuilen dat niet pluis was enz. enz. zoodanig dat de vrouwen naar het dorp terug keerden met het vast besluit hun geld in handen te houden. De eenvoudige boerendochters zijn aan hun werk. Zij zijn te vrede over den raad van den heer der stad die zoo zij zegden, toch meer begrip in zaken van geld had dan zij. Zij zullen hun geld behouden en nog eenige jaren den uitslag der maatschappij afwachten eer hem haar kapitaal toe te vertrouwen. Terwijl zij over de zaak aan 't kouten waren klopt men op de deur en een korte man komt binnen. <i Daehlerskens, zegde hij, ik ben een agent van M. Langrand-Dumonceau, ik weet dat gij geld te plaatsen licht op intrest. Daar ik belang stel in uw geluk en uwen voorspoed, heb ik het mij tot eenen plicht gerekent u te komen voor stellen uw geld op mijne bank, 't is te zeggen op die van M. Langrand te plaatsen, ik verzeker u eenen jaarlijkschen intrest van ten minsten 13%. Gij ziet hel is eene schoone operatie, men kan met boeren zoo veel niet winnen. Dit is w el waar, M... maar waar is de ver zekering, waar zijn de panden die ons kunnen gerust stellen over de wedergaaf onzes k" pi taais Een heer der stad heeft ons aangeraden niets te geven, want dat er daar iels loqnsch moet oiiderschuilcn. En die heer wie is dit als het u belieft? Wie die heer is? Een allerlrefTelijksteburger, onbekwaam iemand slechten raad te geven. M. X... bij wien wij al lang 4000 fr. staan hebben en die ons jaarlijkseh goed onzen intrest brengt. Ah, Si. X... dit geloof ik wel, een liberaal van den zuiversten bloede, treffelijk ja, maar weet gij dan niet eenvoudige menschen dat hij verscheidene kinderen met soldalen gehuwd heeft en dat deze soort van volk niet te betrou wen is'; Indien zij eens met uwe 4000 fr. opsta ken? Goede raad Een liberaal zou goede inlich tingen geven op Langrand, gij zijt er wel mede. Voor eerst, gij zijt bij den duivel te biechten gegaan, vermits die heer geld te ontleenen heeft moet hij bevreest zijn er geen meer te krijgen, daar hij maar 4 of 5' geeft en wij ten minsten 10a 12 meer. ten tweede hij zal ergeene goede geven omdat Langrand onder de bescherming des pauzes slaat en dat de liberale religie haters zijn. Maar wal bewijst er ons dat wij ons kapitaal niet gaan verliezen Wie, paehtersse, wel vooreerst den paus die geen man zal zegenen die hij niet als treffelijk kent, dan nog onze oude klerikale kristelijke ministers zoo als MM. Nothomb, De Decker, Mercicr enz. allen het puik der deftige lieden die in de administratie dezer maatschappij zijn en niet zouden gedoogen dat hunnen naam bevlekt worde Zoo, zoo, die rijke belgische hecren en mi nisters zijn daar ook af. Welnu, Mw ij zullen elkander er nog eens over spreken en vooral nog iemand raadplegen, want de zaak is te gewichtig. Goed. paehtersse, onderzoekt de zaak eens geheel wel en op uw gemak, gij moet u niet haas:en. Ga om raad zoo veel gij wil maar ga toch hij geene liberale heeren meer want daar zult gij nooit iets juist welen. Ga bij redenerende en verstandige heeren zoo als den pastoor bij voorbeeld. Hewel, M.„, wij zullen zien w at wij er mede te doen hebben. Goed, paehlerssen, ik zal dan binnen 2 of 5 dagen eens terug komen De korte man is nauwelijks vetrokken of de jongste der beide zusters onderbreekt de stilte al zeggende Hewel, zuster, wat zegt gij van die maat schappij Wat zou ik er van zeggen, ik ben er bevreest af, die groote intresten plaatsen ons in eene aardige gesteltenis, lusschen 't water en 't vuur. Ik zou mijn geld aan dien korten man willen geven en nogtans vreesik. Ik steun mij opM. X... dien heeft ons nog raad gegeven en dien is altijd goed uitgevallen. Dit is waarheid, maar mits den agent zegt dat er niets te vreezen is, waarom hem niet geloo- ven Ik vinde dat hij gelijk heeft dat den paus niemand zou veredelen die er geene verdiensten toe heeft, hij die Gods plaats op aarde bekleedt, en dat de heeren oude klerikale ministers zoo als Nothomb, De Decker enz. zich met geene menschenbcdriegers zouden mengen. Indien ik den pastoor eens ging raadplegen? Dit kunt gij doen. In eene kamer der pastorij zit de pastoor aan ecne tafel te rekenen, en van den anderen kant zit de korte man die wij reeds bij de twee vrou wen gezien hebbenbeide zijn in eenen drukken arbeid verslonden De pastoor richt zich eensklaps, glimlachend, op en de korte man bij den schouders nemende zegt Zoo dus, mijn lieve vriend, gisteren hebt gij eene goede ontvangst gedaan voor Langrand Ja, M. de pastoor, maar het was toch zooveel niet dan eergisteren: meer dan veertig duizend franken op een dag bij' do boerkens rondhalcn dat is nog al een sommeken. Eli wel het verschil is immer zoo groot niet. Weel gij wel dat ik meer met Langrand win dan met mijne missen? Dit geloof ik wel. M. de pastoor, maar zonder uwen invloed zou ik ook zooveel geld niet kun nen ophalen en zooveel niet winnen. Waar is het, maar gij weet dal al wat ik aan de boeren zeg evan Men beeft geklonken en de meid doel de deur open van pastoors kamer. Dag M. de pastoor, ik kom u eenen raad vragen. Goed, parochiane, als ik u van eenig nut kan wezen, met genoegen. Zoo, M. de pastoor, onderbrak de korte man, tol wederom ziens. Goeden dag, M... Wat verlangt gij van mij, vrouwtje? M. de pastoor, die korte heer die daar ver trekt is een agent van Langrand zooals gij weet, hij is mij komen lastig vallen om geld Ie hebben voor dien beer, ons eenen intrest belovende van 10 tot Dj ik kom u vragen of men ditkapitaal zonder vrees van verlies aan die maatschapp:j mag toevertrouwen? Of gij moogt! of er gevaar is? Wel er is daar niet meer gevaar dan er gevaar zou zijn dat de zon op ons hoofd gaat vallen, het is zoodanig zonder gevaar dat ik er al zou op zetten hadde ik een miljoen. Gij verzekert mij dus, M. de pastoor dal M.X.... der stad mij slecht geraden heeft met mij mijn geld doen te houden? Wel zeker heeft die heer u slechten raad ge gevenMaar de agent heeft mij gezegd dat gij daar 4000 fr. staan hebt. gij moet die terug halen kind, geef ze liever aan Langrand, ten eersten gij hebt veel intresten, ten tweeden veel ver diensten voor uw ziel, want Langrand gebruikt al dit geld aan godvruchtige werken. Hewel, M. de pastoor, nu ben ik gerust, want ik moet u rechtuit bekennen dat ik den agent niet geloofde, alleman zorgt voor zijnen winkel. Neen, vrouwtje, gij moet niet bevreesd zijn, geef maar toe. Goeden dag, M. de pastoor, ik bedank u. Goeden dag, vrouwtjeAl wederom een goed sommeken in mijne borze, mompelde hij in zichzelven[Vervolg nadien.) Waarvoor het geld der goede menschen nog diende, die hunne spaaioorden aan de maat schappijen van Langrand toevertrouwden, brengt een dagblad aan het licht. Eerst en vooral ging het grootste gedeelte van dit geld in den zak der kopstukken der bende Langrand. Wat er van overbleef, werd op de volgende wijs besteed Bij de wetgevende kiezingen van 1863 werden de vergaderingen der klerikale partij in het hotel van M. Langrand-Dumonceau gehouden. Alvorens kandidaten voor te stellen aan de klerikale Associatien, maakte men er eerst de lijst van op bij Langrand. Daar vereenigden zich in Mei 1863 de heeren d'Anethan Nothomb. Mereier, De Decker, Stas, markgraaf van Beaufort graaf de Liedekerke, enz. enz, Daar maakte men het plan voor de zegepraal der klerikale kandidaten, en om de Dechamps, deNolhombs en andere politieke mannen, die machtig konden bijdragen aan de belangen der zaken Langrand-Dumonceau en O, terug aan het roer te brengen. Daar besliste men, dat er groote sommen zou den gebruikt worden om de kandidaten der op positie te Antwerpen en Brugge te doen kiezen, welk geld gediend heeft voor de kosten van publiciteit, omkooping, vervoeren der buiten kiezers, eetmalen, tonnen bier en stapels bespen. Er werden groote sommen gezonden naar an dere steden, om de w eldenkende kandidaten te doen gelukken. In januarij 1864 betaalde men 40.000 frs. voor de kiezingen van Brugge, en al de kandida ten werden gekozen. Toen Langrand en zijne handlangers hunne partij te Antwerpen en gedeelteli jk te Brugge hadden zien zegepralen en het getal der liberale representanten verminderen, kregen zij in 1864 de hoop dat hunne wenschen zouden verwezen lijkt worden. Die hoop werd, gelijk men weet, niet verwezentlijkt. Het w as gelijk men ziel. hoog tijd dat de jus titie zich met de zaak moeide. Wie weet welke schoone dingen het gerechtelijk onderzoek, waar mede men thans bezig is, nog zal aan den dag brengen. uil de zaak Mandel af de dieften en aftroggelarijen van Langrand en consoorlen M. Langrand is in het land teruggekomen op de belofte welke M. de prokureur-generaal De Bavav hem gedaan heeft van hem niet aan te houden. EntVer hulstrentenier M. Brasseur heeft mij verklaard dat sedert 1867 bet kapitaal der maatschappij gaan vliegen was en dat hij Langrand aangeraden heeft naar Amerika Ie vertrekken om de likwidatie te verwekken. (Verhuist.) Delcourt. onderzoeksrechter telkens hij eenen omzend brief die ik hem toonde, had gelezen, riep uit 't is on gelooflijk maar die man had zijn vijf zinnen niet. Op een bilan alleen was Langrand aangeteekend voor 500,000 fr. te nemen op de opgegevene winsten die niet bestonden Delcourt die het aangevat werk voor zeer ongezond aanzag, heeft waarschijnlijk gemeend dat het beter was aan de inschrijvers de actiën te be stellen dan het vel van Langrand. En hoe heeft men dan Langrand niet aangegrepen? Om medewerkers bij den vreemden re bekomen, zegden de bestuurders, dat er 700,000 fr. algemeene kosten op den bilan waren gebracht. Michelet Langrand heeft ongenadiglijk gespeculeerd op zijne actiën. Pascez Is het wel waar dat het geloof en de geleerdheid in strijd zijn? Daarontrent schijnt geenen twijfel te zijn als men zich de moeite geeft de mannen die aan het hoofd staan na te gaan en hunne waarde wil erkennen Wie zijn inderdaad de gene die de groote bewon- deringsweerdige uitvindingen tot stand hebben ge bracht? Aan wie zijn wij de toepassingen der stoom kracht, de aanstelling der ijzeren wegen, de elektrieke

Den Yker | 1870 | | pagina 2