HIER EN DAAR. ELECTIONS DE 1870 Chambres Legislatives. Marktprijzen. TE HUREN OF TE KOOPEN telegraphen in een woord al de reuzenwerken van be schaving verschuldigd? Het zijn voorzeker noch de kano- nikken, noch de priesters, wier geloof te licht en te groot is; de uitvinders, de mannen van kunst en weten schap zijn wereldlijken. Dus hoe meer geloof, hoe min versland en vice vena. Ook is het tegenstrijdig aan het gezond oordeel te gemakkelijk le gtlooven, en steunt het politiek gezag der priesters uiisluitelijk op de onwetend heid der geloovigen. Als de menschen en boeren zullen geleerd en verlicht zijn zal hun gezag in rook vergaan. Sedert eenige jaren hebben ze de geloovigen zonder moeite geleidzoodanig dat deze hunne woorden als evangelie aanzagen en zich blindelings naar den afgrond hebben laten sturen; tot staving dezes gezegde roepen wij slechts de veredeling door Pius IX in van Langrand* en daarmede punctum. Met zulken onfaaibaren is het tijd dat men de ladder trekt want die verwaandheid is zoo veel beteekenend als LEVE DE HEILIGE DOMHEID. Liegen en bedriegen. Men moet lachen buik staat bij, als men de klerikale gazetten leest over de ontknooping van de werken van Langrand en van de klerikale oud-ministers De Decker, Nothombzij leggen alles ten laste van de liberalen de liberalen zijn oorzaak dat de banken van Langrand in duigen zijn gevallen, dat hij zooveel miljoen uit de zakken der geloovigen heeft geklopt en dat hij met eenige millioenjes is opgesleken naar den vreemden en als men dat al zoo leest, zou men w< 1 moeten geneigd zijn te denken dat zij het misschien nu ook zeiven ge- looven en daarvoor zijn er ook reden, want die leuge naarzegde S. Coster, die liegt zijn leugen wel zoo lang tot dat hij zelf meent dat zijne oude leugen waar is. En wat zijn de klerikale bladen, ten zij het puik der leugenaars en bedriegers. Gaat bij den eersten den besten en uwe portefoelie zal weldra met stalen opgevuld zijn. ONZE ANTIPODEN. Er is geen volk dat min geleerd en verstandig is als het Ilaliaansch volk: Italië heeft nooit iets grootsch als geest voortgebracht, en nogtans wil men van daar het groot licht ontvangen. Omdat Rome Rome is en omdat Rome de faam heeft de eeuwige stad lezijn zou Rome de cicero der wereld moeten wezen! Voorzeker het verkeerde van al wat bij andere zaken wordt opgemerkt. Iemand heeft iets daarontrent gezegd, wij weten met juistheid niet wie maar wij vinden het gedrukt en 't is niet zonder goede ure, te weten Gij roemt op d'ouriheid van uw stam. als een die 7.ot is 'T is waar uw stum is oud, zoo oud dat 't al verrot is. Wat gij zijtweet ik niet maar dit wordt veel gehoord F.cn stam die oud is, brengt nooit goede vruchten voor/. Loon naar werken door Themis. De opschudding en ontroering op geheel den aardbol door het proces Mandel te wege gebracht zijn gestilt. De openbare zedelijkheid is gewroken. De magistraten, die de bende van Langrand en con- soorten, ondersteunden en hunnen plicht verzuimden, zijn gestraft. MM. De Bavay, procureur-generaal bij het beroepshof te Brussel, de baron Hodv, procureur des konings en Delcour 1, onderzoeksrechter, beiden bij de rechtbank van eersten aanleg te Brussel, zijn bij koninglijk besluit van 7 dezer van hunne bedieningen afgesteld en ont slagen. De beslissing des konings is de wil en de eisch van het volk. Zij is andermaal een nieuw bewijs dat de libe ralen noch twee maten noch twee gewichten hebben, en in de uitoefening hunner ambten noch politieke vrienden of vijanden kennen. En alzoo moet het zijn. De waarheid, de rechtvaardigheid zijn onverdeelbaar en worden door hen in het woord geweten verva' en uitgedrukt. Daarenboven het gewéten van den liberaal is onomkoopbaar daar hij zijne waardigheid boven alles stelt, aan zijnen God alleen slachtoffert en zich nimmer kan opbonden met de aan de reden tegenstrijdige leeren, handelwijzen of drogmiddels waarin de klerikalen hun ne weeldrigheid en verrijking zoeken en vinden, die overal de goederen en kapitalen trachten te verkriste- lijken om ze te kunnen binnenpalmenen die alle krach ten inspannen ten einde de geest des volks le verbijste ren en in dwang te houden om hem uiisluitelijk ten hunnen nutte te gebruiken of om beter te zeggen exploiteren Langrands zaken vervuilen van oogenblik tot oogen- blik de ïndustriel is nauwelijks in breuk of de Agricole ondergaat het zelfde lot. Men ontdekt langs alle kanten slrooperijen op strooperijen, uitplunderingen op uit plunderingen. Die uitplunderingen zijn geheel en al toe te wijten aan de gebiedende eisschen en onderwerpingen door de hoofden van den klergé voorgeschreven. Ja, niemand mag bet onbewust zijn dat op pene van vermaledijding, verdoemenis of eeuwige vlammen en vuur, de geloovigen de liberale nieuwsbladen noch mochten lezen of te raden gaan, en dat zelfs voor de zaken die de tijdelijke belangen betreffen. Wat waardigheid kan een dusdanig priesterschap inboezemen aan allen die in de wereldsche zaken bun bestaan zoeken en genegen zijn eenieder bet zijne op tijds te tellen Langrands zaken hebben geen- zints de gene der gefopte gemaakt, en boe meer gefopte of bedrogene, hoe groote is de jubel der klerikale hoof den, want'tis in dit water dat-zij zich baden,'tis in die zee dat zij de hoop voor het toekomende vestigen. Ja, 't is bet verbod, dat ons is opgelegd, zegde ons zoo even een braaf en deftig begijntje, van de liberale nieuwsbladen te lezen, welk oorzaak is dat ik liet grootste deel mijner erf- en spaarpenningen kwijt geraakt ben; bad ik een oogwenk op hen geworpén ik zou het werelds behouden hebben, en voor het eeuwig bleef er tijd genoeg over; onze Schepper is zoo onverzoenlijk niet als onze kerkelijke prinsen. Alzoo zou men wel een lam tot eenen tiger herscheppen. Men heeft de werkingen aan den Moorselschen kal- seideweg beginnen Wij twijfelen geenzints of de twee duizend bestede franks zullen toereikend zijn Maar welke soort van werk verricht men'T is jammer dat men aldus het geld verspillemen doet een werk van daag tot morgen. Waarom niet regelmatig gewerkt, waarvoor hersteld men niet betamelijk de baan op eene uitgestrektheid in evenredigheid niet de toelage, op voorwaarde van de volgende jaren bet werk te voltrek ken, in plaats van den raad te volgen van een onbevoegd en ondervindingloos raadslid. Zal er dan geen einde aan de regeling der stads- horlogie komen En zullen onze stadsgenoten zich moe ten te vreden houden met te dansen gelijk eenige dul- hoofden schuifelen? Wij zijn waarachtige Annas van den blauwen baard. De volksvertegenwoordigers der langrandisten van het arrondissement Aalst Van Wambeke en Liénart zijn sedert veertien dagen op de stemmejacht. De strijd of worsteling beloofd zeer hevig te zijn want de misnoegde gaan zich vereenigen aan eene andere soort voor wie wij geen naam vinden om aan een van beide den graaf van de heilige roomscheid, M. Langrand-Dumonceau tegen over te stellen. Verzoek van deuren, vensters en kassen wel te sluiten opdat het stof enz. in de wooning enz. niet indringen. Zegge het voorts EEN HERBERG PRAATJE. Zekere persoon vraagt aan zijnen maat of Jangsken nu uit den Tamboer zou gebannen zijn Wel neen, antwoordde deze, want indien zij begonnen met te bannen, zónden er hun wel geene mannen meer overblijven pour les ARRONDISSEMENT D'ALOST. COMPOSITION DES BUREAUX, 4' BUREAU. President: Van Wichelen, Edouard Amand Fidéle, Juge de Paix a Alost. Sérutatëurs LienartAlbertconseillcr communal, a Alost. - Belbune, Paul id. id. Levionnois, Désiré, id. id. Monlils, Francois, consciller communal, a Alost. Supple ants Verbrugghen, Joseph, conseiller communal, a Alost. - Van Langenbove, Alex andre, Bourgmeslre, a Alost. - Cumont. Valcry, conseiller communal, a Alost. - De Wolf, Fran cois, Échevin. a Alost. 2me BUREAU. President Van Wambeke, Victor, Avocalet Juge de Paix suppléaiil, a Alost. Scrutateurs De Kevser, Désiré, conseilier communal, a Oordegem. - De Clippelc, Benja- main, Bourgmestrc a Vleckem. - Dooreman, Hippolvte, Bourgmestre, a Oordegem. - De Clip- pcle, Marcelin, conseiller communal, a Gysegem Suppléants Reyntens, Eugène, Bourgmeslre aMoorsel. - De Buysscher, Jean Bapt., conseiller communale, a Impe. - DeRop, llomain, Échevin a Moorsel. - Van Langenbove, Francois, Échevin a Baerdegem. BUREAU. Président De Ryck, Benoit, Avoeat et Juge de Paix suppléant, a Alost. Scrutateurs De L'arbre, Charles, conseiller communal, a Grammont. - Van Damme, Pierre, Échevina Onkerzele. - Somers Francois Échevin a Waerbcke. - Spilaels, Gustave, Bourgmestre, a Onkerzele. Suppléants Pessemier, Charles, Échevin. a Voorde. - Moreels, Joseph, Échevin a schendel- bcke. - Pessemiers, Jean Bapt., Échevin a Voor de. - De Vos, Jean Bapt., conseiller communal, a Voorde. 4™ BUREAU. President Lamquet, Joseph. Juge de Paix du Canton de Ninove. Scrutateurs Van Vreckem, Jean, Échevin a Ninove, - Haelterman, Hippolvte, conseillcr communal, a Oultre. - De Cooman, Augustc, conseiller communal, a Ninove - Roman, Pros per Échevin, a Ninove. Suppléants Van Vreckcm, Charles Corneille conseiller communal, a Mcerbeke. - De Cooman Pierre Francois, Échevin a Oultre. -Covens, Jean Échevin, a Okegem.-Goelens, Ferdinand, Bourg mcslrc, a Meerbcke. IF»" BUREAU. Président Van Aclbrouk, Charles, Avocal et Conseiller provincial, a Sottegem Scrutateurs De Moor, Francois Romain. conseiller communal a Oombergen. - Vanden Noortgaete, Leonard, conseiller communal, a Velsique-Ruddershove. - Schollaert, Auguste, conseiller communal a Essehe Sl-Liévin. - Du- bclloy, Charles, Échevin, a Soltcghcm. Suppléans Vandcr Linden, August, Échevin, aAudenhovc-St. Marie. - VanSteenberge, Pierre, Bourgmeslre a Godvecrdegcm. - Van Ilclieputle, Constant, Échevin, a Strypcn. - De Vos, Pierre, conseiller communal, a Erwelcgem. 6™= BUREAU. Président De Clippelc, Abel, Avocal el con seiller communal, a Grammont. Scrutateurs :Nutlinck, Bartholomé, conscil ler communal, a St. Anlelinckx. -Bedanl, Plii- lémon, conseiller communal, a Aygem. - Dc Vuyst, Charles Leopold. Échevin. a Erembode- geni. - Verbrugghen, Hilaire, Échevin, a Lelter- liaulem. Suppléants De Ryck. Egide. conseiller com munale, a Zonnegcm. - Philips, Benjamin, con- scill ;r communal,, a Burst - Verbrugghen, Au- gusle, Louis, Bourgmestre, a Hautem-St. Liéviri. Dc Smct, Ilenri, conseiller communal, a Erem- Lodegcm. Fail a Alost, le 2 Juin 1870. Le Juge dc Paix du Canton d'Alost, Préside.nt du Bureau principal, E. VAN WICHELEN. Pour ampliation Lcs Burgmeslre ct Échcvins. DE RYCK. Lc Secrétaire-ad interim, E. PLAS. AALST, 11 Juni. Per 1 beet. 32 lit. 150 cent. Tarwe Franks. 26 50 a 29 00 Masleluin 20 50 24 00 Bogge18 50 19 25 Geerst00 00 00 00 Haver 13 08 14 72 Bapzaad 50 00 00 00 Lijnzaad 36 00 00 00 Raapzaad-lOie. 113 CO 000 0 Lijnzaad-Olie. 79 00 00 00 Raapzaad Koek. p. 100 kil. 22 00 22 00 Lijnzaad Koeken 28 00 00 00 Hoppe (1869) per 50 kil. 50 00 00 00 Aardap. (roode) p. 100 kil. 10 50 12 00 id. (witte) 10 50 11 00 Uoter, per 3 kilos 7 27 8 45 Fiers per 25 1 72 1 90 Viggenen per stuk. 22 00 27 00 Vlas de 3 kilos 4 90 6 00 Lijnwaden ter markt gebracht. 10G «tuks Verkocht. 55 Een schoon en welgelegen HUIS met grootcu hof, le Aalst aan de groote markt, uitmakende den hoek der lange zoulslraal, zeer wel geschikt voor het uitoefenen van allerhande bedrijven als zijnde eenen van ouds wel gekenden en gekalan- deerden winkel. Lest bewoond en gebruikt ge weest door den eigenaar Mr Franciscus De Craec- ker-Van Den Bossche. Zich le bevragen bij de eigenares Madame Wc DE CLERCQ DE CHAECKER, te Aalst, in de molenstraat.

Den Yker | 1870 | | pagina 3