Iaat ons mannen naar Brussel zenden van be paalden moed, van standvastig karakter, van uit muntende kennissen. Geene strooien mannen, geene nulleteiten, maar vaderlanders die met krachten overtuiging onze belangen kunnen verdedigen en in België een schuilhoekje voor de vrijheid, het leehl en den vooruitgang bewa ren, terwijl (wee machtige vorsten door ecnen vreeslijken oorlog hunne volken aan de ellende ten prooi geven en de Maatschappij eene eeuw gchlerui ld rijven. (iotl behoede ous vaderland Nooil de waarheid. Het berucht kabinet d" Anethan, volgens de notas in den Moniteur afgekondigd, om de Bel gische bevolking in den slaap te houden, ver zwijgt bij onwetendheid of jesuielikelijk de trak taten, met andere mogenheden aangegaan. Do Times die altijd zoowel onderricht is, moet de oogen van allen doen opengaan. Dit moet eenieders verwondering opwekken; want de belg zou hoeven de waarheid te welen, als ook den uitweg welk men met zijn geld van zin is Ergere zaken dan de vrijwaring der gren zen rijzen uit die traktaten op Dat men het voor verzekerd houdt. De bewaaring der grenzen is maar een voorwendselGod gave, dat eene d'A- nelhan 's mrtn eens kon reehzinnig zijn Wondere tijden Wapens, wapens Dat is de kreet der koningen. Brood, werk Dal is het antwoord der volkeren. Geheel de toestand wordt in deze beide kreten ibloot gelegd. De eenekreet is dwaas, de andere bedreigend. En nogtans, wie zal de bedreiging, wie zal de dwaasheid genezen? Op de kreet der vorsten wordt door allen ge antwoord. Zij hebben geen goud, men geeft er linn in overvloed. Zij hebben geen staal, geen ijzer, men brengt er aan. De akkervoren zijn nauwelijks gegraven, dal men ze reeds moet verlaten. Hel golvend graan heeft vele armen noodig maar de werkers ontbre ken. De akkervoren zullen hel slroomend bloed der menschcnslachterij ontvangen. Het is het volk niet meer dat men zegt: Aan het ijzer der ploeg ontleenenzij wapens. Men zegt van de koningen die, niet alleen te vrede met hel ijzer der ploegen, de landbouwers van hei veld weg te rukken zij moeten bovendien mannen en wapens hebben. De moeders en de vrouwen, de zusters en de verloofden zijn neerslachtig en starren met strak- ken blik op de mensehen. welke God hun gege ven heeft om ze te ondersteunen, te beminnen de schrik verlaat hen niet en de tranen houden niet op te vloeien. Allen bidden en smceken de koningen, maar de koningen hebben slechts eene enkele, maar schrikkelijke antwoord, dat van hunne doorluchtige lippen rolt Wapens kanonballen en bommen Doch dit maal wordt met kracht geantwoord -Brood brood En het oog weipt bliksemstralen, de onge- vleeschde armen heffen de nieuwgeboren in de lucht, die arme schaapkens die zich uitgeput heb ben aan de verdroogde borsten der moeders en, luidop, vraagt de uitgehongerde menigte of het wel rechtvaardig is Wapenswapensantwoorden de koningen. O. wondere tijden Wanneer zullen de volke ren eens als één enkele man opstaan en de bloed- zuchtigc koningen en dwingelanden toeroepen Wij zijn geene menschenmoorders, wij zijn broeders onder elkander, wij leven om elkander lelu lpenen bij testaan, wij leven om te beminnen en niet om te haten, wij verkiezen hel werk dat altijd veredelt, wij willen vrede en overal vrede en weg met de wapens Vraagt ons wapens, vraagt ons bloed als er ge vaar is voor ons vaderland Als er ongelukkigen zijn die ons vreedzaam leven benijden, die onze vruchtbare akkers beloeren en onzen geboorte grond willen overweldigen, dan zullen wij geest driftig uitroepen Te wapen te wapen en liet vaderland gered Dan is de strijd rechtvaardig, dan is het wapen edel maar den oorlog voeren uit hoogmoed, uil wraak dal is onmenschclijk Brussel 24 Juli GEENE LIBERALE BEDRIEGERIJ. Het oogenblik is te ernstig om ons bezig te houden, oji den klerikalen laster te antwoor den. Als het vaderland in gevaar is, Als de fortuin van zoo menigen op liet spel is gezet, Als zooveel mensehen wecnen om het afwe zen van een dierbaar kind, Dan moet er niet gespot en geschimpt wor den. Dan dient alleen de waarheid, de strenge waarheid, geheel en al de waarheid te worden 'gezegd. Dit doen wij. Wij doen het zonder haat, maar ook zonder vrcezc. Men tracht nu nu dal het te laat is aan volk en burgerij te doen gelooven dat het kle rikaal ministerie de schuld niet is van den onge looflijken harrewar, in zoo vele huisgezinnen te weeg gebracht door het diskrediet op debank- briefkens geworpen- Door hel weigeren van koophandels-brieven, met de eerlijkste namen onderleekend, Door het verspreiden van een schrik die de rampzaligste dagen van de lotbestemming der landen en volkeren herrinnerf, Neen, zegt men, dal heeft het ministerie niet gedaan. Dat is de schuld/Ier Bank en de Bank is liberaal. Zoo dus, burgers Welnu, zoo spreken is beneven de waarheid. Wij zeggen beneven de waarheid, omdat wij geen harder woord willen gebruiken. In de wel staat er duidelijk dat de Bank niets anders is dan de kassier van den Staat. Mag nu een kassier over geld beschikken zon der oorlof bekomen te hebben van zijnen patroon Die zulks zou willen beweeren, verdient slechts een medelijdenden grimlach. M. Tack was dus meester en volkomen mees ter over het geld van den Staat in de Bank berus tend. De Bank moest, door de wet gedwongen, aan de fondsen de beschikking geven, welke M. Tack aanduidde. En wat heeft die slimme korlrijkzaan uitge voerd 't Geld doen bergen, 'l geld doen voeren in de forten van Antwerpen En gij, burgers, gij, neringdoende mensehen, met uwe briefkens, met uwe wissels V Gij Gij kunt allemaal zwijgen en lijden. De klerikalen mcenen al dat zij meester zijn. En indien zij het eens. na den 2 augusli, we zenlijk waren Leert, zullen wij zeggen, leert uit hetgene zij thans hebben gedaan over hetgene zij later zou den durven. Blind geloof en zwijgende gehoorzaamheid. Ziedaar uw lot! Ziedaar uw lot, als gij in de toekomende kie zing geene mannen zijt, met kruim in het lijf en bloed in de aderen. ALS HET DONDERT DAN GAPEN DE KRAAIEN. Dit is het spreekwoord dat de klerikale dom persbladen dikwijls uit het geheugenverliezen. Hoe menigmaal hebben wij hen niet op hunne plaats gesteld als zij van hunne christelijke broedersscholen spraken nogtans wagen zij het zich nog er van te spreken, en dan nog op zulke loffelijke wijze dat wij ons niet kunnen onthou den er eenige woorden bij te voegen. Sprekende over de kruiskensregen die weldra overde siaatsonderwijzeis zal nederstorten, zegt een fanatiekvuilblad lis waar, zijn leven besteden aan' t onderwijs der jeugd, NIET TEGENSTAANDE EENE VETTE JAAR- JVEDDEis zeker edelmoedig en prijsbaar. Maar is 'l niet veel edelmoediger en lofwcerdi- ger g'heel zijn leven, g'lieel zijn MENSCH aan 't onderwijs te slachtofferen GRATIS OF BIJNA GRATIS gelijk de christelijke broe ders? Zoo voorts prekende besluit het dat de broederkens ook zouden moeten gedecoreerd worden. Hewel, wij vinden dat het prulblad gelijk heeft. Als de broederkens geheel hun leven, ge heel hun mensch, geheel hun lijf te pande stel len voor de jeugd, dan zouden zij moeten gede- i coreerd worden, al ware het maar van een orde die nog op te richten valt en waarvan zij reeds .zoo menigmaal de grootste helden zijn geweest, en dat wij hu overlaten zelve te noemen; dan zouden wij weldra zien optreden broeder am brosias, broeder raphaël, broeder medision en bonderd andere broeders veroordeeld voor hun ne wonderbare daden, als groot kommandeur, kommandeur en ridder van 't orde: dat ware zeer geestig Zij verdienen voorwaar een kruisken, die liefderijke broederkens. die hun leven tus- schen vier muren doorbrengen en hun alle menschelijke voldoening ontzeggen, zoo hel klerikaal blad schrijft, want wie bewondert dit zuiverleven der christelijke broederkens tus- schen die vier muren niet O muren, kondet gij spreken Wie bewondert dit ontzeggen van alle mensehelijke voldoeningen niet? De broerkens werken gratis of bijna gratis en de klerikale schrijvelaar twijfelt of de staalon- derwijzers hunne pintjes zouden willen afstaan het geen wil zeggen, volgens ons, of de staats- onderwijzers zouden willen gratis of bijna gratis werken. Wij gelooven wel van ja, maar op de zelfde voorwaarden als de broederkens; deze heeft men nooit zien armoede lijden en hoe dikwijls heb ben wij dit bij de staatsonderwijzers niet besla- ligd De brocderkcnsscholcn kosten bijna de helft meer aan de ouders dan die van den slaat, en die broederkens werken bijna gratis Een kruisje, als het u beliefd, zij zijn toch zoo belang loos, die zedige zuivere, liefderijke, edelmoedi ge, christelijke broederkens DE OPENBARE AMBTENAARS Wij hebben reeds verscheidene maal gespro ken van de jammerlijke circulairen, waarbij de zwarte ministers de openbare ambtenaren een slavenjuk op de schouders drukken, en ze in plaats van als VRIJE BURGERS, als LAKEIEN behandelen. Dal de lieer d'Anelhan en de ande re Langrandistcn, die tot het ongeluk van het land aan het bewind zijn, het wel weten, de openbare ambtenaren zullen het hun betaald zetten. Ziehier inlusschen eenige bemerkingen, raken de deze verfoeilijke drukking van het zwart ministerie, aan het weekblad het recht ontleend Deze drukking, van wege het hoog bestuur op al de persoonen, die een openbaar ambt be- 1 dienen, is zoo onredelijk, zoo onrechtvaardig, dat men niets ongcrijmder, niets striidigcr met recht en vrjjhcid kan uitdenken. Maar dit is nog j

Den Yker | 1870 | | pagina 2