MET BE BOLLE, is vrijdag laatst te Londen terug gekeerd. Hij had den koning en M. von Bismarek gezien. Als uitslag had hij enkel bekomen, dat M. von Bis marek er in toegestemd heeft eenc bijeenkomst te hebben met den heer Favre, minister van buitenlandsche zaken der republiek. Wat den wapenstilstand betreft, die is niet toegestaan, koning Wilhelm zegt men ons, houdt er aan dat het duilsche leger in Parijs rukke en wil de aanhechting van den Elzas en van Lor- reinen. M. van Bismarek is van een verschillend gevoelen, wat het laatste punt betreft, en de ko ning zou wel aan de redenen van zijnen eersten minister toegegeven. Onze inlichtingen houden te dezen opzichten hier op. De laatse tijdingen uit Berlin en uit Londen stéllen" vast dat er eene echte omkeering te Ber lijn is tot stand gekomen. Verre van maar te willen onderhandelen met het keizerlijk gouvernement, zooals M. von Bis marek het zou te verstaan gegeven hebben, ver klaren de duitsehe dagbladen, dat Pruisen vrede wil maken met elk gouvernement dat eene vol doende waarborg oplevert voor de nakoming der vredes-voorwaarden. EEN BELANGRIJKE VOND. Men leest in den Siècle: Uit zekere bron vernemen wij, dat men in de Tuileries, in eene ijzere kasset, de li/st der omgekochten heeft gevonden, die, voor allerhan de diensten aan het keizerrijk, mede lekten aan het budjet der geheime gelden. Aan het hoofd sta it de naam van Auguste Vitu, hoofdopsteller van het blad Ie Peuple Francais, en .schrijver der talrijke naamlooze brochureii. die in den buiten verspreid werden, om de democratie te lasteren ten profijte der bo- napartische zaak. Nevens hem vindt men vele blafferkens der meerderheid, ophemelaars van den center, wij zen der rechter zijde en meer dan een onstuimig onderbreker dier meerderheid, opgezocht in de laagste standen der officiëele kandidatuur. Het voorloopig gouvernement heeft terstond eene kommissie benoemd, die gelast is dit koste lijk document te rangschikken. PARIJS BELEGERD. De stad Parijs is reeds meer dan eens belegerd geweest. De oudste belegering dagteekent van de IXe eeuw, toen de Noormannen haar gedurende een jaar, 859 tot 857, belegerden. Zij verwoest ten en verbrandden de woningen, kerken en kloos- sters roudoni Parijs, maar van de stad zelve konden zij zich niet meester maken. In den honderdjarigen oorlog konden de En- gelschen of de Bourgonjers haar ook niet mach tig worden, de stad werd hun door veriaad over geleverd. Hendrik van Navarre, later Hendrik de IV, koning van Frankrijk, kwam tweemaal Parijs belegeren, doch hij gelukte er niet in, zich van de stad meester te maken. Toen hij het prote stantism had afgezworen, deed hij er zijne in trede. Sinds dien tijd had Parijs geene belegering meer te onderslaan. In 1814 had cr maar een veldslag ouder hare muren plaats en in 1815 werd er. zonder gevecht, gekapituleerd. PORTRET VAN L. NAPOLEON. M. Lindau, die gelegenheid heeft gehad den keizer te Wilhelmhoehe te zien, geeft de volgen de levende schets van krijgsgevangene des ko- uings Wilhelm lk herkende hem nauweli|ks, welke veran dering Hij schijnt w el 30 jaren verouderd te zijn sedert de vijf jaren dat ik hem niet gezien heb. Zijn aangezicht is gezwollen, zijn kleur is geelachtig, zijne oogen dof, vermoeid, zonder straal, zelfs zonder blikzijne bewegingen zeld zaam, gegeneerd en bijna werktuigelijk dit alles doet een pijnlijken indruk. Zijn gelaatstrekken onderscheiden zich enkel door alle afwezigheid van uitdrukking men zou zeggen dat de neer slachtigheid tot eene slompheid is overgebracht. Men ziet maar dat hij leeft aan zijne ademha- liug. Ziedaar wat er overblijft van den man die Europa heeft doen be ven en nu nog duizende brave lieden doel weenen. De keizer gaat laat te bed en staat vroeg op, voor dat de dagraad aankomt, tusschen 4 en 5 ure 's morgens, heeft hij reeds zijne eerste wandeling gedaan. Zou hij slapelooze nachten hebben Napoleon en zijne generaals kennen waar schijnlijk de ergheid van den toestand, maar de onderhoorige officieren zijn altijd even vrolijk, als waren zij nog in Frankrijk. nKOLONETGAUAraT FRANSCH TOOVERSPEL. MANIFEST DER ITALIANEN. In afwezigheid van liet ilaliaansch Parlement, hebben eenige gedeputeerden, te Florencie ver gaderd, MM. B. Cairoli, L. Frapolli, M. Macchi, F. De Boni, La Porto, G. Asproni, S. Morelli, R. Sineo, A. Darniani, F. Curzio, A. Greco, L. Micell,G. Cocentino, G. Vicini.aan hunne broe dersder democratie van Frankrijk en Duitsch- land den volgenden brief gezonden Florencie. 5 september. Het keizerrijk, dat de verdelgingsoorlog heeft verwekt is gevallen. Duizenden slachtoffers, die zich heldhaftig hebben opgeofferd hebben Frankrijks roem hoog geplaatst. De republiek versloot dien goddeloo- zen oorlog. n Een spoedige en eerbare vrede door de twee natiën kan alleen de beschaving redden en den voorspoed van Europa waarborgen. Dat Duitsch- land zich in zijne voorwaarden edel en grootsch toone Dat elk volk zich het gouvcrmentstelsel geve, dat hem bevaltdat de volkeren broeder lijk lot den vooruitgang des menschdoms samen werken n Broeders van Frankrijk en Duitschland Legt de wapens neer, wij smeeken er u om, in naam der talrijke slachtoffers welke gij be weent. Wij groeten u heden van uit Florencie Italië zal u weldra van uit Rome de hand toe reiken. VOLKSKAMER. De volkskamer heeft in builengewoone zitting van 22 dezer nogmaals ontrent tien miljoen, 't is te zeggen 9,956,850 aan het departement van oorlog vergund. Zoo men ziet is ons zoogezegd anli-mililaristn ministerie den weg der spaarzaamheid ingetre den, en is al gedwongen eene geldleening aantc- gaan welke woorden welke werken Hel gaat heel en gansch verkeerd te werk met zijn beloften Marktprijzen. Vogel schiet ing bij Ed Deladw, Nieuwstraal te Aalst, OP ZONDAG 2 OCTOBER De Inleg is beplaad opfr. 0,55 centimen, men mag vier scheuten in elke ronde nemen. Konditien volgens gewoonte. Bij de kapituhitie ran Sedau heeft kolonel Gallifet, de held van Afrika en Mexiko, in plaats van zich over te geven, zich met zijne dappere chasseurs d'Afrique door den vijand heen geslagen. Sedert dien dag heeft men van hem of zijn regiment niet meer liooren spreken. Hen weet met waar liij zich devindt. De fortuin van Napoleon en iaa de gewezen keizerin, wordt op 20O millioenen geschat. Die arme menschen! Onder de bij Sedan gevangen Franschen, bevindt zich de zoon van den graaf Pa li kan; hij kommandeerde er het 4® huzarenregiment. Zijne moeder is te Keulen aangekomen. De jonge Palikao bevindt zich te Wezel. Velleden week beeft men op de grasparken van proeven genomen met de oude aadsclie torpillen, be stemd om de nadering van de forten en verschansingen rond Parijs te beschermen. De uitslagen zijn verschrikkelijk Met eene lading van 100 kilogrammen buskruit kan men gemakkelijk een of twee komp ignien soldaten vernietigen, die zich op den ondermijnden grond wagen. Het is door de electriciteit niet dat de ontploffing plaats heeft, want bet is te gemakkelijk de draden, die er naartoe leiden, te ontdekken; men zal eene scheikun dige sloffe tot dit doel aanwenden. De opening van de nationale schijfsc'nieting zal den 24 september ten negen ure's morgends plaats hebben en de sluiting den 3 October. Hen verzekert, dat het bevel aan de korpsoversten is gezonden om de militianen der klassen vanl863, 1864 1865, 1866 en 1867 naar huis te zenden. De militianen van 1863,1869 en 1870 zullen alleen onder de wapens blijven. De Opinion van Antwerpen heeft een goed nieuws. Men weet dat de volksvertegenwoordigers eene ge- heele maand betaald worden, zelfs wanneer er in die maand maar ééne enkele zitting plaats grijpt. Op dit oogenblik komt de Kamer bijeen, en wanneer zij tot den tweeden October zitting houdt, zullen de e- den twee maanden soldij ontvangen. Welnu, naar het schijnt, hebben de representanten beslist die twee maanden soldij, af te staan voor de ge kwetst franscheen duitsehe soldaten, Hen zegt dat de heer Pieter De Baets dit voorstel ge daan heeft I'M!! Indien het niet waar is, zoo stellen wij onze kolommen te zijuendiensteom bet te logenstraffen. DE CITÉ LEONINE. Volgens eene dezer dagen medegedeelde depeche, zou het gouvernement van Florentie, den Paus zijne souve- reiniteit in de cité Léonine of Leosche binnenstad, laten behouden. Die binnenstad is een wijk van Rome, bevat tende de St. Pieterskerk, het Vatikaan en Sau-Angelon, Men weet dat Pius IX het voorstel diesaangaande van de hand lieeft gewezen. LAATSTE TIJDINGEN. Het schijnt dat de verzoening van Pruisen met Fran krijk op goeden voet staat. Frankrijk zou 2 1/2 miljards betalen, de versterkingen afbreken en den Elzas en de Lorreinen onzijdig maken. Al de depechentot hierafgekondigd door de parijssche dagbladen zijn zuivere uitvinsels. 't Eenigste dat ervan waar is, is het gevecht van Villejnif, ter zuide van Parijs. De franschen hebhen zich op de vlucht gesteld, 7 kanons en 2500 mans aan de overwinnaars overlatende. Strasbourg kan het nimmer tegenhouden. De bevel hebber is in de Citadelle gevlucht, en van de eene tot de andere uur verwacht men zich aan de overgaaf. De beschieting van Roul duurt voort; twee dorpen zijn in brand gesteken Mantes is gekannoneerd en begint te branden. Spanje op een manifest van Orense, zou uitgelokt worden om frankrijk ter hulp te snellen. Ten gevolge der wanorders in de Cité Léonine, te Ro me, door de bevolking veroorzakt tegen de pauselijke gendarmen,heeftdePaus aanGeneraal Cadorna gevraagd dat hij troepen zou zenden oin de orde te handhaven. Codorna heeft daarin toegestemd. De val van den Paus is oorzaak dat de Uien public in de Rouw verschijnt. Na de overgaaf v in Sedan waren er aan de pruis 4 a 5000 fransche paarden overgebleven, die in demeersi hen der omstreken weidden; zij werden ten deele afgemaakt en in de Maas geworpen, die op korte dagen ecnen on- verdragelijken stank uitwasemde, en de gezondheidstoe stand bedreigde. Men heeft de opvissching en de begra ving er van begonnen op het grondgebied van Donche- rij, Devrigne, Meuse De Nouvion De Dom-le-mesnel en Flesè. "Waarom ze niet liever tot spijs, en zeer goede spijs, der mensclien verbruikt AALST, 17 Septerab- Per 1 heet. 32 lit. SO cent TarweFranks. 28 00 a 32 00 Mastelnin 25 50 28 25 Rogge21 00 22 25 Gaarst00 00 18 50 Haver 12 00 14 72 Raapzaad 40 00 46 00 Lijnzaad 30 00 $5 00 Raapzaad-Olie. 00 00 00 00 Lijnzaad-Olie. 00 00 00 00 Raapzaad Koek. p. 100 kil. 00 00 00 00 Lijnzaad Koeken 00 00 00 00 Hoppe (1870) per 30 kil. 30 00 36 00 Aardap. (roode) p. 100 kil. 7 00 8 00 id. (witte) 6 50 7 00 Boter,, per 3 kilos 8 54 9 45 Fiers per 25 2 00 2 18 Yiggenen per stuk. 11 00 16 00 Vlas de 3 kilos 0 00 0 00 Lijnwaden ter markt gebracht. g3 stuk. Verkocht. 22

Den Yker | 1870 | | pagina 3