Als men mcketscb geboren is, moet men melaetsch sterven. Er zyn menschengezigten op wie liet sehaemterood geen vermogen heeft Er zyn menschengezigten die. met de grootste koelbloedigheid de ongehoordste ongcrymdheden en ongeschiktheden uit kramen en begaen Er zyn ook menschengezigten die niet weten welk gezelschap zy noodwendig- lyk dagelyks verkeeren, want dan zouden zy voorzeker hunne liefgekoosde marot of stokpaerdje in hel verge'elboek laten Er zyn menschengezigten eindelyk, by wie de hoogmoed, het verraed of de geld zucht de plaets innemen der ecrgcvoelens In welke soorten M. Gheeraerds zich natuerlyk plaets zullen wy niet beslissen, 't is eene taek dat wy aen den lezer over laten. Maer 't geen wy niet langer willen ver- zwygen is dat hy, eenigedagen geleden, in zyne domme welsprekendheid, nietaerzelde allen onderstand aen het bureel van welda digheid te weigeren, omdat alles goede koop was en dal er sedert onheugelyke tyden geen beterkoop leven zooalsin 1868 was geweest Wat moet de Borgery van zulke gezegden 111000011'' Welk vonnis moet zy over een zoo slim als menschcj hatend raedslid stryken Hoe kan zy onver schillig blyven. alszy zulke walgclykheden in dc gemccnteraed zelf naer het hoofd der werkende klas ziet smyten, zv die met vroeten en slaven van 's morgens vroeg tot 's avonds laet zich alles wat een be- schaefd mensch toekomt moet ontzeggen Dal men eens de eetwaren die leeg in prys staen opnoeme, en zal men verder kunnen gaen dan de Acrdappels of Palaten wiens hoedanigheid zeer gering isen dees jacr een zelfstandigheid bevatten die ongctwyfeld by eenige maenden hare uitwerksels zal doen gevoelen. |En voor 't geen hei Brood betreft, zou M. Gheeraerds met alle zyne ondervinding, en hy heeft er vele uitslui- lelvk ten zynen profyte verworven, wel durven beweeren dat, in de slechtste jaren, zonder er zelf het jaer 1847, vit te zonderenvoaer de tarwe tot den hoogsten prys der eeinc gestegen u-as, het brood duerder is geweest dan in 1868 P Weet de Aelslersche bevolking van groot tot klein niet dat het hestc en fynste brood gemaekt van beste inlandsche tarwe zon der eenige mengeling, eenen ceni per gulden en per kilo, (prvs der aelstersche zak) verkogt werd, terwyl men lieden er nog geene zeven honderd vyftig grammen of een vierde minder dan voorliet afschaffen des pegels, bekomt? Want de prys der tarwe aen de hoogste merkt genomen 't zy 32 fr. of rond de 19 gulden de zak maekt 38 centimen de kilo, en voor 19 centen slechts by eenige bakkers, kan men zich een brood verschaffen die in plaets V/VN DUI ZEND GRAMMEN ER NAUWELYKS ZEVEN DONDERT VYFTIG OF' DRY KWAERT KILO WEEGT. Rcwyzen deze weinige cyfers niet dat M. Gheeraerds den spot met de Aelslersche bevolking wil dryven, ze de goede koop op hare ledige buiken zou willen doen spelen, en liaer knollen voor citroenen opdisschen Dat stelsel welk hy en zyne makkers, (die nogtans de goede koop zoo hoog achten, daer zy eerst begonst zyn met voor hun zeiven te zorgen by het afschaffen van de twee per honderd, zeer juiste con- tributien omdat zy op de eigenaers vielen), in het landhuis hebben gestemd, is eene hypotheek met groven intrest op de magen der inwooners en eeniglyk ten profyte eeniger hunner bokkenkalanten. Wat hoeft er van het Vleesch en dc boter gezegd te worden? Weet eenieder niet dat de werkende klas die over eenigen tyd nu en dan nog een stukje vleesch kon aenkoopen, er heden volstrek- telyk moet van afzien? En dc Boter, is het niet den zelfden derden? Iluichelaer "fier huichelaers, wy wisten wel dat gy jpenen loenschen piketter geweest zyt, laer wy zouden nooit hadden durven onderstellen dat gy zoo zeer met een gloeijend hert benydt dat het volk de on- ontbeerlykste eetwaren nuttige. Ja. M. Gheeraerds door uw e gezegden verregl- weerdigd gy zeer wel de oude spreek woorden Een vet verken w eet niet dat een mager honger heefteen ieder weet waer zyne schoenen hem nypen en by gebrek aen wyn, drinkt men water. Men moet allen schyn van eldelmoe- digheid verloren hebben om zulke woorden uit te braken, en de goede borgery die aen 't lot der werkende klas zoo veel belang toedraegt, hoeft er nota van te houden. Want gy hebt, M. Gheeraerds, de punten en toppen uwer ooren door den zak ge steken, en zy zal u weten op tyd en stond aen dc plaets te nagelen datgy nooit haddet moeten verlaten. MEMORANDA of de genegenheid kan van eenen kant niet blyven komen VAN ALLES WAT. Indien men aen de praetjes moest de oor leenen dan zou het alle dagen stuiven de liberale zouden de bokken opeten en vice-versa. En al dat loopt op nen niet uit bv de liberalen; 't is de deugd en de goedheid zelf, in plaets van te kastyden, zalven ze onophoudelyk de bokken Integendeel werken, werken om alles onder hunne klauwen te krygen. I)e liberalen wy weten niet waerom, maer 't is toch zoo, ondersteunen de bokken op alle manieren, de penning word hun overvloediger gejont als aen hunne vrienden; geene dagen gaen voorby of liberale hoofdman nen zoo wel als damen, bezoeken de bokken- winkels en zyn daer mildiger als elders. Vele liberalen denken dat men maer eenen vriend of halven vriend die veel lawyt in de herbergen kan maken en diejzieh als het op punt van den deegen komt, in 't zoeken laet, moet gedagtig zyndit stelsel is zeer nadeelig en vol doet te minste niet de verdeelende geregtigheid. By de bokken gaet het zoo niet, eenieder heeft zyne beurt, en in de tyden dat wy beleven hoeft men dit uit het oog niet te verliezen, op pene van later in de zelfde munt betaeld te worden. De liberale zyn rondborstig en weigeren geene woon aen een bokkenhuishouden. Maer wat doen de bokken Vindt gy geen huis by de liberale, zeggen zy, zoekt uwe woon onder den sterren hemel, of gy moet met ons mede doen Zouden zulke antwoorden geene verf en lot eene krach tige opwekking moeten aenleiding geven, want vele slapen op het kussen der onbekommerdheid. (Vervolg nadien.) BELOONING. Een liefhebber van zeldzaem- heden, wonderheden en gemeenheden, beloofd eene premie van twee franken vyftig centimen, aen den gelukkigen die hem het getrouw portret van M. Bethune zal kunnen behandigen^ Toe te sturen, poste restante te Aelst, aen het adres van M. L. Rufet, te Rumbeke. CONCURRENTIE AEN DE SCHAETSRYDERS. 'Tis nu zeker dat Aelst eenen nieuwen beijaerd zal krygen. Maer 't is zeker dat hy voor den eersten sneeuw zich niet zal laten hooren. 'T schynt dat hy geprobeert is geworden niet door eenen beijaerdist maer wel door eenen mislukten maquignon-piqueur. M Gheeraerds kan reeds over zyne overtreffelykheid oordeelen, hy heeft er al een airken opgespeeld in tegenwoordigheid van Meer Hair als verstand en zwart goudduivels zoon men raesde van er eene beest in te leggen, om hem te vervoeren, maer gelyk hare manieren aen velen mishagen en niet zonder gevaer zvn, is alles tot spyt van de haestigste die zeer onge duldig zyn, tot het eerste en beste sneeuw tapvt* verschoven. Zoo dat wy mogen hopen dat het dees jaer nog zal carnaval zyn. Laet liggen dat het uwe niet is, en schorst uwe mouwen op of de goudstukken zo iden er kunnen uitvallen want er zyn er die met hung£^ Jj&nderr ten minste-xop veel konncn verrigten als met hunne voeten. De liberale znlien er niet van verschieten. BERIGT VAN GROOT BELANG. De zonde welke eene huisvrouw begaet met giften te doen tegen de wil van hare wederhelft, is eene waer- agtige diefte. En degene die zulke giften aeomoe- digen zyn gevaerlvke opstokers en complicen tot diefte. Zekere gekrolde damen, die waerschynlyk de magt ontvangen hebben deze zonde voorop te vergeven in plaets van tot kwaed te stoken zouden beter doe» hunne eigene zaken met meer zorg op te dryven, dan zouden zy mis schien op tyd kunnen te vrede stellen degene die zich nu zoo dikwils over hunne traegzaemlieid moeten beklagen, en nu en dan afgeleid worden, met deze armzalige woorden wy kunnen niet NIEUWE GELDSMIS. Wy hadden gemeend en voor eene stale zedelyke Yvet gehouden dat men de kleine man moest bystaen en helpen. Hebben wy ons bedrogen? 'T schynt, want men komt eene sociëteit in te rigten met eene maende- lyksche vergelding van 5 centimen om onder hare leden te tellen al de rainstbcmiddelde huis houdens en den armen werkman, die men alle soorten van huichelaryen zal trachten op te vyzen. Die sociëteit heeft voor doelwit eenen onmoge* lyken koning, die over hemel en aerde moet be schikken op den troon te plaetsen of te houden en het volk te doen verpletteren en doorschieten. Verkeerde wereldZulke sociëteit, welke ook hare patroon zy, zal toch nooit tot beschaving of verbetering strekken. De opbrengst ervan moet tot haren ondergang besteedt worden. BRIEFWISSELING. Een onzer grootste ny- verheidshuizen heeft eenen allerschoonsten maet- regel genomen ten voordeele zyner werkers. Opmerkingen zyn ons daer omtrent toegekomen. Ingewilligdmaer aen gebrek van plaets ver schoven tot het aenstaende nummer. M P. B., Laureaet der prysvraeg LOCUS zy berigt., dat DEN YKER niets gemeen heeft met DE GEMEE^ERAED, die opgehouden heeft te verschynen. net vermeld geschil betreft ons niet. Aelst, drukkery van C. DE WOLF.

Den Yker | 1870 | | pagina 14