Kamers (c sturen. Dan werd de dagorde aangevat met het on derzoek van een dubbel plan voor uit te voeren buurtwegen, welk schier zonder een woordje te reppen is gestemd geworden. Het tweede voorwerp was eene vraag van we- ge eene nieuwe landbouwmaatschappij die al- bier komt gesticht te worden, bij welke zij den gemeenteraad verzoekt te mogen gebruik maken van eene zaal van het landhuis voor hare groote vergaderingen en van den hof van den zelfden eigendom om er allerhande land en hol- bouw proeven aan le leggen. De maatschappij geen termijn aangeduid heb bende. wordt die voorwaarde onderzochtde een stelt negen, de andere drij jaren voor. Maar Al. Vanderhaegen houdt zich bij de ver klaring niet van AI. Alonfils die geen ander be lang er schijnt in te stellen dan den vooruitgang van land- en hovingbouw te bewerken. Hij zoa geenen termijn verleenen, maar van jaar tot jaar de gevraagde voordcelen inwilligengij hebt het sehoon te zeggen, roept bij uit, de poli tiek laat hier gelijk overal den top van hare oor zien, en als wij hier weg gekoterd weiden dan wordt ook de landbouwmaatschappij melons Luiten gezet, w oorden diemeieenen lach door al de raadsleden enz. bejegend werden. Alen ziet hel boe de bokkenrijders dc leus van het land, de eendracht haart macht verslaan voor hen, zij moeten verdoelen om le heerschen de heerschappij alleen is hun droom. Dat zij het werk van den landbouw bijtreden nietsloflijker; maar dal zij met vasteren tred zal vooruitstreven als de reeds sedert 1847 bestaande maatschappij, dat is eene vraag achter welke men meer dan een verwonderingsleeken mag plaatsen. Wat zij voor doel heeft is eenieder bekend.Zeem aan de boe ren hunne lippen strijken om ze te gemakkelij ker le foppen. Daar is heel het raadsel. Dan heeft dc raad mededeeling ontvangen van eene beslissing van het college van burgemeester enz. bij welkop hetde levering van het laken voor de politie frakken heeft afgekeurd. AI. Van Wambekc zegde dat er een groot indus- striele van Vcrviers, M. Simonis hem gezegd had dat het geleverd laken een a twee francs per me ter minder in hoedanigheid waard was dan hots taal. En dit durft AI. Van Wamtn ke voor ernstig in den raad uitkramen! allo M. Van AVambeko voor wicaanziet enneemtgijeen grooten laken fabrikant? Denkt gij dat iemand eene zoo donnne verklaring 1 uit partijgeest zal uitbrengen en zieh bloot stellen door alle kenners voor eenen onkundigen fabrikant gewaardeerd te worden Weet gij dan niet (lat de bewerking der wollen aan gemeene stof een bevallender uitzicht kan geven dan het natuurlijk uitzicht van zeer goede en deugdelijke stoffen En een fabrikant zou de verwaandheid hebben op een frank of twee bij de innige waarde van het laken met zekerheid aan te duiden. Allo? zulke pretention staan wel aan een Alonfils maar passen aan geenen oprechten ken nep. NV at daar achter* schuilt! is weeral een bokkentrek; maar leedTof niet leed, de ondernemer mag die zaak op den door den gemeenteraad vastgestelden voet niet zoo laten. Indien Al. Simonis in rechte geroe pen wordt, zal fdo ondernemer ondervinden dat de fabrikant zulke taal niet gesproken heeft of niet zal spreken. Zij past aan geenen ernstigen- la ken fabrikant, want eens dat het laken gefabri- keerd is, is het op betoog onmogelijk de innige hoedanigheid te waardeerenDe gekende gebruik te stof of wol kan dit raadsel alleen oplossen. Er is hij dringendheid een devies van 81,0.00 fr. voor het voltrekken van een deeltje der Sint Joseph 's kerk gestemd en geteèkerid geworden. "Verseheide leden hebben hun sP'ji uitge drukt dat de stadskas niet toeliet meer dan 25,000 fr. voor de voltrekking te [stemmen, en hebben te kennen gegeven dat zij in het toekomende nog zulke toelagen zullen verleenen zoo dat de laatste cent aan dit gebouw zal geslachtofferd wor den, en dat zij de behoeftigen zullen laten van ge brek omkomen om eene kerk op te richten, die er zoo veel van noode was als het vijfde wiel aan den wagen; want, de bestaande kerk en kapellen zijn meer dan toereikend voor een bevolking van twintig duizend zielen. Nadien werd de openbare zitting geheven. WAAROM TCtCI["MAAKT GIJ OPPOSITIE Waarom toch, liberalen, maakt gij oppositie Dat is de treurklacht van allo dage bij do kle- rikalen. Zij Tamentcercn Go ziet, onze ministers doen niets, zij brengen geene politieke wetten voor s den dag en houden zich alleen bezig met do za- ken des lands, (lie zij naar ieders wensch en in 't algemeen belang besturen. Zou men ze Ons Deere niet geven zonder biech ten, die lekkere klerikalen. Al Fi ■ère-Orban heeft het u anuers uiteenge daan in de Kamer, niet waar De kwestie van den verkoop der ijzeren baan Groot luxeuiburg weegt n zwaar.SpekulatcTirs hebben den Staat gefopt, die f5 tot 20 miljoen drinkgeld moet geven nan AE Philippart en Cc.— Drinkgeld en wijnpotten, dat is de mode geworden bij do klerikalen sedert Lan ter van financiën, die nu inde Kamer de armen ten hemel richt uit droefheid omdat de politiek zieh mengt in kwestien van stoffelijk belang IIoo de tijden en de handelwijzen veranderen van de mannen, die gisteren in oppositie waren en heden ministers zijn. Er was over eenige jaren eene wet der tafel, waarbij het art. 1781 van het burgelijk wetboek zou afgeschaft worden. Daardoor wilde AI. Bura, dat de werkman voor het gerecht zooveel zou ge loofd worden als de meester. AA at deden dc kleri kalen vvederiom Zij stemden in den Senaat een parig tegen. Genoeg met die herinneringen, die zonder ein de zouden worden moesten wij ze allen aanhalen. Doch het altijd onbetwistbaar dat, toen de libera len aan het roer waren, de klerikalen hen in alles een oorlog van eiken stond aanddden. Wetten van- algemeen belang zoo min als politieke, vonden ge nade hij die onverzoenelijke vijanden van vooruit gang en volkswelzijn. AI aar nu is 't liedje veranderd. Alen zou willen dat de materiële wetten zonder spreken door de li beralen in ons Parlement zouden aanvaard worden en die wetten worden in de Kamer gebrand merkt als: WETTEN VAN verkwisting en verspil ling der openbare gelden, gelijk het met den aankoop van den Groot Luxemburg gebeurd is Én er zou moeten gezwegen worden. Neen dat niet klerikalen, telkens dat gij niet handelt naar het behoort zult gij een hardnekkigen tegenstand vinden hij de liberalen. Gij kunt zegepralen en gij zegepraalt in de kwestie van den Groot Luxem burg, dank aan uwe verblinde meerderheid in de Kamer maar het is het recht niet, noch het ge weten van wel te doen die u de triomf verschuil. Het goheeie land weet 'thans dat Belg.e gevaat loopt zijne schatkist blootgesteld te zién aan vare plunderingen. Ziedaar hoe noodïg het is dat er eenekrachtda- dige oppositie bestaat, wanneer s lands belangen in klerikale handen zijn. Lixmude grand. Alaar waarom die oppositie in zaken van alge meen belang waarbij'de politiek vreemd is. Asa wel omdat wij hot land goed en voordec- lig bestuurd willen zienomdat wij willen dat al les recht toegaat. Alaar gij, klerikalen, wat deedt gij dan toen gij (le oppositie waart herinnert u dat eens. AVij zullen dat voor u doen. Toen er kwestie was van de oktrooien af te schaf fen wat deden de klerikalen Eiwelde rechter zijde stemde er in de Kamer tegen AVas er in die groote en nuttige hervorming van het liberaal mi nisterie politiek in het spel Neen, niet. waar En de wet op de spaarkas In sparen zit er toch geen politiek. Niettemin werd die wet in den Se naat artikel voor artikel bestreden door de kleri kalen onder de leiding van Al. Malou, thans minis- Er zal dijnsdag, 25 (lezer om drij uren namid dag, door de zorgen der landbouwmaatschappij van Aalst eene openbare pratijksche voordracht gehouden worden over het planten en het snoeien der fruitboomen,in denhof die terharer beschikking gestellijs, op de moorselseho haan, recht over den AA indmolen van AI.De Riddere. Al do liefhebbers worden verzocht zc hij te wonen. ARAAGSKENS. Alen vraagt hoe het komt dat meester Flankaart, die op de flesch nog al uitg;a\ maand tg hij den nieuw benoemden vrederechter van Aalst niet bin nen geraakt is? Iladt men hem misschien van verre geroken Dit scheen nog al aardig aan vele ande re gelukwcnschers die op den eersten helloklank de deur voor hen zagen opengaan zou AJ. Van- derheyden ook voor de kazakkeerders al iets zijner achting verloren hebben. Alen vraagt wie gelast is met de verzorging en de bewaring der eigendommen der stad en of het geen misbruik of geldverspilling is de zoo duur gekochte verlichtings toestellen voor openbare fees ten aan jan en alleman van den bokken haspel toe te vertrouwen, die na ze gebruikt te hebben, zo op de voorplaats van het landhuis afstorten al of zij steengruis of mest zouden lossen, zonder er zich nog verder mede te bekreunen Zou het misschien eene schavelingkwestie zijn In alles het zelfde. Met schijnt dal er op bevel \an liet college an- burgemeesteren schepenen eene gansclte om werking is geschied in de verlichting der straten. Men vraagt ons waarom? dit is de zaak der stads- mannen die alles doen. maken en breken en ve randeren volgens hun goeddunken, altijd om he ter le doen als hunne voor angers, of om beter le zeggen, alles willen vernietigen en niets meer willen staande houden het ene van de libertden was ingericht. Wij zullen maar een voorbeeld aanhalen, alhoewel het ons zoo gemakkelijk zou zijn er met dozijnen mede te deelen. Op de Keizerlijke plaats, was het de gewoonte, na tien ure 's avonds,in brand te houden, de lan- roet de réchïèYi «en optreden en toet hen in domheid en wreedheid wedijveren. Wonneer een toovenaar voor den rechter gebracht was, werd hij geheel uitgekleed en geschoten, opdat hij geene duivelachtige voorwerpen bij zich zou behouden, waarmede hij kon tooveren. Han werd nauwkeurig ons derzocht, of hij niet, zooals het in de rechterlijke laa heette, eenig merk van den duivel, stigma diabolicum) op Det lichaam droeg. Vond men zoo iets, dan was njne zaak klaar, en het schijnt, dat er al weinige be schuldigden waren bij wie men niet eenige krap of lit- teeken vau wonde of van zweereu vinden kon. Dno werden zij onderhoord over hun doen en laten, over hunne woorden en werken, en de kettermeester hadden den slag van die vragen zoogoed weg, drt een hunner er zich dorst op beroemen, dat zoo de paul onder zijne handen kwam, hij hem zou doén klappen en zijne schuld belijden. Allerlei strikvragen werden dan gedaan, de ant woorden met. elkaar vergeleken, en kwam alles niet uit, d in was het een teeken, dat het niet pluis was. Bleef de aangeklaagde echter loochenen, dan werd Jiij op de pijnbank uitgestrekt. De wreedste folteringen n werden niet te zwaar gcauht om eene blijdenis te beko men zweeg de lijder; dan was 't de duivel die hem de gaaf van zwijgen bad verleend stierf hij onder de marteling, dan had de duivel bem nit li-file den nek gebroken stierf hij niet, dan was't de duivel die hem ondersteunde beleed hij onder de foltering 'en herriep hij zich tater, dan was de eersle bekentenis alleen de ware. Kon men hem met pijn en foltering niet tot belijden brengen, dan nam men niet zelden zijnen toevlucht tot leugenachtige beloften om hem te doen bekennen. Zoo haalt een schrijver over de zaak beloften als de zen aan Zoo gij ronduit bekennen wilt, zal de stad u spijs en drank geven uw leven lang, en u een nieuw buis laten bouwen.De spijs en drank was het eten in de gevangenis het nieuws huis, het strooien hutte ken, waarin de veroordeelden verbrand werden. Waarin die bekentenis en waarin dus hel tooveren bestond, zullen wij later zie.n, wanneer wij meer uit voerig e«nige processen in het bijzonder zullen behan delen. (Vervolg nadien.) Jut

Den Yker | 1873 | | pagina 2