Verkooping. van twee Jiuizen «Voor Taal Cll Vrijheid.» BERICHT. Geschiedenis der Stad Aalst. Marktprijzen. want zij doel niets voor niet, en des zondags heeft zij 'tmeest ledoen Moest BeJgie een talrijk gezelschap De Kerk- jiove's hebben waar zou het naar toe varen; Donderdag en Vrijdag heeft er zicli niets voor gedaan dat aanstippen waardig is. Hel volgende artikel bevat te vele waarheden dal wij het aan onze lezers niet zouden mede- deelen. De taal die de liberaal spreekt zou door eik- keen hoeven verstaa® en nagcleeft te woiden. Wanneer de liberalen den schoolpenning tegen over den Sint-Pieterspenning ingericht hebben, was het om wereldlijke scholen waar men burgers vormt, te kunnen instellen tegenover de geestelij ke scholen., waarin men onze kinderen het fanatism inboezemt. Heeft de schoolpenning de somme niet opgebracht welke men hoopte te kunnen inzamelen voor het onderwijs des volks, hetgeen er reeds ontvangen is y toch toelaten eenige nieuwe scholen in te rich- i^i, waarinde kinderen een zedelijk en degelijk onderricht zullen ontvangen. De katholieke bladen roepen al schertsen en met vreugde eh wel liberalen, wat heeft uwe school penning opgebracht Kunt gij hem vergelijken met onzen St-Pieters-penning en andere gebenedij de penningen Wij ontvangen miljoenen, wan neer gij maar eenige dnizende franks kunt ver krijgen. Ziet gij nu bet verschil tusschen de kle rikale en libera e lie d idigheid? Klerikale liefdadigheid Ja miljoenen brengt gij zonder ophouden op; de paus ontvang er dertig pei jaar, de andere worden gebruikt aan goede wecken aan gazetten, kiezingen, enz. De centen vliegen naar paus en kloosters gelijk het ijzer naai den zeilsteen Maar verdient die zoo gemakkelijke uitgeving wan centen en goud den naam van liefdadigheid Is het uit enkele begeerte van het mensehdom ter hulp te komen, dat de kwezelaars en kwezels de koordekens van hunne beurs los doen Laat ons eens zien in wat de klerikale lielda- digheid bestaat. Hetgeen gij voor een godvruchtig werk geeft, zeggen de paters, zal u beloond worden in den he. Geeft gij voor scholen waarin men de kindoren onder de jesuieten leert huigen liet zal u beloond worden. Geeft gij voor het inrichten van kloosters waar paters, freers en masoeurs in luiheid dik worden gelijk dassen liet zal u beloond worden. <Geef gij 'voor het stichten van heilige zondag scholen, congregaties van St-Franciscus-Xaverius en andere broederschappen Het zal u beloond gorden. A Ja, ja, geeft geld, landen, huizen, geeft al het geen'gij bezit, onterft uwe famieljien om uw for tuin aan een goed werk te besteden, dit alles zal j u in den anderen wereld Ln overvloed terug gegeven worden. Maar, wee hen die voor Paus en kloosterlin gen zijne beurs niet open doet Zij zullen in liet hemels paradijs geen het minste plaatsten krijgen, want niets voor goede werken 'hebben zij op aarde gegeven. Gelukkig zullen de gierigaards er nog van at ko men, indien zij niet moeten branden eia wie weet roepen de paters uit op hunne preekstoel, of dui vels met lange sieerten hen morgen niet zullen ko men halen om zo in de eeuwige verdoemenis te dompelen? "En zoo spreekt men ook in den biechtstoelDc kwezelaars en kwezels beven onder het bedreigingg vVoord der priesters en, hang van geene plaats in den hemel te verkrijgen, beginnen zij te geven, te geven... te geven. Natuurlijk zij geven veel, zooveel zij kunnen, want hoe meer zij geven, zooveel te meer plaats zullen zij ginder bekomen. Dat is gemakkelijk te verstaan. En het is op zulke wijze dat men de heilige snul len de offerblokken ziet naderen envoi steken; 'tis zoo dat op een enkel verzoek van eenen zoogezeg den directeur hunner consciencie, zij met hun geld al die heilige domme congreganisten, capucienen en luiaards van allen trant helpen opkweeken. Dat is een goed werk. Menschen exploiteren en op flesschen trekken, dat is altoos de specialiteit geweeestder ultramon- tanen. Een jezuiet zal met veel meer gemak een erfdeel binnenpalmen dan Bosco eene kaart kan wegtooveren* Doch hetgeen wij heden zien is geen nieuws; in vroegere tijden zag men, zoowel als nu, do kleri kale goochelaars de muscaat noten van uit de be kers der volkeren tot in hunne tesch escamoteeren. Eertijds hadden de geestelijken aan de menschen wijs gemaakt dat volgens de voorzegging van St- Jan in den Apocalypse, de wereld in 't jaar dui zend moest vergaan. De trompetters van het laat ste oordeel waren al besproken. Komt tot ons predikten zij overal; weinigen tijd, volkeren, hebt gij nog te leven. De groote dag der eeuwigheid nadert. De wereld gaat in vlam en vuur vergaan Komt tot ons volkeren, riepen zij uit, wij zul lenu helpen. Wij zijn agenten van assurantie op liet leven en op den dood. Gij gaat sterven! NV ill gij u eene plaats in het paradijs verzekeren? Geeft, geeft Weinig tijd hebt gij nog te leven! Gij, die rijk zijt, zult binnen kort geen genot meer hebben van de goederen der aarde. Göeft, geeft indien gi, wilt zalig worden. Die ons een bunder gronds geeft, zal een bunder gronds in den hemel verkrij gen; die ons duizend bunders geeft, zal hier boven er duizend, in eigendom ontvangen. De bevolkingen verschrikt van binnen kort ge roosterd of gebraden te worden, kwamen afgeloo- pen gelijk kudden bevreesde schapen die het on- weder vluchten, en stonden aan de kloosters hun ne gronden af. En t is van dien tijd te beginnen dat de kloosters allengskens in bezit kwamen van het grootste gedeelte hunner rijkdommen. Dc liberalen verstaan de liefdadigheid op eene andere wijze. Zij geven niet uit eigen belang, o uit vrees. Zij geven uit ter harte enkel om het mensehdom ter hulp te komen, om nuttige wer ken te bevoordeeten, om hot onderwijs tusschen allen uit te breiden. Dat noemen wij liefdadigheid. BUIIGERLIJIvE stand. van 28 tot 4 April. Mannelijk 8 Vrouwelijk 8 L. Collin, Kleerm. met M. Do Koster, z b. L. De Vleeschouwer, z. b. te Geeraardsbergen met E. Breckpot, z. b. OVERLIJDENS. F. Verekens, wr. Podevyn, z. b. 80j. woonende te Brussel. V. Placquet, wr. Van Der Smissen bez 52j. Scbaerb. P.Janssens, gep. 92 j. hoog' str. J. Botcrbergh, Zwarteuister, 3b.]. Kapei- stl. S. Plas, vr. Van Der Smissen, bez. ooj- Vischm. P. Vertaelen, z. b. 81j. Lcopoldstr. Drij Kinderen onder de 7 ie Assist. De Notaris'DE PAUW, te Aalst, zal, op Dijnsdag 8 April 1863, om 2 uren namiddag te Aalst, aan het schaliën huis, openbaar verkoopen. 600 bussels goed Donderhooi. TE AALST. De Notarissen DE PAUW en BOONE.le Aalst- zullen openbaar te koop bieden. 1» Een schoon Huis met welbeplanten Hol, te Aalst aan de keizerlijke plaats. Bewoond door den mede-eigenaar M> Amand Van der Smissen 2" Een winkelhuis en Boekdrukkerij le Aalst in de kapelleslraat. Bewoond door den beer Joseph Van Branteghcm. Instel, Donderdag o )A.Jri| 1875. Verblijf, 17)' Telkens om 4 ure namiddag, ter Estaminetde De Vier Winden, te Aalst, Keizerlijke plaals.- Alles breeder bij plakbrieven aangekon- Wanneer de godvruchtige zielen geven, is bet enkel uit vrees en uit eigen belang. Zij geven niet niet het hart; de intrest alleen geleidt hunne git ten. Hetgeen zij geven aan geestelijke broeder schappen, scholen en andere gestichten is niet uit menschiievendheid, maar uit gedacht van zelve er voor beloond te worden, en uit vrees van de gees telijke meesters te kwetsen waarvan zij de be vreesde en domme onderdanen willen zijn. De klerikale liefdadigheid is slechts egoism, de kwezelaars geven, denkende in hunne overdreve- ne godvruchtigheid er profijt voor hunne ziel uit te trekken, voor hunne zielalles, voorde menschen niets 1 De jezuiet zit aan 't bed der stervenden en belooft hun den hemel, mits speciën. Do heiligen beloven genezing van alle smarten en pijnen aan degenen die in den offerblok leggen. Hoe meer gij ,,-eeft, zooveel te meer verdiensten zult gij hebben en O. L. V- van Sehcrpenheuvclzoowei als die van Halle, van Lourdes of van la Salette zal u toela chen, indien zij speciën hooren klinken. Ja, 't is zoo dat men uit de zakken der klerika- jen a'l dat geld put om luierikken-kloosters, con- greganist-scholen en andere godvruchtige gestich ten in ons land uit de aarde te doen opgroeien, als ontelbare mollenboopen en paddenstoelen. Op zul ke wijze is hot gemakkelijk schatten in te zame len. Maar dat noemt men niet liefdadigheid. ~Tooneel- en Letterkundig gezelschap: te Aalst- Vergadering van 15 April om 8 ure 's avonds in het lokaal Concordia. GROOTE MARKT. DAGORDE le Drij leesoefeningen. Voordracht over de vlaamsche ol staatkundi ge beweging of Voor Taal- en Vrijheid door de 16 3« Opvoering van allecn-of samen-spraken door de leden der ic serie van de Tooneelkun- dige afdeeling. 4« Zangkundig avondfeest. Men schrijft in bij Ch. Dewolf-Van Droogen- broeck Roozemarijnslraat N°1 Aalst, aan de: door FRANS DE POTTER EN JAN BROECKAERT, Schrijvers van de Geschiedenis der he me en! en van Oost-! Iaanderem Yiggenenper stok. 24 50 19 00 '24 00 35 00 00 00 CO 00 00 00 00 00 00 00 00 00 000 00 000 00 07 30 09 00 7 07 08 52 1 63 01 10 24 00 29 00 50 18 00 21 00 33 00 00 00 00 00 00 00 00 00 00 00 00 00 LIEIU4DIGHEID. LII ll66T H S A «-4 1» Anrü. Per 1 heet. lit. BO cent. Aalst, April. Franks. 25 00 a 34 00 Tarwe Rogge Gaarst Haver Raapzaad- - Lijnzaad Raapzaad-Olie Lijnzaad-Olie. Raapzaad Koek. p. 100 lui. Lijnzaad Koeken Hoppe (1872) per 30 kil. Aardap. (roode) p. 100 lui. Roler per 3 kilos Eiers per 23.

Den Yker | 1873 | | pagina 3