des lands, te Boom, en die zoo eenen droevigen weerklank-gehad hebben.-. Het Opper-Broederschap is eene soort van kameleon maatschappij, Voor de behoeflcns zij ner taak neemt zij alle gcdaanlcns en speelt alle rollen. Door de vorming barer politie, trekt zij veel 1. Op de geheime maatschappijen. 2. Op den winkel of werkplaats, door het werk dat zij verschaft; 3. Op hel jesuietismus, doorde ouderlingsche verspieding 4. Op de congregatie, door de inorderijen welke zij doel, en de paternosters die zij ver koopt. 5. Op de herberg, door de braspartijen die zij vormt, alhoewel zij vooraf vergeven zijn. al wat gedaan wordt is wel gedaan, op conditiën liet voor de goede zaak dient. Hel Opper-Broederschap doet meer; het dien voor voorzieningskas en vervangt de volks bank. Het verbiedt de moeder haar kind naar de bur- gersschool te laten gaan en dwingt denvader zij nen zoon bij de broerkens van lifedc lezend en. Soms vormt het den werkslilstand (grève) le gen den meester, vooral als de meester liberaaj of vrijdenker is. Dat heeft men reeds gezien, dat zal men nog zien. Aan de klerikalcn, heeft de congregatie niets te weigeren zij werkt zelfs op afslag aan prij zen die alle mededingers uitdaagt. Dat hebben wij onlangs te Antwerpen gezien. Zekere dagen, als de zaken wel gegaan zijn, smijten de Sussen hunne kap af en springen op de planken eens schouwburgs. dan geven zij eoncerten, verlooningen. zittingen van tooverij, spelen voor goad komedie en vergelen nooit de flesschcii te ledigen lot den bodem. Den avond voorbij zijnde, gaan zij langs stad en dorp, mjn of meer waggelende, de liberalen tergende, tw ist zoekende aan den eersten den besten en schreeu wende de krijgsmarsch der pauselijke zouaven. Dia van onze lezers aan de laalste manifestatie van hel huis van Antwerpen deel genomen heb ben, weten er van te spreken. Het viel mij laatst te beurt deel te nemen aan eene vertooniug, ingesteld door het opperbroe- derschap. Het was in een gasthof van de Ant- werpsche kempen. Een pater geheel in 't wit ge kleed, stond op het tooneel.Hij gaf aan de Sussen der omstreken eene begoochelings vcrlooning. Dien pater te zien werken, zooals bij JNico- let zijne bekers kunstgrepen en zijne dubbele bodems doozen te zien behandelen, had men zich wel kunnen inbeelden papa Courlois te zijn. De eerwaardige eskamoleerde zeer wel de foulards, de horlogies, de kettingen en de vijf frank stukken, zijne toeren verontrustten niet weinig zijne scheinheilige toehoorders, deze schenen bevreesd te zijn voor hunne beurzen. De verukking der aanschouwcrs steeg ten top, toen de pater een zwart duiveltje uit zijne kap trok en het deed overgaan tot de zakken van den eenen naar den andere der onslelde Sussen. Eenige hunner maakten een kruis, anderen keerden zich naar de deur om de plaat te poet sen, maar de menschelijke eerbied wederhielt hen. De pater stelde hen gerust met te bewijzen dat hetmaar eene kleine loer van passe-pas- se was en dat hij in eene aanstaande zitting er nog andere zouden doen zien hebben. De hoedanigheid van dezen pater doet ons ge- looven, dat men in de kloosters aan de nieuwe lingen eene klas van goochelarij geeft. In onze tijden van crfdeelrooverij, is hel voorzeker noodzakelijk voor de paters van alle kieuren, zich gemeen te maken met de verbor gene wetenschappen. Het oppcrbroederschap heeft voor hoogslover- ste in Belgie, eenen jésuiet, die den naam van eene der grootsche aristocratische |familien van Brugge draagt. Deze, de vertegenwoordiger van hef. genootschap, gewapend met de volmachten van Victor-August, Aartsbisschop van Meche- len, loopt hel land af, de kleine geestelijkheid bijeen trommelende en de geweide congregatiën instellende met reklamen, missen en sermoo— nen. ij hebben hem zoo hoorei) redeneeren, te Antwerpen, te Aerschot, te Leuven en te Turnhout. ganten. Ieder serganl heeft vijftien man onder zijn gebied. Die mannen hooren meerendeels toe aan eene gebuurte die de sectiën van de parochiën vor men. De onder-sectiën slaan onder het bevel van eenen kaporaal en maken zeven man uil. Ieder lid moet zijnen kaporaal bekend maken wat er omgaat, wat hij hoi rt, verneemt en belrapi. Heeft een gebuur goesting te sterven als vrijden ker, moet het Susken den koporaal verwittigen, de coporaal de sergeanten zoo voorts, lot aan den geestelijken bestierder. De Xaverianen zijn ook gelast te doen kennen aan den pastoor, de geabonneerden aan de onge- loovige gazetten, de hotelhouders die gcenen vasten volgen en die laten dansen. Andere zijn gelast met den onderhoud van hunne zoogezegde openbare rust, om niet den stok in de hand hunne handlangers te verdedigen. \Y ij lubben nog voor getuigenis de stoklagcrs van Leuven en de wacht van den graaf de Chambord. Men ziet het, het opper-broederschap van Sinle- Franciscus-Xavcrius is niets anders dan de verwezenlijking van Loyola's drooms. De verklikking betaald, de verspieding aan gemoedigd, verheiligd en gedaan in den naam Gods. De verraderij gezeten tusschen de wieg des kinds en het bed des moeders. Een geheel volk schijnheiligen bezig zijnde met zich te ver raden van 's morgens lot 's avonds, van hoog tot laag, van laag tot hoog. Ziedaar de maatschappij die de verzameling der Sussen ons bestemd, indien niets den voor- uilgang des broederschaps komt beletten. O.AI. Xiiics. Na decs opperhoofd, dat als groot meester aan het hoofd slaat van die zwarte melzelarij, komen de voorzitters en bestierders der plaatse lijke congregatiën. Dc voorzitter is meest eene rat van de beste slof, eene aaneenschakeling van Syllabus en Bien Public. Hij is ook een bemid deld man, dat spreekt van zelfs. In den tijd werkte bij voor de verkrislelij- king der kapitalen. Doelt bij leeft zich bij tijde uit liet spel ge trokken en als men Item heden spreekt van den fanteuzen Lagratid-Dumonccau, dan wascht hij zich dc handen zooals Pilalus. De geestelijke bestierder is meest een jong onderpastoor vcrsch uil liet seminarie gevlogen en zeer doordrongen van de liefdadige geleerdheid der klerikale kweekerijen. Voor de eenvoudige leden is de vorming des opper-broederschaps zeer krijgshaftig, zooals hij hel leger zijn c soldaten, kaporalcn en scr- DE GEMEENTEL,AAD van Aalst heeft vrijdag 18 dezer eene openbare zitting gehouden. Hoe het komt dal de zittingen zoo altijd drin- genderwijze bevolen worden, want zij worden schier al slechts eenige uren voor dat zij moeten plaats hebben vastgesteld en nicvers aangekon digd zoo het betaamt, is iets (Jat ons als zonder ling voorkomt. Loopt het publiek onze raadsleden iu de voe ten zijn zij op hun gemak niet om niet deszelfs cenlen op de kemeljacht uit le gaan? Une fois n'est pas coutume, maar onze edi- len schijnen van dc loegelalene Uitzondering den algemeencn regel te maken, om aan het publiek, dat begcerig is derzelver doeningen en beslis singen bij te woonen, om er met kennis van za ken zijn woordje le kunnen over reppen, te ont snappen. Wat er ook van zij, de zitting van 18 is wei nig belangrijk geweest onder hel opzicht der ge- nomene beslissingen; maar zij heeft eene zijde opgeleverd, die nog al bedenkingen kan doen oprijzen. Het register der proces-verbalen der zittingen is den raad voorgelegd geworden en men heeft er verscheidene yapinyen,blancs of weylaiinyen van verslagen in ontdekt met aan merking sera ropié. Die verslagen zijn de ge wrochten van MM. Liénart en Monfils. die den raad en liet publiek met ongehoorde meester stukken in hun geslacht vergastten. Bedekte veronderstellingen rezen er op, die bejegend werden met een gezang van bisparé door de raadsleden schier in koor opgehaald maar boe zijn zij niet meer te vinden zouden zij wel neergelegd geweest zijn En in geval ja, wie zijn de ontvrcemders wat ook, liet kwaad is niet zonder hulpmiddel, de minuten der ver slagen ebeslaan tt kunttenin dc registers overge schreven worden,want de meerderheid van den raad van toen en het publiek zelf weten al wat er dan is geschied Maar dat is de wensch niet van den nog in leven zijnde verslaggever M. Monfils want hij mikte er geen woord over, waaruil voorzeker geenezuivere vermoedens moeten voortspruiten. k.% Hijkscbrijvers op tich. Een andere verzekert dat er geen jaar (en einde liep, waarin niet eenige honderden door het vuur werden opgeofferd. Een rechter uit Lotharingen deelt ons mede, dat in dit hertogdom op den tijdvan lij jaar bij dc negen hon derd heksen verbrand zijn, terwijl hij klaagt, dat een even groot getal tich door de vlucht aan zijne macht onttrokken. Als men nagaat dat Lotharingen op verre na, het meest verachterde duitsche land niet was, dan kan men welgefooven wat een schrijver zegt, dat het duitsche rijk in eene hel hervormd was. In hetdistrikt van Worms werden in het jaar 1488, 85 heksen verbrand. Van 1627 tot 1620 zijn in het bisdom Würstburg in 10 keeren 157 personen verbrand. In Lindheim, eene plaats van 600 zielen, werden van 1.661 tot 1665, 30 menschen verbrand. In het stift I'aderborn werden in 1656 meer dan hon derd personen verbrand. In Saltsburg inl697. 97 personen; in het jaar 1659, in Hamberg 600 inliet bisdom Wurtsburg 900. Zoo was bet in Dnilschland, zelfs na Luther gesteld. In Spanje en Portnganl maakte men geen onderscheid tusschen ketters en tooven.iars en verbrandde men tiet alles dooreen. Tehafamanka werden lessen gegeven over de tooverij. om de toovenaars zooveel tcgemmakkelijker te vangen. In Italië werd de ijver gedurig aangezet door Pause lijke bullen, waaronder die van Innocentitis VIII. reeds hooger aangehaald, de eerste was, en die van den be ruchten Alexander VI, eene niet minder luisterrijke plaats innam. In Verona werden in bet jaar 1485, 41 vrouwen laten verbrand. Een der kettermeesters, die dan ook door het volk verscheurd werd, had zich beroemd honderd vrouwen le hebben verbranden. In Rome werden in 1545 de lichte vrouwen en joden met de toovenaars te zaïnen aangeklaagd, om hun geld af te persen enz, enz. Die aanhalingen mogen ons eene oppervlakkige ge dachte geven van de uitzinnige woede, waarmede die uitzinnige wreedheid zich overal openbaarde. Men denke niet, dat men alleen oude vrouwen aan randde wij zagen reeds dat ketters en joden met haar verward werden, dat het de onderzoekers dikwijls om het geld der slachtoffers, dat regelmatig verbeurd werd, te doen was. Vervolg nndirn)

Den Yker | 1873 | | pagina 2