vlaamscli gedaan, verslag dat alles goedkeurde, maar beroofd van lijf en ziel en hier en daar, of schoon het maar twaalf regels besloeg,bestrooid was met verkeerde benoemingen. Waarom onder ande re het huis of hosditaal voor ongeneesbaren,het on- geneesbaarhuis noemen 't is eene niet, ja, maar nogtans kan niemand deze gebrekkige benoeming dulden, die in zich zelve geene beteekenis heeft. Eu dat voor een flamingant De herstelling van den torenwachter is op het verslag van M. Em. Borreman gestemd, en heeft al voren aanleiding gegeven aan een verhaal over de afschaffing van dienbeampte,door M. Van Wam beke, dat van het eerste tot het laatste woord door al degenen die vroeger de openbare zittingen bijgewoond hebben, en namentlijk, die waarin de torenwachtersambt opgeschorst werd, als onwaar en valsch moet verklaard worden. Dat men het zich herinnere:toen de opschorsing ervan besloten werd, had er voorafgaandelijk oe nen woordentwist plaats waar er twee kampen in tegenwoordigheid waren de eenen, om het ambt op cene ordentelijke wijze te kunnen vervullen, wil den den torenwachter eene loonvermeerdering toe staan en dejanderenzegden hemgfnoegzaambetaald. Daar men op de in zwang zijnde voorwaarden met geene strengheid mocht handelen, kon de dienst niet gevoeglijk gedaan worden en dientengevolge leverde hij geene genoegzame waarborg op. Dus niet goed gedaan is slecht gedaan ea M. Do Ryck, in deze voorwaarden, verkoos geenen dienst aan eenen slechten dienst. En schier al do raadsleden deelden zijne gevoelens. Is hot dan aan M. Van Wambeko onmogelijk van twee woorden waarheid te spreken! Wat zon derlinge natunr Nu zullen er twee torenwachters benoemd wor den die beurtelings van dienst zullen zijn en hun loon zal naastebij verdubbeld worden De gevraagde afslag, die door eenige leden op den dag der verpachting der vleoschmarkt aan de pachters beloofd werd, is van de hand gewezen en pachters en borgen zullen tot betaling zonder uit stel gedwongen worden. Het laatste voorwerp aan de dagorde was het programma vaststellen van de kermis er zal een festival plaats hebbenen een vuurwerk afgesteken worden. En 't is onmogelijk van iets meer te doen; de commissie heeft gezocht en erzoeht maar ner gens iets gevonden daarenboven, wat kan men meer dóen ineen steedje of in een nestje, 't een is 't oen en 't ander is 't ander, gelijk Aalst, zegde M. de Borgemeester. Alzoo een hoofd doet eer aan de stad Zou hij daarvoor geene luisterrijke Serenade verdienen? En om dit te zeggen betaalt zij bent twee duizend francs 's jaars: het eenige punt waarmede M. Van Wambeko zich bekreunt DE NIEUWE STRAAT. Siska. De kasernegrond heeft niet vele liefhebbers gevonden? Wanne. De uiteinden zijn vermand ge worden, en de andere gedeelten, men zou er zich wel van wachten Siska. En waarom dat Wanne. Is dat eene vraag wel, kind, 't is eene slagmuit en de naam die zij draagt zou er iedereen doen van schrikken: op de boorden kan men aan het tuig nog ontsnappen, maar als men er in zit, 'l is er mede gedaan met krot en mot, ik weet er van te spreken Siska. Siska.Ik heb het beet, Wanne, maar iede reen kent de studie der plaats niet, want er is lalijn in gemengd. YY anne. Gij zijt er. Zou er wel eene hel zijn Siska. Siska. Zulke herinneringen zijn niet aan genaam. Wanne. -- Als er een hart in steekt dan is er voor zulke geene rust, of zij moeten met den waard gerekend hebben. Siska. —Hart, gpweten of ziel draaien tegen woordig op geldt uit. Daarmede wascht men al les af. W anne. Sedert de wet den meter aan gesteld heeft, weet men van de el niet meer te spreken. En alle dagen zien wij het volgende opschrift in het pralijks leven in voege gesteld: Fabriek van pijpen, leine en groole slelen maar groole slelen 't meest Siska. De kleine worden gehangen en de groote laat men loopen En die worden nog op hel katliolijk gebied de Jans der Jannen. Leest de historie. anne. Karei de stoute en Alexander Jan neus hadden daar ook meer dan een haartje van Siska. Dat lijdt geen twijfel en heden niettegenstaande de strengste wetten, blijft deze kwaal als ren kanker heerschen en die er mede besmet zijn nemen hunnen toevlucht,om in vrc de hunnezaakskens te kunnen voortzetten,in hel heilig korps der conservaleurs of katliolijken. Wanne. 't zal toch eens dag worden. Siska-- Hebben wij geen tien maal honderd duizenden wij leven doch in gewelensgerustheid en het geene wij hebben bezitten wij in vollen eigendom en eerlijkheid en dat is de eenigste achtbaarheid die in de wereld gang zou moeten hebben. Wanne. Iii vroegere jaren was dit. maar he den worden de piasters bovenal geschat, Ja. geld dat rond is maakt al recht wat krom is. Alen koopt er zoowel den hemel als de boter mede. Daarop steunt geheel hel zielherders ge bouw. zich slepen: hij deed de gevaren die uit eene dergelijke moorderij moesten voortspruiten en de legen alle goede reden tegenstrijdige behan delingen voor de openbare veiligheid eener dus danige hoonikapperij uitschijnen, lie wel, Jan, ziet gij, de almachtige komt de juistheid en ge grondheid zijner opmerkingen aan te toonen kan het anders Zij hebben vele van die voor heen schoone hondertjarige hoornen met het af kappen der onderste rcuzentakken, van schier een meter omtrek, tot galgen gemaakt die een afgrijselijk zicht opleveren; nu dat zij met bla deren bedekt zijn springt het nog meer in de oogen. zij hebben daardoor den hefboom ver lengd cnin de boven deelen en rond de wonden, die niet meer kunnen heelen, eene sapjaclit bijgezel die het hout versprokten niet weinig toehelpt, in veie gevallen, en bijzonderlijk bij den kastanjeboom, oin de vurigheid te wege te brengen; ook woensdag avond, met een winde ken dat niet te rekenen was, is er een deel van eene dier galgen met een hevig gekraak, over het hoofd van twee nachtwakers, gelukkig dat zij eenige schreden gevorderd waren, op den grond gestort. Jan. Daarvoor moet men phijsikale ken nissen bezitten om zoo eene moorderij te heb ben laten gebeuren en bloedkop heelen Pier. Gij zijt mis, Jan. de bloedkop is er voorniets lusschen: t is een der meesterstuk ken van meester Al er ten. Ik weet bet zooveel te beter dal ik overdrij weken met den bouw meester van het fameus Ju el de la poste ge sproken heb,dieinzijne hoedanigheid van boom- liefhebber, er niet kennis van zaken van sprak, die afkapperij op de grofste wijze hekelde, en mij voor stellige waarheid zegde dat hij in het collega van borgemeester en schepenen aanwe zig vas als Alerlen zijne hevelen omtrent die bewerking gaf. Pier. —Allo, Jan, geeft mij een snuifken, dat ik u.net hanstejiet eene en het andere verlelie, want er is veel nieuws op den winkel. Aalst wordt viezer om viezer bediend. Jan. De tijd onhreekt mij, Pier, wij hebben om elf ure eene vergadering, en 'l is reeds het half kwaart afgegaan. Dat er veel nieuws en zonderlings nieuws dagelijks uitkomt moet niemand verwohdéren wie het boelkcn kent weel hoe het moet te werk gaan oin in de gratie van menige zijner krealuren te blijven Pier-Als gij niet meer tijd hebt, zal hel voor eene andere maal zijo; maar toch kan ik mij niet wachten u te zeggen dat het zeer natuur, lijk is dat de Uker de verdoemenis en de ver- maledijding op zich trekt van meester Marten en consoorten. Wel, Jan, hij verzwijgt niets en hij weetalles wat er omgaat, en als hij spreekt dan ziet men de hand gods om zijne gezegdens te bekiachtigcn en de daden en uitwerksels nevens de woorden te plaatsen. Herinnert 11 wat hij over eenige maanden schreef over dc verminkingen welke men aan de kastanjelaars van de keizerlijke plaats deed ondergaan en de gevolgen die zij noodwendiglijk moesten na Jan--Dat kan zijn, maar Ak-rten had toch zijne les van den bloedkop ontvangen. Pier. 1 zijn twee phenixen bijeen die 't koppel uitmaken en die welen dal men zonder geld geene boter koopt. Jan Daar uit hunne afgunst, Pier. bel gene anderen hebben liebbenzij n et, en daarom laten zij niets ontsnappen. Pier. - - O de maquignons, o de brocanteurs in bun geslacht! Jan Zegt liet maar recht uit de Pier. - Die bet grootste gedeelte van Aalst onder helgroene gras zouden wensehen om Jan. -- Daarin ligt heel hunne zorg voor de veiligheid der stad begrepen. Pier- 'T is ongehoord Jan; zulke handelwij zen, in wcrwil der gezonde rede, worden meer en meer ónverdragelijk. En inoest gij dan bet fijne weten van wat er gebeurt ten opzichte der beiioefligen/gebrekkigen en noodlijdenden? en hoe de gegmndsie klachten onthaald worden! Uwe hanen zouden te berge rijzen:deman heeft geen gebrek en weet niet wal gebrek is! hij heeft geen incnschen hart en zijne ooren blijven aan alles ongevoelig hij snauwt ze toe en jaagt ze weg gelijk slangen of serpenten. Jan. Mannen vol hebzucht die iedereen pla gen en vervolgen* Alles voor lien en niets voor anderen.Daar ziet geze intwee woorden volgens de natuur afgeschilderd. Het volgende briefj e dat wij mededee- len, ofschoon het niets nieuws bevat, be wijst nog eens te meer hoe die Heeren van de religie eenen winkel maken, en hoe weinig zij voor hen telt als zij niet dient om hunnen wijnkelder te bevoor raden. niet, en ieders plicht is het ze te bestrijden, waar hij ze ontmoet. De beste wapens voor dien strijd, zooals wij het za gen, zijn licht en ondericht waar deze doordringen, wijkt de duivel en zijne bestrijders, verdwijnt het bijge» geloof en zijn aanhang. DE BEER VAN M VON BISMAUK. M. von Dismark, toen hij gezant was te St petersbnrg, was een vriend der beren jacht en kweekte gaarne zoo ii klein lief molleken van een heerkeu op. Te Ber lijn minister geworden, kreeg hij eens van een zijner vrienden uit Rusland, zoo 'n dier van een voet groot ten geschenke. Hij gaf het den naam van Mirza en liet het in zijn kabinet losloopen. Ëens dat de pruisische Kamer de noodige budjetten weigerde, ouderteekende M. vou Dismark het hevel van ontbinding en dit stuk lag op zijne tafel. Mirza klom op de tafel, stak zon fijn als een heer dit doen kan, zijnen poot in den inktkoker en be morste daarna liet papier, dat het stuk onleesbaar werd. Lieve hemelriep M. von Bismark, toen hij dit zag, Mirza is konstitutionneelDen volgenden dag zat Mirza in de Zoölogie van Berlijn. Dat zal hem leeren kon- stitutioueel te zijn... KLUR1GHIID EN BEGRII».

Den Yker | 1873 | | pagina 2