De ondernemer protesteert tegen deze on- vervvaclile en ongehoorde daadzaak, verwittigt onmiddclijk den fabriekant die hem de ceruse gelevcrt had, dewelke telegrapheert dat deze koopwaren van eerste kwaliteit waren. De ondernemer valt niet links, en in tegen woordigheid van getuigen en van T kollegie, wórden deze koopwaren onder zegel gestelden in hel bureel van den sladsbouwmeesler ter be - waring gelaten. De soumissionnair spant een vervolg in te gen het stadsbestuur en vraagt schade vergoe ding,voor de slechte reputatie welke dit feit hem gal'. Onnoodig hier te zeggen, Mijnheer, wat indruk zulks maakt op de faam van eenburger, vooral iu ecne kleine stad. Deze zaak voor de vrede rechtbank opge roepen, werd dooi" verschillige omstandigheden van week tot week uitgesteld- katholijke'exper- ten werden benoemd welke deze zaak niet dierven aanvangen, vermits zij toch tegen hun ne vrienden niet kunnen opstaan en hun onge lijk geven. Eindelijk dank aan de standvastigheid van den advokaat Prosper Arents, bekwam deze be noeming van een expert van Gent, de lieer Clement Berth, scheidkundige, dewelke heden den vereischten eed is komen afleggen ter zitting der vrede rechtbank in tegenwoordigheid van M. Van Wambeke, burgemeester. Verlangende onmiddclijk zich aan hel werk te begeven, begaf zich M. Berth, begeleid door de verdedigers der partijen, ten bureele van stadsbouwmeester alwaar de gezegelde ton, bevattende de te cxperliseercn koopwaar, in bewaring gesteld geweest was. Maar teleurstelling alles was verdwe nen L Hoe vindt gij de manier van handelen, Mijnheer?Ziet daar een braaf echtgenoot en vader, die sedert meer dan negen maanden aanzien wordt, zoo wel door klerikaal als libe raal, als een leverancier van vervalschte koop waren; in weerwil van al zijne krachten die hij ingespannen heeft en onkosten veroorzaakt, om zijne eerlijkheid te doen blijken, en het oogen- blik gekomende zijnde waarop hij zich kon doen verrechtvaardigen, doet men dit bew ijs verdwij nen. Ziet daar, Mijnheer, hoe de klcrikalen te werk gaan; ik heb u dit misschien wal te breed voerig uitgelegd, maar hel was cnkelijk om u de echtheid dezer zaak te doen kennen. Uw zeer toegenegenen, X. Onze mannen van het stadhuis hadden gemeend dat het zou genoeg geweest zijn, omdat het geen man van hunnen kaliber is, te zeggen en te verkla ren dat zijne waren vervalscht waren, om de wer ken dooreen hunnerpolitiekc vrienden te doen uit voeren, maar zij hadden zonder hunnen waard ge rekend, en er zal rechtvaardigheid aan wie recht vaardigheid toekomt nu moeten geschonken wor- gemaakt wordt. Als men eens de diskussien der Kamer in liet laamsch laat verschijnen, wij zouden kurieus zijn om weten hoe men dan nog langer zou kun nen weigeren den vlaamschen tekst te geven aan de wetten, de besluiten, het staatsblad, enz. De vlaamsclie Annales zijn van uiterst hoog den,door eene stellige en nauwkeurige ontleding I gewicht; zij zouden den eersten slap zijn en welke een man van kennissen en geweten op zich noodwendig gevolgd worden door vele andere heeft genomen. Zulke zaken kunnen immers niet toevertrouwd worden aan een polichinel die zoo veel in de ontleding der organieke zelfstandigheden geoefend is als een koei in het saffraan lekken. maatregelen ten gunste onzer taal. Is liet misschien daarom dal de klerikale ga zelten kouten van de vlaamsclie Annales daar te laten Denken zij misschien dat de vlamin- G verlegt deze daadzaken en de uitvluchten, be- gen honger zouden krijgen al eten, na een drij minde lezers, en oordeelt, zoo streng mogelijk,de cn veertigjarigen vasten? mannen die er zich plichtig aanmaken. DU, VOLKSKAMER, heeft den hudjet van oorlog gestemd die in de kle- rikalen voorbeen-zulke groote tegenstrevers vond, welke van de vermindering dier uitgaven een kie- zing.skwe&tiein 1870 maakten ener hunnen triomph mede behaalden Deze hudjet belooft groote lastvormeerdcringcn. De 300,000 fr. aan het uitbreiden 'des ge ndarmerie corps vergund, «uilen door iedereen allesbest onthaald worden, maar 't kan zoo niet zijn met de vermeerderingen der andere uitgaven, welke minister Ihiebauld, volgens eigene verkla ring, zal gedwongen zijn in te voeren voor de ver schillige diensten van het leger, en die van 4 tot 10 miljoen zullen beloopcn: kredieten voor welke de kamer hem haar vertrouwen heeft geschonken. De budjetwerd aangenomen met 69 stemmen te gen 19;35 leden waren afwezig DE VLAAMSCHE BELANGEN. Men weet dal de klerikale gazetten beginnen te zingen dal de vlaamsclie Annales van ons Parlement een nutteloos ding zijn, Wel zon, dat is schoon en goed van die vlaamsclie dagbladen. Bravo zij verdienen een woord lof. Zij stellen voor den Monileur ee:ie vlaamsehe uitgaaf te geven en aan den Bulletin du IHusée de l'industrie eene nerderduitsche vertaling. En waarom aan de Annales niet 't Is waarlijk kurieus Dus de klerikale willen wel dat de wellen en koninglijke besluiten in vlaamsehe talen ver- W acht! wellicht is een bisschoppelijk bevel in kwestie waarbij verboden wordt de vlaam sehe Annales het licht te laten zien, daar er te veel liberale redevoeringen in verschijnen, die de taal der waarheid laten hooren. De vlaamsclie Annales tin de dorpen Wel t ware ecne pest, erger dan eene besmettelijke ziekte. Dus weg! met de Annales roepen de krislelij- kc domperspapieren, uit vrees dat er licht ver- «chijne in de duisternis. lloe vlaarnschgezind. Hoe volkslievend [Weekblad van Dixinude I)E MILITAIRE KWESTIE. Het is ecu kurieus en leerzaam schouwspel de klerikale gazetten te zien schermen en redetwisten over de militaire kwestie: zij spartelen gelijk de duivel in een wijwatervat. Inderdaad nu kan het niet meer geloochend worden dat het oorlogsbudjet van vier miljoen per jaar zal verhoogd worden;dat de militianen vier maanden langer zullen moeten dienen dat de militiewet en tie legcrinrichting zul'eu verbe terd worden, wat wil zeggen dat zij nog geen geld en last uenoeu kosten; dat het csch kon- tingent op 12,000 man zal blijven gelijk het nu Is; dat de plaatsvervanging alleen door den Staat zal gedaan worden, 't is te zeggen dat do rijken voortaan het recht uitsluitend zullen genieten hun ne zonen vrij te kunnen koopen. De heer Malou, minister van financien, heeft in de Kamer verklaard dat hij van de militaire wetten schijnendoch zij en willen niet dat de geest van den minister van oorlog eene kabinetskwestie De in den bovenstaanden brief aangehaalde fei ten, voor welke wij instaan, zijn maarte gegrond en wij zouden ze onzen lezeren al onder de oogen gesteld hebben, hadden wij niet de uitspraak der justicie afgewacht. Daar de veropenbaring der feiten nu begonnon is, verhaasten wij ons erpogeen woortje bij tc voegen. Toen de heer Prof. Berth de terhandstelling, om tot do ontleding over te gaan, van een staal der ver dachte verfwaren, vroeg, antwoordende hoeren Van Wambeke, Gheeraerds enz. dat zij van niets wisten, en de beschuldigde zag en wees in het bu reel van stadsbouwmeester, de in bewaarnis geno- mene verwstoffen aan, die in den hoek der kamer in eene ton stonden. Wat kan men sterker uitdenken 'Wat vuigere verdedigings middel kan men in roepen om aan de rechtvaardigheid te ontglippen? Echter, die ongehoorde handelwijze die men van onze huidige stadhuismannen kon verwachten, was schier voorzien en werd verijdeld door het on der zegel stellen van eene zekere hoeveelheid dier waren, in aanwezigheid van getuigen, van welke een staal tot ontleding aan den heer Prof. Berth ter hand is gesteld geworden. der icelten gekend worde bij liet volk van Vlaanderen Maar dat is eene laffe politieke komedie. Wij van onzen kant willen de uitlegging der wetten in onze taal zien verschijnen, want zon der dat hebben de wellen zelve bijna gcene be- leekenis. Wij willen dat ons volk welc waarom het aan deze of geene reglementen moet gehoorzamen. Nu ondergaal onze natie de wel zonder haar te kennen noch van verre noch van nabij. En, -o bfoedige spotternij iedereen is gehou den de wet te kennen Ja wij begeeren een vlaamsch Staatsblad wij zijn er niet tegen dat de fransche uitgaaf be stemd om den vooruitgang in de nijverheid cn de nieuwe werktuigen te doen kennen ook in vlaamsch vcrschijne. Maar wij willen vooruit en vooral dal men ons volk zijne plichten, rechten, belangen en vl etten leere kennen. Al het andere zal en moet van zelf volgen. De eerste slap is altijd de moeilijkste, en boe bitter het ons ook valt moeten wij bekennen dat de eerste slap voor Vlaanderen nog moet gedaan worden, in de kwestie der taal voor bestuur, gerecht en onderwijs. Wij echten er veel belang aan dat de Anna les in het iicderduitsch verschijnen. Eens dat Vlaanderen zal weten wat in de Kamers gebeurt zal ons volk natuurlijk willen dat alles wat wet ten en bestuur aangaat in zijne taal bekend zal maken. Dus dat het ministerie zijn ontslag zou geven indien de voorstellen van generaal Thiebauld verworpen werden. Ongetwijfeld zal dit woord de klerikale representanten zoo plooibaar als riet ma ken, zij die reeds zoo lange jaren komedie ge speeld hebben op hot refrein der vermindering van dc krijgslasten, voor het bedriegt den hoer Niet waar, beste lezers, de klerikale partij is een bedriegerskraam. Altijd foppen en bedrog ge bruiken, nooit rechtzinnig cn vrijmoedig recht voer do vuist. Zulk een verfoeilijk gedrag verdient gekend en gelaakt te worden.. Het zal ongetwijfeld een alge meen misprijzen doen ontstaan hij al de rechtzin nige lieden. HONDSDOLHEID. Het Britïscii Medical Journal vestigt de aandacht op de maatregelen, welke door de Gezondheids raad van Bordeaux worden aangeraden ter bescher ming tegen de gevaren der hondsdolheid. <t Het is wél bekend, zoo leest men in het Jour nal dat de hondsdolheid tijdperken heeft, die men waarschuwenden onschadelijk zou kunnen noe men. Indien die tijdperken algemeen hekend waren, zouden de honden buiten de mogelij kheid gesteld worden om voor hetpubliek gevaarlijk te zijn. Ten dezen aanzien geeft de Raad de volgende aanwij zingen Korten tijd, somtijds twee dagen, nadat de dolheid den hond heeft aangetast, brengt zij in den gewonen toestand van het dier eene belangrijke stooring te weeg f° Gejaagdheid en rusteloosheid do hond keert zich gestadig in zijn hok om indien hij losloopt,

Den Yker | 1873 | | pagina 2