menschdom te kennen gaf. 'S avonds om 9 ure werd er lieni eene luister rijke serenade gegeven door de Amis Constants die heel de stad op de heen zette en, voor de woon van onzen algemeen geachte medeburger, de lucht van voldoeningskreten deed weêrgalmen. Zullen wij dit adres,- en», onzen lezeren kunnen modedcelen? Klerikale belangen in plaats van lands beliuigen liet kan niet anders zijn, of de lieer Malou moet renen diepen afkeer gevoelen voor zijne partij. Eene meerderheid heeft verplichtingen na te komen, die de oppositie niet heeft- rechte! van de algemeene belangen van hel land, moei ■een gouvernement, in zekere gevallen maatre gelen aanbieden, die enkel ecnige bijzondere belangen krenken de meerderheid moet zich -afvragen of de maatregelen in zich zeiven goed zijn en of de voordeelen, die het land er uit zal trekken, grooter zijn dan de ongemakken die er uit voortvloeien. In dit laatste geval moet een volksvertegenwoordiger niet aarzelen den voorkeur aan het algemeen belang te geven. De klerikale meerderheid redeneert geheel anders. Dat een maatregel nuttig of zelfs nood zakelijk zij, dat kan haar niet schillen. Al wat zij vraagt en berekent is hel volgende hoeveel stemmen zullen wij verliezen als wij de ontwer pen stemmen die ons zijn onderworpen hoe veel stemmen zouden wij winnen als wij ze ver werpen dat is de cenige studie der klerikalcn. Miljoenen en miljoenen geven als men ecnige stemmen kan winnen om eene klerikale depu tatie te redden als het moet zijn zou men hel land arm maken. Voor het algemeen belang en voorde schatkist zouden zij zich geene enkele opoffering getroosten. Voor den paus dat ware iels anders: maar voor België, niets. Men kent in de rangen der meerderheid niets dan het kiesbe- lang en het is daaraan dat alles opgeofferd wordi. liet is ecu echt schandaal. De ministers be klagen dit mogelijks inwendig» maar zij doen niets om liet te beletten,zij zijn met onmacht ge-' slagen. Soms laat M. Malou door een gebaar of een woord zijn ongeduld blijken. Hij moet bijzonder aangedaan zijn door wat er voorvalt. Aldus verwerpt men zijne ontwerpen op de stokerijen hel eene na het andere. Hij is ver plicht geweest liet eerste ontwerp in te trekken. Het tweede voldeed ook niet en hij bracht er al wederom wijzigingen aan; maar de klerikale meerderheid, ziende dat er daar w ederom ecnige stemmen mede te verliezen waren ofschoon de schatkist er profeit hij vond, heeft dal laastc ontwerp in de middenseklic op nieuw verwor pen. andere dingen zien, wij zijn nog een jaar van de kieziugen het is in den aanstaande zittijd dal men de vruchten zal kunnen kennen,die een kle rikaal bestuur medebrengt. M. Malou is van nu af reeds verschrikt, het aanslaande jaar zal hij beschaamd zijn. HIER EN DAAR. De ergste achteruitkruipers der wrerold zijn onte gensprekelijk de uItramontanen.Enkele landen en niet allen de geringsten genieten het onwaardeer baar geluk die troep in hun midden te zien groei en en bloeien. Frankrijk, alias de Zon der be- I, schaving is er leelijk door geteisterd en het glorend licht er door verdoofd. Na het meer dan gematigd bestuur van Thiers vlijen de Fransehen zich stilletjes neder op een mollig dons beschermd door een groot zwaard zonder kleur. Hoe zalig de eerste natie der wereld met den omzendbrief van minister Beulé aan de prefecten Depersuif- koopen el de opstellers zullen er duiten bij winnen. Mag een gouvernement dat geld aan de mensehen laat winnen, niet op eenieders achting aanspraak maken ?Overigcns zal de zaak Ranc ook het hare bijbrengen aan de eerekroon der tegen woordige Fransehe regeering. En Spanje dan Leve Spanje Twee fraaie schouwspelen in eene lijst Don Carlos en zijne ridderenschaar een een ridderlijk iets de heer SantaCruz langs den oenen kant en drie ver anderingen van ministerie op één dag langs den anderen^ Onbetaalbaar die latijnschc volken? Stippen wij hier eene uitzondering aan. Het ou de Italië schijnt zich tegen den algemenen latijn- schen ondergang (e willen beschutten. Sedert 's lands eenheid en de inneming van Rome voorna melijk pogen de Italianen zieli van den ecuwen- langen priesterdwang te ontvoogden Hoe zal alles afloopen? Wij hopen goed, en wij worden in die hoop verstert door een overzicht der huidige om standigheden. Evenwel vooraleer wij een breed voerig oordeel over Je kloosterwottui velen, zullen wij de gevolgen er van afwachten. In Duitschland staan de zaken,wat het ullramon- tanismo betreft, doorgaans op don zelfden voet. Veel woede en machteloosheid. Maar in Zwitser land daar is de toestand van dag tot daa: meer ge spannen. Do strijd van het Staatsbestuur, do pro testantenen oud-katholieken tegen de ultramonta nen heeft eene andere questie wederom op het tapijt gebracht: de herziening der grondwet. Men wordt ct den Statenbund moedeen wenscht er ce.tr Bundesstaat op te richten, welker hervor- post. Hij ontving, hij zijne aankomst, de herte lijke gelukwenschingen van geheel liet perso neel der kerk. De stoelman, de oudste, bood hem de taart aan en ontknoopte de servet, liei zijnde over hel heerlijk zicht der goedkleurigd gebakken korstjes. Hij verbleekte en moest zich aan de tafel vast grijpen wilde hij niet in onmacht vallen liet plateel was ijdel, de taart was verdweenen een algemeene kreet van verbaaslheid steeg uit-aller monden men verloor zich in gissingen toen eensklaps al de jonge misseJieners het beeld van Si- Hieronimus aantoonden geleie en mi- zelingen der taart waren aan zijnen mond ge plakt Al de ander heilige die in processie altijd medegaan en aldaar in achting geplaatst worden) droegen kenleekens aan handen en mond alsof ook medegeëlen te hebben twee engelkcns, voortkomende van liet een of liet ander kerkor- neinent, en die in eenen hoek onder de. tafel la gen, hadden nog elk een stuksken taart in han den en hunne aanzichtjes waren ook mei gelei beklad De miss alienors, al zich de duimen aflekken- de. zegden dal het een mirakel was, en iedereen v» as van gevoelen dat het wel zou kunnen waar zijn. fntusschen is het feit aan de liooge geeste lijkheid hekend gemaakt en men wacht nu oj» antwoord om een bedevaart in te richten ten einde dit schitterend mirakel te vereeuwigen (De Toekomst ran IJ peren). Dat gaat verre «De Corriebe d'ell Umbrta, een te Perugia verschijnend blad, meldt dat de abdis van het kla- rissen-klooster te Gubbio tot drij maanden gevan- genistraf is veroordeeld tor zake van verva'schinir van openbare documenten. Zij heeft namelijk de namen van nonnon, die reeds eenige jaren dood waren, op de statenderinhaarkloo-storlevende zus ters bij voortduring vermeld, ten einde zich de jaargelden der overledenen toe te eigenen b ming groote voordeelen inhoudt en wel voorna- M. Malou oogst nu de vruchten in van zijn jiestuurslelsel. Geen polilir ke debatten meer, heeft Hij gezegd, hij zijne aankomst aan hel ge- .zag. geene discusien meer die ons verdeden. Laat ons zaken doen, niets dan zaken. hij heeft Bijgevolg onderhandelingen aangeknoopt waarvan de uitslag vernederend is geweest voor hel land en de leden der meerderheid hebben hem opdien weg gevolgd. Dat de klerikale kiezers subsidiën vragen om het even waarvoor, zij zullen ze bekomen; voor al bedreigt uwe vertegenwoordigers van voor hen niet meer te stemmen en gij zult gelukken. Het schouwspel dat de meerderheid ons aan biedt is hartverscheurend. Hel moet erg gesteld zijn met (ene partij, om op die wijze Ie moeten jTgecjen. En het is nog niet ten einde. Van den eenen kant verkwist men het geld der schatkist en van den anderen kant belet men de hervormingen die de schatkist moeten voeden. Men zal nog mei ijk betreffende de gerechtelijke eenheid voor al de Zwitsersche kantons. Andere belangrijke feiten doen zich op indesta. ten van den keizer van Oostenrijk. De vrees voor het ultramonfanismo heeft eene verzoening te weeg gebracht tusschen Hongariërs en Croatcn, Bravo voor de wijze man nen die zulk oen' geluk kigen uitslag bekomen hebben! Welaan hier gaat het goed, daar slecht. Als wij zeggen sleiht, is het met het oog op cenige he- dendaagsche toestanden, die veel" te weuscheri la ten, maar toch, zelfs iu Frankrijk, isnogniet alle redding onmogelijk geworden. Integendeel. (l'olkslnianq.) "Vog ©en nieuw mirakel i)e kerkbedienden gingen den naamdag van M. den Deken vieren, door hem eene magnifieke taart aan te bieden. Op den gewensöhlen dag werd de taarle in de sakristij gebracht en geplaatst op eené tafel tusschen twee vazen met boukets. Het w as des morgends vroeg, en iedereen die zijn hoofd in de sakristij stak haalde smakelijk de aangename lucht door den neus, met eenen Ah wat riekt dal hier goed De koraals en missedieners waterlandden ook' cn gingen insgelijks hunnen neus steken tegen de witte servet waarin men het plat teel met de taart geknoopt had. Op het gewoon uur dat M. den deken de sa kristij binnen kwam was iedereen op zijnen keld ol' Itcnicl Hoe dc zielen herders het op de werelsehe goe deren gemunt hebben, blijkt weeral eens te meer nit den volgenden brief. Jleer Opsteller, In mijn hoedanigheid van familielid en erfge naam van wijlen den heer pastoor Maximiliaën Moreels te Beirendrecht, aldaar overleden op 19 dezer, kwijt ik het mijnen plicht uwe gewoone vyel willend beid in te roepen, ten einde de zoo tal rijke lozers van uw geëerd blad oekend te maken, dat na de plechtige begrafenis mijns ooms, welke plaats had maandag 23 laatstleden, er aan de erf genamen kennis gegeven werd van het testament door den testament uitvoerder, koster der paro chie, vreemdeling aan de familie, en dat gemeld testament om zoo te zeggen geheel ter onzer groo te verbazing en verontwaardiging ten zijnen voor- deele luidde. Merkt wel op, heer opsteller, dat mijn oud-oom sedert .10 jaren op gezegde parochie heerseht, dat hij altoos spaarzaam was en nooit het minst aan gaande geldkwestie verwaarloosde. Niettegenstaande wist niemand der familie oh- geveer het beloop zijner fortuin, doch twijfelen wij niet zoo min als het algemeen gedacht der dorpelingen, of dit fortuin moet aanzienlijk zijn. Het testament maakt onze familie en echte bloedverwanten eene onbeduidende kleinigheid in verdeeling, terwijl gezegde koster, vreemdeling, in bezit gesteld is der gaansche fortuin of nalaten schap van roerende en onroerende goederen, goud, zilver, juweelen, actiën, mobelier, kerkgewaden, in een woord van alles wat mijn oud-oom toebe hoorde en aan de familie toekwam. Ten slotte dezer kennisgeving kan ik mij niet wederhouden ook te melden dat al de leden der fa milie na het afloopen der plechtigheid cn kennis je, I

Den Yker | 1873 | | pagina 2