Onze plicht is to spreken, de burgers, hot volk, de landbouwers, te oiiderrichten en te waar schuwen. Door de stemming der militaire hervormin gen, zal liet oorlogsbudget niet alleen van vele miljoenen verhoogen, maar de persoonlij kt lasten der familien verzwaren zoo bovenmatig, dal het harlschreeuwend is-, bovendien is alles nog vergezeld van zulke lastige en verdoolende schkkingeu, dat vele huisgezinnen'dikwijls met bloedige tranen zullen moeten beweeneri de wet niet te kennen. Wat ons betreft, wij zullen al doen wat mogelijk is om iedereen in te lich ten naar waarheid. Pas op volk, burgerij cn landslieden, de pro fessorsgazet bedriegt u, wil u misleiden, fopt. u op de schandelijkste wijze. -- Wilt gij ons niet geloven Jammerlijk jammerlijk drij maal jammerlijk gij zult hel bij eenige maanden ge voelen. Zij, die valschc professorsgazet, wil doen gc- looven dal de militaire lasten eerder verlicht dan verzwaard zijn Daar is niets van. Luistert naar ons. Ziehier de waarheid, en wij dagende professorsgazel uit eenenkel woord tegen te sprekenMaar van nu af zeggen wij, zij zal zwijgen en niets antwoorden. De waarheid gelijk de olie zwemt altijd hoven. Primo. Het jaarlijksch konlingent van 29,000 miliciauen welke 29 maanden moesten dienen en de 1,000 man der reserve, die maar zeven maanden dienst hadden: zijn te zaam versmolten't is te zeggen, die 12,1)00 loleliugen zijn nu verplicht 29 maanden, 5 jaren of 4 jaren Ie dienen, involge zij lot het voetvolk, de genie -of de ruiterij belmoren. Wie zou toch ooit daarin cenc vermindering van persoonlijke laslen kunnen vinden 't Is integendeel eene allergrootste verzwaring. Dat is een Secundo.--Door de versmeltingvanhcl konlrn. gent inel de reserve, had de klerikale Kamer de gelegenheid aan de handom de inïlitiekanlohs af te schaften. Zij heeft er niet op gepei»sn Dus de vijandschap tusschen naburige gemeenten zal blijven bestaan en met den duur aangroeien, want het gebeurt maar al Ie veel dat de lotting de eene gemeenle boven de andere bevoordce- jigt; wij hebben immers gemeenten gezien wier lotelingcn allen.bijna slechte nummers trokken, terwijl van een ander dorp niemand naar de kazerns op moest. Dal is t\\ ee. Tertio. Zij die zich doen vervangen, zullen zich tot het gouvernement moeten wenden, dat alleen de plaatsvervangers zal leveren. Om recht te hebben zicb te doen vervangen, moet men voor de loting eene som van twee honderd franks storten. Geeft gij geen acht daarop, wilt gij het lot afwachten, uw zoon ntoel op in geval hij een slecht nummer trekt. F oorbeeld Daar hebt gij een huisgezin van een klein burger of vnn eenen landman, er zijn drij zonen. De eerste moet loten, de vader, stort 200 frs, bij valt er uit. De som is verloren. Dan de tweede zoon, wederom 200 frs cn het lot is wederom gunstig, de 200 frs zijn weder weg; dus reeds 400 frs. De derde zoon valt er in, men heeft op nieuw 200 frs gestort en men zal een remplacant kunnen koopen aan den Slaat ten prijzc van 1,800 frs. Schillen die broeders wat i i ouderdom, bij voorbeeld, als de eerste heeft moeten loten, hebben de andere twee nog maar i4 en 7 jaren bereikt, dan komt de remplacant van de» jongst en op een som van 2,500 frs, de intresten erbij gerekend. Zeg, is dat niet de afschaffing van liet rempla cement voor den kleinen burger, den werkman, den boer, om het alleen te behouden voor den rijke Welk huisgezin van den kleinen man kan dat uitzweten? Is uwe familie groot, vier of vijf zo nen, gij moet elk jaar of twee ieder maal 200 frs storten. Bovendien het is meer dan twijfelachtig, ja het is zeker dat het gouvernement geen rempla- canten genoeg zal krijgen, want dit jaar 1875 heeft de minister van oorlog veertien honderd aanvragen moeten weigeren en er slechts drij honderd kunnen voldoen. Dat is drij. Quarto. Verleden zaterdag heeft de Kamer eene massa nieuwe generaals, luitenanten, kapiteins enz. gestemd; eene geheele lesem gouden epauletten. Met de andere hervormingen van 't leger, de nieuwe canons en idem spekblin- kende bijgevoerde moordtuigen, zal het oorlogs- butget voor 1874-ten minste van 7 tot 10 mil joen moeien verhoogen. Dat is vier. Quinto.De minister van oorlog zegt dal er een leger van 100,000 man noodig is. Hij zegt dut leger niet te hebben kunnen vinden door de miliciewel van 1870. Wij kunnen niet begrijpen, hoe bij dat getal zal krijgen door de versmelting van liet konlingent met de reserve. Bovendien hangt ons boven het hoofd een tweede gevaar; de minister heeft gezegd eene reserve van 50,000 man noodig te hebben, te nemen uit de burgerwachtDe heer Malou heeft getracht dit nieuws te verzoeten, maar kon er niet in geluk ken. Dus eene nieuwe militaire wet hangt ons over 't hoofd. De studie zal spoedig geëindigd zijn. Dat is vijf. Genoeg voor vandaag Eiwel! professorsgaze1 wat zegt gij nu Zijn die verzwaringen van las ten, het gevolg vari uwe beloften binst de kie zingen Hoe schoon Toen beloofdct gij vermin dering van krijgslasten. Uwe mannen werden ge kozen en zij stemmen de zwaarste speksplinter- nicuwe militaire lasten. Wat weet gij daarop Niemendalle, niet waar. De waarheid de onloo- schenbare feiten zijn daar om uw eerloos bedrog, uw schandalig woord verbreken (en gronde- te slaan. Wij willen dat iedereen de waarheid wc- te, en daarom zullen wij nimmer ophouden haar te herhalen van tijd tot lijd. Jammerlijk het volk is bedrogen en gefopt. Leert de valsche en trouwlooze klerikale ken nen, volk, burgerij en landslieden. I1ET EEN AFFRONT ACHTER 'T ANDER. Nauwelijks is bet affrontapn generaal Kloemp aangedaan, iets of wal uil. liet geheugen gegaan, of een ander valt hem te beurt. Wal er hem te Ninove is geschied weten vele maar allen niet Ziehier de zaak: niet kermis nam de zoogezegde harmonie van Aalst deel aan het festival tan Ninove ter gelegenheid der kermis. Eensklaps voelt een rooker gedurende de'uit voering van een muziekstuk, de pijp uit zijnen mond door eenen slokslag wegrukken de man raaskalde niet voelen viel zijhen aanslager aan die den haas wilde spelen; maar op een twee drij werd generaal kloemp of karbonkel door eene menigte nieuwsgierigen omringd, die hem ontnedoogelijk hekelde en hem alle ongelijk ga ven, doeh met schoone woorden en tullooze her haalde vernederende verschooningen onstond hij met het herstellen van het gebroken halm; en hij Irak er van door gelijk een hond die een pak stokslagen ontvangen heelt Moeten kwade straajongens alzoo niet behandeld worden Zondag laatst had de zelfde generaal kloemp nu onder de gedaante van grouthoofdinan en opperhurger dhr stad Aalst, in wiens naam hij sprak, een belangrijk voorslol te doen, waarin heel de beschaafde bevolking betrokken is, na- mentlijk de ontfang«t te doen van hei letterkun dig genootschap, met leuze «foor Taaien rij- heiddat den tweeden rang in een prijskamp behaald heeft. M. de Voorzitter van Al groeiend bloeiend had schoon aan le dringen om deze plicht, ja, twee maal plicht, voor eeue met de burgerij's oorden gesalalieerd maatschappij te vervullen mi les was te vergeefs, en die zoo onpartijdige maatschappij, schier heel uil schoenpoetsers sa mengesteld, verwierp liet voorstel van M. Yan- Wambeke. Of dit nictslichtend en loflijk is, slaat ons niet 1e onderzoeken, maar als men niet eene maat schappij zoovele onaangenaamheden tegemoet ziel, blijft er aan den Voorzitter tevens bur gemeester der stad Aalst maar eenen uitweg over om zich niet kortelings door allen te zien aan de deur zetten, te weten van onmiddelijkzijn ont slag in le dienen, -* Zou erdaar niets loensch onderzitten of zoumen schijn voor wezenlijkheid willen doen door gaan, ofwel zouden de groole koppen der kleri kale parlij hier zoowel als le Antwerpen, er niet eenen rol in spelen en het laatste punt komen zetten zijn Zou er nog eenen bis bij noodig zijn om die vraagkens op le lossen? En zoo is de burgemees ter te Aalst, Meester der burgerij eenen brief door den minnaar van Charlotte lïaumon t aan de arine vróuw geschreven. Charlotte heeft mevrouw Clovis (de waarzegster) weergezien. Deze vrouw heeft tegen Charlotte in woede de woorden gesproken er zelf bijvoegende dat indien zij voorde vijftien dagen wederkeerde er afgrijselijke .ongelukken zouden gebeuren Hierna volgden twee beevaarten naar Walcourt, waarvan eene van vieren de andere van 23 dagen. De geest van Gillart werd tuig om meer eisohend; hij vroeg eene beevaart naar Rome en duidde dit maal Charlotte aan om 't goede werk te verrichten Charlot te kreeg 1300 frank om deze reis ie ondernemen. Zij vertrok met "haar minnaar naar Parijs om de afgetrug gelde duiten in vrolijkheid te verteeren. Bij hare wederkomst gaf Charlotte Haumont aan de weduwe Gillart eenen brief, welke de paus, zeg de zij haar had gegeven. Ziehier dit merkwaardig stuk Mevrouw, lk schrijf'u dezen brief om 11 te laten weten dat gij vier meters zijde velours, een paar zilveren kandelaars, en twee meters en ha'lf zijde, moet nemen en dit alles met uwe winkeldochter naar Walcour moet laten dragen. Al wat gij met deze juffer hebt laten vragen is u vergeven, maar gij moet niet meer herbeginnen; gij zult (lezen brief, welke zij u zal afgeven, eeuwig op uw bloot lijf mogen dragen, Pius. Weldra kwam de geest van Gillart met wat nieuws voor deri dag: de arme jongen kreeg koudein de ande re wereld, hij vroeg een inoeffel en een paar kousen, een uurwerk en een gouden ring en ketting. Al deze voor wei pen moesten in eenen hoek van het kerkhof van St. Quentin begraven worden. Dit duurde nu reeds een jaar. Mev. Gillart was in- tusschen weer tot verstand wedergekeerd. Chailotte Ilaumont nam de vlucht en liet hare meesteresse alleen. Deze merkte toen dal gansch haar magazijn uitgeplun derd was geworden, dat haar kelder 300 flesschen wijn, uitgedronken was, enz. Mev. Gillart diende een aanklacht in. Charlotte Haumont, hare moeder en haar minnaar werden voor het assisenhof van het noorden gebracht. Dé twee eerste werden, bij verstek, tot tien jaar ge vang veroordeeld. Charlotte en hare moeder waren in Belgie gevlucht en men kon ze aan Frankrijk niet uit,leveren, daar zij Belgen waren. Men hield ze echter te Jodoigne aan en de correctionneele rechtbank van Brussel veroordeelde hen, de dochter tot twee jaar en eene maand gevang en de moeder voor» vcrheeling tot zes maanden der zelfde straf. 4

Den Yker | 1873 | | pagina 2