QUIEVU*. eene welgelegen Vogelscliieting M E T 1) E B O L L E ÜJ SOCIALISM IN ZUID-NEDERLAND. (vervolg.) In eon eersto artikel, wierpen wij een vluchti- gen oogslag, op hetgeen ons door de soeialitische weekbladen: De werkei- en het Vrije Votk, als maatschappelijkeEervormings plannen opgedischt wordt. Wij zagen dat hun stelsel zich daardoor kenschetst, dat het veel onsamenhangende, ja zelfs tegenstrijdige begrippen bevat-, de schrijvers schijnen het opzettelijk te vermijden, hunne ge dachten op eene heldere, eenvoudige wijze uil te leggen, en in eene reeks praktische voorstellen samen te vatten. Maar tevens dragen zij zorg, dat hunne bespreking der sociale aangelegenheden aan hevigheid en grootspraak herwint, wat zij aan juistheid en duidelijkheid verloren heeft. Wil de lezer nog een voorbeeld hebben van hetgeen wij beweeren Dij weet wellicht, dat de Internationale werkers hew cgi ng, volgens het plan der stichters in alle politieke discussies onzijdig moest blijven; indien zij later van dien weg afge weken is, werd dit door velen harer aanhangers als een kwaad aanzien, zoodat een harer stichters en haar geschiedschrijver gezegd heeft: dat haar eer ste stap op politiek gebied, haar eerste misslag ge weest is. Nu, deze zienswijze en de tegenoverge stelde, volgens dewelke de werker zich wel om de staatkundige geschillen bekommeren meet,steunen beide op een zeker getal argumenten, die verdienen in ernstige overweging genomen te worden; maar zij sluiten eikanderen uit. Eu wat doen nu onze Zuid-Nederlandsche socialistische organen Zij volgen nu eens de eene, dan eens de andere rich ting volgens Me ingeving van liet oogenblik. Zoo vinden wij in een artikel van De W ebÉer,getiteld: Eek woord over de Vereenigde Staten vak Noord* .AMERikA, de volgende uitdrukkingen De staat kundige vorm der vereenigde Amerikaansche sta ten verleidt ons niet, bet zijn de maatschappelijke instellingen van een land, die er waarde moeten aangeven en indien de instellingen - zooals het jn Amerika wel degelijk is mot degene der mo- narcliieke staten overeenkomen, bekreunen wij ons bitter v einig over den vorm die ze beklee- den. Dit belet niet dat de werker, in ieder nummer een of meer artikels geeft, Waarin het in eenen eigenaardigeu groven en gemeeien toon, waarvan het grootste en beste gedeelte der werkende klas zeker een afkeer moet hebben, op vorstelijke per sonen uitvalt, niet om het kwade, dat zij mochten bedreven bobben, in het uitoefenen of misbrui ken hunner macht, maar om den titel, die zij voeren. En het vrije volk is van de zelve tegenstrijdig heid niet vrij te pleiten. Wel vinden wij er artikel in, die pogen te bewijzen, dat in den huidigen stond der zaken, het nutteloos en onvoorzichtig ware eene poging te doen, om aan alle volkeren denzelf{3en gouvernementsvorm op te dringen;maar dat in afwachting, dat de zeden overal democra- tieker zullen geworden zijn, wij ons kunnen ver genoegen met de vorm van regeering, waaronder wij leven en dat dan nog een wijd veld open ligt voor verbetering en vooruitgang, zelfs onder het koningdom. Maar welk kinderachtig vermaak vindt het er dan in, alle de gekroonde hoofden van Europa voor te stellen als gevaarlijke bloedmannen, die in hunne bijeenkomsten plannen smeden om de vol keren in ellende en ongelukken te dompelen en zich zeiven te verrijken en te verheffen. Maar dit is nu maar een punt van minder be lang, en wij zouden den socialisten dit gemis aan logiek nog kunnen vergeven, in aanzien van hun nen goeden wil. en hunne oprechte volksliefde. Maar wat wij hen niet vergeven kunnen, is dat zij onweerstaanbaar bij ons soms het vermoeden doen oprijzen als of hunne volksliefde niet gemeend, en hun wil inderdaad niet goed was. Zou het enkel een blijk van onkunde zijn hij hen, of handelen zij zoo met den opgezetten wil van de workers eene verkeerde richting aan te duiden, wanneer zij bijna uits'iuitelijk hunne aandacht wijden aan de beweging der werkstakingen, en deze altijd goedkeuren en ertoe ophitsen, en nooit geene plaats over hebben om aan hunne lezers iets me de te deelen aangaande het ontstaan, de inrichting en lotgevallen van nuttige instellingenten voordee- le van den werkman, aks daar zijn,maatschappijen en tot aankoop van levensmiddelen, vereenigin- gen voor voortbrenging, volksbanken, maatschap pijen tot aanbouwen van werkmanshuizen,wetten en verordeningen tot verbetering van het fabriek en mijnwezen, enz. En waarom b. v. tijdens het cooperatif kongres voor Nederland, te Utrecht den 15 en 16 Juni 1873 gehouden, zagen wij organen der gehate en verdrukkende bourgeoisie een verslag geven van de werkzaamheden van dit con gres, waar eigentlijk nuttige gedachten, klare juiste denkbeelden werden vooruitgezet terwijl het Vrije Volk de gepatenteerde ij veraar voor volks verbetering enkel oen paar artikels geeft, waarin hij mede deelt, niet wat er zoo al te Utiecht ge zegd en besloten werd, maar wolleen indruk, taal en" houding der sprekers op den schrijver gemaakt hebben, die het geheeie kongres schijnt te aanzien als eene vertooning ten zijnen vermake gegeven En nogthans hebben zij altijd plaats over om de heldendaden eener dweepende,misleide volksmassa, van Fransche of Spaanscho communemannen, niet enkel te versehoonen, maar op te hemelen; en om ongelukkigen, die er uit nood of onwetendheid toe gedrongen worden eene misdaad te begaan, niet "enkel "te beklagen, maar als bewonderens- waarde martelaren voor te stellen Dit. alles is niet meer gemis aan logiek; maar eene betreurenswaardige dwaling bij die schrijvers wij willen niet gelooven aan eene opzettelijke strekking om hunne lezers op eene slechte haan te brengen Of zou het wellicht niet een gevolg te meer zijn van hunne declamatie-zucht, waar tegen wij hen niet genoeg kunnen waarschuwen, die hen noopt groote woorden en klinkende volzinnen te gehiui- ken, daar waar eenvoudige beschrijving van daad zaken en opgaven van cijfers meer nut zouden stichten. Immers, aan de lezers van een blad vcr- tellen, hoe op andere plaatsen werklieden door ei gene inspanning, door voorzichtigheid, beleid en hoop in de toekomst er toe geraakt zijn hunne woonsteden ruimeren gezonder te maken, zicli de mogelijkheid van crediet te verzekeren, hunne be- noodigheden onder de voordeeligste voorwaarden te koopen en hunne producten op dezelfde wijze af te zetten, hunne kinderen onderwijs te verzeke ren, enz. dat is toch alles zoo prozaïsch, uaai is niets begeesterend in Maar wederstand en op stand prediken, tot geweidaden aansporen, den toestand der werklieden onder nog akeliger kleu ren schilderen dan hij het verdient,dat is min alle daags, dat geeft aanleiding tot dichterlijke en rhetorikale uitboezemingen. Men zou b. v. in een programma kunnen schrij ven; «afschaffing van artikel zooveel, zooveel van zulke en zulke wet. Maar neen, licvei zal de democratische bond van N. en Z. Nedeiland ,ei- schen: «afschaffing van alle wetten die met den geest des vooruitgangs en der volkswelvaart in strijd zijn. Dat is wel niet vatbaar vopr prakti sche uisvoering, maar dat klinkt beter, en dat kan aan het hoofd van het programma in philanthro- pische praal blijven prijken,zelfs nadat er nog zoo veel verbeteringen en vconderingenaan wetgeving zullen toegebracht zijn. Vermiste werken van Eüg. Zetternam. Heer Opsteller, Ondanks de moeite die wij ons gaven, om al de pennevruchfen van den te vroeg gestorven volksshrijver Eüg. Zetternam, voor eene volledi ge uitgaaf, te verzamelen, zijn w'ij daarin toch niet volkomen geslaagd,Twee zijner gewrochten, sleehls in handschrift beslaande, zijn spoorloos yerdweeneu. Het eerste is een lijvig roman eri draagt voor titel: Philips de Goede te Antwerpen. In 18.>1 zond Zetternam dit handschrift aan de Anlwerp- sch maatschappij ter aanmoediging der Schoone Kunsten, om mede te dingen in den wedstrijd voorden geschiedkundigen roman. Hel opstel had voor kenspreuk: Vroegere zeden. De jury, met liet bcoordeelen der ingezondene stukken ge last, was samengesteld uit de heeren Mortens, Snellaert en Vervier Zetternam 's werk werd hel beste gekeurd en in openbare zitting van 24 Augusti 18v»l der bovengemelde maatschappij- door denheer Conscience gedeeltelijk voorgele zen. Het andere vermiste gewrocht is een vlug schrift, getiteld:Over iiet gebruik der Moeder taal. Het werd bekroond door het Nederduiisch Taalverhond, tcu jare 1854, en was sinds' dien, even als het voorgaande, niet meer te ontdek ken. In naam der Vlaamsche kunst verzoeken wij de dagbladen deze weinige regelen af te kondi gen, ten einde de ontvallen peerlen aan Zelter- nam-'s kroon terug te kunnen vasthechten. In de hoop door deze bekendmaking over de vermiste scheppingen inlichten te bekomen, noem ik mij hoogachtend. F. Jos. Van den Brander. Antwerpen, 6 Augusti 1873. VERKOÓPIN G vari te llerdersemDorp. De Notaris J. DE SCHAEPDKYVER, reside rende te Nieuwerkerken, kanton van Aelst, zal met de pleegvormen der wet van 12Jany 1816, openbaerlyk verkoopen Eene behuysde HOFSTEDE, groot 3 aren 40 centiaren gestaen en gelegen te Hcrdcrsem, aen het Dorp, gekadastreerd sectie A, N° 474, pa lende Oost Y.italis Muylaerl en Jan Moens, Zuyd Jan Moens, West de weduwe Domien Muylaert. In gebi'uyk geweest door de kinderen Jansc- gers. ZITDAGEN Instel, Zaterdag 25 Augusly, i87- Verblyf, 6 September, Telkens om 4 ure namiddag ter Estaminet de Concorde, bewoond by den heer Banneville, te Aelst, aen de groote Merkt. By opgenoemden Notaris kan men alle geld sommen op INTREST, MITS GOED BEZE1, bekomen aen gematige voorwaerden. GEMEENTE SCHOONAARDE Kampstrijd met ouda en jonge duiven op Öp Maandag 8 September 1873, O.L. V geboorte), gegeven door de Maatschappij De snelle duif», gevestigd ter Estaminet In rank- rijk hij A. Bracke, in de Vrankrijkstraal. VOORUIT 110 FR. verdeeld als volgtlste prijs o5 fr* 2dt oO fr. 5dü 25 fr. 4de 20 fr. De inleg is bepaald op 1.90 per duif waarvan 1 fr. za! dienen tol liet stellen der onderprijzen, de overige 90 centi.rn.eh tol het dekken der on kosten. De duiven bestemd tol den prijskamp moe ten in ons lokaal gebracht worden, Zondag 7 September 1875, van 12 lot 3 ure namiddag. Verders ziet plakbrieven. NAAR GELDPRIJZEN, Op Zondag 17 Augusti 1875, om 4 ure namid dag ter herberg den Dragonderlange Zout- straat, te Aalst, Al de liefhebbers worden verzocht aan de schieting te komen deel nemen. De inleg is bepaalt! op 55 cenfimen per scheut bolrapersgeld inbegrepen. Men mag scheuten nemen naar beliefte. 50 cent. 'rank. 35 00 28 00 23 00 24 03 22 00 00 00 00 00 00 00 00 00 00 -00 00 00 .000 00 .06 73 7 27 2 00 13 00 40 00 32 00 24 00 25 00 24 00 00 00 00 00 00 06 00 00 00 00 00 00 00 00 08 25 09 09 02 21 17 50 I MMIflU Wordt voort gezet.) rui 'H N IS assist, 16 Aug. Per 1 hechter Tarwe1 Masleluin. Gaarst Ilaver Raapzaad. Lijnzaad. Raapzaad-Olie.. Lijnzaad Olie. - - Raapzaad Koek. p. ICO kil. Lijnzaad Koeken Hoppe (1872) per SO kil. Aardap.(roode) p. lOOkilos. Bol er per 3 kilos F.iers per 25 Yiggeneu per stuk, -

Den Yker | 1873 | | pagina 3