looi' o£ denkwijze; gij laat iedereen vrij. Eiwel thn is nu ook eene misdaad geworden hij de kle- rikalen. De vrijheid willen zij maar voor hen zeiven alleen. De verdraagzaamheid ja, dat cisschen zij ten hunnen profijle uitsluitelijk, om te gemakkelij ker andere mensehen te kunnen verdrukken, vervolgen, ruineeren. Pas op dat gij hunne lage daden, hunne wraakzucht laat kennen, an ders wordt gij uitgeroepen als een hecrsehzuch- lige, een revolutionnair. Integendeel wat is oen klerikaal Gij moogt alles zijn wat gij wilt, een klerikaal is altijd een goede. Als gij tot de dompersparlij behoort, gij moogt verloren zijn naar zeden, geen godsdienst hebben, 'l is al wel, vivat voor u !gij zijt goed, blijft goed en men spreekt niet van uw gedrag. Uwe ondeugden werden deugden, uw berispe lijk ge Irag wordt verschoond, uwe ongeloovig- heid vindt genade bij de christelijke partij, t fs al goed wat een klerikaal uitzweet. Zelfs hadt gij duizenden familien geruïneerd, gelijk Lan grand, gij zult verdedigd en ondersteund wor den, men zal u verheffen boven alles en allen. Zedeles. Ziedaar in korte woorden de kleri kale partij naar 't leven afgeschetst. En 't is die gezindheid welke, na alle zedelijk gevoel van eigenwaarde en burgerdeugd verloren te heb ben, dc wereld wil overheerschen. Leert die mannen kennen; hun spreken komt geenszins overeen met hunne daden, immers als de vos de passie preekt hoeren wacht uwe ganzen. {fV. v. D. FAMILIE FEESTEN. Wij gelooven den volgenden brief over de scliooie- W/'derkloosterlingen Ie Gent, onderdo oogen onzer lezers te moeten slellemhi jis eene ware slereotij pie van de werkwijze in al de plaatselijkheden van België in zwang zoo wel in sleden als dorpen. Dat men ze eens weloverdcnke, en hetkwaad afmelc welke men met aldus te handelen sticht. Zijn zij voor de maatschappij niet duizend maal gevaarlijker dan de bohemers en andere ongelukkiger die, zoo tegenstrijdig met onze wetten, door eenen beslierder der openbare vei ligheid die ter zake niets te zeggen heeft, uit hel land gedreven worden P En aan anderen voor wie het carnaval is gedu rende heel het jaar, alles toelaten Gent, 18 oogst 1873. Mijnheer de Opsteller, Heden zijn wij hier al weder met een nieuw bezoek der zusters der armen gekwollen ge weest; alhoewel zij aan vele huizen kloppen zonder men haar opendoet, komen zij niettemin terug, want die kwezels, weten altijd te winnen door te volherden. En inderdaad, 't zij de maandag een dag van geluk voor de bedelaars is, 't is nu hetzelf de ter welke oorzaak, maar de godsvruchtige sekooisters zullen weigevaren hebben: wanneer zij van hunne bedelarij terug kwamen, waren zij geladen als muilezels (vergiffenis voor deze verge lijking, die mij onvrijwillig ontsnapt). Nu dat het klooster der zusterkens der armen eene definitieve instelling geworden is, zal ik mij veroorloven hier te vragen, hoe het mogel i is dat alle soortgelijke instellingen in ons landeken seffens bloeien en groeien, en hoe die kloosterlin gen, zonder een centiem in den zak aangekomen, seffens de noodige sommen bijeengeschart hebben, om gansc'ne wijken aan te koopen en ze in prach tige kerken en kloosters te herscheppen. Om hun doel te bereiken, steunen die "gemach tigde bedelaars niet alleen op de hulp hunner par tijgangers, maar ook op de onverschilligheid hun ner tegenstrevers, de liberalen. En inderdaad de ondervinding moet hun meermalen bewezen heb ben, dat zij door hunne beschermingen op beide deze gronden te steunen, doorgaans in hunne be doelingen lukken. En ik verklaar mij Komt er eene inschrijvingslijst voor het een of het ander liberaal beginsel in omloop, dan blijven de liberalen meest altijd ten achter, onverschil lig aan het werk, en langs eenen anderen kant en zelfs gezegd: niet, een klerikaal neemt aan de in schrijving deel: wanneer er hij geval een man van overtuiging hun deinschrijvingslijst gaat aanbieden, dan in plaats van in te teekenen, beginnen zij te spartelen en zich te kruisteekenen alsof zij den duivel gezien haddenja, tot nu toe is er geen voorbeeld geweest van eenen katholieken die voor bel een of ander volkslievend werk eenen penning zóu gestort hebben. Die katholiekeu behoeven zich immers niet te bedwingen hoe meer zij openlijk voor hunne par tij in het harnas treden, hoe meer zij do klinkende en tastbare gunsten hunner rijke hoofdmannen ondervinden en opslurpen Eu wat gebeurt er niet als eene inschrijvingslijst voor het een of ander klerikaal doel in omloop gebracht wordt De inschrijvingen vallen er op als regen eerst zijn het de kopstukken der partij die de inschrijvingen openen en zoo maakt de lijst hare reis tot hij de nederigste partijgangers: hier aangekomen denkt gijheer Opsteller, dat de in schrijving gesloten wordt Ah ja, 't is nu eerst dat de overtuigden in het kamp treden: zij nemen hun ne verregaande onbeschaamdheid en de inschij. vingslijst in de handen, en komen dan, stout en tergend, hunne inschrijvingslijsten aan liberalen vrijmetselaars en vrijdenkers aanbieden; zij aan vaarden alles geld bijdragen en affronten: ja de affronten zelve verlangen zij met gretigheid, want dit zijn als zoo vele aanbevelingstitelen, die hen later bij de kopstukken der partij doen gelden en hen tot den graad van martelaar voor hunne overtuiging doen veilieffen. En wat zijn de libera len in dit geval verplicht te doen De liberale partij die. meestal uit neeringdoende menschen samenge steld is, is om zoo te zeggen verplicht aan de kle rikale kuiperijen de hand te reiken want daarin ligt juist het gevolg der onverschilligheid dor libc- len een liberaal, hoc overtuigd ook, mag niet weigeren aan een katholieke inschrijving deel te nemen of anders is zijn handel en zijn dus ook zijne bestaanmiddelen door de katholieken bedreigt. Het spook van den ondergang doet hem tegen zij ne overtuiging handelen op zijne vrienden en hunne ondersteuning mag hij immers niet rekenen; zij zijn te onverschillig. Een katholiek, integendeel, die weigert aan een liberaal werk deel te nemen, handelt niet alleen in overeenstemming met de belangen zijner partij, maar behaalt daar bij nog het voordeel zich de gunsten zijner bazen en par tijgenoten te verwerven, gunsten die niet in woor den maar in daden bestaan Deze zijn de denkbeelden, heer Opsteller, die de schaamtelooze-bedelarij der kwezels in mij heelt doen ontstaan. KLERIKALE VOORUITGANG. Onze belgischc klerikalen leveren het gekste schouwspel op. Te Lokeren bestaat eene Middelbare school van den Staat. De regering, vroeger liberaal is thans kleri kaal geworden. Zij durft de Middelbare school niet aanran den. Doch wal doel zij om die school te beila- deelen, zij stelt voor en de klerikale meerderhe steint dat hei schoplge' d ivotrd ...omdat de sleenko.. Dit was at gegevene rede. t Terwijl geheel Europa door de volkeren naar het middel zoeken om het onderwijs voor ieder een, voor arm en rijk genaakbaar temaken, ontnemen dc klerikale Lokenaars hel voedsel des geestes aan de burgerij. Het is gelijk in de oude tijden, dc rijken mogen geleerdheid heb ben maar de burgers moeten bot blijven. ALT1JD.DE GODSDIENST. Als de klerikale geene goede reden hij te brengen hebben om iets te wederleggen, dan weten zijde kwestie zoodanig Ie verdraaien dat zij altijd op hel afgezaagde liedeken van den godsdienst terug komen. Volgens de klerikale schrijvelaars is liet slechts uit baat van den godsdienst dat wij han delen. Wij hebben het u reeds honderd maal gezegd, klerikalen: als wij van onzen eet hied voor den godsdienst spreken, dan is het van uwen gods dienst niet. dat wij gewag willen maken, helis van uwen hedendaagsehen geld win kei niet dat wij spreken, noch van uwe religie die gehiedt uwe tegenstrevers te vervolgen eu ten onderen te brengen. Als w ij van den godsdienst spreken, bedoelen wij den waren godsdienst, dien onzer voorva ders, de religie van liet Evangelie dal zegt 8e- mindt ttwe vijanden, doet hun wel die u haten Voor die religie is liet. dat wij eerbied heb ben. Indien gij ons zulken godsdient aanpredik te t en uitoefendel. dan zouden al de liberalen met u zijn en de kerk zou waarlijk zegepralen. Doch gij ondervindt dat, met naar de voor schriften van liet Evangelie te bandeken, gij tot uw doel van heerschzucht niet geraken kunt, daarom hebt gij eene religie op uw eigen ge maakt, om de lichtgeloovige mensehen te ver blinden en te verleiden. Het zal niet lang blijven duren, nochtans. Men begint u zoo goed te kennen. ledereen weet immers genoeg dat, wanneer gij van godsdienst spreekt, men terzelfder lijd het puntje van den eenen ojjun deren offerblok ziel. Lierenaar LODEWJJK GERRlTS. M. L. Gerrits is maandag oyerldden. Rond iicl einde der jaren veertig maakte bij zich in de vlaamsche letterkundig^ wereld hekend door de Zoon des Volks en door twee drama's Tan- chelrn de Ketter en Menschen liefde, waarvan het eerste, socialitisch van zuiveren bloede en anti-paasch gelijk hel IV onder jaar (hel eer ste) van Concsience, het Iluis van JVezembeke, van üelael en de voortbrengselen van Aug.- Snieders, Junior, die alsdan... mais alors ils élaeint Vieicux door de maatschappij de Hoopmcenen wij, met groeten bijval op het Theatre des Variétés vertoond werd. Laler gaf hij met medewerking van V. Lagayc, De Taye, 9 Do j.mrlijksche plechtigheden der prijsdeelirtgen ann de leerlingen der gestichten dnor liet stedelijk bestuur ingericht zijn deze week aangevangen. De oefeningen die deze plechtigheden voorafgingen hebben hunne bloeianden vooruitstreyenden toestand voor eenieders ot>- genbewezen.De stad mag er trotsoh over zijn,en ofschoon een hunner door de stadskas niet meer begunstigd is dank onzen huidige bestuurders die zooveel belang in waarheidlicht en vooruitgang stelten als deze maar door broei kens zusterkens en paterkens voorafgaandelijk ge- rad bra a kt of verkleed worden, hoeft het steeds onder hen gerangschikt te worden omdat het aan een ver licht en vooruitstrevend bestuur zijn bestaan te dan ken heeft. En wie kent de aanslagen niet der middelba re meisjesschool aan welke M. Monfils, Bethone, enz. hunne vermaardheid in de vuilboeken verschuldigd zijn? Die school heeft maandag aller oogen opengebroken en allen om er reet den meesten lof over te spreken er valt geene uitzondering aan te stippen. En nog tans wordt dat gesticht dooreenige verkrom pen hoofden aangerand, omdat zij het onderwijs op ware geestesontwikkeling gestaafd in afschrik hebben. Want van het oogeriblik dat men de meisjes voorbereid l tot verlichte huisvrouwen te maken is het met het bij geloof gepast en valt de fopperswinkel in duigen. Daar is het raadsel hunner aanrandingen heel en gansch op gelost. Donderdag was het de beurt der middelbare jongens school die zich al hunner oefeningen opperbest ge kweten hebben. Dejonkheeren Oranckx, M. Steleman,De Bruyn staan reeds op het boek der tooneelknndigen ingeschreven: uitspraak, houding, gevoelens, alles is bij ben natuur lijk dat het gezelschap «Voor Taal en Vrijheid zijne boontjes maar voor hen te wecken legt. Eer en lof aan de onderwijzerskorpsen die niets verwaarloozen en geene gelegenheid laten onl- snappen jeugrlj geleerdheid eo deugden in te plant.i' K i.

Den Yker | 1873 | | pagina 2