'lie geestesontwikkeling in slaat stellen, liunne krislelijke en burgerlijke plichten waardiglijk te vervullen en nooit die schandelijke bi geloo- viglieden aan te nemen die allen godsdienst ont- eeren. Zoo doende zou dit kristelijk blad in hel be lang van den katbolijken godsdienst werken; maar wij vergeten dal de Bien Public tot stand kwam niet om den godsdienst ie verspreiden en te verheffen, maar om den clerezij te dienen en zijne heerschappij te bewerken, 'tgene heel wat anders is. Die bijgeloovighederi, die uiterlijke oefeningen onteeren den waren godsdienst, in w iens naam m»*n er zich aan overgeeft maar zij dicuen den gouddorst en de heerschzuchtige belangen der geestelijkheid; en dat is voldoende! De geestelijkheid zal dc bijgeloovigheid on derhouden ze begunstigen uil vrees van ze te zien verdwijnen; de domheid en het bijgeloof zijn immers de g'ondzuilen hunner heerschap pij: zonder die twee ankers stortte hun rijk ten gronde en ware de bron hunner schandelijke geldinzamelingen al lang uitgedroogd. Al wat zij beoogt is hel menschdom in de onwetendheid te houden, daarom zorgt zij dat het duister blijve in den geest der genen die zij zich het recht toeeigent te onderrichten en op te voeden. Het is onnoodig elders hel geheim te zoeken van den geweldigen,oorlog dien zij voert tegen al wat ten vourdeele van het gegronde en echte onderricht gedaan w ordt, dat licht en waar heid in de ziel der genen stort die men moet onderwijzen. ZE ZIJN BANG Het schijnt dal de Journal de Bnixelles in het geheel niet te vredeu is over de inrichting van eenen Bond onder al de Liberale Vereeni- gingen van heiland; het klerikaal blad vindt dat het is om wal politiek lawijt temaken en niets anders. Nogthans volgen de liberalen maar het voor beeld van dc klerikaleu. die onder toejuichingen van den Journal de Bruxelles, sinds lang ee nen Bond gesticht hébben voor de klerikale°vcr- cenigfngen van het land.Ziehier hoe 31. Woeste, een der volksvertegenwoordigers van het. kleri kalisme van Belgie die in de Kamer zetelt voor hel arrondissement Aalst, de rol van den Bond der klerikale verceniging afschetst t liet is een plicht ons van heden af voor te be reiden tot do kiezingen van 187ti in al de arrondis sementen van Henegouwen en van de provincie Luik. Vijf mannen van goeden wil zijn voldoen de om de grondslagen te werpen van eene ernsti ge inrichting; dat men ze zonder uitstel zoeke men zal ze vinden. Het voorbeeld van Verviers moot w orden gevolgd den dag na eene nederlaag Heeft men met krachtdadigheid gewerkt en men is ge lukt. Daarbij wij bezitten twee grooto instellingen de Bond der Katholieke Kringen en de Bond der lemarende Associatien,wier bijzondere zending is de groepen Couservateurs bijeen te brengen,daar waar geen Boud ze vereenigt. Wij noodigen ze uit de eeuen en de andere zich daarmede te gelasten, hunne bureelen hebben te dien opzichte een goed initiatief te nemen: het is hunnen plicht dat niet te verwaarioozen De liberalen zijn welberaden te strijden met al de krachtdadigheid, welke de overtuiging geeft, de vrijheid en de nationale zelfstandig heid te verdedigen. Zij zijn de meerderheid in liet land. De optelling der stemmen in de ver- schlllige arrondissementen, door de liberale en klerikale kandidaten bekomen, hebben liet be wijs er van geleverd. Meer dan de helft der bel- gische kiezers hebben zich voir de liberale denkwijze verklaard, en de verdeeling van liet land in kiesomschrijvingen, is de eenige oorzaak dat wij in minderheid zijn in de Kamer. Eene verdubbeling van iever, eene kloeke inrichting, aanmoedigingen en raadgevingen aan de zwakke groepen gegeven, eene overeenkomst der te gebruiken middels, zullen ons toelaten in dc arrondissementen, waar wij terrein heb ben verloren, dien terug te winnen. 1 egenover den Bond der katholijke kringen, zullen wij den Bond der liberale associatien stellen. Als de Journal de Uruxelles dat slecht vindt, zoo veel te beter het is omdat Hij het gevaar ziet dat daarin voor zijne partij ligt. De strijd. De mensch die niet werkt is het leven niet waard; hij is gevaarlijk voor zichzclveu en voor anderen. Wilt gij bestaan en genoegen hebben, gij moet strijden en werken. Dit is toepasselijk aan landen en volkeren,aan pailij en personen. De liberalen hebben groote plichten. Niet slapen Geene lafheid Niet blind zijn voor wat romdom ons gebeurt Wat verschil is er lusschen een tijger die geweldig op zijne prooi valt en de slang die ze omzichtig in hare krullen draait en toch dood P Alzoo vroeger regeerde hel geweld. 1 liaus heerscht de geslepenheid. Laat deze begaan, gij die met haar niet strij den wilt. zij zal u zekerder dooden dan hel ge weld. Zij doodt in hel stille en uit uw ascli of bloeddroppels worden niet eens uwe strijders geboren. Men stikt u en met u uwe nagedachte nis. Neen voorwaar de liberale strijd is niet vol- streden. Let op onbezonnen braken vervloekingen uit, daar waar enkel woorden van vrede en broederlijkheid zouden moeten uilgesproken worden. Men werpt den banvloek op de vrije gedach ten, op de vrije mannen, wier eenig verlangen is hunne broeders te helpen en te verlichten. Niet slapen, geene werkeloosheid, liberalen. Uwe voorvaderen de Kerels van Vlaanderen en na hen de Klauwaarts, hebben er u het voor beeld van gegeven. Moedig ten strijde tegen de klerikale mollen, die liet land en de wereld ondermijnen, en een onweder tergend uitdagen,die hen allen zal doen vergaan willen zij met deu geest der eeuw niet meè. Het is niet genoeg enkel uw kind naar de school te zenden, om het er te laten leeren le zen, schrijven -m rekenen; hel i» iioodig dat hel nat uit den lijd trekt welken het in de school doorbrengt, en bij het verlaten derzelve de noo- dige kennissen voor een goed burger bczitte. Ongelukkig is liet onderwijs bij ons willekeu rig het kind verlaat onderwezen of onwetend de school zonder dat er zich iemand om bekom merd. Dat gaat in Pruisen alzoo niet de minis ter van cerediensten beeft besloten dal niet een kind de school mag verlaten zonder de vergun ning der bevoegde overheid, dat allen moeten kunnen lezen, schrijven en rekenen, 't is te zeg gen, dat de leerlingen zelfs van 14 jaren oud, voortdurend te school moeten blijven, zoolang zij de noodwendige kennissen niet bezitten. Neem daar les aan, Belgie. Maar goede voor heelden zijn zoo moeielijk om volgen; bovendien dc domheid is den grootsten steunstok der kle rikale partij. ONZE ZACHTMOEDIGE ZIELENHERDERS. Huichelen is de bestendige rol onzer tegen strevers, en onze kerkuilen vervullen dien rol recht meesterlijk. Groot is of beter, schijnt de verontwaardi ging met welke zij tegen den «ongewijden ak ker» den« prospul den rollen vleeschkuil met razende drift welen te donderen. Doch valsch tot in den grond zijn al die protestaties en de huichelaars zijn zij, gewijden of ongewij den, welke die veimaledijdingen uitbraken. Zij, listige drijvers der klerikale schapen kudde, zij gevoelen zeer wel hoe schreeuwend, hoe wraakroepend, hoe onrechtvaardig, ja, hoe onmensclielijk het is eene afgezonderde plek gronds, eenen «verdoemden hoek» te behouden voor de overblijselen van al wie, hoe braaf.hoe eerlijk en hoe deugdzaam ook hij geleefd hebbe. buiten de katholieke Kerk gestorven is voor al wie geen aklionnaris was in de groote wereld exploitatie waarvan het bestuur te Home zetelt; voor al u ie den Roomschen winkel, les affaires niet heeft helpen doen draaien; voor al wie eer lijkheid genoeg bezat om de rooversbende te ver loochenen in wier schoot het blinde noodlot hem had doen geboren worden. Zij weten wel, ik herhaal het, hoé onmensclielijk, ja hoe bar- baarscli hel is eenen braven afgestorve aan den afkeer, aan de vervloekingen eener domme me nigte over te leveren, ofschoon God alleen het recht heeft en de macht bezit om de dooden te oordeelen, en de menschen te perken. I'e aardelingen hebben slechts eenen broe- delijken plicht te vervullen. God alléén mag hem rekening vragen van hunne daden. Geen mensch, hoe hoog gemijterd, geen sterveling mag zich de macht toeeigenen des eeuwigens Rechters. D»'t doen is God tergen En op hen zal voorzeker Gods eerste doemvloek vallen Zij die hunne verhevene zending op aarde zoo schoon zouden moeten volbrengen, met alom liefde en broedermin te zaaien, zij integendeel de aanstokers van tweedracht, haat en vervol ging. Zij liegen om broeders tegen eikanderen op te jagen. Zij liegen en liegen met opgezetten wil, zoo als in de kerkhofkwestie, waarover onze raven nu zoo aanhoudend kraaien. LV. L.) DE VOLKSKAMER heeft weeral een schoon blijk gegeven van hare verknochtheid aan al wat antimilitarism is, zoo zij zich voor de laatste kiezingen vertoonde, met een buitengewoon kiediet van TWEE MILJOEN voorliet ministerie van oorlog te stemmen. Ook was er een volksvertegenw oordiger vrij zinnig genoeg om te zeggen Hoe minder volk onder de wapens en hoe minder peerden. hoe meer geld voor de soldalen en hoe meer voede- ragie Hoe komt dat De post- conventie te Rome gesloten is ook. door de Kamer goedgekeurd. Welke tegenstrij digheid, voor een nieuwsblad te zenden tot in de verste afgelegene streken van Africa en Ameri ca betaalt men slechts vijf centiemen, dus is er een merkelijke afslag toegestaan en voor de reizi gers integendeel wil ons ministerie slechts op opslag denken. Het ministerie, in de wet op de notarissen heeft eene werkweerdige nederlaag ondergaan nooit werd iets dergelijk onder een liberaal ka binet bestadigd eene eerste onderlaag heeft ten allen tijde genoegzaam geweest, om de liberale ministens aan te sporen hun ontslag den ko ning aan te bieden, en onze klerikale ministers integendeel blijven koelbloedig alles verduren, niet tegenstaande zij onophoudelijk groote on derlagen behalen. De wet op de notarissen is gestemd door 00 tegen 00 en 2 onthoudingen De voornaamste schikking dier wet is de notaris oefent zijn ambt uit in bet rechterlijk arrondissement zijner verblijfplaats. Nopens deze nederlaag van wege het ministe rie maakt een zeer verspreid nieuwsblad, de volgende bedenkingen,die onder eene schertsen de taal, niet dan waarheid bevatten En wat zijn dat voor ministers die zich alzoo op de kaken laten kletsen en zeggen MERCI en op hunne plaats blijven met een front qui ne rougit jamais. De tegenwoordige ministers zijn marionetten, pupkens, die de bisschoppen doen dansen. Als ze goed dansen, O de bisschoppen en spreken geen woord. Als ze weerstand bieden en niet goed en dansen, vlan de draad,es zijn af. En w ie doen de bisschoppen tons dansen Eide zoogezegde representanten, de jesuie- lieke meerderheid En die meerderheid danst tegen hare eigen ministers op Bravo bravo zeggen de libera len die op den eersten rang zitten om met heel I

Den Yker | 1875 | | pagina 2