GEDICHTEN Kermisfeesten. In; noeten weten dat hij korten tijd geleden in de maatschappij slechts eene groote O uit maakte, en dat, zoodra zijne heschermlieeren uit hunne zetels geworpen worden, hij nog veel kleiner zal gemaakt worden, dan hij ooit ge weest is; want nu nog beter dan vroeger wor den zijne booge kennissen al bij hoogere en lee- gere naar waarde geschat. Dal hij dus omzichtig en nederig blijve en de spreekwoorden Stille waters hebben diepe gronden, en schijn bedriegt niet te dikwijls waarmaakt. Genoeg voor vandaag. Wij leven in afwachting.- Erfdeelroovins door de Jesalctcu. Meu kan de familiën niet genoeg waarschuwen tegen de erfdeelrooving der paters en jesuieten daarom komen wij op de zaak Denef terug. Ge moet weten dat er te Turnhout eene oude jufvrouw leefde, eene kwezel, met name Denef die eenefoituin van eenige miljoenen bezat. De godvruchtige jufvrouw werd om hare goede werken door de congregatiën tot den zevensten hemel verheven, en ontving het bezoek van paters en nonnen. Eindelijk kwamen dejesuieten er in huis. De paters jesuieten omringden de oude jufvrouw met zooveel attentie en goede zorgen, dat zij ein delijk bij de jesuieten zeiven ging wonen. Waar kou zij beter zijn dan bij hare beste vrienden Dat is me goed... dat is te zeggen, neen dat was niet goed voor de famillie, want als er te erven is en er is een jesuiet bij,dan loopt het wettig erfdeel gevaarbijzonder ais er kwestie is van eenige miljoenen. Maar hoe die miljoenen ingepalmd ter eere van God en al zijne heiligen De jesuieten kunnen im mers niet erven, vermits de doode hand niet meer bestaat, en de kloosters geen burgerlijke persoon uitmaken i Ja maar, de paters en jesuieten zijn zoo slim De jufvrouw sterft als eene heilige in den schoot der jesuieten, De arme familie der afgestorvene komt afgeloo- pen, en daar zijn er zoovele dier familie die het groot noodig hebben... Een erfdeeltje zal hen en hunne kinderen zoowel te pas komen Maar haberuiks Er wordt eea testament uit den hoek gehaald, waardoor al de wettige erfge namen onterfd zijn, eu een zekere heer Truyens "als algemeeno legataris genoemd wordt Truyens, wie is dat Kent gij hem Neen Ik ook niet en jufvrouw Truyens kende hem ook weinig; nooit heeft zij met dien heer Truyens, een specie van klerk, in betrekking gestaan, en zij had hem misschien een of twee maal in gausch haar leven gezien. Ge kunt denken wat droefheid er in de familie onstond, en met welken krop in het hart, zij naar huis wederkeerden Maar een weinig later begonnen er eenige dier bloedverwanten wat luid op te schreeuwen, en om ze te beletten gerucht te maken en het testament aan te randen, gaven de jesuieten eenige duizen- de franks aan de familie en deden die ongeletterde menscheu eenen kwijtbrief teekenen,in welken de geldigheid van het testament en de aanstelling des heeren Truyens erkend werden. Eenige liefdadige menschen, die overtuiging hadden dat die heer Truyens maar eee tusschenge- stelde persoon der jesuieten was, die het erfdeel in eigen naam moest trekken, om het dan aan de je suieten over to geven, hielpen met raad en geld de famillie de zaak voor de rechtbank te trekken. Na vijf jaar onderzoek door verscheidene recht banken, heeft eindelijk het Beroepshof van Brus sel, in fitting van dijnsdag 4 Mei, het vonnis van Turnhout bekrachtigd, waardoor dejesuieten ver oordeelt zijn aan de famillie Denef terng te geren hetgeen zij onterfd hebben; kapitaal en intrest sedert *859. Maar behalve dat ze den intrest van den intrest bohouden, is het ongelukkiglijk zeker dat zij niet alles zullen teruggeven; want hetgeen hen onder den klauw valt, krijgt men er moeilijk uit. Ziedaar, lieve lezers, h;tgeen er in de familien gebeurt. Hoevele erfenisinpalmingen door paters hebben er jaarlijks plaats, die in het licht niet ko men Hoevele wettelijke erfgenamen worden er jaarlijks niet onterfd Waarom worden die erfdeelrooverijeumet geene correctonneele straffen beteugeld Is het dan gee ne misdaad het erfdeel der familiën te ontfutselen? En zou het niet nuttig zijn den penning der erf- deelroovingen in te stellen voor de bescherming der arme familiën. BURGERLIJKE STAND. van 14 lol 21 Mei. GEBOORTEN. Mannelik 3)., Vrouwelik 8) O VERLIJ DENS. C. Rillaert, religieuse, 53 j. achterst.F. Jacobs, schoenmaker, 17 j. Scliaarb.M.Rin- goir wede De Smet, z. b. 82 j. Radijsegang. S. De Grauw, wedB Nieuwlandt z. b. K8 j. Zou- neslr. C. De Neef, vr. Steenhaut. z. b. 62 j. Korleridderslr. J. Menschaert, weduCromp- liaut z. b. 83 j. Werf.E. Vineent, wed1" Vinck, 79 j. Molendriescli. F. Van den Haute, wedr Van Wanzeele, z. b. 91 j. Espla- nadeslr. luitenant \ictorien Van De Weghe. Uitgegeven ten voordeele der Burgerscholen van Aalst, Dendermonde en Ninove. Verkrijgbaar bij den heer A. De Schepper- Pilips te Dendermonde. MAATSCHAPPIJ «DE MOEDIGE, STRIJDERS Kaatspel op t ziftGraanmarkt. ABONNEMENT KAARTEN. Van heden af zijn er abonnement kaarten, gel dig voor geheel den tijd van den prijskamp op 't zift, te verkrijgen bi) d'heeren L. DeConinck, C. De Wolf, Am, Heyvaert, Alp. Van de Putte, L. Moortgat, Gam. De Wolf, Edm. D'hoir en Ch. Van Hauwermeiren. Voor de gereserveerde plaatsen fr. 3. Voor de eerste plaats fr. 2. GEMEENTE DENDERLEEUW. Zondag 16 Mei 1875 (icn Sinxendag.) Maandag 17 Mei Sinxendag.) Dijnsdag 18 Mei. Donderdag 27 Mei 1873. Zondag 13 Juni 1875. Maandag 14 Juni. Zondag 20 Juni. oo oo 00 oo 000 oo Zondag 80 Mei aanstaande ten 1 1/2 ure na- middag spelen de partijen van Ixelles l,w en van M. Lavandy, Si-Gilles (Brussel.) Ten 3 ure de eerste van Eftrbeeck (Brussel) eu de ge ne van M. Seraphien GoeraaiRofstade. Ten vier ure de overwinnaars tegen malkaar. De luchtkamer der nuUissen van Dendermonde is samengesteld als volgt voor 1578-1870 Voorzitter, Mr De Pauw, vanUlst; 1° syndic, Mr Tib- baut, van Calcken; 2° syndic,h Rogman, van Belcele; verslaggever, M' Goossen», van ullon; sekretaris Mr Mi- chicls, van Bcilare; schatbewaarer, Mr Muys, van Loke ren; leden, M" Dirix, van Keiseke; De Kopper van llamme, en De Blieek, van Lebbee. Uit Geldenaken meldt men ons?enen akt van welda digheid, waardig om een leven tcbekroonen, welk zich geheel en al aan de verzachting sn ellende en behoef te heeft toegewijd. M. Guillaurae Nelis, gewezen vcksvertegenwoordiger van het arrondissement Nij vel, heft aan de stad Gelde naken eene som geschonken van 20,0C0 fr. om in deze gemeente een weezenhuis op te rihten. Men had sinds langen tijd gsproken dat de zoon van den gouverneur van Oost.vlaadereu ook een plaai- seken moest hebben bij de rechlbnk van Gentheden deelt de Moniteur die benoeming ttede. M. E. de T'Ser- claes, bediende bij het middeii-besttur in bet ministerie is rechter plaatsvervanger benoeml bij de rechtbank van eersten aanleg te Gent Zoo zal het miuislerie allengskeis de magistratuur kier ika liseeren. Men meldt uit \ersailles, II Mei Eene verschrik kelijke misdaad, gepleegd met eene aigehoorde stout moedigheid, heeft de bevolking van Vruflay roet schrik geslagen. Gisteren avond teu 9 ure traceen wel gekleed reiziger, die volgens de bij hem bevoncfeu papieren een letterkundige muel zijn met naam Scbatiam, in de sta tie te Viroflay en vroeg een koepon voir Parijs. De trein wa» juist vertrokken en Sebastiani, die moest wachten naar het volgende konvooi, ging wanlelend langs de baan welke nevens den ijzeren weg looft. Eenige minu ten nadien werd hij aangevallen duo* twee mannen, met kielen gekleed, welke hein nèerveden en ziju geld afnamen. Een knaap die over de baan ging zig een der boos wichten met de knien op de borst van Sebastiani zitten, en de zakken zijner kleeren onderzoeke». De knaap riep om hulp eu op zijne kreten namen de twee kerels de vluctii. Men naderde tut Sebastiani en ontwaarde met verbazing dal hij in eenen bloedphs lag en schier geen teeken van leven meer gaf. De moirdenaars had- deu eerst gepoogd hem te verworgen u> hem daarna hij middel van een zwaren steen den sjhedel verplet terd. Nanwelijks had men zijn hoofd em weinig opge licht of hij blies den laatsten adem uit. be moordenaars zijn twee diei rijzende werklieden welke thausin groote menigte rond Versailles bij «euko- men, voor de werken aau (ie nieuwe forten. De opspo ringen welke men langs alle kanten gedaan heeft, heb ben de aanhouding van de twee plichligeu tan gevolge gehad. DKRDË REEKS VAIN PRIJSTWEE FRANK. KLEINE Rei knllegie van Burgemeester en Schepenen der ge meente Denderleeuw Gezien de beraadslaging van den gemeenteraad in da to 13 April 1875 Gehoord het verslag der commissien en maatschap pijen welke hunne medewerking aan die feesten beloofd hebben; stelt het volgende programma vast Dcudcrleciiw-SIuysseghciii. Groote visschersfeest en kampstrijd met de vischlijn. 3 zilvere eerme'aten en 3 geldprijzen. Om 3 ure na noen zullen de deelnemende visschers- maatschappijen aan de statie te Denderleeuw door de kommissarissen ontvangen worden om stoeis gewijstam boer aan 't hoofd, de sirateu te doortrekken en korts daarna den kampstrijd aan Ie vangen. Massieve zilvere eermetalen zullen verleend worden, l°aan de verstkomende maatschappij, 2° aan degene het grootste getal leden tellende en 3° aan de maatschappij hel schoonste visscherskostunm dragende. 3 geldprijzen zullen verleend worden aan de visschers welke in eene uur tijds het grootste getal visschen zullen gevangen hebben. In den voormiddag; GROOTE JA ARM ARKT, op de Marktplaats, en prijskamp voordeschoousle kalfvaarsen. (Zie het bijzonder programma.) Om 4 ure na noen FESTIVAL voor Harmonie en Fan faren. Om 3 ure na noen zullen de deelnemende Maatschap pijen door öe kommissarissen van Huysseghein ontvan gen worden. Het Festival zal door de Fanfaren Maat schappij De Dendergalm geopend worden. Aau elke deelnemende Maatschappij zal een zilveren eermetaal overhandigd worden. Om 7 nre 's avonds venetiaansche waterfeestgevolgd om 8 ure's avonds van een groot vuurweik. Om Öuie 's avonds algemeene verlichting van Huys seghein voorde verjaring der kermis. WATER AKSTEKING, om]4 ure na noen ten gehuch- ie Landuit. M \STKLIMMING, om 5 ure na noen. LUBHTALLEN eu voor het sluiten om 3 ure 's avonds VOLKSBAL. Om 3 ure na noen Vogelbolling naar geldprijzen bij Frans Couok-De Backer. Deiidei'leeuw l.cenwbrng. MUZIEKFEEST. (Festival voor chooren en muziek maatschappijen.) Om 3 ure na noen zullen de commissarissen van Leeuwbrug de muziek- en choormaalschappijen, aan de statie ontvangen ont zich van daar stoetsgewijs naar het kiosk te begeven alwaar het Festival zal geopend worden door de muziekmaatschappij De Dendergalm. Een schoon zilveren eermetaal zal aan elke deelne mende maatschappij overhandigd worden. WATER \KKAMPSTRIJD om 5 ure na noen, gevolgd door appelvisschen en andere volkspeleu. VOGELBüLLING zonder inleg voor vrouwliên. Om 3 ure na noen V0GELB0LL1NG naar geldprijzen en vooruit prijs op den oppervogel. Inleg 55 centiemen Om 8 nre 's avonds VUURWERK, en verlichting van Leeuwbrug. Gedurende de feesten of kleine kermissen zullen de herbergen waar rust en orde heerschen mogen open blijven tot 11 ure's avonds. f Gedaan ten gemeentenhuize van Denderleeuw, den 4 Mei 1875. Op bevel De SekretarisBurgemeester en Schepenen D. VAN SANTEN. F. L. SONCK. Aalst, 15 Mei. Per 100 kilos. Tarwe. Frank. 25 00 a 26 50 21 00 23 00 Rogge- 19 00 19 50 Gaarst 00 00 00 00 Haver 25 00 27 00 Raapzaad. 00 00 00 00 00 00 00 00 Rapzaad-Olie.. 00 00 00 00 Lijnzaad-Olie. CO 00 00 Raapzaad Koek. p. 100 kil. 00 00 Lijnzaad Koeken 00 00 00 Hoppe (1874) per 50 kil.. 1 00 00 Aardap.(roode) p. lOOkilos. 05 50 06 50 Boter per 3 kilos 07 82 08 72 Eiersper 25 1 82: 2 00 Viggenen per stuk 22 50 32 00

Den Yker | 1875 | | pagina 3