B A L B O O G Kermisfeesten. GEDICHTEN gehoorzamen. En het is niet lang geleden dat de Paus van deze annmaligingen de klaarblijkendste bewij zen Iieeït gegeven. Inde maand februarie 1. 1. beeft hij eene encijcliek uitgevaardigd, bij de welke hij aan alle katholieken uit Pruissen be veelt, zich tegen de wetten van hun land te ver zetten. Het is geheel eenvoudig een oproep tot burgeroorlog. De katholieke Roomsche kerk beweert in de samenleving eene afgezonderde maatschappij te mogen vormen, alleenlijk beheert door hare ei gene leerstelsels voor de welke alle wetgevingen der aarde moeten ten onder doen. Zij bekreunt zich niet ten minsten met öe rechten van andere kerken; zij eiseht overal hetgene zij hare vrij heden en hare voorrechten noemt, zonder in acht te nemen, dal hare vrijheid diegene van andersgeloovigen krenken kan, en dat hare voorrechten in onzen legenwoordigen tijd slechts als aloude misbruiken en aloude dwa lingen kunnen aanzien worden. In dien toestand is ons gevoeleu dat de grond spreuk De vrije kerk in den vrijen Slaat een onzin wordt. De katholieke kerk wil den staal beheerschcii; zij heeft hem den oorlog verklaard en zal dezen volvoeren, tol dal hare opperheer schappij erkend worde. Eene scheiding, die geestelijke en wereldlijke macht op haar afge zonderd gebied behoudt, is onmogelijk gewor den. En om deze redenen keuren wij de maat regelen goed, die Pruisen in zijnen strijd tegen de Roomsche kerk noodig heeft geacht tenemen. X. dan woenen ze lijk no krokodilwijl jaarlijks uaal den Paus, dien armen bloed, miljoenen op miljoe nen worden gezonden, waarvan gij, brave lieden, geen enkelen duit meer zult terug zien, en die in- 'tusschen ons land verarmen en ontzenuwen X. Y. Z. Het is waarlijk kurieus om weten hoezeer den militairen staat in Europa aangroeit en zich uit breid. 't Is schrikbarend. Ons werelddeel wordt van langs om meer een geheel kazerne, en elk manvanhart werpt een kreet van verontwaardiging uit als hij de cijfers kent die do militaire macht der huidige legers opgeven. Cijfers zijn daadzaken. Van 859 tot 1874, is het getal soldaten in Eu ropa van 4,215,000 man geklommen tot 5,854,000, bijna een derde meer De volgende tabel geeft er inlichtingen over Moet men nu nog vragen, bi j deze cijfers, waar uit het ongemak in de nijverheid voortspruit l ls het niet natuurlijk dat het vertrouwen, zoo diep geschokt door de laatste oorlogen, in de onmoge lijkheid is zich te herstellen Het kan niet anders zijn. Als bijna zes miljoen menschen niet alleeu niets opbrengen maar nog de voortbrengselen van andereu opeten en het grootste deel der inkomsten van de volkeren verslinden; als zij soldaatje spe len altijd gereed om het vredeleger tot nieuwe slachterijen te gebruiken; och alsdan kunnen de volkeren niets grootsch ondernemen aen het genie en het werk in den boezem dragen. De menichheid die zulken toestand duldt is een droevig dingen. Do volkeren tot aan de tanden ge- wapend bezien elkander over do gienzen,wachten de tot dat hunne oversten teeken geven om den gebuur te verworgen, den handel, de nijverheid, 'de kunstopzoekingen, de vriendschapsbetrekkin gen het familieleven, de trage en vooruitgaande ontwikkeling der massas te staken; ziedaai het af schuwelijkste schouwspel dat men kan uitdenken en toch is het dit dat wij voor oogen hebben. En vivat de negentiende eeuw over wier be schaving en menschenliefde zoo ten onrechtte ge boft wordt, DE TIENDEN EN DE KARWEI. (vrij naar het Journal de Bruges.) We zijn twee eeuwen achteruit Ja, de Tienden en de Karwei of eerendienst be staan op onze dagen nog De Tienden, dat is den St-Pieters-penmng. De Karwei dat zijn de bedevaarten. Ten platte lande, worden de goederen der in woners daaromtrent geschat, en volgens die basis wordt liet aandeel van ieder in de St-Pieters-pen- ning vastgesteld. En wie zou er durven aan we- derstaan Eeue ware belasting En waarvan de relden eerder en gemakkelijker verzameld wor den dan 's rijks belastingen. En dan schijnen die escrocs vol medelijden mot hunne medeburgers, wanneer de gemeente de kleinste verhooging in de lasten brengt om een vyerk van openbaar genot of gezondmaking. Ja, STAD AALST. Maatschappij St SERF A TI US. op Zondag 13 Aiinï. Mijnheeren, Wij hebben de eer UEd. uitlenoodigen aan tan onze schïeting welke wij vastgesteld hebben le geven op Zondag 13 Juni 187o, in ons lo kaal a Tivoli bij den heer J. Meert nabij de Statie. Be prijzen zullen bestaan in geldspeciën. N° 1 oppervogel, fr. 40. 2 zijdcvogel, fr. 23. 3 fr. 23. 4 groote kalle fr. 20. 3 fr. 20. 6 kleine kalle fr. 10. 7 fr. 10. i e samen 150 fr. De inleg is bapaald op zes franken per schut ter en voor eiken kleinen afgeschoten vogel zal men vijf franken terug ontvangen. De seliieling zal aanvang nemen om 1 ure na middag juist en eindigen nm 6 ure. Namens den Bestuurraad De Sekretaris, De Onder Voorzitter, Fr. DE WOLF. L. PANNEKOEK. BURGERLIJKE STA MD. van 21 tot 28 Mei. GEBOORTEN. Mannelik 4).. Vrouw elik 7) HUWELIJKEN. H. De Scliryver, metsersgast, met J. Rarrez, zonder beroep. G. De Stobbeleir, schipper, met H. Eylenbosch, zonder beroep. OVERL1JDENS. M. Verbeeck, man Laencn, 70 jaren Mijlb. P. De Veylder, schoenmaker, 70 jaren Lange- ridderstraat. D. Smekens Twijndersgast, 41 jaren. Schaarbeek. M. Weewauters, winkel dochter,29 j. Zoulstraat. C. Van Dyck,steen kapper, 37 j. Vischmarkt. MAATSCHAPPIJ «DE MOEDIGE STRIJDERS Kaatspelop t ziftGraanmarkt. ABONNEMENT KAARTEN. Van heden af zijn er abonnement kaarten, gel- di" voor geheel tien tijd van den prijskamp op 't zift, te verkrijgen bi) d'heeren L. DeConinck, C. De'Wolf, Am? Heyvaert, Alp. Van de Putte, L. Moortgat, Cam. De Wolf, Edm. D'hoir en Ch. Van Hauwermeiren. Voor de gereserveerde plaatsen fr. 3. Voor de eerste plaats fr. 2. "GEMEENTE DENDERLEEUW. Zondag 13 Juni 1875. Maandag 14 Juni. Zondag 20 Juni. luitenant Yictorien Yan Dc YYeghe. Uitgegeven ten voordeele der Burgerscholen van Aalst, Dendermonde en Ninove. Verkrijgbaar bij den lieer A. De Schcpper- Pilips le Dendermonde. Frank. 50 a 27 00 23 50 2,0 50 00 00 27 00 00 00 00 00 00 00 00 00 00 00 00 00 00 00 00 00 000 00 00 00 06 00 06 50 08 54 09 54 1 91 2 09 25 Oü 30 00 24 21 50 19 00 22 00 26 00 00 00 00 00 00 00 ro co Volkeren. Algemeen totaal in 1859. Algemeen totaal in 1874. DuiUf'hland, Frankrijk, K tisland, ItaVie, Oostenrijk, llelgie Engenland. 83R.OOO man. 640,008 1,524.000 317,000 4/(3 000 80,000 1,261,000 mau. 978,000 1,519.000 605,000 857,000 93.000 379,000 MAATSCHAPPIJ I DE MOEDIGE STRIJDERS. Zondag 80 Mei aanstaande ten 1 1/2 ure na- middag spelen de partijen van Ixelles l,loen van M. Lavandv, St-Gilles (Brussel.) Ten 3 ure de eerste van Etterbeeck (Brussel) en de ge ne van M. Seraphien Goeman llofstade. Ten vier ure de overwinnaars tegen malkaar. Op [Zondag 6 juni aanstaande ten 1 1/2 na-middag spelen de partijeu van M De Clerok, Audegein eu M. Paul Verdoot Moorsel. Om Sure de gene van M. Edmond Verlack, Berlaere, en M. Petrus Van de VelduNieuwerkerken. Ten 4 ure de overwinnaars tegen malkaar. Het gerucht loopt dat het college van burgemees ter eu schepenen te Luik zijn ontslag den koning heeft gezonden, ten gevolge van een geschil met den raad nopens eene kweslie van plaatselijk belang. Te Douai wordt eene hostie vereerd, die eenmaal op den grond was gevallen en, naar 't verhaal der over levering, die bij een goed geloovige geen twijfel mag opwekken, onmiddelijk daarna in een levend Christus- hoofd veranderd is In verscheide ie kloosters in Duitschland is men bezig de zaken te regeleren voor de aanstaande ophef fing? Zooveel mogelijk worden alle igendommen te gelde gemaakt. Volgens de Germania hebben de Allexi anerbroeders van Aken het slot Baelen bij Heurychapel le in Belgie aangekocht om daarheen hun geslicht met ongeveer 170 krankzinigeii over te brengen. De provinciale raadsheeren van het kanton Arlon, hebben aan de kiezers eene circulaire gezonden om ze aan te sporen zich donderdag aanslaande naar Arlon te begeven ten einde eene liberale associatie le stichten. Verleden Woensdag is op den steenweg van Diest naar Tessenderloo, onder Schaffen, een jammerlijk on geluk voorgevallen. De genaamd Vervoort van fessen derloo, zich tijdens het onweêr onder eenen boom ver* schuilende, is door den bliksem gedood. Zijn zwager die onder den tegeuovergestelJen boom stond is er met den schrik afgeweest. Een bessembinder, die omtrent een kilometer van bovengenoemde personen verbleef, werd door het hemelvuur ten gronde gewor pen; zijn rug is gedeeltelijk verbrand. De laatste is ter verpleging naar hel gasthuis, te Diest gebracht. Dezer dagen werd de kermis van het dorpke Ahin dooreen ongeluk gestoord. De genaamde Deneve van Long wv, had een schutterij ingericht met de Flobert - karabijn en de liefhebbers van dit spel vermaakten zich hiermede, toen zekere Charles Van Hoei, insgelijks een schuot deed, met hel ongelukkig gevolg dat hij zekere Chouteau een foorkramer, zoo erg in de borst wonde, dat men ondanks alle aangewende zorgen, van zijne ge nezing wanhoopt. De onvrijwillige moordenaar is giste- rer door de gendarmerie aangehouden. Dijnsdagavond hebben in de Willems-kazerne, te Utrecht, twee onderofficieren twist gekregen, tettgevol ge waarvan de een den ander met een geweerschot in de borst zoodanig heeft gewond, dal de kogel in den rug uitkwam. De gelroffende was dadelijk een lijk, waarop de dader irachte, door een schot op zich zeiven te lossen, zich ook van het leven te berooven. Hij tl of zich zoo dut hem het schouderblad uit elkander gerukt is, maar de wonde is niet doodelijk. Hij is voorloopig in hel hospitaal opge nomen. SCHIETING MET DEN KLEINE Het kollegie van Burgemeester en Schepenen der ge meente Denderleeuw Gezien de beraadslaging van den gemeenteraad in da to 13 April 1875. Gehoord het verslag der commission en maatschap pijen welke hunne medewerking aan die feesten beloofd hebben; stelt het volgende programma vast UtcBulerleesiw- LceuAvSifug. MUZIEKFEEST. (Festival voor chooren en muziek maatschappijen.) Om 3 ure na noen zullen de commissarissen van Leeuwbrug de muziek- en choorniaatschappijen, aan de statie ontvangen om zich van daar stoetsgewijs naar het kiosk te begeven alw aar het Festival zal geopend worden door de muziekmaatschappij l)e üendergalm. Een schoon zilveren eermetaal zal aan elke deelno- mende maatschappij overhandigd worden. WATER AKKAMPSTIUJD om 5 ure na noen, gevolgd door appelvisschen eu andere volkspeleu. VüGtLBjLLING zonder inleg voor vrouwliën. Om 3 ure na noen V0GELB0LLING naar geldprijzen en voorni'prijs op den oppervoge'. Inleg 35 centiemen. Om B ure 's avonds VUURWERK, en verlichting van Leeuwbrug. Gedurende de feesten of kleine kermissen zullen de herbergen waar rust en orde heerschen mogen open blijven tot 11 ure's avonds. Gedaan ten gemeentenhuize van Denderleeuw, den 4 Mei 1875. Op bevel De SekretarisBurgemeester en Schepenen D. VAN SANTEN. F. L. S0NCK. UËKRE UEERS VAN PRIJS TWEE FRANK. Aalst, 29 Mei. Tarwe. Masleluin Rogge" Gaarst Haver Raapzaad. Lijnzaad Rapzaad-Olie.. Lijnzaad-Olie. Raapzaad Koek. p. 100 kil. Lijnzaad Koeken Hoppe (1874) per 50 kil.. Aardap.(roode) p. lÖOkilos. Boter per 3 kilos Eiersper 25 Viggenen per stuk - Per 100 kilos.

Den Yker | 1875 | | pagina 3