Kermisfeesten. Jaarlïjksche Rrulbolling heid vervange worde, dat liet onderwijs aan de geestelijkheid afgestaan worde, in een woord, zij willen de omwerping der grondwet van 1830, en de terugkomst tot de middeleeuwen met hare brandstapels en inkwisitoriale aangenaamheden. Wat gebeurt er inderdaad Rome werpt hare Vervloekingen opal de hedendaagsche overwinnin gen, en haren grooten of kleinen banvloek op al diegenen die, in gezelschap van M. Schollaert, durven lachen met de pantoffel van den paus. Onze heeren bisschoppen, zich door de woelzieke vurig heid van een hunner colegas latende meeslepen, preeken stout weg den opstand tegen de wetten van het Duitsch keizerrijk, met gevaar van inter nationalevijandschappen, te weeg te brengen. De dienaren der Roomsche kerk vergeten zich tot het punt van brieven van gelukwensching en aanmoe diging aau de Duitsche opstandelingen te zenden, en bij die brieven alle soorten van giften te voe gen welke zij aande domheid van kwezels en kwe zelaars ontrukt hebben. De leege geestelijkheid, zonder twijfel aau de bevelen der hooge geestelijkheid gehoorgevend, bliksemt alle soorten van bedreigingen uit op dege nen die de ultramontaansche pretentiën schijnen niette willen aannemen; zij richt de onredelijke manifestation in, aan welkers hoofd zij zorg heeft sterkgespierde priesters te plaatsen, om de aan- schouwers die hunne fanatieke denkwijze niet me- dedeeleu, te tergen en te trotseeren. Ondanks de beroerten, door de politieke maar geenszins godsdienstige processiëu te Luik en el ders verwekt, zal de geestelijk in die gevaarlijke manifestatiën tegen Italië en Duitschland voort gaan Ja alea jacta estde pijl isgeworpen, men zal tot het einde toe voortgaan met de gemoederen op te hitsen, onder voorwendsel van vrijheid, der godsdiensten, om noodlottighjk tot eene ramp te komen De inrichters en medehelpers van die boei-tige betoogingen zullen voor de geschiedenis,eeue zeer gewichtige verantwoordelijkheid ten laste hebben. NOG EEN BEETJE KLOOSTERS BIJ Te Denée St-Gerard (provincie Nainen)is men bezig voor de duitsche benedictijners eene over groot? abdij te maken, waarvan de muren een meter dik zullen zijn de eetzaal die bijna vol tooid is. heeft eene lengte van 80 meters op veertig breedte. De kerk zal eene echte kathe draal zijn,De tuin is twee hectaren groot en het park. zestig. O die arme dutsen Het kasteel Geerterhloem. bij Aubel, toebe- hoorende aan M. Breuts de Monlureuy. is voor twaalf jaren aan eene corporatie nonnen van Aken (Aix-Ia-Chapelle) verhuurd. Bond Verviers gaat het al langs om beter. Alwéér een Kasteel dat een klooster wordt Eergisteren is de akte van verkoop gepasseerd aan de zusterkens van Ahrweiler. bij Coblenz, van een schoon kasteel van Seroule, met onge veer dertig hectaren tuin, weide, bossclien. vij- vors, voor den prijs van DRU HONDERD DUI ZEND FRANKS. O ootmoedigheid en vrijwillige armoede Drij kinderen onder de 7 jaren. TE SONNEGEM. Op Zondag 20 Juni 1873'. GEMEENTE DENDERLEEUW. Zondag' 13 Juni 1875. Maandag 14 Juni. Zondag 20 Juni. BURGERLIJKE STAND. van 28 Mei lot 4 Juni. GEBOORÏ EN. Mannelik 5).» Vrouw elik 71 HUWELIJKEN. J. De Hommes, wever, met E. Hublon, kantw. J. Luyck, smed. mei J. Hofman, z. b. O VERLIJ HENS. J. Van Wol, vleescltOuwer,, 30 j. Leopolds!. E. Fromont, wed* Segers, z. b. 75' j. iiooge- veslen. G. Van den Booschc,, m. Adam, lanbouw 48 j. Wijlb. C. Gossaert, kantoorbedienden, 22 j. Hoog straat. A. Goens vr. Van Lierdc, z. b. 40 j. Zonne straal. C. Van Aesrchot, vr. De llideau, z. b. 68 j. Scbaerb. J. Peereboom. z. b. 75 j. Leopoldstr. M. Van der Speeten,z. b. 17 j, Zoutstr Hij zwaaide niet een ines en riep gestadig Waar is Bismarck ?Ik wil hem dooden ik wil hem dooden Op de St-Catharinaplaats werd hij deur de politie agenten aangehouden, die hem naarSt-Janshospitaal hebben overgebracht. Er is een verdrag gesloten ten einde het regiem der aecijnsen op den suiker te regelen, tusschen Belgie, Frankrijk, Engeland en Holland, op 8 November 1864, en die internationale overeenkomst zal op 31 Juli 1875 ten einde loopen. De belanghebbende sta ten hebben be sloten zich te doen vertegenwoordigen op eene confe rentie, die te Brussel gehouden wordt; met het doel zich onderling te verstaan over het regiem dat op Je konventie van 1864 moet volgen. De konferentie is ver gaderd en heeft reeds verscheidene zittingen gehouden. Sinds heugelijke jqren vergezelde liet liberaal mu ziek der gemeente Aubel, dat in alle openbare plechtig heden speelt, de processie. Dit jaar heeft de pastoor aau het muziek verboden in de processie te gaan, om dut liet muziek dei avonds een bat moest spelen, zoo ulsditalle jaren gebeurt. Daaruit is eene hevige verbittering ontstaan in de' gemeente, die zelfs door jammerlijke daden tegen het huis des pastoors zijn gevolgd. Wanneer zullen de priesters begrijpen datzij geroe pen zijn om de eendracht te prediken, en niet om twee dracht te zaaien ees goed GEDvcai Een schoen'tiakei s leerjongen zat niet zijn' haas en diens echtgenoote aan tafel en ge bruikte het noenmaal. De jonge knaap las een kapitel uit den hijbei voor terwijl de beide oude lièn het hun goed deden smaken, lleizij dot zij diep nadachten over hetgeen dat de jongen hm» voorlas uit de Schrifture, hetzij uit een andere oorzaak de jongen werd echter vergeten Op eens teide de baas; jonden gij moet zoo eentoouing niet lezen, gij moet lezen zooiilshet volgens uw gedacht zijn moet. Nu begon de jongen op volgende wijs Ende zi j aten ende zij dronken, eu zie de jongen die hen uit de Schrifture voorlas die en kjeeg niets. Dat slaat er niet, riep do baas in drift opstaande. De .iongen. Neen, maar volgens mijn gedacht moest het er in staan. Dezer dagpn, rond 1. ure avonds, zagen drie straalloopers te Nogel-sur-Marne ren ouden lieer aan komen die zich naar huis spoedde. net was M, Derteille», notaris te Joigny-sur-Marnej Zij hieldeii hem staan eu verklaarden hem, dat indien hij niet gewillig volgde, met hem slecht zou bekomen. M. Derteillcs bood hun zijp geld aan om hem te laten gaan, doch zij weigerden. Hij liet zich alsdan door hen geleiden tol aan den never Vsiu een grooten vijver, ge legen tusschen Nogent en jiriguy'. Daar zetten zij hui» slachtoffer in eene vvaschkuip, sprongen zelf in eene schuit en namen de kuip op sleeptouw lot in liet midden van deu vijver, waar zij M. Derteilles aan zijn lot over lieten en terugkeerden. Hel is onmogelijk te verhalen, wat angst de arme no taris gedureude dien langen nacht uitstond. Hij was halfdood van schrik toen Hij rond 7 ure 's morgends door de voorbijgangers ontdekt en terug naar den oe ver gebracht werd. Gelukkjg heeft hij de drie kerels herkend, welke hein die slechte poets gespeeld hebben. Zij zijn alle drie aangehouden. Den 25 dezer overleed in het Koloniaal Militair Invalidenhuis een Zwitser Julius Disleli, oud 46 jaren, die van 1858 tot 1873 in het Indisch leger iiad gediend, van soldaat tot sergeant-majoor was ojigeklomen, de Boni- en Colebes-expedisiën had medegemaakt eu in 1873 eervol was ontslagen met een pensioen van gl. 272 fr. 'sjaars. Toen hij overleden was, vond men bij hem 500 fr. in goud; verder bleek dal bij bij eeuen bankier te Zurich een kapitaal had bggen van. ruim 100,000 ir. behalve nog hypotheken eu andere bezittingen. Van 1849 tot 1853 diende hij in het zwilsersch leger, laatst a's 1° lui tenant. Op verzoek van eervol outslageu, washij toen, in Romeiiischen dienst, weder van soldaat tot 2° luite nant opgeklommen. Daarna was hij in Nederlandsche dienst getreden. Welke de reden voor dit onbegrijpelijk gedrag wa ren weel niemand te beantwoorden. MAATSCIIAPPIJ DE MOEDIGE STRIJDERS. Op Zondag 6 juni aanstaande ten 1 1/2 na-middag spelen de partijeu van M De Clerck, Audegera eu M. Paul Verdool Moorsel. Om 3 ure de gene van M. Edmund Verlack, Berlaere, en M. Petrus Van de VeldeNieuwerkerken. Ten 4 ure de overwinnaars tegen malkaar. Zondag 14 Juni ten 1 1/2 lire namiddag spelen de partijen Tan Ixelles 2° en van M. Charles Duquet Lede. Ten 3 ure de gene van M. Bernardus Van der Biest Haaltert en van M.Jacob van Antwerpen.Ten 4 ure de overwinnaars tegen malkaar. Bij koninklijk besluit is er eene schadeloostelling van 2,4U0 fr. toegestaan aan M. Fr. Vernon, anglikaan- schen doniiné, te Gent, voor den anglikaauschen «ere dienst dien bij tijdens 1874 in die stad heeft gedaau. Het beroepshof der hoofdstad heeft eergisteren een vonnis bekrachtigd van de rechtbank van eersten aan leg, waarbij eeno scbadeluostelling wordt toegestaan van 5000 fr. te betalen voor eene tranwav maatschap pij, aan eeneu persoon,dien een der omnibussen van deu ti-aui, op de Belliardplaats de teenen verpletterd heeft. Een inwoner van Brussel, die zondag de processie heeft vergezeld met eene flambeeuw, klaagde bij het te buis komen over hoofdpijn. Hij legde zich te bed, maar londden avond, stond hij openging op de stiaat in het kostuum vat» Adam. De vroolijke Krulbolders van Sonnegem nemen de eerbiedige vrijheid hunne medebroeders op het vrien delijkste uittenoodigeu naar den luisterrijken kamp strijd die er op bovengemelde dag zal plaats hebben. 1-" PHIJS 40 FRANKEN. 2d* id. SO id. 8e Prijs eene hesp van 25 halve kilogrammen of 20 fr. in geld. Daarenboven 2 flacons wijn voor het grootste getal pelotons eener zelfde gemeente en een flacon wijn voor de vertskomende pelotons. BIJZONDERSTE VOORWAARDEN 1" Iedere speler zal zijne hul medebrengen, welke ee ne gpoole van 18 tol 24 centimeters doorsnede moet hebber». 2" De inleg is bepaald op 2 fr. per peloton van vier mannen, en ouwedereisclibunr. 3" De inschrijving zal geschieden bij A. De Clercq ge hucht Hoeksken, van 1 tot 3 1/2 ure. 4° Indien de inleg uiet voldoende is, zal men de prij zen mogen verminderen; gelijk zij ook zullen vermeer derd wordeu indien er uverinleg is. Fei-dere voorwaarden zullen met het aanvangen der bolling, door de Commissie bekend gemaakt worden. Gedaan te Sooiiegeo», den 1 Juni 1875. J. H DE BOECK. KLEINE Het kollegie van Burgemeester en Schepenen der ge meente Denderleeuw Gezien de beraadslaging van den gemeenteraad in da to 13 April IB75. Gehoord het verslag der commissien en maatschap pijen welke hunne medewerking aan die feesten beloofd hebben; stelt het volgende programma vast Denderleeuw Lt-euwbrug. MUZIEKFEEST. (Festival voor chooren en muziek maatschappijen.) Om 3 ure na noen zullen de commissarissen van Leeiiwbrug de muziek- en chporniaalschappijeu, aan de statie ontvangen om zich van daar stoetsgewijs naar hel kiosk te begeven alwaar het Festival zal geopend worden door de muziekmaatschappij De Dendergalm. Een schoon zilveren eermetaal zal aan elke deelne mende maatschappij overhandigd worden. WATER aKKAMPSTRIJO om 5 ure na noen, gevolgd door nppelvisschen en andere volkspeleu. VüGLLOLLING zonder inleg voor vrouwliën. Om 3 ure na noen VOGELBOLLING naar geldprijzen en vooruit prijs op den oppervoge'. Inleg 85 centiemen. Om 8 ure 's avonds (VUURWERK, en verlichting van Leeuw brug. Gedurende de feesten of klt-ine kermissen zullen de herbergen waar rust en orde lieerschen mogen open blijven tot 11 ure's avonds. Gedaan ten genieentenhuize van Denderleeuw, den 4 Mei 1875. Op bevel De Sekreturis, Burgemeester en Schepenen. D. VAN SANTEN. F. L. S0NCK. Aalst, 29 Mei. Per 100 kilos. Tarwe. Frank. 24 50 a 27 00 Masteiuin21 50 23 50 R<»Sge'19 ÓO 20 80 Gaarst22 1)0 00 00 Haver26 Of) 27 00 Raapzaad00 00 00 00 Lijnzaad00 00 00 00 Rapzand-Olie.. 00 00 00 00 Lijnzaad-Olie. 00 00 00 00 Raapzaad Koek. p. 100 kil. 00 00 00 00 Lijnzaad Koekei» 00 00 00 00 Hoppe (1874) per 50 kil.. 000 03 00 00 Aardap.(roode) p. 100kilos. 06 00 06 80 Boter per 3 kilos 0854 09 54 Eiersper 251 91 2 09 Viggenen per stuk 25 u0 30 00 Dendermonde, 3 Juni. Lijnolie, per 100 kil. fr. 57 50 a 58 80 Koolzaadolie, 78 50 76 50 Kempolie,00 00 '10 00 Lijnkoeken, 26 00 27 00. Koolzaadkoek. 21 50» 23 00 Kepmkoeken, 1750 18 00 Lijnzaad, per 100 kil. 33 50 34 00 Koolzaad, 34 00 36 00 Kempzaad, 34 00 q0 Garst, per hectoliter. 00 00 00 00 Haver, per 100 kil24 50 26 00 Vreemde Tarwe, per 80 kil. 00 00 00 00 Vreemde Rogge, per 70 kil. 00 00 00 00 Inlands. Tarwe 100 kil. 26 00 26 75 Inlands. Rogge 16 75 00 00 Aardap.'p. 100 kilos 0 0000 00

Den Yker | 1875 | | pagina 3