Kermisfeesten. de Grevenplaats le Parijs, als hebbende liet leven van Hendrik, den vierde, in zijne predica tiën openllijk aangerand. In 1598 worden zij uit Holland gejaagd, over tuigd van den Prins iMaurits van Nassau le hebben willen doen vermoorden. In 1605 worden le Londen de paler barnet, overste der jesuieten in Engenland. en zijne medeplichtigen van hetzelfde genootschap, opge hangen als aanstokers van de samenzweering der poeders, die voor doel had bet Parlement, de koningin en de ministers, te doen springen. In 1606 verjaagt het Senaat van Venetien dt jesuieten uit de republiek, omdat zij de wetten van 'tland geschonden hebben. In 1610 vermoordt Ravaillac. leerling der je- fuieteu. Hendrik den vierde, koning van Frank In 1618 worden de jesuieten uit Bohemen verjaagd, als stoorders der openbare rust. In 1619 worden zij voor de zelfde oorzaak uit Moraviën verbannen. In 1621 worden zij uit Polen verjaagd, over tuigd van deu burgeroorlog aangehitst te hebben In 1723 verjaagt Petrus de Groote de jesuie ten uit Rusland. In 1741 verbiedt de Paus Ber.edictus de veer tiende, door eene bulle vau 29 december, aan de jesuieten van in 't vervolg de Idianen van Paraguay in slavernij te brengen ze te verkoopen of aan te koopen, van ze van hunne vrouwen eu kinderen te scheiden, of van hunne goederen te berooven en hunne kleederen te doen verkoo pen ten voordeele van het genootschap. In 1752 den 4e Februari, verjaagd de Raad van Boulogne de jesuieten, verjaging die ge vraagd geworden was door al de vertegenwoor digers der korpsen en ambachten. - In 1757 worden de jesuieten uit Paraguay verjaagd, nadat zij ai de rijkdommen van dit land uitgeput hadden. In 1758 wordt de koning van Porlugaal ver moord, ten gevolge van eene samenzweering door jesuieten gemaakt. Hetzelfde jaar, den 13 Maart, doet de kardi naal Saldauha de magazijnen, bankboeken, spe cerijen en koopvaardijschepen der jesuieten van Lissabon, in beslag nemen. In 1759 worden de jesuieten nogmaals uit Portugaal verjaagd; de aartsbisschoppen en de bisschoppen spreken tegen de leden van het orde Jesus de strengste berispingen uit. In 1761 worden de Portugeescbe jesuieten Malagrida, Alexander en Majhos, veroordeeld om opgehangen eu verbrand le worden, om het leven van Jozef den eerste, koning van Porlu gaal, aangerand te hebben ip den nacht van 3 september 1758. In 1762 schaft het parlement van Parijs met eenparigheid van stemmen het instituut der je suieten in Frankrijk af. Het vonnis zegt De zedekunde der jesuieten ts ondeugendzij ver nielt alle eerlijkheidbederft de burgerlijke maatschappijrandt de persoonlijke zekerheid des burqers en des koninklijken persoons aan en is van natuur om de grootste oproeren in de Staten aan te hitsen en het diepste bederf in het hart der menschen te vormen en te onder houden. T- 1 - I In 1764 beveelt de koning van Frankrijk,door een eeuwigdurend en onherroepelijk decreet, in datum van 1 december, dat de maatschappij der jesuieten uit zijn koninkrijk verbannen worde. In 1767 den 2 april, doet Karei de derde, koning van Spagna, de jesuieten aanhouden, slaat al hunne goederen aan en verjaagt ze allen uit zijn land. Op 't verzoek van denzelfden ko ning worden de jesuieten in eenen nacht uit het koninkrijk Napels en het hertogdom Parma ^Ri 1772 breekt de paus Clemens de veertien de het orde der jesuieten af, heel de wereld door en verklaart dat het onmogelijk is aan de kerk eenen vasten en voortdurende vrede te gevenzoolang de gezegde maatschappij be slaat. De 27 September 1774 stierf die paus, door eene hostie vergiftigd. Wij zouden hier nog talrijke feiten kunnen aanhalen, doch wij zullen ons voor het oogen- blik hierbij bepalen. Welnu, dergelijke mannen liggen thans op loer om Belgie onder hunne klauwen le krijgen, al wie dan ook maar een weinig vaderlandsliefde bezit, zal naar de predicalien der jesuieten, of aanhitsingen der klerikale dagbladen weinig luisteren, om bij voortduring in ons land de rusten vrede te blijven genieten. De hand Gods De katholijke kerk van lolyv- ke in den Masrassuchetts, is op den II.Sacraments dag, totaal afgebrand. Bij de hondert menschen zijn in de vlammjn omgekomen en liet getal gekwetsten is tot heden niet te bepalen Menschenhennis. Gij zij* waarlijk uit- muntendschoon, zeide een heertot zijne beminde. Bah! antwoorde zij, «dat zoudt gij toch zeggen, al meendet hij het niet. En dat zoudt ^ij toch denken i> hernam hij, al zeide ik het niet. Bijna niets. Hoe laat is het? vroeg een reiziger aan een boer. Bijna niets, antwoordde deze. o Wat bedoelt gij daarmee Nog geen uur hernam de boer, d en t is natuurlijk dat wat niet een is, bijna niets. GEMEENTE DENDERLEEUW. I Zondag 13 Juni 1875 Maandag 14 Juni. R"gg«" 23 00 19 50 00 00 23 50 00 00 00 00 00 00 00 00 00 co 00 00 25 00 20 50 OJ 00 27 00 00 00 00 00 00 00 00 00 00 00 00 00 000 00 00 00 05 50 06 00 0* 84 09 45 1 72 1 91 26 00 31 00 i'i I k MAATSCHAPPIJ 1 DE MOEDIGE STRIJDERS. Zondag 20 juni ten 1 l»2ure namiddag spelen de l"1 partij der maatschappij - de mozdige strijders Aalsten de gene van Ut. Van Damme Grembergen. Ten 3 ure de 2do der maatschappij de moedige strij ders en de partij van M. Vermeire Moerzeke Castel. Om4 ure de overwinnaars tegen malkaar. De Mollen. Wat eten de mollen Wanneer men hier en daar in tuinen, grasperken, landerijen enz de mollen wegvangt, doet men dit ongetwijfeld in de meaning, dat deze inderdaad zoo nuttige diereu de wortels van planten en gewassen afknagen en vertee- leu; doch deze meening is ten eenenmnlo valsch. Men behoeft slechts het gebid van den mol te zien, om de overtuiging te verkrijgeu, dat dit onderaarsch dier tot de insecten-etende roofdieren behoort. Eenige daarmee genomen proeven hebben bewezen, dat een dezer dieren in vier dagen 13.1 engerlingen, en 250 regenwormen verleer Je; een ander verteerde in 12 dagen 540 regen wormen en 82 engerlingen, terwijl een derde op den eersten dag niet minder dan 150 engerlingen verslond. Van de planten, die men ze had aangeboden, werd geene enkele aangeroerd, ja alle mollen, wiemen het dierlijk voedsel onthield om ze met planten of wortels van planten le willen voeden,stierven van hongerdooJ. Wanneer men dus de mollen wegvangt, ontwikkelen zich de engerlingen en regenwormen op geduchte wijze en brengt men zich zelf een groot nadeel toe, daar het juist deze dieren zijn, die de wortels der planten afkna gen. «loge men toch eenmaal leeren inzien, dat de mol len onze vrienden zijn, die ons uitstekende diensten bewijzen. Eeoe lange eigen ondervinding heeft ons geleerd dat bovenstaande niets dan de echte waarheid is. Maar maakt dat een» wijsaan vele boeren ze zullen u vierkant uit lachen. Het waterken van Lourdes, a la bonne heitres Dat is een punt van hun geloof, maar vooruitgang in den landbouw en betere opvatting hunner belangen, 't zal nog een tijdje duren,eer dat iii hunne bolle komt! £i ja vaejere heet d zoo gedaan En daarmee kun-de legen VVatteljaiH^lappen^^ Afrikaansche zeden - De beroemde Atra reiziger D' Nachtagall, d.e zich lhans in Berlin bevindt, heeft in het Aardrijkskundig-genootschap aldaareene voordracht gehouden, waarin bij zeer belangrijke bijzonderheden mededeelde omtrent de in de laatste jaren door hem bezochte landstreken. In 1872 onder andor, ondernam D Nachtegall, na door den ouden sultan vaa Bornu rij van lastdieren en levensmiddelen te zijn voorzien een reis naar het zuidelijk gelegen Bargimt, in centraal Afrika De bevolking aldaar bestaat uit zwarten of brons- kleuvigen, waarvan de mannen geen ander kleeding- stuk dragen dan een kattenvel, terwijl de vrouwen het voorbeeld van moeder Eva volgen, zoodat zij niet veel kosten aanhaar toilet besteden. Over bet algemeen is het een fraai, welgevormd volk, dat zich het gelaat ontsierd doorzijn lip en doorboorde neuzen met sieraden te voorzien. Wat de natuur betreft, deze is niet minder schoon;de plantengroei is prachtig en vooral de uitgestrekte, .don kere wouden zijn indrukwekkend door de vreemde vormen en fraaie kleuren der gewassen. Het land is bijzonder rijk aan geiten en paarden. Deze laatsten worden door de inboorlingen zonder zadel of teugel bereden ct, loopen zeide stapvoels, maar bijna af.t.jd Deponing"van "Bargimi, die met de naburige stara men in oorlog leefde, liet zijn gast na een kortsbondig verblijf naar het leger van zijn vijand Ali, komog der Wadais, brengen en deze bereidde den Europeeschen reiziger een phantaslisehe en waarlijk vorstelijke ont vangst. Intusschen bleek het spoedig dat beiJen zich in elkander hadden vergist, eu weldra werd door deu woedenden haat en den ohverzadelijkeu dorst naar wraak van de beide oorlog voerende stammen het pa radijs van Bagirin in een dal van jammer en ellende veranderd. Op hunne rooftochten staken de Wadais alles in brand, terwijl de manuen van den vijand op de wreedach- tigste wijze werden vermoord, de vrouwen en kinderen als beesten met juk en kelens aan elkander gekoppeld en naar het slavenperk werden gedreven. Het lot van deze gevangenen is verschrikkelijk. Door ziekten uitgeput, zonder verpleging, gedrukt door het heinwee uaar hun vaderland, worden de sla ven in groote troepen bij eer. gloeiende zonnehitte door de vlakke landen gedreven en met de zweep voortge jaagd. De stervenden en zij die niet v*rder kunnen worden aan de gieren en hyena's ten prooi gelaten, of de drijver trekt zijn mes en snijdt den ongelukkige on barmhartig den hals af. De zwarte waar is voor een spotprijs te krijgen. Een kind beneden de zeven jaren kan inen voor een katoe nen hemd koopen, een man kost ongeveer 16 fr. en de prijs vaneen knap meisje is afhankelijk van den smaak van den kooper. Bij die slavenoptochten hoort men voortdurend den kreet: voorwaarts! door de rijen weer. galmen! die niet gehoorzamen kan is een kinds de doods; niemand die dit vreiselijke .voorwaarts, heeft ge hoord zal het ooit vergeten. De gevangenen die kunnen ontsnappen vluchten in de bosschen en klimmen, als zij vervolgd wuiden, inde boomen, doch de bloeddorstige Arabieren maken er zich een genoegen van de ongeiukkigen als eekhoorn tjes er uil te schieten en zelfs het gevolg van Dr Nachte gall kon aan dit vermaak geen weerstand biedeu. De koning van Wadais voerde meer dan 5,000 Bagirrai-sla- ven naar zijn rijk, alwaar zij als wevers, pottenbakkers en smeden goede diensten bewezen. KLEINE Het kollegie van Burgemeester en Schepenen der ge meente Denderleeuw Gezien de beraadslaging van den gemeenteraad in da to 13 April 1875. Gehooid het verslag der commissien en maatschap pijen welke hunne medewerking aan die feesten beloofd hebben; stelt het volgende programma vast Denderleeuw Leeuw brug. MUZIEKFEEST. (Festival voor cliooren en muziek maatschappijen.) Om 3 ure na noen zullen de commissarissen van Lecuwbrug de muziek- en choormaatschappijen, aan de statie ontvangen om zich van daar i toelsgewijs naar het kiosk te hegeven alwaar het Festival zal geopend worden door de muziekmaatschappij' De Dendergalm. Een schoon zilveren eermetaal zal aan elke deelne mende maatschappij overhandigd worden. WATERAKKAMPSTRIJD om 5 ure na noen, gevolgd door appelvisschen en andere volkspeleo. VOGELOLLING zonder inleg voor vrouwli Zondag 20 Juni. Om 3 ure na noen V0GELB0LLING naar geldprijzen en vooruit prijs op den oppervogel. Inleg 55 centiemen. Om 8 uve 's avonds (VUURWERK, eu verlichting vau Leeuwbrug. Gedurende de feesten of kleine kermissen zullen de herbergen waair. rust en orde heerschen mogen open blijven tot 11 ure s avonds. Gedaan ten gemeentenhuize van Denderleeuw, den 4 Mei 1875. Op bevel De SekretarisBurgemeester en Schepenen VAN SANTEN. F. L. S0NCK. Aalst, 19 Juni. Per 100 kilos. Tarwe. Mastelnin Gaarst. Haver Raapzaad. Lijnzaad Rapzaad-Olie.. Lijnzaad-Olie. Raapzaad Koek. p. 100 kil. Lijnzaad Koeken Hoppe (187-4) per 50 kil.. Aardap.(roode) p. lOOkilos. Boter per3 kilos Eiersper 25. Viggenen per stuk Frank. 26 00 a 28 00

Den Yker | 1875 | | pagina 3