Groot Bal CONCORD USSIGN IJ, t i 1 Tffi DE 350 FRANCS. Frankrijk dat zoo ver kristelijkt is geworden door de» invloed van het ultramontanismus, en door w'ens toedoen zoovele groote mirakelen en verschijnsels hij die zoo hoog befaamde geest rijke natie al verkondigd geweest zijn; Frankrijk dat met zijnen oorlog zoo verre de zakken der inwoners heeft weten uit te schudden, ja. Frankrijk komt nog al eens getijsterd te worden. De overstroomingen door de Garonne veroor zaakt zijn verschrikkelijk en niets heeft kunnen aangewend worden om de onheilen die zij moes te» baren te beletten of te stelpen. Wat daar_ omtrent opmerkenswaaadig is en de oogen van zoovele bijgeloovige lieden der omstreken onge twijfeld zal doen opengaan, is dat de Dame van Lourdes, die in de geliuren hare verschijning plaats verkozen heeft, deze zoo christelijke in woners ter bulp niet is gesneld om ze over hun onnoozel bijgeloof en hunne dwaze lichlgeloo- vigheid te beloonen. Maar, zullen de fijne aanhangers van die openbare exploitatie ten profijte van kelder, keuken en sacristij der opvoerderser iets in te brengen hebben: deze overstroomingen en de ziekten die er bijkans onvermijdelijk moeten opvolgen, zijn enkele beproevingen voor welke zij God te danken en aan welke zij zich met geduld te onderwerpen hebben. Niet te min, waar de mirakeldoeners hunne macht zouden te toonen hebban, worden zij nimmer ontwaard, men vindt ze maar waar er in te palmen valt en de oorden uit de zakken der hijgeloovigen kun nen kloppen. PRIJZEN: BURGERLIJKE STAND. van 25 Juni tot 2 Juli. c GEBOORTEN. Mannelik 7).. Yrouwelik 4) HUWELIJKEN. P. De Schryver, katoenspinder met R. Flips, twijnster. F. Poriau, katoeutwijuder, met C. De Smet, twijnster. B. Doyen, smid. met S. Spanltoven, vertver, met M. D'hoir, dagloonsler. P. Sehoonjans, twijnder, met B. Bone, zonder beroep. A. Verleysen. wever, met J. Van Geerlruyen, OVERLIJDENS. F. De Smel, zonder beroep 74 jaren Molen- Icndriesch. P. Wynnat, vrouw De Vlieger, landbouwer, 79 jarea Sehaarbeke. J. De Bruyn, man Goubert, zonder beroep 61 jaren te Dendcrhautem overleden. F. Poleyn landbouwer, te Gent overleden. bij d'heer Hypp. Rogglié op Zondag 4, Dijnsdag den 6, en Zondag 11 juli 1875'. Den ingangprijs is bepaald op 25 cenlimen per hoofd waar voor men voor niet mag dansen en een uirgangkaart zal bekomen. iV. li. Men zal aan den ingang kaarten kun nen bekomen waar de dansen opstaan dio uit gevoerd worden aan den prijs van 10 centimen. Het bal zal aanvang nemen om 9 ure avonds. Au Tournesolportc de Grammont a Alost. fVlARBI 6 JUILLET 1875. N° 1 fr. 100 N° 2 et 3 fr. 60 N° 4 et 5 fr. 40 avant dernier petit abattu fr. 20 deruier petit abattu fr. 30. Mise 12,50 fr. Retour 10 fr. Autant d'oiseaux que de tireurs, oiseaux do prix eompris. Inscription de 12 '/a jusqu'a 1 1/2 heure. Le tir commencera a 2 heures et ltnira a 6 heures. STAD AALST. PRIJSKAMP MET DUIVEN op gegeven door de Maatschappij Df Broeder min gevestigd bij Leopold Nickels, ter Estami- p.et De Postweg, Aalst-Schaarbeke, nabij den Osbroek. 300 Fr. VOORUIT Fr. 300. Verdeeld als volgt l9te prijs fr. 50; 2de fr. 40; 3do fr. 35; 4d6 fr. 30; 5du fr. 25; 6de 20. Prijzen der Poule 6 prijzen ieder van fr, 15 en 1 van fr. 10. De inleg is bepaald op fr. 2,50 per duif, waarvan fr. 1,50 zal dienen tot bet stellen der prijzen en het overige tot hel dekken der unkos- en. Men betaalt 50 centimen voor de poule. De iubrengst der duiven is bepaald op zater dag 5 Juli van 8 tol 10 ure voormiddag. De loslating zal plaats hebben op Zondag 4 Juli om 7 ure 's morgens. Per 100 kilos. Frank. 24 00 a 27 00 20 00 19 00 22 00 26 00 00 00 00 00 00 00 00 00 00 00 00 00 24 00 19 50 00 00 00 00 00 00 00 00 00 00 00 00 00 00 000 00 00 00 05 50 06 00 08 27 09 27 1 72 1 91 25 00 30 00 stand van zekere to-meelpersonnagie die de deur "iet toe mocht doen noch openlaten. ZieJaar de klerikale logiek het verwondert ons geenszins dat zij vuist- en stokslagen. Wij zijn geen lafFaards, roepen de klerikale gazetten, wij hebben hair op onze tanden, en de Sies- kens van het heilig St-Nicolaas slaan met drij duizend Lijua negen Brusselaars doodt. 0 Belgie is rot en moet genezen worden in een bad van bloed Wat les De overstroomingen in Frankrijk hebben het gan- sche land in opschudding gebracht. Smartvol zijn de tijdingen, welke ons uit 't zuiden toekomen. De riepe- clien zijn zoo pijnlijk, dat de ministerraad zaturdag middag, om 1 uur buitengewoon bijeengeroepen is om er inzage over te nemen. Zijn door overstroomingen verwoest acht departemen ten van het Zuiden. Ongelukkig zijn er rampen te betreuren, welke veel wreeder zijn dan de verwoestingen der velden en het verlies van den oogst. Het getal dooden is zoodanig aanzienlijk, dat men het nog nooit in Frankrijk heeft gehad. Te lUontanban, zijn de waters der Garonne en van den Tarn over de beddingen geloopen, en hebben op hnnnen doortocht alles verwoest. De landbouwers, die verrast waren door den snelleu stroom der waters, hebben niets uit hunne woning kunnen redden, en bevinden zich thans in de grootste ellende. Buiten Toulouse zijn al de gemeenschappen onder broken. De rampen zijn niet te beschrijven. Drij dorpen zijn totaal verdwenen. Te Calmont heeft men nu ook verscheidene slacht offers te betreuren. Zulks is echter alleen toe te schrij ven aan de hardnekkigheid der eigenaars, die hunne woningen niet wilden verlaten. Al de treinen liggen stil. De statie van Agen staat totaal onder water. De stoffelijke verliezen zijn niet te berekenen. Op vele punten zijn de buurtwegen verwoest. Verscheide ne bruggen zijn weggespoeldjandere dreigen in te stor ten. Gelukkig heeft het opgehouden te regenen. De waters der Garonne zijn langzaam aan het zakken. Toulouse is in rouw en verslagenheid gedompeld. Telken stonde ziet men in de straten eene berrie dragen, waarover een zwart laken gespannen is. 't Is een lijk, welk door den stroom is uitgeworpen geworden. Men kan zich geen denkbeeld vormen over al de pijnlijke tooneelen welke zich voordoen. Een groot getal huizen zijn ingestort eu vele slacltt- offevs liggen onder de puinen begraven. Ziehier het verhaal van een der hartroerende episoden der overstrooming Aan het uiteinde van een klein dorp der omstreken van Toulouse bevindt zich een hoeve, bewoond door een pachter, zijne vrouwen hnnne 3 kinderen. Gansch het dorp was bij tijds verwittigd geworden over de woede der overstrooming, en was er in gelukt zich te redden. De ongelukkige pachter en zijne familie waren door de overstrooining vertast geworden. Wak ker gemaakt door hel gedruisch van het water, waren zij bijna half naakt op de daken van den stal gekropen. Bijna dood van koude, had de moeder zich met eene koord vastgemaakt aan de schouw. Stuiptrekkend hield zij een kiud, welke nog aan de borst lag, in de armen. De vader had zijne beide dochters op deschou- ders gezet, en hield zich vast aan een balk van het dak. lie ongelukkigen die reeds de kracht niet meer had den om op hulp te roepen, voelden de muren waggelen onder het geweld der waters eu vvachteu op de dood. Eindelijk naderden twee moedige soldaten, twee gendarmen, die van toortsen voorzien waren, in eene boot de hoeve. Op het «ogenblik dat zij naderden, stortte alles in. De muren vormden, al vallende, eene soort van gapeade kuil, waariD de ongelukkigen, de boot en de redders verdwenen. Een persoon die bij het naderen van den nacht te Toulouse aankwam doet ons eene ijselijke beschrij ving der ontroerende verwarring welke onder de iuwo. nors heerschte. Toen ik nabij de Ponl-Neuf kwam de eenige der drij bruggen van de stad welke is recht gebleven, was de verwarring algemeen, 't Was eene ongehoorde ver warring van rijtuigen, fourgons, ruiters, voetgangers, gendarmen te paard. De orde kon nauwelijks gehand haafd worden. Ter nauwernood koaden wij stapsgewijze over de brug geraken. Rechts bemerkten wij een rood gebouw,het IloteL Dien, welk ontruimd was geworden. Links hadden wij St-Cyprien. Welke aanblik Bij het flauwe licht van eenige gaz- bekken, welke door de woede der waters gespaard waren, bewoog zich eene aanzienlijke menigte op den grond, die door de waters der Garonne doorweekt was geworden. Te vergeefs poogden de ongelukkigen, die door de waters verrast waren geworden, te vluchten; want op eenige oegenblikken werden zij door de vvatersbareikt. Zij verdronken of werden onder de puinen der inval lende huizen begraven. Op minder dan een uur, zijn drij bruggen gespron gen en lagen vijf tot zes honderd huizen in puin vijf honderd omgelukkigen waren omgekomen. De stroom zweepte de overblijfsels weg, en tegen de peilers der Punt Neuf. Zware balken werden er, als stormrammen legen geworpen. Als bij mirakel is deze brug behouden gebleven. Ter zelfden tijde zag men platte vaartuigen, door schippers en visschers bestuurd, de straten der stad doorkruisen. Darde aan deze brave lieden, konden een groot getal personen gered worden. Ons blad voor 't einde ware te klein moesten wij al de onheilen en hartscheurende tooneelen aanhalen welke de waters der Garonne te Toulouse en in de omstreken veroorzaakt hebben. MAATSCHAPPIJ DE MOEDIGE STRIJDERS. Buitengewone!! prijskamp met den kaaisbal op 't zift gegeven ter gelegenheid der kermis door de Maatschap pij de moedige STRIJDERS tusschende vermaarde par tijen van Nieuwerkerken, Herdersein. Haaltert, Erembo- degent, de eerste en tweede partij der Maatschappij. 1"° prijs Een prachtige gouden Bal en 25 fr. in geld. 2da Een prachtig gouden eermetaal eu 15 frank. 3d0 Tien franken. De partijen zullen in bet volgende order spelen. Zondag 4 Juli ten 2 1/2 ure namiddag spelen de pat- tijen van M. Petrus Van de Velde Nieuwerkerken, en M. Bernardus Van der Biest Haaltert. Ten 3 4/2 ure de gene van M. Frans Van Dries Erem- bodegem en de eerste partij der maatschappij de Moedige strijders Aalst. Maandag 5 Juli ten 1 1/2 ure na- middag de tweede p'artj der maatschappij de Moedige str'jders Aalst en de gene van M. Vitalis Muylaert Herdersem. Ten 8 ure de overwinnende partij dezer twee laatste en de aangespeelde partij van daags te voren Erembo- degem of de eerste der maatschappij de Moedige strij ders. Zoudag 11 Juli ten 3 uren namiddag de groote be- slissiug liwscheii de laatst overwinnende partij van Maandag 5 Julien de overwinnende partij van Nieuwer, kerken of Haaltert. die ter loting den hoed beeft gehad, O C I E T E Reparlis sur sept oiseaisx dc prlx, savoir Le Secrétaire, Le Roi, Le Président, H. HUYLE8R0ECK. E. BANNEVILLE. J. HELLINCKX. 5gM5P' Aalst, 8 Juli. Tarwe. Masteluin R,,gSe' Gaarst. Haver Raapzaad. Lijnzaad Rapzaad-Olie.. Lijnsaad-Olie. Raapzaad Koek. p. 100 kil. Lijnzaad Koeken Hoppe (1874) per 50 kil.. Aardap.(roode) p. lOOkilos. Boter per 3 kilos Eiersper 25 Viggenen per stuk 00 00 f 9

Den Yker | 1875 | | pagina 3