te winden,dal iedereen het zijne heeft,en dat zij om niemand te benadeelen zelfs meer betalen als zij verschuldigd zijn, en dat om iedereen bo ven zijne verwachting te voldoen dit blijkt uiteen curieuscn brief die ons medegedeeld is geworden en het gevolg is van ecne briefwisse ling tussehen eene administratie en den Gouver neur. 'I Stuk is meer dan merkwaardig en zal ons in 't kort slof verschaffen, om eens eene re kening te vereffenen tussehen haar en ver scheidene belanghebbenden. Of die rekeningen inventaris-juistheid overal en in alles mag aangestipt worden is de vraag,en hoede kiosk die met de kermisweek ter markt geplaatst werd de eerste dagen moest beklommen worden dient tol oplossing. Het stadsbestuur zoo als men weet bad bet verledene jaar kiosk en loebehoorten ter beschikking der stad Dender- moude gesteld; vele der stukken waren terug gestuurd geweest maar de trap bracht heel liet landhuis in opschudding, want hij was op den doelweg geraakt, en waar hij opgevischt werd zullen de uitmuntende en bezorgde stadhuis mannen van Aalst Ons misschien kunnen zeg gen maar iets dat stellig is, is dat de kiosk on toegankelijk was voor de gegadigden zonder vleugels of ladder tot als wij diep in de kermis waren!! LINKS EN RECHTS. Verleden Donderdag vroeg een advokaat Ier eorreclioneele rechtbank de toelating om aan eenen der getuigen de vraag te stellen of de betichte zijne godsdienstige plichten vervulde. De heer Hermanklerikale rechter, genoeg ge kend in het liberaal kamp om zijne windmolen- achlige princiepen, was onvoorzichtig den rechter passende bedaardheid te verliezen en mei opgewondenheid uit Ie'roepen dat zou de jNKWisinE zijN (Ce ,seruit de I'inquisition). Ik wed dal meester Herman, wi nncer hij na afloop der rechterlijke zitting, naar den Cercle catholique zal gegaan zijn om er een pintje op 'l gemak te gaan nemen,een weinig zuur gezicht menigen woedenden blik, menig hangende lip zal aangetroffen hebben en dal de leden van den heiligen pojitiekén club, die er gewoonlijk zoo zuur uit zien, dien dag meer dan ooit, een azijngez'olit Irokken. Want de klerikale rechter M. Herman, door hel woord inkwisilie uit te spreken, heeft zijne eigene partij eenen kaakslag toegebracht. De toon, de omstandigheid waarin het woord inkwisitie hier uitgesproken is, bewijzen dat het eenen zin beeft, dal hel een iets voorstelt dat afkeurenswaardig, verachtenswaardig is. De gestelde vraag moet den heer Herman on- voudigheid gekleed, en haar opschik had niets gemeens met die smaaklooze moden van den dag en die bovenmatige breede kleederen in gebruik ten tijde van Karei V; en haar hoofdsieraad, bijna het zelfde van het gene der aloude Diana, liet hare lange gulden blonde met veel smaak dooreen gevlochten hairlokken bewonderen. Op het gerucht dat de voetstappen van den gees telijke maakten, wanneer hij de zaal binnentrad, keerde zij snel liet hoofd, en legde den vinger op de lippen om het stilzwijgen te gebieden; maar haren biechtvader herkennende, werd zij rood, verhaastte zich recht te staan, en maakte eene diepe buiging voor hem. Nogtans, door de eerbiedi ge betoogingen voor dengene die zij aanzag als de uitdeeler der hemelsche genaden, veropenbaarde zich het innig spijt den slaap haars vaders te zien storen. De grijsaard ontwaakte hij opende de oogen en glimlachte op zijne welbeminde dochter vervol gens de geloofsonderzoeker ontwarende, groette hij rechtvaardig schijnen en die onrechtvaardigheid bestempelde hij met den naam van inkwisitie. Dus De inkwisitie is eene onrechtvaardigheid. Door wie is de inkwisitie ingesteld Door de papen ten voordeele van den Roomsch-katliolie- ken godsdienst. Dus gebruiken de papen, in bet belang hunner zaak, onrechtvaardige middelen. Onrechtvaardige middelen worden alleen voor onrechtvaardige zaken aangewepd dus is de zaak der papen ecne schelmerij. Door wie, waar en waarom wordt de vraag vervult gij mee godsdienstige plichten, nog ge steld Door de papen in den bichtstoel. De biecht stoel is een inkwisiliemeubel, de biecht is met eene uitdrukking van hel godsdienstig gevoel, maar een middel in de handen der papen om op de menigte te wegen. Wij hopen dat M. Her man, zoohaast hij te biecht gaat en de priester of pater hem vragen zal of hij zijne godsdienstige plichten vervult, met opgewondenheid zal ant woorden Uwe vrqaq, eerwaardige vaderis een inkwisitiemiddel. Of hij de absolutie zal krijgen, dat weet ik niet. De klerikalen alhoewel zij beweren dat de linkerhand niet weten mag welke goede daad door de rechtere begaan is eene kwestie van links en rechts) roemen graag over de liefda dige werken welke zij uitvoeren, over de almoe- seri welke zij uitdeden, over de diensten welke zij aan bet volk bewijzen. Wij hebben dikwijls en iedereen met ons kunnen vaststellen dat de klerikalen gewoon zijn, vooraleer zij een almoes verleenen, de vraag te stellen Vervult gij uwe godsdienstige plichten P Dus liefdadig- dadigbeid met inkwisitie, ergo verachtings- waardige liefdadigheid. Weet ge, waarde lezer.hoe ver de papen hunne onverdraagzaamheid eu de inkwisitie zullen lei den P Indien ik bij voorbeeld in bet water viel en dat deze of gene klerikaal mij zou kunnen red den, bij zou mij ongeiwijfeld eerst en vooral vragen vervult gij uwe godsdienstige plich ten en indien mijn antwoord niet bevredigend zou wezen, hij zou in staat zijn mij te laten verdrinken. Meent gij dat ik overdrijtVt Zal u meer stoffe lijke bewijzen geven. De klerikalen hebben de inkwisitie ingevoerd in de kunst, in de nijver heid, in den handel. Gij letterkundige, vervuil ge uwe, godsdien stige plichten eu zijt ge klerikaal P Ja Dan zul len de papen u ondersleunen en de verspreiding uwer werken bevoordeeligen. anders, hoe groot uw talent ook weze, en zoohaast ge eenigs- zins van hunne denkwijze afwijkt, zullen uwe hem met de hand. Ach ach mijn vader, zegde hij hem op vriendelijken toon, zijt gij hier al terug; zijt gezeten en vertelt mij eens hoe de reis afge- loopen is Intusschen tijd had het jong meisje zelf, met ha re teedere handen, eenen zwaren armstoel voor den gewetensbestuurder haars vaders bij geschoven, vervolgens naar eene kast loopende, bereidde zij hem een glas wijn met kruiden gemengd, drank waarvan de zamenstelling eene bijzondere kunst vroeg. De geestelijke nam plaats aan de zijde des ouden edelmans, en zijne vraag beantwoordende mijne reis is gelukkig-lijk afgeloopen, zegde hij, en ik heb de verzekering verkregen dat de schrik en strenge kastijdingen de beste middelen zijn om de gezind heden te herstellen, het volk te zuiveren, en de goede leer staande te houden. Gij kunt u niet ver beelden welken indruk mijne vermaningen, voor afgegaan en gevolgd van eene goede geeseling met eene bullepees deden.... want ik ben goedertierend, werken tot den brandstapel veroordeeld wor den. Winkelier, vooraleer ge mij een 1/2 kilo kof fie bestelt, zeg mij of ge uwe godsdienstige plichten vervuil. Zoo niet, dan zullen we uwen winkel doodeu, we zullen u in den biechtstoel, inden predikstoel aanklagen. Dat is inkwisitie^ dat zijn de verachiingswaardige middelen waar door de papen hunne alleenhcersching willen bevestigen. Die mensclilievende suskens behartigen de inkwisitie zelfs in de tegenwoordigheid der dood. Zij leeren dat er ons, wanneer wij sterven, in bet ander leven, een Petrus aan de deur van den hemel afwacht die ons slechts zal binnen laten wanneer wij bevestigend op de inkwisitieachtige vraag hebt ge uwe godsdienstige plichten vervuld zullen geantwoord hebben zoo niet de groote brandstapel: de hel wacht ons. Inkwisitie tot aan de deur van den hemel O klerikalen, hoe walgelijk zijn uw gedrag, uwe leer en uw doel, wanneer men ze wel onder zoekt Niet waar, M. Herman 4- Juli V.B. Peeue. DE KLERIKALE BROODROOVERS. Het hof van beroep te Parijs beeft liet vonnis bevestigd van de rechtbank, waarbij de Uni- vers veroordeeld is, eene vergoeding van 4000 fr. te betalen aan een winkelier. Deze namelijk achtte zich benadeeld door het blad, omdat liet de goede katholijken heeft aangespoord niets bij hem te koopen, aangezien bij 's zondags zijn winkel open bad. De Univers beeft zich in cas satie voorzien. Dit is eeu feit waaraan zekere klerikale bla den zich maar al te dikwijls schuldig maken, door om politieke redenen iemands brood le willen ontnemen, 't i& lijd dat men daarmede gedaan make. HET DAV1DSFÜNDS. Wij wachten nog altijd op de publication van het Uavidsfonds die de uitgaven van het H il- lemsfbnds moeten kapot maken. Het Davidshof' heeft een overheerlijk komi- teil. Volksvertegenwoordigers, burgemeesters enz. maakenerdeel vanen wij zijn waarlijk verwon derd dat de publicatiën van hel Uavidsfonds zoo veel appels al? peren blijven. Wij zijn gelijk zuster Anna uit den Blauwen- baard. Wij zitten altijd te kijken en wij zien niets als la poussière qui poudroie et l'herbe qui verdoie. Molmolwaar zit-de? gelijk onze brave Baas vroeger zegde. 20,000 FRANK. De paus heeft 20,000 fr. gegeven voor de overstroomden iu Frankrijk. Daarmede maken en ik bevredig mij dergelijke bestraffingen toe te passen, telkenmale dat de ketterij niet klaarblijke lijk is. Ik ben gelukkig te vernemen, hernam de grij saard, dat het geneesmiddel heilzaam is want om de waarheid te zeggen, vreesde ik dat dit strafstel sel in deze streek niet toepasselijk zou geweest zijn. In mijne jeugd, degene die zou gepoogd hebben onze Vlamingen met het geweld in te toornen, zón den besten middel gebruikt hebben om ze allen als een man tegen hem te doen opstaan. De Gentena ren, de Bruggelingen, de burgers van IJperen en van Kortrijk hadden zich liever tot den laatsten man laten verwurgen, dan voor het geweld te buigen. Maar zoo gaat het in de wereld van de aloude koenheid, van de zeldzame deugd blijft he dendaags niets meer over. Het menschenras schijnt mij verbasterdEn nogtans alles is misschien voor het beste, mits de lafhartigheid der mannen van heden de vereeniging van al de Belgen in den schoot der kerk moet vergemakkelijken. Werdt voortgezet.) «—«CMütAiw— De 1NKWIS1TIE EN EEN KLERIKALE RECHTER

Den Yker | 1875 | | pagina 2