Alles voor den Hemel. Welke spotternij. opeengestapeld, die de verontwaardiging van den gemeenteraad van Audcnaarde Iipbben ver wekt, tot zooverre dal hij eene tweede protesta- tie den gouverneur heeft toegestuurd, in welke hij de uitleggingen des besluits als oneerlijk en schandelijk brandmerkt deze protestaiie is op gesteld geworden r.a de uitleggingen geboord te hebben, welke M. Liefmans aan den gemeente raad van Audenaarde heeft gegeven, over bet on derhoud dat bij met den heer gonvcrneut gehad heeft. Of er een knieval lussehcnkomst, zooals de klerikale bladen, die de waarheid in alles en overal den hals omwringen, het beweerd heb ben, zal voor elkeen wie vrijmoedig en eerlijk is tastelijk zijn. Men zal nu kunnen oordeelen wie van beiden van de deputatie of den burge meester van Audcnaarde het hoofd mag hoog houden. Dit de uitleggingen blijkt, dat de heer gou verneur aan M. Liefmans gevraagd heeft of hij zich in staat kende de orde tijdens de aan slaande kiezingen te Audenaarde te handhaven. Natuurlijk dat M. Liefmans antwoordde van ja en er bijvoegde zoo goed als ik hel vroeger gedaan heb De heer gouverneur herinnerde dat er vroe ger nog wanorders hadden plaats gehad ter gele genheid eener kiezing. De heer Liefmans zegde dat die wanorders plaats grepen ter gelegenheid eener kiezing voor de kamers en dal het voornaamste kiesbureel alsdan voorgezeten was door den voozilter der rechtbank van eersten aanleg. Bijgevolg, eindigde M. Liefmans, hebben wij aan de bestendige deputatie geenc vernederende beloften moeten doen en zij heeft ongelijk be weegredenen te doen gelden,die heel tegenstrij dig de waarheid zijn. En M. Yerspeircn, die bij bet onderhoud met den lieer gouverneur aanwezig was, beeft de nauwkeurigheid der taal van M.Liefmans be krachtigd. De naam van prediek- en biechtstoel ko men in de nieuwsbladen lieden dikwijls te voor schijn en niet te verwonderen. Vroeger rook hij nu en dan toch eens naar de waarheid, maar heden is hij bet gestoelte bij uitmuntendheid om eer en deugd met alle wapens aan Ie randen en alle soorten van kwakzalvers-tooneelen den toe hoorders en beziclitigers op te leveren, 't Is een politiek tuig waar erfdeelrooverij en uitplunde ring een goeden steunpilaar in vinden, daar men er tiert tegen al degenen die den moed hebben en den plicht' gevoelen de boeken der waarheid voor «enieders oogen open te leggen en'l is daarom dat zij de liberale nieuwsbladen en de liberaalgezinden tol de diepste bel en de grootste hiernavolgende tormenten veroordee- Ien. Gelukkig dat de macht ervan zich niet verder uitstrekt dan een droom, want anders waren wij allen te beklagen. Maar de kinderen aan lijf en geest moeten inel iets gepaaid of ver schrikt worden dan is het zoo gemakkelijk ze op den getrokken weg te houden in 'l verschiet zien zij al rijspap en al de hemelsebe lekkernijen in huBiie oogen flikkeren zij lekkerbekken, al die kindei en,in de hoop van zich in een eeuwige zaciite zonnewarmte te gaan verkwikken en hun buiksken met allen fijnen kost en drank te ver zadigen. Dat is de belofte en de eeuwige belofte welke er gedaan wordt aan al degenen die blindelings den raad volgen van de Jubilepredikanten en er mag niet geredeneerd, nog onderzocht worden; gelooven en gehoorzamen dal is het ordewoord. De liberalen moeten achtervolgd worden; 'tzijn niet alleenlijk sloulerikken en Godsloochenaars maar aartsschelmen; want zij willen, noch kun nen gelooven of aannemen dat tweemannen tsr- zelver tijd zicli op dezelfde plaats kunnen hou den en dat bet glas Ier zeiver lijd met water en lucht kan gevuld zijn hel zijn mannen die liet onderzoek moeten gebruiken en de eeuwige na tuurlijke wetten aan de droomerijen van allen aard, die nogtans de eeuigc en groote middels zijn om aan den huidigen stoel den zegcnpraal te verzekeren, den voorkeur geven. De Jubilé's en de kiezingen gaan tegenwoor dig overal gepaard geeft u de moeite eens die schoone predikatiën die er gehouden worden op te volgen, en hel zal u niet moeielijk vallen om. stelliglijk te kunnen oordeelen over derzei ver doelwit; zij weten dat hunne valsche leeringen geenen duur kunnen hebben., en zich zoolang maar zullen boven houden dat zij de domheid in de hand zullen hebben. En in vele landen begint de sleet zich al te doen gevoelen hier en daar gaat er een oog open een weinig geduld en 't groot gedeelte der oogen zal open gaan en dan zal elk oog een kanon worden tegen degenen die hen zoo leeklijk zullen bedrogen en misleid hebben. Want Christus leer is degene der liberalen en de inrichter van het liberalism is Christus zelf. Ook de liberalen kenmerken zich door gerechtigheid en deugdenlijken handel; dewijl de klerikalen alle dwalingen, droomerijen en uilplunderingen, om zich macht en geld bij te zelen, bijtreden, ondersteunen en eerbiedi gen. Yerledene week had eene gemeente van het kanton Verviers hare beurt om den Jnbilé te vieren. De predikatiën vielen in den smaak der inwoners nietvrouwen, meisjes, kinderen en hier en daar een vader waren er aanwezig: bet- gene den predikant niet weinig bard viel. Hij bad in zi ne voorlaatste voordracht eeneu oproep tot al de inwoners gedaan en beloofd een mirakel te doen boe er met de mirakels ge spol wordt! namelijk een paar schoenen te maken in min dan vijf minuten tijds De nieuwsgierigheid was opgewekt en de kerk was's anderendaags proppensvol. Op den stoel geklommen, begint de jesniet-jubilé-meester eenen uittocht tegen de liberalen het libera lism en hunne tolken, de nieuwshladen de verontwaardiging was op aller aanzichten te le zen en het scheelde weinig of de kat ging zich op de koorde wagen. Echter de man verzachte zijne uitdrukkingen en 't gewoel verstierf. En zijn bcloold mirakel! de jesuiet-jubilé- meester, eensklaps in een schoenlapper veran derd, maakte eene buiging en haalde een paar laarzen voor dag, zeggende dit is gelijk gij ziet een paar laarzen. Welnu, op min dan vijf minuten, zal ik er een paar schoenen van ge- maakt hebben. En inderdaad, bij middel van een mes. sneed hij de schachten af en in een oogslag had hij er een paar schoenen van gem iakt. Deze lielddenaad, en voor een pater-jesuiet is 't geen klein bier.lichtte in den tempel een helsch lawijt op. waar onmiddelijk. zonder den min sten eerbied voor de geheiligde plaats; luide- en mannen van hart, aan ware Belgen past. Zoo sprekende sidderde de fiere Hollander van grampscliap bij het herinneren van den uitstel, het bedrog en al de vernederigen welke de volksverde digers reeds aan liet hof hadden moeten verduren. De jonge graaf Lodewijk van Nassau, die zich aan zijde bevond,nam hem bij de hand,en hem een vriendelijken blik toewerpende Biederode, zegde hij, 't is eene vrouw, zij is zwak zoudt gij wil len dat wij van onze macht misbruik maakten Neen, zekerlijk neen, riepen eenige der jongste eddellieden uit. De meer in ouderdom gevorderde eedgenoten drukten hunne goedkeuring door ge baarden uil. Laat ons aan dame Margerita nog de gelegen heid laten op hare stappen terug keeren, vervolg de Lodewijk van Nassau zij kan den ondergang haars Vaderlands niet willen, en in geval wij haren hoogmoed niet kwetsen, mogen wij verho pen dat zij zal toestemmen aan hetgene al de staatsinrichtingen van haar vereischen. Brederode glimlachte spottend. Welnu valt haar nog te voet, hernam hij Gaat, werpt u aan hare voeten en smeekt de rechtveerdigheid welke zij u verschuldigd is als eene genade afMaar neemt achthoe meer gij u zult vernederen, hoe mach- teloozer men u zal wanen. Men zal aan uwe gebe den weigeren, hetgene men.aan uwe bedreigingen zou toegestaan hebben en eens die noodlottige weigering uitgesproken, welke andere bron zal er u nog overblijven dan de macht der wapenen Die antwoord tref meer dan eenen edelman: vele vaderlanders moesten hunnen wettigen hoogmoed geweld aandoen om zoo de rol van smeekers te spelen het grootste deel gevoelde de kracht niet meer er zich aan te onderwerpen zoohaast het voordeel dier vernedering in twijfel kon getrokken worden. Lodewijk van Nassau zelf, alhoewel over eenkomstig met de raadgevingen zijns broeders, hij de onderwerping was bijgetreden, werd door de aanspraak van den fleren Hollander geschokt, en 't was niet zonder aarzeling dat hij hernam. t Brederode. zoudt gij mistrouweu en haat willen betoonen aan de dochter van Karei V Ik wil dat wij al onze gedachten ronduit zeggen, riep de vurige Brederode uit. Edellieden is er wel een on der u die op het woord van dame Margereta re kent eene die niet denkt dat al hetgene zij ons zal gunnen, de vrucht niet is van den schrik dat de misnoegden hij haar verwekken Hij behield eenen oogenblik het stilzwijgen en liet zijne blik ken ronddwalen. De diepste stilte heerschte in de vergadering niemand mocht eene prinses, wier arglist reeds zoovele onheilen stichtte, verdedigen. Brederode hernam toen met aanroerde drift Belgie wat is er van de nationale ongedwongen heid geworden Zouden wij veinzen eerbied voor de prinses en derzeive gouvernement te koesteren, wanneer wij vastberaden zijn, indien het noodig is, het geweld te gebruiken Het woord onzer vaderen was geheiligd zullen wij onze kinderen het voor beeld der geveinsheid en der logen nalaten En hoe zouden wij ons durven beklagen door den ko ning en zijne zuster bedrogen te zijn, wanneer wij zelf middelen zullen beraamd hebben om ze te be driegen Neen neen een zulkdanig gedrag is hatelijk en past noch aan u, noch aan mij. Het bloed der graven van Holland, dat in mijne aderen vloeit, is hetgene niet van looze en arglistige man nen. maar wel van rechtschapen en vrijmoedige krijgslieden. Ik zal niet liegen de haat woedt in mijn hart, de bedreiging zal op mijne lippen rusten. De geestdrift welke deze oploopende man zijne rede bezitto om de rechtschapenheid zijner Vader landers in te roepen,en de kunst waarmede hij hun ne eer in den zegenpraal zijner denkwijze betrok ken aantoonde, brachten den grootsten indruk op de vergadering te weeg. Lodewijk van Nassau zelf, besluiteloos en bijna overtuigd, bleef stilzwijgend. Het grootste getal der edellieden waren Waarblij kend genegen voor die laatste raadgeving te bui gen vooral de jongste en aan hun hoofd de drifti ge Frederik Avier trotsche ziel bij voorkeur de geweldadigste partijen bijtrad, riepen luidkeels uit! geen verzoekschrift, geene omzichtigheid, geene veinzerij! de waarheid Wordt roortgezet I.IIII 1'ltüfW'Pll—-

Den Yker | 1875 | | pagina 2