ILLUSTRATIE. verwarde woordenwisselingen plaats grepen. En dusdanig zijn al de toeren welke de de negen honderd negen en negentig op de dui zend predikanten en klerikale voordrachlhou- ders aan hunne toehoorders opdisschen. O Stoel der waarheid hoe droevig en hate lijk is uwe zending geworden DE BLIJDE INTREDE. M. Malou, minister van financien, stoofde in 4870 te St-Nikolaas aan de kiezers een lekkeren kost van klerikale beloften op, maar 't was een hutsepot die zoo sterk gezouten was dat ze te pekel geworden is voor het land. 't Waren al lemaal valsehe beloften. Hij beloofde verminde ring van uitgaven,van krjjgslasten. van belastin gen. van schulden en een kieken in den pot van iedereen. Hou-la-la wat zijn de klerikalen toch foppers en bedriegers. Wilt gij eens de waarheid weten Primo. De belastingen in plaats van te verminderen, zijn aanzienlijk opgeslagen, dat is een Serundo. De staatsuitgaven zijn van 70 miljoen per jaar vermeerderd onder de libera len was het budjet van middelen en wegen 178 miljoen, en nu onder de klerikale regeering is het 250 miljoen, dat is twee. Tertio. Het oorlogsbudjet is van 8 miljoen vermeerderd sedert de klerikalen meester zijn. dat is drij. Quarto.De Staatsschulden van Belgie zijn sedert vijf jaren van 335 miljoen gerezen en be dragen thans meer dan duist miljoen. Dat is vier. Quinto. De militianen moeten thans 3 maanden langer in 't leger dienen dan voortijds, dat is vijf. Sexto. —Het remplacement is afgeschaft voor den zoon van den werkman, den kleinen burger «n den landsman. De rijken alleen kunnen nog plaatsvervangers koopen, die thans aan den prijs slaan van 3 tol 4 duist franks. Dat is zes. Septimo. -- Het jaarlijks kontingent voor het leger is van 1000 man vermeerderd het leger van Belgie is in vredestijd van 43 duist op 45 duist man gebracht en de ruiterij van 8 op 40 duist manschappen. Dat zijn altemaal van die schoone daden der fameuze klerikale vijanden van de bloedwel en militaire lasten. Dat is zeven. Octavo. De liberalen lieten in de schatkist «en spaarpot van 85 miljoen achter, toen zij het roer verlieten. En nu, die spaarpot is verdwe nen, de schulden zijn van eenige honderde mil joen vermeerderd, de schatkist is ledig en de klok klinkt gestadig te kortte kortDat is acht. Genoeg. De schoone litanie van valsehe be loften zou te lang kunnen duren, wij zouden honderd punten kunnen ophalen en nog ware het niet al. Maar dat woord zeggen wij alleen Dat de burgerij er op nadenke In de marmiet de klerikale foppers en be driegers. LEES EN OORDEEL. Niet lang geleden schreef een ultra-klerikaal blad uit een Nederlandsch stadje, dat Belgie rot tras en in een bloedbad zou moeten genezen worden Dat was rechlzinning. maar onvoorzichtig la ten hooren waar de klerikalen naar toe willen, te weten Meester worden van het land Belgie onder werpen aan de regeering der Jesnielen, al moes- sten daar slioomen bloeds voor vergoten wor den. Wel loochenen de klerikale bladen, dat zij dit beoogen en vele menschen hechten aan hun ne zoetzeemige woorden geloof, doch de feiten spreken te klaar om het nog te kunnen verber gen. Blijven loochenen is dus niet mogelijk. Heden alweer komt ons een stuk in handen waarin onbewimpelder dan ooit gesproken wordt. Het is de omzendbrief door het midden- komiteit der Katolieke verecniging van Turn hout aan de kiezers dier stad gezonden en welk wij aantreffen in hel blad de Kempen. Wij deelon het onze lezers mede, hun toe roepende Leest en oordeelt of ge nog uwe stem kunt geven aan die partij en aldus mede werken aan den ondergang van Belgie, aan den ondergang van onze dierbare Vrijheden. Ziehier dit stuk, dat stellig revolutionnair moet genoemd worden: Katholieke. Vereeniging van Turnhout. MIDDEN-KOMITEIT. Aan de heerev Kiezers der stad Turnhout De Hemel, in zijne goddelijke goedertieren licid, biedt ons eene plechtige gelegenheid aan om luide onze rechtzinnige verkleefdheid aan het geloof onzer voorouders en onze volkomen ge hoorzaamheid aan onzen Heiligen I ader te bevestigen. Laat ons naar de slembus gaan met ontrolde vaandel, laat ons het bewijs lever en\da' wij den Syllabus en de Encycliek waardig zijn. De bel- gische Grondwet is een werk van ondeugd en de vrijheden die ze huldigt zijn het werk van den duivel. Ja, de Vrijheid van het woord. De Vrijheid van het gedacht, De Vrijheid der drukpers, De Vrijheid van gewetens, enz. Zijn alle uitvindingen des Duivels om het menschdom in het verderf te storten Door onzen II. Vader verlicht die op het nat stroo van 't Vatikaan ligt te kermen, komt aan ons, zijne gehoorzame zonen, de taak van voor altijd de regeering der geestelijke wetten te verzekeren. i De gansche wereld moet onder de voogdij geplaatst worden van onzeu H. Kader den Paus van onze H. Moeder de Kerk .buiten de ze is er geene zaliqheid. Voor 't OOGÊNBL1K moeten wij de bestaande wetten gedoogkn Maar 't is onze heilige plicht dezelve onverpoosd te ondermijnen en te wer ken om ze te niet te krijgen. IVij moeten be werken dat. voortaan 't geestelijk huwelijk ge vierd worde voor het hiirgettjk huwelijk ,-dan alleen zal dit sacrament zijn volledig uitwerksel hebben. Tegenwoordig is het huwelijk .zoo als het beoefend wordt, slechs een boelering (hour- derij die wij door het ongeluk der tijden ge dwongen zijn te gedogen: zulk eene verergenis moet voor altijd verdwijnen, en 't is aan u,bra ve katholieken menschen van Turnhout, dat een aanzienlijk deel zal toekomen in die roemrijke zegepraal van onze H. Godsdienst »De stembriefkens zullen n te huis worden bezorgd;ge zijt verplicht die gelijk zij zijn in de bus te steken op sliaf van EEuwicE verdoemems! "Verloochent de zoo gezegde onafhankeljjke kandidaten.'! zijn ketters.Met hen Ledekavelen is uw geloof in gevaar brengen. De belgische wetgevende kamers zullen zich met recht dijnsdag 9 november aanstaande vereenigen, voorde gewone jaarlijksclie zitting 4875-4876. Men weet nog niet of de koning ee ne redevoering zal uitspreken. Deze zitting zal op het einde der meimaand opgeschort worden, ter gelegenheid der kiezin gen die plaats zullen hebben den dijnsdag 46 juni 4876,voor de vernieuwing van de helft der volksvcrtegenwoordigers(provincien Antwerpen Brabant,Westvlaanderen, Luxemburg en Na men. Zekeren M. Hankey, wonende in Queen- Ann'sCate, te Londen was sinds lange jaren een groot liefhebber van branden. Boveudien op zijn huis bad hij zich een observatorium laten maken waar hij 's avonds zijne sigaar rookte,terwijl zijn rijtuig ingespannen stond, gereed om zoo haast hij van op zijnen toren de schemering van eenen brand bemerkte, hem snel daar heen te voeren. Doch het vuur wier vernielingwerk M. Hankey zoo gaarne beschouwde heeft hem op zijne beurt bezocht en geheel zijn hp's, met observatorium en alles, in aseh gelegd. DB BELGISCHE Brussel en Antwerpen, per jaar 40 fr. Provincie, franco per jaar 40,50. DE ONTVANGENIS VAN MARIA, Men abonneert zich te Brussel, 4, Chaussé de Louvain en bij Ch.De VN'olf, Roozemaiijnstraal. INSCHRIJVING OP DE BI JBELSCHE GESCHIEDENIS door J. G. IIceres, 11. K. P. met Men schrijft in bij Ch. L)e Wolf, Roozema- njnstraat, N° 4 Aalst. 20 00 a 22 00 20 00 00 00 24 00 00 00 00 00 00 00 00 00 00 co 00 00 53 00 08 00 28 00 25 00 21 00 C0 00 28 00 00 00 00 00 00 00 00 00 00 00 00 00 57 00 08 50 09 27 10 18 2 45 2 63 25 50 26 50 Dcndcrinonde, 18okt.. 57 50 a 75 50 00 00 26 00 21 50. 17 50 33 50 34 00 34 00 00 24 50 00 00 00 00 26 00 16 75 05 50 «iiiimii1 w 'in» Wekelijksche uitgave bevattende 4 schoone teeko ningen op hoot en 8 bladzijden tekst. De nieuwe jaargang begint (1° Oktober 1875) ral een zeer bloeien4en historischen roman van Aupust Snieders-. ANTWERPEN IN BRAND, geïllustreerd met 14 prachtige teekeniugen van Dcdonckei-. In den loop van dezen jaargang zullen de schoonste schilderijen van de tentoonstelling te Brussel, door de gravuur gegeven,voorkomen. abonnementsprijs De in teekenaren op dezen jaargang ontvangen gratis al» premie een copie van MURILO's wereldberoemde schilderij kleurendruk, bestaande uit 22 steeneu en kostende in den handel, ruim 10 franken. N. honierd platen van Gustavc Ooré. Compleet in 50 afleveringen. Jaarlijks verschij nen minstens 20 afleveringen, dit werk is bestemd om zijne plaats te vinden in elk huisgezin, waai kunsten godsdienstzin gewaardeerd worden. De prijs is zeer goedkoop gesteld, ten einde eenieder, zonder onder scheid van rang of stad, in de gelegen lieid te stellen op dit onmisbaar HUISBOEK te kunnen inteekeo'en Elke Aflevering, bevattende acht bladzijden tekst in folio en twee prachtige platen van GustaveDoré op zwaar Ge satineerd papier gedrukt, kost slechts 75 centimen Frank. Aalst, 28 Oktober. Per 100 kilr s. Tarwe. Masteluin Rogge' Gaarst Haver Raapzaad. Lijnzaad. Rapzaad-Olie.. Lijnzaad-Olie. Raapzaad Koek. p. 100 kil, Lijnzaad Koeken Hoppe (1875) per 50 kil.. Aardap.(roode) p. lOOkilos, Boter per 3 kilos Eiersper 25 Viggenen per stuk Lijnolie, per 100 kil. Koolzaadolie, Kempolie, Lijnkoeken, Koolzaadkoek. Kepmkoeken, Lijnzaad, per 100 kil. Koolzaad, Kempzaad, Garst, per hectoliter. Haver, per 100 kil. Vreemde Tarwe, per 80 Vreemde Rogge, per 70 Inlands. Tarwe 100 kil. Inlands. Rogge Aardap. p. 100 kilos fr. kil. kil. 56 ftO 70 08 •10 00 27 00 23 00 18 00 34 00 36 00 00 00 00 00 26 00 00 00 00 00 26 05 00 70 06 00

Den Yker | 1875 | | pagina 3