Antwerpschr uliramontanen niet aanlialan, wij hoeven slechts na te zien welke wapens de dom- perspartij te Haellert en te Erembodegem ge bruikt heeft om vrijheids—en vooruitgang min nende mannen te bestrijden. Twee vuilbladen, de tolken dier plaatselijke kalholijke partij, kraamden wekelijks eene heele litanie beledigin gen en laster uit waariu zij poogden den burge meester van Haellert en zijne partijgenoten be- lachlijk en verachtelijk in de oogen der ingeze tenen te maken. De liberale kandidaten van Erembodcgem wer den op eene ongehoorde wijze beschimpt en ge lasterd. Doch al de gal van den Denderbode, en de grove lastertaal van 'l Land scheen nog geenen invloed genoeg te maken op de boer- kens van Laellert en Erembodegein, daarom trad er de geestelijkheid opentlijk in het strijd- perk;de kerk werd op eens in eene meetingszaal herschapen, waar die navolgers van Christus, van uitliet waarheidsgestoelte huilden, tierden, niet alleenlijk tegen de godsdjenstvervolgers, de kerkenafbrekers en de godslooehenaars, (de li beralen), inaar tegen al wie met dit «gespuis» in vricndsehaps-of handelsbetrekking is; al de lage en vuige lasteringen waarmede de klerikale bladen sinds jaren hunne kolonncn opproppen, zijn parlementaire woordentwisten in vergelij king met de kooldragerstaal welke de Ilaaller- sche en Erembodcgemsehe geestelijkheid bij elke meting, of in het bijzonder, als zij op kies- jacht uitging of nog in den biechtstoel hemel of hel verkocht, uitkraamde. Welnu, de klerika- len van hier,zijn de klerikalen van elders,zij ge bruiken overal dezelfde middelen om hunneu hcerschtzueht te voldoen daar waar delist ontoereikend is, werkt men met geweld, ginds nog verrichten de Pieterspenning en de kast van verschillige broederschappen wonderen. Als wij de doeningen der klerikale partij van nabij beschouwen, moeten wij er uit besluiten dat daar waar zij in den strijd geklopt worden.de bedreigingen, de beloften vruchteloos waren, en dat de kiezers, het bedrog en de hebzucht van onderden dekmantel van den godsdienst ont warende, de omkooping met verontwaardiging en verachting verstouten hebben. ridder Oh oh dat is onbetaalbaar gij jij t van ons gedacht niet! bah! gij inoetzoo den geheimzinnigen niet vertoonen, ik heb uwe neef in het woud ge zien, met dien befaamden man wiens sermoenen een weinig naar den rook smaken.... Gij weet wien ik wil bedoelen...... onze meester Baudouin. Deze verachtelijke naam verschrikte Adelaïda, en eene doodsche bleekheid verspreide zich op haar gelaat. Niettegenstaande zijne gewoonlijke licht zinnigheid, werd de ridder van Ravel zelf er hevig «door geschokt. Wat hebt gij, lieve jufvrouw, riep hij met verlegenheid uit Zoudt gij kwaad zijn uwen toekomenden echtgenoot in verband te zien met dezen vsrstandigen man Het meisje bleef aen oogenblik stilzwijgend. De verrassing, de smart en de verontwaardiging ont roerden haar terzelver tijd en bijna met dezelfde kracht.Maar toon zij dacht dat degene wiens verwij dering zij beweend, haai slechts verlaten had om den vijand haars godsdienst te vervoegen,de wapens tegen de kerk en de kroon te nemen dat hij zich om harer droefheid, en de wanhoop zijns ouden ooms niet bekommerd had besloot zij zich met minachting te wapenen, en het nagevoel dezer dubtoele belediging beurde haren moed op. Het verwondert mij, hervatte zij met fierheid, dat hij zoo laag is gevallen maar ik moet er mij niet over bedroeven. Ik beklaag hem niet: hij had mij bedrogen. - Die woorden uitsprekende, zette eene kortstondi- AUDENAARDK VRAAGT EEN ONDERZOEK Wij vernemen dat er eene reklamalie aan de bestendige deputatie is gezonden tegen de kie zingen van Audenaarde. De feiten welke ter ge legenheid der kiezingen aldaar plaats grepen zijn zoo schandelijk, dat een ernstig enkwesl ze stel lig zou doen vernietigen. Onder andere, haalt inen bet volgende feit aan, dat in het rekwest voorkomt, namelijk de opslui ting van eene zekere kategorie kiezers en hun ver voer onder geleide, naar bet lokaal waar de kie zing plaats hsd. Deze daad is in strijd met de wet, en als de Bestendige deputatie nog een beetje onpartijdig bloed in de aderen beeft, dan zal zij de kiezing van Audenaarde vernietigen. Wat schande voorde klerikalen. alsmen denkt dat zij den achtbaren burgemeester, M. Lief mans, van partijdigheid dierven beschuldigen en Item wilden beletten een bureel voor te zitten:! Het was zeker om meer vrijelijk te kunnen kouklefoesen. DE KLERIKALE LEUGENAARS De klerikale pers drukt dat na al de dorpen en steden van Oosl-Vlaanderen een kalholijk be stuur hebben, uilgenomen Gent, Zelzate, Nieu- wei kerken, Parike. Dat is spoedig gezegd, maar niet bewezen.; ten ware Ledeberg. fleusden, Caprijcke, Bottela- re, Cherseamp, Moerbeke.Saffeiarc en eene me nigte andere plaatsen tot de provintie Oosl-Vlaau- deren niet meer behoorden. Die klerikale dagbladen mogen al schrijven wat zij willen, hunne lezers moeten bet natuur lijk voor waar nemen, daar de pastoor hun ver boden heeft een ander dagblad in de hand te ne men. NIEUWS UIT DEN HEMEL. Tok. tok, men kloptgan de poort. St. P'eter doet open om te zien wat bet is. Daar staat een pastoor uit een dorp van bet bisdom van Gent, een hevige kiesherder. die in zijn Jeven de gewoonte had, zijn politieke tegen- genstrevers in den stoel der waarheid uit te schelden, Telkens dat hel kiezing was, maakt hij aan ge vervoering hare oogen meer glans bij, en ver spreide het hoogrood op hare wangen. Maar eenen oogenblik daarna voelde zij tranen hare oogappels drukken, en boog het hoofd al zuchtende. Uwe dochter is wel streng, gebuur, hernam de heer Van Ravel. Wij eedgenoten, zijn verplicht zoo nauw niet te zien, mits wij de openbare vrede willen, en het slechts met gesloten oogen is, dat men de ketterij kan uiti'oeien zooals de goede broeder kapneijn, met wien ik weg maakte, zegde. Men kan zich soms met meester Baudonin bevinden, zonder zijne dwalingen aan te nemen, j en onze pater Cornelius heeft aan deu uit de zin sneden der schriftuur opgepropten predikaut opent lijk geantwoord maar de vrouwen verstaan niets aan de staatszaken, zonder dat zou uwe Adelaïda begrijpen dat Frederik zich als goede edelman, als ware Belg, en gelijk wij zeifin zijne plaats zou den gedaan hebben, gedragen heeft. Drommels ziedaar mijne leuze alles voor mijn land, alles voor de eer. Ridder Van Ravel, hernam de heer d'Agua op strengen toon, gebiedt de eer, den koning en de prinses die hem vertegenwoordigt te hoonen, de wapenen tegen den godsdienst en den staat te ne men, het hart zijner bloedverwanten en vrienden te verscheuren. De ridder verwachtte zich aan eene dusdanige re dewending niet.Hij bezag den grijsaard verbaasd,en hiel eenige oogenblikken stil zonder te weten wat antwoorden. Gij gelooft dus dat wij ongelijk gehad zijne parochianen wijs dat zij op peine van eeu wige verdoemnis, voor de kandidaten van het bisdom moesten stemmen, dat hel lol der religie van de stemmiug afhing. Indien de liberalen de overhand behalen zal ik met al de andere priesters vervolgd, gekerkerd of vermoord wor den predikte hij. Ziedaar den man die voor den poortier van den hemel stond, toen eensklaps de zoon Gods verscheen in dezelfde gedaante zooals hij op de aarde geweest was. Heere, zegde St- Pieter, met eenen groo- ten eerbied, dat is nog eene van uwe navolgers,, die meende dat bij zijne zending in politieke bedrijvigheid bestoud. De kiesherder beefde gelijk een riet, bij werd dood bleek, bel zweet liep van zijn aangezicht heere Jesus wees mij genadig stamelde bij. Meent gij dat ik op de wereld gedaald ben, op dat mijne discipelen mijne leering zouden verloochenen, antwoordde de tweede persoon der heilige drijvuldigheid. lk heb ntijn bloed gegeven en geleden opdat de menschen mijn lessen en voorbeeld zouden volgen. Heb ik mij ooit met politiek bemoeid Heb ik ooit stemkutser geweest P Heb ik ooit lo- gens of listen gebruikt om de menschen naar mijnen kant te krijgen Heb ik ooit de rol van KlESHONB gespeeld lk heb u geleerd van bet kwaad met goed te beloonen, van aan uwe vijanden goed te doen. Heb ik ooit geleerd van de huisvaders te vervolgen en ten onderen te brengen die uwe gedachten niet deelden Ach Heere snikt den K1ESH0ND, mijneR bisschop Uwe bisschop,onderbrak onze lieven heer zal even gelijk, den ellendigsten bedelaar voor mijn oordeel verschijnen iedereen is verantwoorde lijk voor zich zeiven. Vergeel niet dat de bisschoppen, grooien der aarde zijn, en in paleizen wonen, en dat de zoou Gods geen steen bezat om zijn iioofd op te rus ten, dat hij de kinderen des boogmoeds verfoei de, terwijl bij de schamele armen als zijne broeders aanzag. Sl-Pie(er sloeg de deur voor den neus, van den vlaamscben pastoor toe, en alles was ge daan. Wij roepen de aandacht onzer lezers op de vertooning welke de Aalslerscbe tooneellief- hebbers, zondag 14 dezer, op stadsschouw burg alhier zullen geven. Deze eerste voordracht be staat uil De Doopgetuigen, De Dochter van - Den Kleermakertwee blijspelen w elke onze hebben ons te vereenigen om rechtvaardigheid te bekomen, hernam hij; gij zijt de eerste die mij in dien zin gesproken hebbet. Ik denk, hervatte de oude edelman, dat het eene schande en een schelmstuk is de wetten aan zijne opperhoofden te willen voorschrijven, en samen te spannen om eene vrouw te verschrikken. Haar schrik aanjagen....Op mijne eer, gij hebt gelijk.... Wij hebben haar wezenlijk al een weinig verlegen gemaakt,en 't is vermokelijk om zien hoe al hare hovelingen bij het gerucht onzer aankomst het kamp ontvluchten.Tot de eeredamen toe kiezen het hazenpad. Zeg eens, lieve juffer, hebt gij nooit lust gehad eeredame harer hoogheid te worden 't zou nu het oogenblik zijn: want er zijn er maar twee of drij in het paleis meer. Bij die onverwachte vraag ontwaakte het meisje uit hare smartelijke droomerijen, vestigde hare oo gen op haren vader,en antwoordde met eene zeker heid die aan hare jaren niet eigen scheen; mijnheer van Ravel, ik ben in de eenzaamheid opgevoed geweest, en heb er mij lang gelukkig in bevonden. Maar indien eenig voorval mij mocht doen ver langen mijn stille leven vaarwel te zeggen, dit zou de verlatenheid zijn waarin de dochter van Karei V verkeert. Mijn vader heeft zijn bloed voor den haren vergoten, en ik zou gewillig voor eene prinses doen al wat eene zwakke vrouw vermag. Wordt voortgezet

Den Yker | 1875 | | pagina 2