de liberalen aldaar hunne standplaats zullen we ten te behouden dat de kiezingen in Juni nog maals ten bunnen voordeele zullen uitvallen en de 13 volksvertegenwoordigers thans kleri kaal door liberalen vervangen worden. Van dan af. en zonder nog van elders gebeur lijke overwinningen te gewagen, zouden onze politieke vrienden eene meerderheid hebben in de Kamer van 10 stemmen; liet doodvonnis der klerikale macht ware dus voor goed geteekend, want eens hel bewind in onze handen, zal het vrij lang duren eer nog ooit de werktuigen der priesterheerschappij Belgie 's Staatsbestuur vol- gensjde grillen van Home zullen doen draai en Wij allen, vrijzinnige strijders, zien dus met volle vertrouwen den uitslag der aanstaande wetgevende kiezingen te gemoel. Dien dag heb ben de liberalen alles te winnen, en gelukkig- lijk. weinig of niets te verliezen. De kansen zijn dus geheel en al langs onzen kant. De wetgevende kiezing van Juni 1876 zal merkwaardig zijn, welke allen, die hun vader land en dc vrijheid lief hebben met belangstel ling afwachten. Immers van dien dag hangt de verlossing van ons vaderland af Laat ons dus den wensch uitdrukken, dat de liberalen van Antwerpen. Namen Verviers, enz., zich door de thans bekomene zege niet zullen laten verblinden; dat zij zich van heden af lot den grooten strijd van 1876 zullen gereed hou den en op dien dag aan hel vertronwen van de liberale partij welen te beantwoorden de vrij making van Belgie, met fierheid mogen zij er op roemen, zal bun werk zijn De Aalslersche uapejq arjfiiajsuri hebben sinds de jongste kiezingen veel gerucht gemaakt over hetgene er an andere steden en dorpen, waar er strijd plaatsgreep, zooal verricht werd, en zetten steeds hunUe dolle ongeijrmde uitvallen legen al wat liberaal is, voort; 'l is nu de alom geachte burgemeester van Gent, dien zij pogen aan den schandpaal te hechten; 't is tegen dien volksvriend, die sinds talrijke jaren zijn bestaan aan de opbeuringen verbetering der werker.de- klassen toewijdt, zijne fortuin ten behoeve der noodlijdenden stelt,dat de Tolken der goede zaak hunne vergif'igde pijlen rich tenDoch, al die pogingen zullen vruchteloos zijn en slechts die nen om de goede hoedanigheden, de ware bur gerdeugden van den Graaf de Kerkhove meer cn eene smartelijke stem. Heb ik alreeds niet genoeg verloren? Neen, mijn vader, ik zal u nooit verla ten welkdanig ook de gevaren zijn die mij bij u zouden kunnen bedreigen, zullen zij nog min af- schrikkelijk wezen dan mijne onrust verre van u verwijderd. De oude lieer tot tranen bewogen, trok zijne dochter tot zich en omhelsde haar teederlijk ver volgens, beval hij haar voor heur tooisel te zorgen, en voor den eersten keer, de diamanten, de kanten en de pluimen harer moeder in haren opschik te gebruiken want hij wilde dat zij aan het hof ver scheen, met den luister welke haren rang vereisch- te. Hij zelf liep zijn bestoven wapenrok aantrekken en zijn zwarte degen, die sinds den slag van Gra- velines het licht nimmer gezien had, oversteken. Terzelver tijd, hielden zijne knechten zich bezig met de schoonste koets in gereedheid te brengen, en zes vurige paarden werden er aangespannen. Eene uur nadien, nam de schoone en bevallige Adelaïda. met versiersels overladen, maar kleek en nadenkend, in het rijtuig nevens haren vader plaats. Zeven of acht knechten te paard hegeleid den den stoet, en, de straten der stad snel door rijdende, kwamen zij in eenige minuten ten paleize meer te verspreiden en het gelal zijner vrienden en partijgenoten te doen aangroeien. De gente naars zullen zich op 23 aanstaande welen te wrekeu over den hoon. den laster welken de BIEN PUBLIC en zijne slaafsche naapers zoo al legen bunnen burgemeester uitkraamden, door de Graaf de Kerkhove, met eene grootij meer derheid, als hunnen vertegenwoordiger uitteroe- pen. Met de afgeloopen kiezingen van Antwerpen, Leuven enz. en nu met de aanstaande kiezing van Gent houden onze kristelijke organen zich bezigren tol dusverre hebben zij nog geen woord gerept over den uitslag der Aalslersche gemeeu- tekiezing.Zou de meerderheid welke de kweeke- lingen van Paler Becior bekomen hebben—ande re titels hebben zij nietIe onbeduidend zijn?of zou de klerikale partij vermijden van dien zegen- praal, zonder strijd, te spreken om geen gewag te moeten maken van de kosten welke de slad zal moeten doen om eenige der nieuwgekozen gelalvervulleis behoorlijk te kunnen installeeren? Gij zijt zeker verwonderd, geachte lezers, dat wij van kosten, van geldelijke uilgaven spreken! En'tis nogthanszoo,'t zijn de kosten welke de klerikale bladen beletten bunnen zegenpraal van 26 oktober te bezingen en hunne nieuwelingen te bewierooken; ja, de kosten zeggen wij. en dat nog kosten die na de kiezing moeten gedaan worden en natuurlijk ten laste der stadskas zui len vallen. Om u aanstonds uit uwe verwon:'" - ring te trekken en u te overtuigen,geachte lezers, dat onze vermoedens gegrond zijn, zullen wij u op stilzw ijgen vertellen, dat eerlang de openbare aanbesteding zal gedaan worden der voorwerpen, welke de voorzitter noodig oordeelt aan het mo bilair der vergaderingszaal te moeten voegen, ter gelegenheid der installatie zijner jeugdige raads- mannekens. Luidens sommige vuiltongen.zouden de te aan besteden voorwerpen bestaan in alles wat eene zorgvuldige moeder gebruikt om de eerste slap pen baars lievelings te begeleiden en hem tegen builen of wonden aan bet hoofd te behoeden; volgens andere zouden sleehls de valhoeden en dek.kstoelen openbaar aanbesteed worden, en zou Pater Rector zich het ïecht voorbehouden de leibanden te leveren en te bestieren; als die eerweerdige vader ze maar niet te nauw loespant en de kleinen niet te veel vieze gezichtjes doet trekken. Wat nu de echte waar.ieid is, weten wij niet, of de heer voorzitter aan de menigvul dige andere middelen waarmede men de kleinen paait gedacht heeft, is ons ook onbewust, maar aan. Het aanzien van dit oude gebouw, lang door nationale prinsen bewoond, en alwaar Karei V eertijds zijne kroon ten voordeele vaneenen zoon, wiens gedrag den vader welhaast reden gaf om be rouw over dien afstand te hebben, verwekte talrij ke herinneringen in de ziel des ouden krijgsmans en zijner dochter. Zij trokken met eene eerbiedige stilzwijgendheid door de lange gaanderijen die naar de vertrekken der voogdes leidden. Op een ander tijdstip, misschien, zouden zij verplicht ge weest zijn uren lang de gunst af te wachten om bij die prinses toegelaten te worden maar als de fortuin den rug begint te keeren aan degenen die hare gunstelingen waren, worden deze gewoonlijk toegangelij ker dan in de dagen van derzei ver voorspoed. Ook werd de deur harer hoogheid zonder vertoeven geopend. 't Was de eerste maal dat de vreesachtige Ade laïda zich in de tegenwoordigheid dier bevoor rechte wezens, die de lotbestemming der staten in handen hebben, bevond. De gouden keizerlijke arends, waarmede het kabinetsbehangsel versierd was, de verheven en bijna aan een troon gelijken de armstoel, de kertoglijke mantel, de rnet kroon wat wij stellig mngen beweeren is dat de jeug dige raadsheerkens hem zeker dank zullen we ten voor de vadeilijke zorgen waarmede hij 'hun ne intrede in het politiek leven zal omringen. Dank aan die teedere voorzorgen zullen de ver gaderingen een eigenaardig schouwspel opleve ren en de openbare zittingen drukker bijge woond worden, want iedereen zal met eigene ooreu en eigene oogen willen vernemen boe die kleinen zich gedragen. NEEN, WIJ WILLEN DE SLAAF YAN ROME NIET ZIJN! De gemeenlekiezingen heel het land door heb. ben bewezen dat de liberale geest in de verlich- ste en voornaamste plaatsen vau Belgie opper machtig is: dit getuigen Brussel, Gent, Luik en vooral Antwerpen en Leuven. Zelfs de steden die men dacht voor altijd in Begijnhoven, zon der leven noch beweging veranderd, zooals Kor- trijk en Hasselt, zijn fier opgestaan en hebben bijna den vijand ten gronde geslagen. Dit voor spelt reeds den aanstaanden val van de klerika le politiek en van het ministerie, dat sedert vijf jaar alle mogelijke middelen ingespannen heeft om den polhieken geest van bet land te ver smachten, en alzoo de vrijheid van België in 't graf te helpen. Doch even als eertijds zijn de gemeenten opgestaan en hebben geroepen: Neen' Neen! wij willen de slaaf van home niet KLERIKALE MENSCHL1EVENDHE1D. Bemint elkander, schrijft ons Christus voor. Onze klerikaleu verslaan die inensclilievend- heid op eene andere wijze. Ziet maar wal zij in Spanje doen. Zij richten ambulancien te Brussel en in andere sleden in. om de Spaansche gekwetsten van den burgeroorlog te verzorgen. En voor dit liefdadig Wi rk vragen z'j geld aan de katho lieke beurzen. Dat is wel. Maar langs den anderen kant, vragen de ka tholieke kopstukken geld om don Carlos te on-- dersteuiien, geld om den broederoorlog in Span je voort te zetten tegen het wettig gekozen gou vernement. Hoe vindt ge bet Zij zenden eerst geld op, om de menschen te moorden. omkransde tok, al die toerusting der oppermach tige majesteit, welke Adelaïda's blikken voor de eerste maal aantroffen, ontroerde haar van eer bied en bijna van schrik. Zij sloeg de oogen ter neer, en voelde haar hart geweldig kloppen alsof zij in het heiligdom eener godheid geweest ware. Maar hoe groot was hare verwondering niet wanneer zij zich verstoute een haastige blik op degene te werpen die haar zooveel eerbied inboe zemde in hare verbeelding was die dochter van Karei V eene ideale heldin; de majesteit der groot heid, des vernufts en der deugd op het voorhoofd dragende zij ontwaarde in der waarheid eene groote en sterk gebouwde vrouw, maar met een gemeen en onaangenaam voorkomen. Dame Mar- gereta bezat niets van dó schoonheid harer moeder, hare grove en mannelijke trekken, hare harde oogen, haar verplette neus en hare dikke Oosten- rijksche lippen brachten zelf maar van verre, het onregelmatig, doch indrukwekkend, gelaat, van dengenen die haar het licht gaf, in het geheugen en een nog al betamelijke sterke baard, welke zij zich niet altijd de moeite gaf op tijds te doen ver dwijnen hielp veel toe om haar een afkeerig en onaangenaam uiterlijke te geven. II» IIm* DE KNEUKELS DIE VOOR EEN PLAATSKEN VAN ALLES DOEN DURVEN POLITIEK SPREKEN zijn

Den Yker | 1875 | | pagina 2