LINDEBOOMEN, looven dat de houten of steenenbeelden van som mige heilige mirakelen doen, en dat eene O.-L.- Vrouwe beeld in 't zwart geschilderd meer ver diensten en macht heeft dan een ander in 't wit of vleeschkleur geverfd Zoo is 't ook al dat men aan die arme bevreesde kwezelaars en kwezels wijs maakt dat er meer kracht in Saletten- of Lourdes water steekt dan in Aalsterschen uitzet en peeterman, en dat het kwezeltje Louise Lateau, heilig is omdat het bloed- teekens op hoofd en handen heeft, en kan leven zonder eten of drinken Wij zullen later op deze laatste soort van menschenbedriegerij terug komen. DE NOTARIEELE KWESTIE. Het Journal de Bruxelles en andere bladen der hoofdstad, kondigen aan dat het wetsontwerp op het notariaat in den nu aangevangen zittijd der Kamers op nieuw zal voorgedragen worden. Zelfde bladen duiden de aanwijzingen aan die ons schijnen volle voldoening aan het publiek en aan de notarissen te zullen geven. Die der hoofdplaatsen van het Hof van beroep zouden, mits eene enkele formaliteit van visa, al hunne rechten blijven behouden, en al de notaris sen zouden moeten desnoods kunnen bewijzen dat, wanneer zij buiten hun kanton werken, zij door de belanghebbenden geroepen zijn. Verders alle akten buiten het kantoor te ver lijden (de openbare werkingen uitgenomen) zouden moeten ten huize van de belanghebbenden plaats hebben. Al zoo verdwijnt de groote grief der bij- kantooren. Men verzekert ons dat de reis der Belgische no tarissen in Nederland en hun verslag er over, veel tot deze beslissing heeft bijgedragen. Wat er ook van zij, het ware hoogst wensche- lijk dat aan deze kwestie zoo spoedig mogelijk een einde gesteld werd, want vele ernstige belangen zijn er bij betrokken. DE KATHOLIJKE UNIVERSITEITEN IN FRANKRIJK. In de rechtskundige school te Parijs is het voor ten paar dagen tot eene kleine opschudding ge komen. De heer Accarias, hoogleeraar in het Romeinsche recht, sprak, hij het openen zijner lessen, de studenten aldus aan: Eén zeker comité (de sociëteit der jezuïeten) dat de Provinciates heeft laten verbranden, heeft een triomf behaald op de Universiteit, le gen welke het vijftig jaren lang strijd heeft ge voerd. Maar, maken wij ons hierover niet on gerust-, want wij hebben van de mededinging niets te duchten, en wel om drie redenen. Voor eerst is men aan deze school vrij. van alle be waking; want wij willen niet weten wat gij bui len deze muren doet, Ten tweede zijn deze deu ren voor een ieder geopend en schrijven wij u geen credogeen gedragslijn, geen leefwijze voor, zooals men het elders wil doen met be hulp van een voogdijschap, die goed kan zijn voor kinderen. Ten derde vertegenwoordigen wij hier geen uitsluitende mecning, alle partij geest is ons vreemd. Ons onderwijs heeft nooit de gevoelens van iemaud gekrenkt, en wil die niet krenken. Eenige klcrikalen studenten riepen toen den hoogleeraar toe Geef ons de pandecten Andere studenten antwoorden hierop: Weg met de katholieke vereenigingen! Weg met het katholiek comité Wij brengen dit vooral, zegt de Huiverson der de oogen van den Minister van onderwijs, grootmeester der Universiteit, zonder een enkele opmerking er bij te voegen. Inderdaad, zegt de Temps't is met de zooge naamde godsdienstige dagbladen niet langer uit te houden, 'f ls de klerikale partij niet genoeg, dat zij de vrijheid van hooger onderwijs verkre gen heeft, waardoor zij aan het Staatsonderwijs afbreuk kan doen; zij wil thans ook dal de Slaat, tegen zijne eigen dienaren.de verdediging opzieh neemt van de katholieke instellingen van hooger onderwijs, die het op den ondergang der Uni versiteit hebben toegelegd. Voor eenige dagen drong zij aan op het ontslag van den hoogleer laar Leveillé, omdat hij verklaaid had, dat de Universiteit de bewaarster is van de nationale tradities. Thans moet de beer Accams opge ruimd worden, omdat hij le kennen geeft, dat het officieel onderwijs niemands gevoelen kwetst. De Minister van Onderwijs moet de gendarme zijn van het bijzonder onderricht. Er ontbreekt nog maar eene zaak aan; namelijk dat de Minister verzocht, wordt, het Staatsonder wijs op te heften ten bate der klerikalen. Sinds eenige w eken hebben wij w eder eene zaak van jubiléprocessen in land, die over eeni ge maanden aanleiding gegeven hebben lot treu rige volksbetoogingen te Luik, te Gent, te Brus sel. Gij herinnert u riog wel dat de processien le Luik verboden werden door den burgemees ter, ten gevolge der ontstane onlusten.Eiwel! de bisschop van Luik had beslist die processien op straat te laten vernieuwen. Maar de burgemees ter is niet links gevallen en heeft op nieuw de processien verboden.om de openbare rust le be waren. De geestelijkheid wilde dit verbod over het hoofd zien en de processie doen uitgaan de burgelijke overheid had voorzorgen geno men en de policie stond voor de kerkdeur, die aan den bisschop het bevel van den burgemees ter liet kennen. De bisschop protesteerde,zegde dat het eene schending der katholieke rechten en van de Grondwet was. De geestelijkheid en de processiedceluetners riepen:« Leve de Paus- Koning leve de bisschop! terwijl de nieuws gierige menigte in ontzaggelijk getal antw oord de Leve de politie leve de burgemeester Daarop is de processie terug in de keik getre den. Dit is verleden donderdag, gebeurd. Dit nieuw incident le Luik zal stellig groot gerucht maken in ons land.Men zal niet weinig schreeu wen dat de godsdienstvrijheid geschonden is. Maar de kwestie is daar niet gelegen. Mag men bet openbaar gezag miskennan en er legen op staan De burgemeester van Luik had den 7 mei de jubiléproeessien verboden om dp open bare rustte bewaren; zijn besluit is door de hoogere overheid alsdan niet verbroken gewor den; doch de geestelijkheid beeft thans beproefd geene rekening le houden van bet openbare ge zag. Het is te verhopen dal er eens voor goed eene oplossing aan die kwestie zal gegeven wor den. opdalmen zoude weten of waarlijk de open bare rust mag afhangen van een willekeuiig be slissing der geestelijkheid. Dc jubelé-processien die nog in andere parochiën moesten uitgaan, zijn ook tegen bevo len. De geestelijkheid heeft waarschijnlijk ver nomen dat het gouvernement besloten heelt het besluit van den burgemeester le handhaven. De Journal de Liége meldt dat de lieberalen van luik, den beer Piercot, burgemeester dier stad, een groot banket gaan aaubieden voor de krachldadigheid die hij aan den dag heeft gelegd tot handhaving der rechten van de gemeente te genover de geestelijke overheid, namelijk mei zijn besluit van 17 dezer. De liberalen van Brussel en der omstreken bereiden zich om zondag aanstaande naar Gent te gaan ten einde de Gentsche liberalen over hunne schitterenden zegenpraal geluk te wen- schen. Ziehier, zegt. 1' Etoilede schikkingen van nu af genomen. Eene inschrijvingslijst zou in hel lokaal van de Associatie te Brussel neer gelegd worden. De opbrengst van iedere inschij- ving zoo van 10 franken zijn en zou dienen tot het betalen der kosteu voor een hijzonderen trein en nog eenige andere bijgevoegde uitgaven. De inschrijvingslijst zal .:jdag avond moeten gesloten worden. De Antwerpensche liberalen voorbereiden zich insgelijks en zullen zich zondag in groot ge tal naar Gent begeven. BURGERLIJKE STAND. van 19 van tol 26 nov. GEBOORTEN. Mannelijk 5).u) Vrouwelijk 91* HUWELIJKEN. V. Gilbert, bediende van het ministerie van openbare werken, te Schaarheke wonende, met M. Van der Smissen, hez. O VERLIJ DENS. R. Steenhaut, wedr Van der Borght, landbr 66 j. Mijlb. C. Van de Steen, landhr 47 j. Mijlb. 2 kinderen onder de 7 jaren. Bestuur der Registratie en Domeinen. KANTOOR AALST. Openbare verkooping van 86 schoone TE AALST. De ontvanger der registratie en domeinen te Aalst, zal op woensdag 8 december 1875, om tien ure 's morgens, overgaan tol de openbare verkooping van 86 schoone Iindeboomen, was sende langs den steenweg va» Brussel naar Oos tende, op het grondgebied van Aalst, tusschen deze stad en den paal N° 29. Mits goede borg, zullen de koopprijzen slechts eisebbaar zijn binnen de vier maanden der ver kooping. Dc kosten berekend op 10 0/° en fr. 1,50 per boom. voor pulgeld, moeten onmiddelijk be taald worden. Men zal vergaderen aan de Zeehergbrug te Aalst INSCHRIJVING OP DE BIJBELS CUE GESCHIEDENIS door J. G. Ileeres, R. K. P. met Men schrijlt in hij Ch. De Wolf, Roozema- rijnslraat, N° I Aalst. -Per 100 kilos. Frank. 25 00 a 28 00 22 00 '25 00 J 9 00 20 00 20 00 21 00 22 00 26 00 00 00 00 00 00 00 00 00 00 00 0 PO 00 1)0 00 00 00 00 00 00 00 00 00 00 50 00 53 00 08 00 08 50 08 27 10 00 3 09 3 27 20 00 25 00 HOE ZIJ ZICH AAN 'T BURGELI.K GEZAG ONDERWERPEN. ■iwni iw i -w -yr-Hgw mTOgy»mapuwiviw newi—w honderd platen van Oust ave Doré. Compleet in 50 afleveringen. Jaarlijks verschij nen minstens 20 afleveringen, dit werk is bestemd om zijne plaats le vinden in elk huisgezin, waai kunst en godsdienstzin gewaardeerd worden De prijs is zeer goedkoop gesteld, ten einde eenieder, zonder onder scheid van rang of s'ad, in de gelegen lieid te stellen op dit onmisbaar HUISBOEK te kunnen inteekeoen. Elke Aflevering, bevattende acht bladzijden tekst in folio en twee prachtige platen van Gustave Doré op zwaarge- salineerd papier gedrukt, kost slechts 75 centimen. Aalst, 27 november. Tarwe. Masleluin Rogge- Gaarst. Haver. Raapzaad. Lijnzaad. Rapzaad-Olie.. Lijnzaad-Olie. Raapzaad Koek. p. 100 kil. Lijnzaad Koeken Hoppe (1875) per 50 kil.. Aardap.(roode) p. lOOkilos, Bol er per 3 kilos Eiersper 25. Viggenen per stuk

Den Yker | 1875 | | pagina 3