tï J DE EZEL MET 'T leeuwenvel. Ik had lang geraden waarom de klerikale druk pers wekelijks'die ronkende artikels, op de tsla- vernij der lotingmet het eeuwig reirein Niemand gedwongen soldaat Een leger tan vrijwilligers Schreven. I k en allemau, ongetwijfeld, was van gevoelen dat dit hardnekkiger herhaaldelijk zagen op eene kwestie dat de zwarten niet rechtstreeks betreft mits zij toch g-en soldaat moeten worden iets loensch moesten wegsteken- Ik heb er nooit een woordie van gerept, overtuigd dat ik was dat de broodschrijvers der Jesuieten zich zeiven zou den verraden hebben Ik had mij niet, vergist.. Het revoi.ltionnair Land van Aalst schrijft voor de derde maal, misschien nog meer Menschen, zijt voorzichtig want er zi n slech- te tijden te neeg ziet waar g' uw geld uitzet betaalt uwe lasten niet te vroeg. In een ander artikel van 't zelfde Nr getiteld Iets over h;t recht en de macht om te belasten.. Ook leg int men hier en daar te zeggen het gouvernement v ilt ons dwingen tot die schandige geldverkwisting, het bedreigt ons met kommissarissendeurwaarders, garmssairs met huiszoekingen en inhvisitien, het wzit zich tegen recht en reden meester maken van on- ze geldkas hemel! men zal dan ook. geene be- lastingen meer betalen Als het volk zoo begint te spreken en te handelen dan zal de dwang en 't geweld der volksbeulen welhaast een einde hebben want een leger van 100 000 mannen is niet in staat om oe belastingen te doen inkomen als het volk MET AST BE SLUIT DE BELASTINGEN NIET MEER WILT BETALEN. Men ziet dus het stelsel De klerikalen, over tuigd dat zij nog lange, lange jaren zullen moe ten wachten om tot het bewind te komen, predi ken den burgeroorlog. Zij bitsen, door hunne gazetten, bet volk tot de revolutie op. Staat, gewapender hand tegen het gouvernement op, roepen zij hunne fanatieke le zers toe wat hunnen 100,000 mannen tegen den vil van geheel het volk En dien roep zal misschien aanhoord worden om dat men juist op de geldkas der belastingbetalers speculeert. Betaalt uwe Contributien niet, doet het Land het volk zeggen kan men wel ecnen duivelscher slechte raad aan een groot, gedeelte van 't volk geven, dat nog van gedacht is dat het, gouvernement bestelen geene die/te noch zonde is Zou <\e prokui tur des konings daar niets in te zien hebben Begrijpt men nu de rede waarom de kleiikalen zoo graag een vrijwilligers leger zouden begeeren? Omdat zij weldra onze 100,000 soldaten zou den vervangen door 100.000 FANATIEKE STOK- SLAGEBS die in plaats van het gouvernement te verdedigen het zonden bevechten. Klcrikalen, uwe ezels ooren kruipen uit liet leeuwenvel dat gij aangetrokken hebt. B. DE WAARHEID AAN DE VRIENDEN. Vriend, Land, uw geheugen misleidt u. men zou u van leugen kunnen beschuldigen ett dat wil ik nietwij zijn te goede vrienden. Gij schrijft Te Rangoon, een heidensehe streek van In- dië. heeft de koning 700 personen levend doen bei/ratenom de kwade geesten te stillen die, zegde gij. ecu erge pokziekte op 'l land hadden geworpen.... welke gruwelijke heidensehe ge woonte... zoo ging liet hier ook over 1000 jaren de christene missionnarissen zijn dit alles komen veranderen en nn zullen ze't christendom hier uilroeienom onder een wreede barbaar scheid te vullen. Het verhaal is echt dat hebt gij van andere gazetten overgeschreven, maar wat valscli is, dal is wat uit uwen koker komt. Het is niet 1000 jaren geleden dal men meu- selien levend begraafde maar oOO /aar. en t waren de heidenen niet die onnoozele vrou«en levend begraaf den. 't waren de Roomsche priesters die in de jaren 1500 die gruweldaden pleegden niet de hulp der heilige Inkwisitie 't waren dus de chri«tene missionnarissen niej die de moorderijen deden ophouden twuien de Edele geuzen, de liberalen van dien lijd, waar wij. liberalen van heden, fier zijn den naam van Ie dragen, die deze wraakroepende schelmerijen ten koste van goed en bloed deden staken. Vriend Landik rade u u te herroepen, want dit ware eene vlek op uwe gezonde rede. V. B. ZE GLIJDEN DEN BERG AF Liberale vrienden, moed De klerikale dwingelandij neemt een einde ze zijn den berg af ze zijn om zeep Oh ik ben het niet die het zeg het is het gelukzalig Land van Aalst, mijn goede vriend die aldus spreekt Doch, waar rookt, is vuur 'ne mensch moet somtijds van zijn vijandeu leeren en is er niets in 't Stadsbestuur, dat afkeuring en verandering verdient?... Zekerlijk, 't Katholiek Bestuur heeft groote en nuttige werken verricht, met de gewo ne inkomsten der stad 't Katholiek Bestuur heeft met wijzen en belangloozen iever de stadsbelan gen vooruitgezet 't algemeen inzicht is geweest De Slad niets dan de Stad katholiek besturen -t Volksbederf tegelwerken den Godsdienst eerbiedi^n Aalstersch besturen, zorgen voor 't gemeenebest, voor de welvaart van al de Bur gers zonder uilzondering Doch, als een Paitij 10 12 jaren aan't hoofd is, 't gebeurt dikwijls dat de iever vermindert, dat er misbruik van macht komt of onderkruiping van macht, bij de gene die bestuurd worden. Dat is een teeken dat "de Partij aan 't zakken is... Er rijzen dan klach ten op, die klachten krijgen 'ne vorm, een li chaam. ze vormen een sociëteiteen soort van der de partij... Welk spijten verdriet, indien zulks 't Vrlst moest gebeuren nogtans, de geschiede nis der partijen toont, hoe er moet opgelet en cr,.waakt worden, om die stronkelsteenen uit den weg te werper, en met nenzelfden iever en kracht vooi uitte treden.. Over 5, 6 jaren, alles ging met de grootste ruchtbaarheid zelfs voor t Post- hotel en d' overdekte markt, men sprak Tan op 't Stadhuis 'ne register te leggen voor d' inlich tingen van al de Ingezetenen nu de groote kwes- tien van de gaz, van den DAM zijn er gekomen en is alles zoo ruchtbaar geweest geen levende ziel woonde de zittingen bij wij kunnen met antwoorden als de tegenpartij ons opwerpt dat die meersch daar te duur is aangekocht, omdat die zaken ons onbekend zijn, omdat die belangrijke zittingen hebben plaats gehad, gelijk M. Ee- man het zegde in de gaz-kwestie, zonder ge noegzame beoordeeling van 't Publiek... En welke zonderlinge stijfhoofdigheid van de zittingen niet te willen aan de Drukpers meèdeelen Is daar geen onderkruiping der macht En wat brand van 't Stadhuis aangaat, zekerlijk nare dit ongeluk niet gebeurd, men zou over dit toren - vuurwerk gezwegen hebben, maar dit vuur werk, buiten de stemming en 't programma, dit bevel van naken ua d' eerste ontwaring des brands en de miskenning dier bevelen, toont die niet dat er misbruik van macht of onderkruiping van macht begint tc komen 't Is een zware zaak waarover niet mag gezwegen worden. De KvtholieKe Partij is bovengekomen, ten koste van lange jaren arbeids en zelfsoppoffering de partij die nu 't bestuur beloert, er zijn daar zehe- :e achtbare personen bij, maar do leiding dier Par tij is geus cn vriidenker de werking dier partij is goddeloosht id en volksbederf de wil diei Pai- tij is al 't geld en de macht van Aalst, aan de Logie over te leveren, is den Aimen door uit hongering tot de veroordeelde scnolen te brengen... Ongelukkig Aalst, moest gij ia zulke handen val len die grijpende handen zijn nog ver van Aalst te kunnen bereiken maar elke afwijking van een loyaal, breed, echt Aalstersch bestuur elk mis - bruih van macht of onderkruiping van maeht die men gedoogtelke akt van partijschap welke men steltelke vreemde invloed die men tegen den Aalsterschen ambachtsman of Kunstenaar daar- steltelke bevoordeeling van vrienden.... 't is af- brekeng van eigen macht, 't is toenadering der Partij van ramp en ongeluk voor Aalst. liet Land bekent dns dal er misbruik en onder kruiping van macht gepleegd is dat de klerikale partij aan 't zakken is dat er Zich eene derde partij \ormt waarschijnlijk de misnoegden die met de liberalen moeten stemmen om de partij omvene te werpen dat de gaz en dam kwestien in t ge heim gekoukeifoest zijn dat lie* klerikaal be stuur, de re gen tie de schuld is van't afbranden van den toren des stadliuizes dat het door onachtzaam heid is dat dil ongeluk, dat ons veel oorden en eenen onherstelbar en bi/aard kost, plaats gehad heelt, daar de pompiers d'e men ai er medail en ge schonken heeft - de bevelen van waken miskend hadden het Land is van gevoelen dat men van die Kolossale beestigheid niet zwijgen mag het bekent nog dat er bij de liberale zekere achtbaie personen zijn het wil daardoor natuurlijk zeg gen waarvoor elk deftig man vrij en vrank mag stemmen het laat hooien dat de klerikalen ver scheidene malen zijn afvrewijkt ran een \oyaa 1, breed, echt Aahlsrsch bestuur dat ze mis! nuk van hunne macht hebben gemaakt,dat ze aften van partijschap hebben daa. gesteld dat ze al da plaatsen voor eenige vrienden behouden tei uit sluiting van andere burgers Hier iets bijvoegen ware het subliem artikel van mijnen vriend, Petrus, bede-ven en ik zie hem te geeine om dit te doen. De bedenkingen laat ik mijnen lezers over. V. B. HOE DE CONSERVATEURS BEWAREN Als men conservatieve partij heet dan moet men Del hekken aan den ouden stijl houden, als- men zich conservatieve partij noemt moet men zijne doen en laten er naar schikken, en alles aan- wenden wat mogelijk is om te behouden wat men bezit en liefde voor de belangen van elk een koesteren, zoo niet behoort uien toe aan üe conservatieven voor zicli zeiven en is men slechts in alles door eigen belang bewogen. Welnu, als men alles nagaat weLe naamver- dienen onze Aalslersclie conservatcurs Staan zij de belangen van elkeen of wel hunne eigene belangen voor Alles wel onderzocht gerekend; gepast en gemeten de conservateurs die op hel landhuis zetelen peinzen op zich zeiven en la ten alles wat hun niet persoonlijk betreft aan het teoval over. Zij smijten met volle horzen het geld der be- belaslingsschuldigcn in 't water, zoowel door onnuttige werken als door de waarloozing hun ner plichten, en nogtans hoort men de vuilbla- den verspreiders den lof uitbazuinen van zulke bestuurders. Zeg eens Denderbode aan welke soort van conservatieven geest moet n en liet afbranden van onzen toren toewijlen wie zijn de daders var, dil nachtelijk kermisvunr Aan wie komt de eer toe der stichting van het Square des fa briek pleins, en hoe onverschillig toonen onze conservateurs zich niet ten opzichte der vei- wocs ing van die planting die met de eenten der inwoners zoo duur betaald is geworden! En hoe k

Den Yker | 1880 | | pagina 2