THUIN. De kiezing voor senaat en volkskamer die zaturdag te Thuin plaats bad is eene vergrui zing der klerikalen. 639 stemmen meerderheid hebben de liberalen behaald En Thuin is eene bevolking van boeren En die kiezing komt onmiddelijk na paas- schen, als de weinig geletterde boeren nog on der den indruk zijn van de lievige sermoenen tegen de liberalen als hel zou schijnen dal zij door oenen donderslag aouden moeten geslagen geweest zijn door hei weigeren der absolutie als zij moedeloos zouden moeten zitten treuren omdat hunne kinderen e»[zij in den ban der heilige kerk geslagen zijn Hewel, de politieke priesters maaien het geen zij gezaaid hebben. Zij hebben zoo hard gelasterd, zoo fel ge doemd, zoo schrikkelijk gelogen dat hunne las ter en hunne leugens tastbaar wierden. De boe ren hebben eindelijk den kop in de luoht gehe ven, de pastoor voor wien zij beefden in het oog gezien en geroepen: achteruit huichelaars lang genoeg hebt gij ons in uwe ijzeren klauwen vastgehouden lang genoeg hebt gij ons den vloers des fanatismus op de oogen gedrukt nu heb ik er hem afgekregen en ik geef u de kunst hem er nog weder op te krijgen. Ik lach met uwe bedreigingen van bel en vagevuur, daar beschikt God over en niet gij want gij zijt de dienaars niet van dien God van vrede en eendracht, maar de slaalsche dienaars der kle rikalen, die door den duivel op de wereld ge braakt zijn om de menschen te bedreigen en te vernederen En de boeren die nog voor lange jaren kleri kaal zouden geweest zijn, om M. de pastoor te verplichten, hebben voor de liberalen, voor de Vrienden ven Frijheid en onderwijs gestemd. }n dezen toestand, onmiddelijk na paasschen. binnen den hatelijken strijd die de pastoors aan de nieuwe schoolwel leveren, vier weken voor de algemeene kiezingen van 8 Juni, is de zen triomf eene moord voor de klerikalen zij zijn gewond, op 8 juni zullen zullen zij hunne zwarte ziel den duivel schenken. Dat zij nooit uit zijne klauwen geraken, dit wenscht u uit het vurigste zijner ziel. V. B. ACTA SANCTORUM. De reeks der wonderbare zedeuvoortplanters wordt dagelijks schooner om schooner en ueemt evenredigheden aan die elkeen moeten verba zen indien het zoo voortgaat zal men verplicht zijn eene bijzondere Kamer aan elke rechtbank aan te voegen om die schelmen te vonnissen.En nochtans die kerels zouden durvcu aanspraak maken op het monopolium van het onderwijs der kinderen. O, die tartuffen. Deze week zijn weeral veroordeeld M. HouUin, pastor van Marbone die om zij ne kiaderen zuiver te houden, een oude keu kenborstel neemt en daarmede het aangezicht der kinderen wrijft tot dat zij bloeden. De recht bank van Chateaudnn heeft hem veroordeeld en eene boel van 100 fr. doen betalen M. de priester Dellaire van Sint Marlens van Terlre, is lot een jaar gevang en 30 fr. boet veroordeeld door de rechtbank van Sens voor aanslag op de eerbaarheid van verscheidene jongens dit spel bad reeds NEGEN JAREN ge duurd De pastoor van Nanleuil die op beeter daad in de SACR1STIJ betrapt werd met bet bedrij ven van eene der zeven hoofdzonde* gemak kelijk om raden dewelke. Eene oude kwezel die dat niet'kon verdragen, diende eene klacht in( en de rechtbank sprak de pastoor vrij, oordee- lende dat de sacristij geene openbare plaats was, en de pastoor daar mogl doen wat hem lief was maar het hof van Parijs deelde dat gevoe len niet en heeft de pastor eene straf opgelegd van een jaar gevangzitling en 200 fr. boel. Men schrijft het volgende uit Herzeele, 10 Mei 1880. Eeer opsteller Te Herzeele gaat het geestelijk op eene zonder linge manier ie werk. Over eenige dagen moest daar eene deftige maar goede roomsche cbristene, volgens de gevoelens van den geneesheer, de laatste sacra menten der stervenden ontvangen echter deze was nu lid van het school comiteit, en wat ge boorde er de goede herder der parochie wierd geroepen en kwam den zieke een bezoek atleggen, maar nauwelijks ter plaats gekomen vroeg de detti- ge herder naar twee getuigen, waaronderden ge neesheer, een onpartijdig man, die hem vergezel len zoudenbij den zieke daar vroeg de herder of deze hem beloofde zijn ontslag te geven van zijne bediening, waaropdezieke stellig antwoorde: neen. Wilt gij mij beloven de officieele gemeentescho len niet meer voor te staan Ik zal doen al wat de plicht mijner bediening mij oplegt was het ant woord van den zieke. Wilt gi) sterven alschris- tene mensch, was de derde vraag. Ja was het ant woord. De zieke is gezond geworden wat ge beurde er als dan onze beide herders stroeiden overal uit, dat de zieke niet alleen eene monde- lingsche belofte had gedaan, maar dat hij een schriftelijk bewijs van zijn ontslag had willen ge ven. Nu, eenige dagen nadien, wierd er aan den geestelijke rekening gevraagd over zijne gezeg- dens, die voor alle antwoord zegde ik heb met u geene zaken te vereffenen, zich zeer spoedig haas- tonde de woning van den alom bekenden ajuin bin nen te vluchten om verders in geen ander gesprek te moeten treden avngaande deze vraag. Wat moet men dan gelooven van de vertelsels der geschorenen, wanneer met hunne leugens hoort tegenspreken door onpartijdige en deftige getui gen, en thans mag men aan zulke persoonen geene rekening vragen of zij schelden? u in hunnen preekstoel zoo wel als in hunne dagbla den uit als de vervolgers van het geloof en der priesters, nog slechter zijnde als Marat of Robes pierre. Maar als men de vogel die te Herzeele aldus zingt van een weinig dichter onderzoekt, dan heeft men redens om verstomd te staan. Zou hij niet afstammen van den prins van Geeraarsbergen, en, zou een zijner bijzonder ste camaraden den alom bekenden vüilen stripper, den afschrik der vrouwen niet zijn, die over eenige jaren door zijne overheid voor zijn stichtend en kiesch gedrag uit de sociëteit gedreven werd en die door het gerecht vervolgd is geweest om nog ander gchoone feiten ten goede, te willen doen komen op verpande personen die zonder grooten wederstand en macht te gebruiken er de slachtof fers zouden van geworden zijn En iioevele zijner dienstboden heeft bij niet reis vaardig gemaakt'? Zulke hoedanigheden van ze digheid worden bij de katholijke hoofdmannen vereischt om bestuurder van den armen en om door onzen herder btwierrookt te worden. Er bestaatook eene geestelijke bende te Herzee le, maar voor aleer er leel te kunnen van maken moet men ten minste tvee a drij straffen onder gaan hebben voor vechtm, stelen enz., zij vloe ken des nachts dat de dakken der huizen beven en die kerels worden door den eerweerdigen her der de voorstaanders vaa het geloof geheeten. Jan De Lieht zou ze bij (e zijne niet aanvaard hebben. Ziedaar de man die hier komt het goed voor beeld geven. ZOU DAT VOORBEELD NAVOLGERS V1NDEJ Men weet dat er alhier toeals opvele plaat sen in elke sektie of straat maandelijks rond gegaan wordt voor het allerheiligste. Nu weet gij wie geweigerd heeft voor het allerheiligste te betalen. Wij zullen er geene doekskens aan hangen de Eerweerdige heer onderpastoor van St- Josephs kerk heeft den ontvanger der sektie wandelen gezonden, zeggende dat hij daarvoor niets betaalde. Die mannen zijn altijd bereid om te trekken en op een ander mans borze te kloppen, maar als het op de hunne aankomt dan verandert het tafereel. Voor 10 frank. Deze week vertelde ons een doktoor.op welke wijze zijne vrouw te Pasohen absolutie heeft bekomen. De pastoor was op zijne ronde voor de kleeding der eerste communiekan ten. Hij kwam bij de vrouw van den doktoor, die liem een stuk van tien franken gaf. Terzelfver tijd vroeg zij, wanneer het hem best paste om hare biecht te hooren. c Komt als gij wilt, mevrouw, [zegde de pastoor zeer beleefd, ik ben altijd ten uwan dien ste. De vrouw ging te biecht en de pastoor vroeg niet of zij kinders had, die naar de gemeente school gaan, ofschoon hij wist dat er iwee de geuzenschool bezoeken en gaf haar de absolutie. Te rreden en niet te vreden. Een olhcier van een voetvolk regiment trad de verledene week in het huwelijk. Zijn oppasser vond de gelegen- neid cm aan de jonge vrouw, zijne hulde te bren gen, maar kon er maar slecht uitgeraken. Zoodat gij te vreden zijt, dat uwe kapi tein getrouwd is vroeg de jonge vrouw. Tevreden, ma captiaine, zeker, maar ook niet tevreden... En waarom niet tevreden Wel, voor dat mijnen kapitein gehuwd was, sliep hij bij na nooit te huis en dat maakte dat ik bijna nooit zijne laarzen moest kuischen... Ze had ook rust noodig De vrouw van een hooge ambtenaar, eene groote babbelaarster, beweerde altijd ziekte zijn, en deed de genees heer roepen De geneesheer onderzoek ze en vindt dat haar niets ontbreekt en beveelt haar wat rust aan. De dame gaat aan 't babbelen en herhaalt ge stadig dat zij zeker ziek is en om te bewijzen aan den geneesheer dat het waar is, toont zij hare tong. Waarop de geneesheer haar zegt Ja, 't is waar, uwe tong... Ehwel die heeft ook rust noodig.. De vastliggende luchtbal, die tijdens de ten toonstelling van Brussel zal opgelaten worden, is in het werk. Die luchtbal zal 8500 kubieke meters gaz inhouden. Hij wordt gemaakt uit dubbel lijn waad overdekt met 8 lagen caoutchou. Archieven papierMen is er in geslaagd om eindelijk een papiersoort te vervaardigen .het welk de onschatbare eigenschap heeft van geheel en al onvatbaar te zijn voor den invloed van vuur en water. Dit papier zal volkomen geschikt zijn voor de kantoorboeken, openbare stukken, en documenten voor acbieven die bierdoor ongeschonden blijven en hunne waarde blijven behouden, wanneer zij mochten worden blootgesteld aan het vuur, bij brand enz. De beste inkt voor dit papier aan te bevelen, als de minst aan verandering vatbare, is de inkt, die onze voorouders uit galnooten berei den. Moord te Baeltgem. Eene afschuwelijke misdaad is den 8 dezer in de gemeente gepleegd. Er zijn twee doodsn en een derde erg gewond. Ziehier den inhoud van deze schromelijke daad, die de jaloerschscheid voor oorzaak gehad heeft. Sedert eenigen tijd waren er twee jongelingen van Rooborst in liefdebetrekkingen met twee vrouwspersoonen van deze gemeente. Zon dag II. om negen ure s' avonds, zaten zij in eeno herberg op de wijk c Den Houte, met die twee vrouwsper

Den Yker | 1880 | | pagina 2